Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.01.2013, 21:21:24
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Draga glykys, nu ma intitulez Eliza :)
Eu nu am spus ca nu a scris nimic vrednic dar pur si simplu Eco nu a scris lucruri ortodoxe. A scris istorie, a scris romane politiste, a scris lucruri dubioase care duc cu gandul la masonerie dar nu a fost scriitor ortodox.
Alexandre Dumas a scris adorabil dar, la fel, nu a fost deloc scriitor ortodox.
Cat despre Tolstoi, chiar si el a recunoscut ca unele din scrierile lui nu-s deloc cum ar fi vrut el sa iasa (ma refer la Anna Karenina, atat de in voga azi).
Zi mai bine de Dostoievski.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.01.2013, 22:33:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
Draga glykys, nu ma intitulez Eliza :)
Eu nu am spus ca nu a scris nimic vrednic dar pur si simplu Eco nu a scris lucruri ortodoxe. A scris istorie, a scris romane politiste, a scris lucruri dubioase care duc cu gandul la masonerie dar nu a fost scriitor ortodox.
Alexandre Dumas a scris adorabil dar, la fel, nu a fost deloc scriitor ortodox.
Cat despre Tolstoi, chiar si el a recunoscut ca unele din scrierile lui nu-s deloc cum ar fi vrut el sa iasa (ma refer la Anna Karenina, atat de in voga azi).
Zi mai bine de Dostoievski.
Draga Raluca, imi cer scuze pentru confuzia de nume.
Eu incerc sa spun ca altele sunt criteriile pentru care o carte e sau nu valoroasa, si nu apartenenta confesionala a autorului. Sunt si ortodocsi care au scris carti mediocre, sunt si non-ortodocsi care au scris carti care au intrat in canonul european. E aiurea sa spui ca nu il citesti pe Homer, ca nu citesti tragedie greaca, Petrarca, Dante, Dickens sau, iata, Eco, pentru ca nu sunt ortodocsi. Toti acestia si alti "monstri sacri" din literatura universala iti imbogatesc mintea si sufletul, iti slefuiesc personalitatea, iti cultiva discernamantul moral, iti imprima niste valori care nu sunt, in niciun caz, non-ortodoxe. Sunt carti care vorbesc, mai mult sau mai putin implicit despre valoarea umana, despre dragoste, prietenie, solidaritate, munca, harnicie, perseverenta, despre lupta si stradanii, despre suferinte si neimpliniri si moduri de abordare, despre dorinta de auto-depasire, despre tot ce e uman, bun si frumos in lumea aceasta.

Prea ne-am invatat cu lucruri simple si cu etichete, prea ne-am invatat sa luam de bun ce zice X, ca e ortodox, si sa respingem ce zice Y, daca nu e ortodox, in loc sa mergem la esente, la cauze. Eu nu zic sa nu citesti carti ortodoxe, Doamne fereste, dar sa nu elimini nicio carte din wish list-ul sau doar pentru ca autorul nu e ortodox. Nu se stie ce minuni poti gasi acolo.

Despre Dotoievski pot spune, in primul rand, ce am invatat in liceu, anume ca este un autor clasic, deci ca a intrat intr-un canon universal. Si nu a intrat pentru ca ar fi fost el personal un bun ortodox (a avut si el pacatele lui, cum avem cu totii - a fost cartofor, antisemit, in tinerete a fost condamnat la moarte pentru ca se revoltase impotriva tarului, dar pedeapsa i-a fost comutata chiar in momentul cand trebuia sa se traga in el, in urma acestei experiente, si-a revizuit atitudinea liberala si a intrat intr-o criza religioasa profunda, mi se pare ca a avut si niste probleme cu Biserica), ci pentru ca a abordat marile teme clasice, adica cele universal valabile in orice cultura si in orice timp: suferinta, sensul vietii, cautarea absolutului, valorile umane general valabile, familia, pierderea valorilor intr-un univers tot mai occidentalizat si lipsit de repere... Plus ca influenta lui in literatura a fost uriasa, si nu doar autorii ortodocsi l-au luat ca sursa de inspiratie, ci intregul curent existentialist. El priveste insa lucrurile din foarte multe unghiurile, nu doar din perspectiva ortodoxa. E drept ca personajele principale din operele sale sunt cladite pe ideea crestina, dar ele polemizeaza mereu, impartasesc expriente, idei, cu personaje care apartin altor spatii si mentalitati si se formeaza si se slefuiesc in urma acestor interactiuni, nu traiesc asa, intr-o capsula. Deci geniul lui Dostoievski nu sta in ortodoxia si slavofilia lui, ci in faptul ca a stiut sa isi structureze personajele si actiunea pe baza unor idei spirituale universal valabile, a reusit sa creeze niste opere dramatice de idei, in care se poate regasi orice om, din orice timp. Si asta e valabil pentru toti clasicii. Nici nu cred ca a intentionat sa scrie niste opere de propaganda ortodoxa sau de cateheza. A, ca si-a pus puternic amprenta ortodoxa si slavofila, e un efect al operei, dar nu un scop in sine.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.01.2013, 03:55:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Mi-a placut mult cartea Povestiri Ortodoxe, scrisa de marele scriitor rus Anton Cehov, este superba, o recomand tuturor.

Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.01.2013, 17:25:13
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Draga Glykys, multumesc pentru raspunsul elaborat. Mi se pare ca ai pus punctul pe y. Dostoievski a influentat gandirea multor oameni pentru ca a scris cum a scris, adeca dpv crestin, si a influentat-o in bine (zic eu).
Am citit destul de multa literatura universala pana acum si nu m-am orientat dupa confesiunea autorului cand citeam Dickens (sau Frank Herbert :)). Sunt de acord cu faptul ca multi promoveaza frumoase valori morale si ca un om cultivat trebuie sa cunoasca mai mult decat abecedarul dar eu am spus doar ca Eco nu-i ortodox. Era un topic despre literatura ortodoxa, cautam si eu carti ortodoxe (pt ca am citit putina literatura ortodoxa pana acum si prea multa din cealalta :)) si dau de... Eco. Pai onorabile, tradare tradare, dar sa stim si noi!
Inca o data, iertare, dar nu m-am putut abtine sa pufnesc! Nimic personal cu nimeni.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2013, 17:47:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Vă recomand "Maestrul și Margareta", de Bulgakov. Acolo veți da peste un capitol ce pare să nu aibă legătură cu firul romanului, anume cel despre întîlnirea dintre Pontius Pilat și Yeshua Ha-Nozri (Iisus Hristos).

Felul în care scrie autorul este absolut delicios, merită să cumpărați cartea. Eu am citit-o la recomandarea lui Liiceanu, care a sugerat cîteva titluri ce nu trebuie omise de-a lungul vieții, printre care și "Război și pace" de Tolstoi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.01.2013, 18:48:33
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Sunt bifate de multa vreme amandoua, daca mie mi le recomandati :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2013, 20:09:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Raluca, daca tot iti place Tolstoi - http://www.ccel.org/ccel/tolstoy/23_tales.toc.html


Vezi si tot site-ul - http://www.ccel.org/index/author/A Nu toti din lista sunt ortodocsi, dar sper ca vei gasi si ceva de care ai nevoie.
Sper sa iti foloseasca :).
Ma bucur ca nu esti impotriva literaturii clasice, in general :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 04.01.2013 at 20:19:55.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2013, 00:51:59
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Multumesc, am aruncat deja un ochi!
Multumesc si Ekaterinei pentru sugestia cu Cehov.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2013, 02:13:47
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Panait Istrati, prin mesajul dragostei jertfelnice care razbate din opera lui si prin modul cum s-a lepadat de toata averea, cu o tenacitate iesita din comun, de-a lungul intregii vieti de scriitor, ajutind pe nevoiasii din lumea intreaga. Pentru demascarea minciunii sovietice.
(Cat despre raportul dintre duh si trup, povestirea "Mos Anghel" ramane pentru mine o capodopera a literaturii.)

Last edited by cezar_ioan; 05.01.2013 at 03:01:50.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2013, 02:58:02
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Isaac Bashevis Singer, laureat al premiului Nobel pentru literatura, a carei nuvela "Ghimpl netotul" am citit-o cu uimire, ca pe cel mai tare SF al vremii...
Tema nuvelei este ascultarea.
Netotul Ghimpl dovedeste de-a lungul casniciei o umilinta atat de mare in raport cu comportamentul si simtamintele femeii sale fata de el, incat se inalta cu mult peste conditia unui muritor obisnuit. Eroul nuvelei suporta batjocuri de neinchipuit pentru un sot, continuind insa, toata viata, sa isi iubeasca sotia, sa o slujeasca in orice moment.
Rar am citit asemenea text, scris in mod laconic, pe claviatura limbii idish.


Pentru a sugera cam ce scrie autorul evreu in nuvela lui, voi culege acum un fragment din cartea "Viata launtrica" - autor Sfantul Teofan Zavoratul:

"Renuntarea la voia proprie este mantuitoare chiar pentru cel care, neavind un parinte duhovnicesc, se incredinteaza altuia, chiar unui neintelept, cu singurul tel de a trai desprins de judecata si de voia sa. Rezultatul este rapid si la inaltime.
........
Ioan Savaitul il sfatuieste pe unul dintre cei care venisera la el: Alege-ti indrumatorul cel mai sever si mai aspru cu putinta in neamul omenesc.
.... ...
Cel ascultator in toate ajunge grabnic la masura copilariei sau a simplitatii desavarsite, asa cum ne zugraveste Sfantul Scarar. Printr-o ascultare hotarata unii si-au omorit pe vecie toata lupta launtrica cu patimile; altii au dobandit o totala nepasare si nepatimire fata de suparari; altii au atins cea mai inalta treapta a nerautatii si a firestii simplitati a inimii, s-au facut prunci, neavind nici un viclesug nici in cuvinte nici in fapte. Un astfel de exemplu este Pavel cel Prost.
Vasile cel Mare considera ascultarea ca prima dintre virtuti."


http://en.wikipedia.org/wiki/Isaac_Bashevis_Singer

Last edited by cezar_ioan; 05.01.2013 at 03:05:53.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psihoterapie ortodoxa semilia Resurse ortodoxe on-line 62 15.06.2015 10:38:39
gradinita ortodoxa lore86 Stiri, actualitati, anunturi 83 08.01.2014 00:16:47
icoana ortodoxa? maggie Pictura si Sculptura Bisericeasca 6 18.10.2008 14:19:47
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 23:19:41
"Fratia ortodoxa" PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 4 25.07.2008 20:33:10