Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2009, 21:50:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Preotul - Legat de divortul lui

Intreb pentru ca am citit si aici in alte parti informatii contradictorii si as vrea sa ma lamuresc.
Unii spun ca un preot divortat nu mai are voie sa slujeasca, chiar daca a fost vina sotiei.
Altii spun aici ca au voie sa se recasatoreasca si au voie sa slujeasca mai departe.
Si tot o curiozitate a mea : se face mai intai cununia tanarului preot, sau hirotonia sau amandoua intr-o singura slujba?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2009, 08:32:31
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia, acum te rog sa nu te superi (eu zambesc scriindu-ti sper sa zambesti si tu citind..) dar parca scrii in numele unei firme ce completeaza chestionare. Multe din aceste raspunsuri le gasesti chiar pe acest site, NU pe forum. Cand intri poposeste nitel pe prima pagina si da cautare la subiectul pe care il doresti. Acolo gasesti pareri avizate, cuvinte, articole de mare folos. Ca aceasta:
http://www.crestinortodox.ro/morala/70834-despre-divort
Si mai sunt multeeee articole. Sper sa iti fie de folos.
Si ca sa iti raspund (si eu) la intrebare, totusi...
Se face intai cununia religioasa apoi Hirotonia. Pentru a fi hirotonit trebuie musai sa fie casatorit (nu vb de calugarie!). Am asistat la f.multe hirotonii dar niciodata nu s-au facut amandoua odata. Pentru ca slujba preotiei se savarseste in timpul Sfintei Liturghii.
Cat despre divort, depinde de ierarh, care analizeaza cazul si da canonul dupa cum necesita. Pentru ca ele (canoanele) nu sunt facute sa ucida ci sa indrepte si sunt aplicate dupa caz, nu ca un sablon. Vezi mai multe despre aplicarea canoanelor (ca sa nu deschizi alt topic ) aici:
http://www.crestinortodox.ro/intervi...-a-spovedaniei
Canoanele (dupa cate stiu eu, poate gresesc) spun ca timp de 7 ani nu are voie sa se recasatoreasca. Dar am caz concret de preot, parasit de sotie , el a slujit in continuare. Apoi la 2 ani s-a recasatorit. Nu stiu exact in ce consta a 2 cununie. Uite gasesti aici mai multe si despre acest subiect.
http://www.crestinortodox.ro/editori...reia-casatorie
http://www.crestinortodox.ro/drept-b...ei-si-divortul
Bucurie!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2009, 10:14:59
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

[quote=sophia;138281]Intreb pentru ca am citit si aici in alte parti informatii contradictorii si as vrea sa ma lamuresc.
Unii spun ca un preot divortat nu mai are voie sa slujeasca, chiar daca a fost vina sotiei.
Altii spun aici ca au voie sa se recasatoreasca si au voie sa slujeasca mai departe.
Si tot o curiozitate a mea : se face mai intai cununia tanarului preot, sau hirotonia sau amandoua intr-o singura slujba?[/QUO
La inceputul secolului 20 s-a dorit convocarea unui sinod panortodox care sa analizeze mai multe probleme printre care si a d oua casatorie a preotului,insa datorita instalarii comunismului in tarile ortodoxe nu s-a mai convocat acest sinod.Acum,fiecare ierarh are libertatea sa analizeze situatia preotului si sa ia hotararea.Eu cunosc si preoti recasatoriti,si care au ramas singuri.
__________________
"Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.05.2009, 19:32:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Legat de familie , să nu uităm :

Astăzi 21 mai, Biserica Ortodoxă , a rânduit prăznuirea tuturor mamelor creștine, a femeii creștine în general. Dar mai multe despre această prăznuire , uitată de unii, cu voie sau fără voie, la Topicul Remembăr , ce azi este în sărbătoare din mai multe puncte de vedere.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.05.2009, 20:04:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@cristiboss - adica legi sarbatoarea Sf. Constantin si Elena de femei si mame crestine, sau ce sarbatoare mai e azi? Eu nu stiu. Femeia poate avea multe sarbatori in calendarul ortodox...
Legat de familie: la noi ortodocsii/romanii nu exista ziua tatalui...
Si da, o zi a familiei ar fi cea mai indicata, nu sarbatori separate.
Pentru mine aceasta zi, ziua familiei este de Sf.Ioachim si Ana, care sunt atat de neglijati de noi, ca sarbatoare.
Revenind la subiectul firului:
Sunt de acord cu Paola pe undeva. Eu nu am probleme cu asta. Am intrebat ca sa ma lamuresc, pentru ca fiecare spune altceva.
Preotii sunt si ei oameni, categoric si au nevoie si ei de oameni, de familie.
Eu nu sunt de acord cu celibatul (si de aici nici cu monahismul).
Si orice problema a unui om si a unuia care lucreaza indeaproape cu alti oameni (preoti, medici, profesori), influenteaza si activitatea sa si modul sau de comunicare cu ceilalti.
Daca este singur si nu are familie, daca are suferinte sufletesti, rani (divort, decesul cuiva drag, etc.), toate astea se reflecta si in modul in care comunica el cu oamenii, in modul in care ii sfatuieste etc.
Pentru mine este un paradox si o aberatie ca un preot celibatar, sau un monah/ o calugarita, deci care nu au cunoscut familia, iubirea, copiii, etc.sa-ti dea sfaturi despre casatorie, familie, viata laica.
Ei nu pot fi modele in acest sens.
In fine la un divort sunt intotdeauna doi vinovati (probabil ca nu in egala masura) si a pedepsi aspru (prin interzicerea profesiei, sau impunerea celibatului mai departe) numai pe unul din ei, mi se pare nedrept.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2009, 20:13:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sofia ! Trezeste-te ! Nu eu prăznuiesc , ci Biserica Ortodoxă !

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@cristiboss - adica legi sarbatoarea Sf. Constantin si Elena de femei si mame crestine, sau ce sarbatoare mai e azi? Eu nu stiu. Femeia poate avea multe sarbatori in calendarul ortodox...
Legat de familie: la noi ortodocsii/romanii nu exista ziua tatalui...
Si da, o zi a familiei ar fi cea mai indicata, nu sarbatori separate.
Pentru mine aceasta zi, ziua familiei este de Sf.Ioachim si Ana, care sunt atat de neglijati de noi, ca sarbatoare.
Revenind la subiectul firului:
Sunt de acord cu Paola pe undeva. Eu nu am probleme cu asta. Am intrebat ca sa ma lamuresc, pentru ca fiecare spune altceva.
Preotii sunt si ei oameni, categoric si au nevoie si ei de oameni, de familie.
Eu nu sunt de acord cu celibatul (si de aici nici cu monahismul).
Si orice problema a unui om si a unuia care lucreaza indeaproape cu alti oameni (preoti, medici, profesori), influenteaza si activitatea sa si modul sau de comunicare cu ceilalti.
Daca este singur si nu are familie, daca are suferinte sufletesti, rani (divort, decesul cuiva drag, etc.), toate astea se reflecta si in modul in care comunica el cu oamenii, in modul in care ii sfatuieste etc.
Pentru mine este un paradox si o aberatie ca un preot celibatar, sau un monah/ o calugarita, deci care nu au cunoscut familia, iubirea, copiii, etc.sa-ti dea sfaturi despre casatorie, familie, viata laica.
Ei nu pot fi modele in acest sens.
In fine la un divort sunt intotdeauna doi vinovati (probabil ca nu in egala masura) si a pedepsi aspru (prin interzicerea profesiei, sau impunerea celibatului mai departe) numai pe unul din ei, mi se pare nedrept.
Ești în aceași eroare ca la Topicul din Noul Testament. Vezi draga mea Sofia , cum ignori cele hotărâte de Biserică ? Tu chiar crezi că eu sunt cel ce hotărăsc Prăznuirile, Sărbătorile ? Și te rog gândește de ce Biserica face această legătură ? Pace și mai multă înțelepciune . Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.05.2009, 20:42:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ziua femeii creștine

"Așa a înțeles pe vremuri , să-și facă datoria ei de mamă, Sfânta Elena, mama Impăratului Constantin, aceea care a dăruit omenirii pe cel mai credincios apărător a lui Hristos, și a vegheat asupra lui până la adânci bătrânețe, rugându-se permanent lui Dumnezeu ca să-l călăuzească neabătut pe căile Luminii.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.05.2009, 21:01:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

cristi, dar nu te supara. N-am spus ca tu asa serbezi, ci ca nu stiam legatura intre sarbatoarea de azi si cea a femeilor si mamelor crestine.
De ex. noua ne spune preotul ca ele se serbeaza (de biserica) legat de femeile mironosite, de Sf.Maria etc.
Da, stiu si inteleg sarbatoarea de azi, dar n-am mers cu gandul asa departe. Poate ca nu ma simt femeie deplina si mama, neavand copii. De o vreme, de durere ocolesc aceste ganduri si sarbatori.
La fel am greutati in a face legatura dintre Inaltarea Domnului si Ziua Eroilor. Ambele sunt f.importante si de aceea le vad separat, ca sa nu fie stirbite.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2009, 21:06:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Stai liniștită dragă Sofia !

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
cristi, dar nu te supara. N-am spus ca tu asa serbezi, ci ca nu stiam legatura intre sarbatoarea de azi si cea a femeilor si mamelor crestine.
De ex. noua ne spune preotul ca ele se serbeaza (de biserica) legat de femeile mironosite, de Sf.Maria etc.
Da, stiu si inteleg sarbatoarea de azi, dar n-am mers cu gandul asa departe. Poate ca nu ma simt femeie deplina si mama, neavand copii. De o vreme, de durere ocolesc aceste ganduri si sarbatori.
La fel am greutati in a face legatura dintre Inaltarea Domnului si Ziua Eroilor. Ambele sunt f.importante si de aceea le vad separat, ca sa nu fie stirbite.
De aceea suntem aici, să învățăm și să ne completăm unii pe alții. Tu crezi că eu sunt atotștiutor ? Pe departe ! Dar, citesc, mă documentez , întreb . . . Pace multă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.05.2009, 07:46:25
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Nu e chiar pe subiect dar nici pe langa..

Acest articol este tare interesant. Daca aveti timp..merita citit.
http://tainacasatoriei.wordpress.com...ana-schmemann/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce a fost inventat divortul? DianaRoxana Generalitati 98 10.12.2014 00:03:05
Divortul bisericesc Dona_Maya Nunta 54 06.12.2012 00:25:25
logodna, nunta si divortul crina_rodi Intamplari adevarate 5 16.09.2007 17:24:12
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13