Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.07.2012, 11:52:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
Despre acestia, spunem ca nu participa la razboi (ceea ce nu e cazul cultului din care faceti parte).

"tras cu pusca" generic vorbind.

sunt convinsa ca ati invatat sa o folositi si... daca va fi cazul, chiar o veti folosi, impuscand cine stie poate chiar adventisti (sau veti trage cu tunul, cu mitraliera etc., adaug asta ca sa intelegeti mai bine, deci depinde de arma, poate la marina, poate la aviatie).
Se vede din satelit că habar n-aveți de poziția adventiștilor privitoare la participarea la război. Mai documentați-vă!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 09.07.2012, 12:00:07
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Se vede din satelit că habar n-aveți de poziția adventiștilor privitoare la participarea la război. Mai documentați-vă!
V-a spus si doamna "ioanna" cum stau lucrurile, dar vad ca nu vreti sa recunoasteti, va este necaz ca adventistii reformisti sunt pasnici, spre deosebire de cultul din care apartineti, cu toate ca reformistii interzic consmul de carne, ceea ce nu este biblic absolut deloc !
Reply With Quote
  #103  
Vechi 09.07.2012, 14:33:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
V-a spus si doamna "ioanna" cum stau lucrurile, dar vad ca nu vreti sa recunoasteti, va este necaz ca adventistii reformisti sunt pasnici, spre deosebire de cultul din care apartineti, cu toate ca reformistii interzic consmul de carne, ceea ce nu este biblic absolut deloc !
Doamnă, nu am de ce să-mi fie necaz că sunt pașnici, m-aș bucura chiar și pentru dumneavoastră să fiți pașnică... Pe de altă parte, nu am omorât pe nimeni și nici nu am de gând pe viitor... că o fi război de cucerire, ori de apărare. Am spus că nu cunoașteți doctrina adventistă cu privire la aspectele acestea (și probabil și la altele), și am avut dreptate...
Reply With Quote
  #104  
Vechi 10.07.2012, 10:28:30
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Doamnă, nu am de ce să-mi fie necaz că sunt pașnici, m-aș bucura chiar și pentru dumneavoastră să fiți pașnică... Pe de altă parte, nu am omorât pe nimeni și nici nu am de gând pe viitor... că o fi război de cucerire, ori de apărare. Am spus că nu cunoașteți doctrina adventistă cu privire la aspectele acestea (și probabil și la altele), și am avut dreptate...
Nu mai incercati sa ne prostiti, ca nu va merge, ceea ce s-a spus aici este adevarat, adventistii reformisti, care sunt cult distinct de cultul AZS, s-au separat de acestia pe mai multe motive, insa motivul principal este acesta: reformistii refuza sa invete sa omoare oameni si nu participa la razboaie, pe cand cei din care s-au rupt, AZS, fac toate acestea (stagiu militar + participare la razboi), avem dovada trupelor americane trimise in tarile din Orient, in care au existat destui soldati adventisti AZS insa nu reformisti ! tinerii AZS in Romania sunt incorporati ca soldati pe cand tinerii adventisti reformisti nu, ei sunt trimisi eventual la bucatarie sau in alte zone necombatante, nefacand instructie militara.

Membrii AZS nu mananca carne de porc, dar alt tip de carne da, pe cand reformistii nu mananca niciun fel de carne, ba chiar sustin ca nici Domnul nu a mancat carne ci doar a inmuiat putin painea, insa carnea nu a mancat-o (cand a tinut Pastile).
Reply With Quote
  #105  
Vechi 10.07.2012, 13:31:17
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
Nu mai incercati sa ne prostiti, ca nu va merge, ceea ce s-a spus aici este adevarat, adventistii reformisti, care sunt cult distinct de cultul AZS, s-au separat de acestia pe mai multe motive, insa motivul principal este acesta: reformistii refuza sa invete sa omoare oameni si nu participa la razboaie, pe cand cei din care s-au rupt, AZS, fac toate acestea (stagiu militar + participare la razboi)
Indiferent pe ce motive s-au separat reformiștii, adventiștii nu ucid; ca să fie clar! Puteți lăsa fandoselile astea ipocrite deoparte, chiar dacă ortodocșii ucid (să zicem într-un război de apărare a țării), adventiștii nu o fac. Cât privește serviciul militar, când era obligatoriu, adventiștii erau trimiși de regulă la muncă (Construcții, CFR., etc.), aceasta era prima destinație dată de ofițerul politic la încorporare (datele privitoare la religie erau luate încă de la recrutare, deși erau bine cunoscute de Securitate). În prezent, serviciul militar nu mai este obligatoriu, existând serviciile alternative pentru care optează tinerii adventiști. Așa că terminați odată cu minciunile legate de acest subiect!

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
Membrii AZS nu mananca carne de porc, dar alt tip de carne da, pe cand reformistii nu mananca niciun fel de carne, ba chiar sustin ca nici Domnul nu a mancat carne ci doar a inmuiat putin painea, insa carnea nu a mancat-o (cand a tinut Pastile).
Și care e problema? Ar trebui ca și adventiștii de ziua a șaptea să interzică carnea din dietă, sau ce vă frământă?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 10.07.2012, 13:33:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Și care e problema? Ar trebui ca și adventiștii de ziua a șaptea să interzică carnea din dietă, sau ce vă frământă?


doamna arata prostiile pe care adventistii le sustin
Reply With Quote
  #107  
Vechi 10.07.2012, 14:15:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
doamna arata prostiile pe care adventistii le sustin
Mă tem că e chiar invers...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 10.07.2012, 14:35:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Indiferent pe ce motive s-au separat reformiștii, adventiștii nu ucid; ca să fie clar! Puteți lăsa fandoselile astea ipocrite deoparte, chiar dacă ortodocșii ucid (să zicem într-un război de apărare a țării), adventiștii nu o fac.
Pai de ce ar face-o?

E mai comod sa se ascunda ca fricosul sub masa cand sunt altii mai prosti sa moara pentru libertatea si interesele lor sub ipocrite pretexte.

Chiar citeam zilele trecute despre chestia intr-o carte de a lor in care se justificau de o gramada de acuzatii, inclusiv un conflict intern vizavi de pozitia necombatata a adventistilor in razboi, ca cica ei se conformeaza poruncii "sa nu ucizi" din Decalog.

Pai Decalogul a fost dat impreuna cu legea levitica care se specifica o bogata cazuistica in care uciderea celor pacatosi era nu doar permisa ci poruncita.

Si apoi, evreii au dus N razboie in care au ucis nu putin.

Dar ce sa-i faci, a trebuit sa apara adventistii si alte secte ipocrite ca sa implineasca decalogul, evreii nu stiau de porunca in cauza.

Totusi, oricat de ipocrici ar fi, nu cred ca un adventist ar sta sa priveasca cum ii este macelarita familia si sa nu incerce sa-i apere daca ii sta in putinta chiar daca asta inseamna sa ia viata agresorului.

Sau mai stii? Ipocrizia si lasitatea merg bine mana in mana.

Last edited by AlinB; 10.07.2012 at 14:45:44.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 10.07.2012, 15:08:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai de ce ar face-o?

E mai comod sa se ascunda ca fricosul sub masa cand sunt altii mai prosti sa moara pentru libertatea si interesele lor sub ipocrite pretexte.

Chiar citeam zilele trecute despre chestia intr-o carte de a lor in care se justificau de o gramada de acuzatii, inclusiv un conflict intern vizavi de pozitia necombatata a adventistilor in razboi, ca cica ei se conformeaza poruncii "sa nu ucizi" din Decalog.

Pai Decalogul a fost dat impreuna cu legea levitica care se specifica o bogata cazuistica in care uciderea celor pacatosi era nu doar permisa ci poruncita.

Si apoi, evreii au dus N razboie in care au ucis nu putin.

Dar ce sa-i faci, a trebuit sa apara adventistii si alte secte ipocrite ca sa implineasca decalogul, evreii nu stiau de porunca in cauza.

Totusi, oricat de ipocrici ar fi, nu cred ca un adventist ar sta sa priveasca cum ii este macelarita familia si sa nu incerce sa-i apere daca ii sta in putinta chiar daca asta inseamna sa ia viata agresorului.

Sau mai stii? Ipocrizia si lasitatea merg bine mana in mana.
mai sunt unii ca ei care "nu pun mana pe arma"-fratii lor de credinta Martorii lui Iehova
Reply With Quote
  #110  
Vechi 10.07.2012, 15:59:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai de ce ar face-o?

E mai comod sa se ascunda ca fricosul sub masa cand sunt altii mai prosti sa moara pentru libertatea si interesele lor sub ipocrite pretexte.
E ușor a scrie versuri... În ultimul război, mulți adventiști erau sanitari pe front. Când toți se ascundeau în tranșee ("ca fricosul sub masă", nah!), ei înaintau printre gloanțe să-și salveze camarazii răniți.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar citeam zilele trecute despre chestia intr-o carte de a lor in care se justificau de o gramada de acuzatii, inclusiv un conflict intern vizavi de pozitia necombatata a adventistilor in razboi, ca cica ei se conformeaza poruncii "sa nu ucizi" din Decalog.

Pai Decalogul a fost dat impreuna cu legea levitica care se specifica o bogata cazuistica in care uciderea celor pacatosi era nu doar permisa ci poruncita.

Si apoi, evreii au dus N razboie in care au ucis nu putin.
Să facem cuvenitele corecturi:
  1. În legea levitică nu apar porunci cu privire la uciderea dușmanilor
  2. Poporul Israel din vechime era sub Teocrație, porunca expresă a lui Dumnezeu pentru nimicirea canaaniților fiind valabilă doar pentru timpul și locul respectiv.
  3. Astăzi, nu ne aflăm nici sub legea levitică, nici sub teocrație, în consecință uciderea dușmanilor e interzisă, conform Decalogului și conform învățăturii lui Hristos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 21:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 08:01:32