Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.09.2013, 23:06:28
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blueyes Vezi mesajul
Este pacat sa umblu cu o fata care este sectanta, eu fiind crestin ortodox? Astept parerile voastre, va multumesc!
Dacă-i cu păcat, ți-o spune duhovnicu', iar dacă-i cu posomoreală și pelinuri sufletești, ți-o pot spune chiar eu, că nu-i mare tălmăcie.

Cum ți-o fi - tu trăitor, rugător, postitor sau măcar ortodox-încercător, unul care probează toate cele mai sus-enumerate -, când te-i închina sfinților, să ți-i batjocorească taman omul cel mai aproape sufletului tău?

Dacă-i tăcută, ți-o fi bine, iar dacă-i cârtitoare și de-sfinți-batjocoritoare, ți-o fi vai ș-amar.

Nu mă grăbesc să scot șampania din frapieră și nici gheața n-o scurg din pahare, că habar n-am dacă-i dragoste cu bucurie sau e una cu trolluială multă.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.09.2013, 23:13:34
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

edit edit edit
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.09.2013, 23:26:46
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Există, în astfel de situații, inclusiv o a treia alternativă:
aceea ca fiecare să-și păstreze credința sa, respectând-o pe a celuilalt.
Iar dacă s-ar pune problema ca unul dintre ei să se convertească la credința celuilalt, cred că unicul motiv, unica rațiune suficientă a unei asemenea opțiuni ar fi convingerea că acea credință este mai adevărată, mai profndă, mai autentică decât cealaltă.
Dacă m-aș îndrăgosti de un băiat neortodox, aș încerca să-i împărtășesc gândurile, trăirile mele întru ortodoxie, cu scopul de a-l CONVINGE să se convertească.
În schimb, dacă aș ști că el vrea să devină ortodox nu din convingere personală, ci doar pentru a-mi aduce mie o bucurie (sacrificându-și astfel convingerile proprii), i-aș propune să continuăm relația, păstrându-și fiecare dintre noi credința ÎN CARE CREDE CU ADEVĂRAT; i-aș propune, adică, să rămână în credința lui.
Mulți melci, melci codobelci și albinuțe poposind pe corole, bzzzzzzz!

Viața e alta decât cea pictată-n culori vii, cu puternice reflexe ecumeniste.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.09.2013, 23:32:00
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Acum Biserica Ortodoxa este formata din pareri si opinii? Asta e credinta ortodoxa? Pai asa, de ce ar mai trece oamenii la ortodoxie? Sa stea unde sunt, ca oricum se mantuiesc si e bine foarte. Asa cum zic ierhii ortodocsi ecumenisti din Apus celor care vor sa vina la ortodoxie. Parintele Calciu Dumitreasa a spus si dansul ca miscarea ecumenista este cel mai mare pericol pentru BO si ca este mana in mana cu masoneria. Si dansul a stat in SUA. Sau si el vorbeste prostii? Nu ai sa ma convingi ca miscarea ecumenista (ecumenica este cu totul altceva) este buna. Miscarea ecumenista nu a fost inventata de BO, stiti f.bine.
BO face din ce in ce mai multe compromisuri, iar celelalte culte nici nu se obosesc sa vina la Ortodoxie. Care e scopul pana la urma? Sa spunem ca, canoanele sunt invechite? Asta este facultatea de teologie din prezent? Asta invata? Cum sa fi ecumenist?
Iar?... Nu-nțeleg ce legătură o fi având Facultatea de Teologie cu ceea ce discutăm noi aici.
Dvs aveți duhovnic?
Știți ce facultate a absolvit?
Teologia,
adică facultatea aceea în ai cărei profesori dvs nu aveți încredere, deși, cel mai probabil, nici nu-i cunoașteți.
Îi criticați, fără nici un fel de motiv, pe părinții profesori de la Teologie, pe cei care-i formează pe toți preoții (evident, inclusiv pe duhovnicul dvs, în afara cazului în care sfinția sa este dintr-o altă generație și a avut alți profesori) și, în schimb, le acordați încredere unor bloggeri care, pretinzându-se apologeți ai ortodoxiei (deși, uneori, nici nu-și menționează numele reale), scot din context sau chiar compun ei înșiși texte antiecumenice și le răspândesc pe net drept unicul adevăr revelat.
La Teologie, fiecare student are libertatea de a-și exprima opiniile, convingerile. Nimeni nu vrea să ne influențeze în nu știu ce direcție, ci părinții profesori ne-nvață doar: Noul Testament, Vechiul Testament, teologie patristică (patrologie, denumirea oficială a disciplinei), istoria Bisericii, teologie dogmatică (multă și în mod riguros), morală, misiologie, drept canonic, spiritualitate (ascetică și mistică) și multe altele, toate bazate pe teologia autentic-ortodoxă.
Dacă sunt solicitați, dacă li se cere părerea în privința ecumenismului, desigur că dânșii răspund, dar niciodată nu încearcă să modifice convingerile vreunui student în această privință. Și da, unii sunt ecumenici, alții mai reticenți. Opiniile sunt împărțite, ca și aici, pe forum, nu este un curent generalizat, pe care să n-ai dreptul de a-l critica.
Acum cred că am răspuns într-un mod suficient de clar acestor obiecții total neargumentate pe care le aveți față de Facultatea de Teologie.
Și înainte de a-i critica pe părinții profesori de acolo, vă sugerez să participați la câteva cursuri de dogmatică, de exemplu, ca să vedeți că nimeni nu modifică vreo dogmă și nu se-ntâmplă absolut nimic din ceea ce încearcă anumiți bloggeri să insinueze.
Acolo sunt oameni de bună credință, discută liber, iar învățătura BO este predată așa cum ne-a fost transmisă prin Revelația supranaturală. Da, mergeți la câteva cursuri de Dogmatică, la Teologie (este permis, chiar dacă nu v-ați înscris ca studentă) și veți vedea cât de mult se pune accentul pe teologia Sfinților Părinți, pe definițiile dogmatice ale Sinoadelor Ecumenice, adică exact pe acele aspecte în care dvs aveți încredere și pe care le promovați.
Chiar mă întristează și mă deranjează să văd cum profesorii mei sunt criticați pe internet, fără nici un motiv, când cei care vorbesc astfel ar putea, foarte simplu, să-și verifice informațiile asistând la cursurile celor pe care-i critică.
În altă ordine de idei, întorcându-ne la tema discuției: canoanele disciplinare nu au nicidecum aceeași importanță ca hotărârile dogmatice.
Canoanele au fost stabilite într-un anumit context, răspunzând nevoilor Bisericii într-o anumită epocă.
Și părinții duhovnicești de astăzi (folosesc și eu "apelul la autoritate", fiindcă, observ, e la mare căutare...) recomandă aplicarea canoanelor cu iconomie, potrivit discernământului duhovnicesc al duhovnicului. Dacă s-ar aplica toate canoanele strict, mulți dintre cei convertiți la credință la o vârstă mai înaintată (după ce au făcut adulter, avorturi etc), nu s-ar mai putea împărtăși nici în eshaton. :)
Se poate spune același lucru despre dogme?
Putem spune că și pe acestea le asumăm doar așa, cu iconomie?
Nicidecum.
De ce?
Tocmai pentru că acestea, spre deosebire de canoanele disciplinare, sunt revelate.
O noapte binecuvântată să aveți!
P. S. Din ce motiv sunteți reticentă față de ideea de "părere personală"?
Dvs știți ce-nseamnă, din punct de vedere etimologic, cuvântul "dogmă"? :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.09.2013, 23:44:03
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Și încă ceva...

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Acum Biserica Ortodoxa este formata din pareri si opinii? Asta e credinta ortodoxa? Pai asa, de ce ar mai trece oamenii la ortodoxie? Sa stea unde sunt, ca oricum se mantuiesc si e bine foarte. Asa cum zic ierhii ortodocsi ecumenisti din Apus celor care vor sa vina la ortodoxie. Parintele Calciu Dumitreasa a spus si dansul ca miscarea ecumenista este cel mai mare pericol pentru BO si ca este mana in mana cu masoneria. Si dansul a stat in SUA. Sau si el vorbeste prostii? Nu ai sa ma convingi ca miscarea ecumenista (ecumenica este cu totul altceva) este buna. Miscarea ecumenista nu a fost inventata de BO, stiti f.bine.
BO face din ce in ce mai multe compromisuri, iar celelalte culte nici nu se obosesc sa vina la Ortodoxie. Care e scopul pana la urma? Sa spunem ca, canoanele sunt invechite? Asta este facultatea de teologie din prezent? Asta invata? Cum sa fi ecumenist?
Considerați că noi, creștinii ortodocși, avem, sau nu misiunea de a mărturisi în lume valorile credinței și spiritualității Bisericii noastre?
Dacă da, atunci cum credeți că le-am putea răspândi, mărturisi mai ușor:
a. închizându-ne în noi înșine, sau
b. prin dialogul cu cei care nu le cunosc (dacă le-ar ști și înțelege, poate că, cel puțin unii dintre ei, și le-ar asuma)?
Această mișcare a apărut în Occident, în cadrul protestantismului și ei ne-au invitat să participăm; iată un prilej minunat, pentru noi, de misiune ortodoxă printre confrații de alte confesiuni.
Ei înșiși, așadar, și-au manifestat dorința de a ne cunoaște și înțelege credința, teologia, spiritualitatea.
Minunat, nu-i așa? :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.09.2013, 23:52:45
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Si ce facem daca vrem sa ne casatorim? Nu mai primim Taina? Sau calcam in picioare canoanele si facem nunta mixta, ca si asa e la moda acum!

Mai devreme sau mai tarziu, unul din cei doi va trebui sa ia o decizie.
Da, cred că aș opta pentru nunta mixtă, dar în cadrul BO.
Și cel mai important (de fapt, condiția continuării relației în acest mod) ar fi ca, în cazul în care Dumnezeu ne va dărui copii, ei să fie botezați ortodocși.
Apoi, desigur, li se vor prezenta ambele perspective (eu le-aș vorbi despre ortodoxie, i-aș duce la biserică, dar aș fi de acord ca și soțul meu eterodox să le povestească despre credința lui) și, la maturitate, vor putea lua o decizie în cunoștință de cauză.
Totuși, aș dori ca, în copilărie, să fie botezați ortodocși.
Atât aș putea face; mai departe, când ar ajunge la vârsta înțelegerii (începând din adolescență, mai exact...), le-aș respecta libertatea de a-și alege singuri credința.
Desigur, acesta este un simplu exercițiu de imaginație, fiindcă, în realitate, nu sunt îndrăgostită de nimeni (nici ortodox, nici eterodox); am cu totul alte preocupări, cel puțin pentru următorii 5 ani. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.09.2013, 23:55:58
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit doamna, aveti un stil super misto, dar....

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Mulți melci, melci codobelci și albinuțe poposind pe corole, bzzzzzzz!

Viața e alta decât cea pictată-n culori vii, cu puternice reflexe ecumeniste.

...acum pe bune, chiar credeti ca sincretinismul ecumuist poate fi oprit de ironii? Nu, ci de predica. Predica vie, izvorind din fapte. Si zavorirea autosuficienta intre peretii stupului ideologic, si transfrontalierismul sincretin si inter-idiot sunt doua extreme imbecile si periculoase, care lucreaza impreuna la copirseul umanitatii si vietii.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.10.2013, 00:05:22
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Aici total de acord! Problema mai deoasebita ar fi intradevar atunci cand o persoana ortodoxa s-ar casatori cu o persoana de alta religie! Insa si aici, daca persoanele respective chiar au sentimente puternice reciproce, o solutie se poate gasi.
Da... Mi-ați amintit de o discuție pe care am avut-o, acum vreo 2 ani, cu un părinte și câteva tinere de aprox. aceeași vârstă cu mine.
Ele le criticau foarte tare pe fetele ortodoxe care se căsătoresc cu creștini eterodocși.
Părintele (o persoană deosebit de inteligentă și cu un simț al umorului fantastic) ascultă calm, meditativ și răspunde pe un ton serios:
"măi fetelor... Să vedeți voi când v-o scoate Dumnezeu în cale vreun luteran!...". :))
Dar nu știu, a spus-o cu atât haz, încât m-am amuzat grozav. :))
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.10.2013, 00:06:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Laura,

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Dacă s-ar aplica toate canoanele strict, mulți dintre cei convertiți la credință la o vârstă mai înaintată (după ce au făcut adulter, avorturi etc), nu s-ar mai putea împărtăși nici în eshaton. :)
Totuși s-ar mîntui, nu?

De aceea sînt reguli atît de severe în Canoane, căci nu orice ticălos, necredincios, eretic, criminal șamd să se poată împărtăși înainte de a se pocăi la modul sincer și serios. Știu că au fost cazuri excepționale cînd oameni dintre aceștia au primit Împărtășania mai înaintea demonstrării pocăinței, dar iată că în final au dat dovadă de o convertire dusă uneori pînă la sfințenie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.10.2013, 00:15:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Femeia trebuie sa-si urmeze barbatul ! E scris si in biblie ! Numai asa,prin acest sacrificiu in anumite aspecte,ea poate demonstra prin fapte, si nu prin vorbe,iubirea pe care o are !
Daca nu poate face acest mic sacrificiu, insemana ca nici iubire suficienta nu are ! Nu ?!
In schimb barbatul ai ofera fidelitate si credinta,sprijin si ajutor in orice situatie !
In orice relatie inter-umana fiecare trebuie sa dea ceva celuilalt !
O relatie in care numai unul da si lasa de la el in mai multe aspecte, iar celalalt nu face nici un compromis, e deja suspecta si falsa !
Femeia să-și urmeze bărbatul... în privința credinței?
Cred că, mai degrabă, fiecare dintre parteneri are datoria de a-și păstra credința, respectând, în numele iubirii, convingerile celuilalt.
Dvs ați scris atât de frumos și pertinent argumentat, într-un mesaj anterior, că religia se cuvine a fi trăită ca liant între oameni și că suntem datori de a păstra o atitudine tolerantă față de credințele celorlalți.
Dacă în relațiile cu străinii avem această datorie sfântă (de a le respecta libertatea conștiinței), cu atât mai mult (și mai ușor) suntem datori să respectăm, cu grijă și delicatețe, convingerile religioase ale celor dragi și apropiați ai noștri.
Faptul de a-ți părăsi credința nu este doar "un mic sacrificiu", credința fiind tot ceea ce o persoană religioasă are mai sfânt și scump în viață.
De aceea, consider că, fără a face vreun compromis în privința credinței proprii, putem continua o relație mixtă, prin bună înțelegere, toleranță, profund respect față de libertatea de conștiință a celui/ celei pe care îl/ o iubim.
P. S. 1. Desigur, pot exista cazuri în care unul dintre parteneri se convertește, din convingere personală, la credința celuilalt. În aceste situații, desigur că se va ajunge ca amândoi să aibă aceeași credință și astfel orice posibilă neînțelegere va dispărea.
În schimb, dacă nici unul dintre cei doi nu își dorește convertirea la credința celuilalt, consider că relația poate continua, pentru că "dragostea este binevoitoare, nu se mânie...". Dacă fiecare va ști să respecte libertatea de credință a celuilalt, atunci... unde ar mai fi obstacolul?... Pentru că, într-o iubire autentică, nu poate exista constrângere, șantaj emoțional sau concurență.
P. S. Tot în Biblie scrie că "bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă". Prin urmare, este posibil ca și bărbatul să-și urmeze soția întru credință... :) Nu credeți?... :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 01.10.2013 at 00:24:10.
Reply With Quote
Răspunde