Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 22.08.2010, 20:35:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu este vorba ca nu as intelege foamea omului, ci este vorba despre atentia si constiinciozitatea cu care iti faci treaba,mult diminuata atunci cand faci si alte lucruri simultan.
Oricum, m-ai speriat cu ceea ce ai spus...se poate sa fie greu pretutindeni, dar, parca, la noi indiferenta te omoara, exista capacitate si profesionalism, dar indolenta ne omoara, efectiv.
A, indiferenta nu e buna si ceea ce admir la oameni aici, este ca isi fac datoria si nu tin cont de resentimente. Daca nu executa cum trebuie risca sa piarda locul de munca.
Am stat suficient pe aici, ca sa fi aflat si aspectele negative. Ele exista peste tot si nu le-am amintit ca sa ii critic pe acestia, ci ca sa va dau de inteles ca nici aici nu sunt supra oameni, ca si aici se greseste. Nivelul de trai obtinut nu e cazut din cer, ci e rodul muncii si a stradaniei oamenilor de a-si face o societate, care sa functioneze.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 22.08.2010, 20:45:52
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dar Ionel, cione ti se pare tie ca face reclama de plecat pe aici?
Fiecare are soarta si calea lui. pentru unii este bine sa plece, pentru altii sa ramana. Iar noi cei care am plecat trebuie sa ne gasim mantuirea aici unde suntem, chiar daca sunt mai putine manastiri si biserici (dar sunt!). Nu numarul bisericilor sfinteste locul.
Sa sfintim locul noi, cei care am plecat.
Iar voi sfintiti=l pe al vostru!
Dumnezeu-le, ia te uita pe paginile anterioare si sa te ti propaganda pt expatriere. Parca-s maniaci !

Numarul bisericilor , la o suprafata data, conteaza pt ca sfinteste. "De acolo de unde dispare o biserica, apar 100 de spitale de nebuni". In Romania Dumnezeu a avut gija ca macar pe nebuni sa nu-i inmuteasca nimeni !
Reply With Quote
  #293  
Vechi 23.08.2010, 00:00:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Dumnezeu-le, ia te uita pe paginile anterioare si sa te ti propaganda pt expatriere. Parca-s maniaci !

Numarul bisericilor , la o suprafata data, conteaza pt ca sfinteste. "De acolo de unde dispare o biserica, apar 100 de spitale de nebuni". In Romania Dumnezeu a avut gija ca macar pe nebuni sa nu-i inmuteasca nimeni !
Si in Romania sunt destui nebuni. Numai ca desi unele biserici au disparut nu au aparut spitale.
De obicei romanii nostalgici plecati ideamizeaza Romania, vad acum ca sunt si unii din interiorul ei..
Sigur, conteaza si numarul bisericilor dar sa stii ca atunci cand esti in minoritate undeva iti opi altfel problema credintei. Daca esti slab ti-o pierzi, daca esti tare ti-o regasesti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #294  
Vechi 23.08.2010, 00:04:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu este vorba ca nu as intelege foamea omului, ci este vorba despre atentia si constiinciozitatea cu care iti faci treaba,mult diminuata atunci cand faci si alte lucruri simultan.
Oricum, m-ai speriat cu ceea ce ai spus...se poate sa fie greu pretutindeni, dar, parca, la noi indiferenta te omoara, exista capacitate si profesionalism, dar indolenta ne omoara, efectiv.
Eu la ambele nasteri am avut poarte de tratament foarte bun in Belgia.
Sigur, se fac si aici de ex. prea multe controale ca sa castige medicii si laboratoarele. Depinde si peste ce medic dai.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #295  
Vechi 23.08.2010, 01:20:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De obicei romanii nostalgici plecati ideamizeaza Romania,
Nu o idealizeaza, ci o iubesc cu bune si cu rele. E o diferenta.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 23.08.2010, 09:57:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Mi-a placut ceea ce a spus un doctor din Romania care doreste sa emigreze intr-o tara civilizata : eu nu vreu sa plec din tara pentru ca sunt platit prost, ci pentru ca sunt obligat sa lucrez in conditii mizere ! [ cu ghilimelele de rigoare, tastatura mea este japoneza si nu prea-i dau de capat ]
...Asta spune mai mult decat ne-am obisnuit sa auzim despre aspectul material al traiului romanesc.
Ory ,i-as recomanda acelui medic sa citeasca "Am iubit patimirea" scrisa de sf.Luca al Crimeii.
Medicina ca si preotia e apostolat.
Medicii pleaca pentru bani ,eu le dau dreptate intr-un fel mai bine medic in afara decat sa astepti plocoane de la bolnavi aici.
Dar pe de alta parte ,acesti medici au studiat pe banii nostri ,impozitele astea platite cu greu mai ales de cei amarati.

Last edited by anita; 23.08.2010 at 10:02:11.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 23.08.2010, 10:09:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Pentru cei care spun ca le e sila de indolenta si mirlania celor care traiesc aici.
Daca am avea destula iubire nu i-am mai blama atat.
Asa este sunt multi parveniti ,mitocani pe cand in Vest e mai multa civilizatie si spirit civic.
Acolo educatia se face in familie dar si la scoala.
Ar trebui ,cei care au copii in scoala primara sa discute cu invatatoarea sau diriginta sa ii invete cum sa se poarte.
E adevarat ca in Occident nu intalnesti aceste aspecte ,e mult mai curat ,desi imi spunea cineva ca la Paris e multa mizerie vara cand vin turistii ,si asta se intampla acum 20 ani ,cand inca noi nu intrasem in Europa ,ca sa presupunem ca cei din Est faceau mizerie.
La noi e multa grija pentru cele materiale ,exemple proaste la televizor ,impresia ca trebuie sa fim in randul parvenitilor care au facut avere prin diferite mijloace necinstite.
Dar si acolo sunt aspecte care deranjeaza ,vor vedea cei care pleaca.
O lume instrainata ,un libertinaj cu care multi nu vor fi de acord.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 23.08.2010, 12:37:48
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Dumnezeu-le, ia te uita pe paginile anterioare si sa te ti propaganda pt expatriere. Parca-s maniaci !

Numarul bisericilor , la o suprafata data, conteaza pt ca sfinteste. "De acolo de unde dispare o biserica, apar 100 de spitale de nebuni". In Romania Dumnezeu a avut gija ca macar pe nebuni sa nu-i inmuteasca nimeni !
Tu realizezi faptul ca avem un procentaj foarte mare de persoane bolnave mintal de care nu are grija nimeni?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #299  
Vechi 23.08.2010, 12:43:48
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Tu realizezi faptul ca avem un procentaj foarte mare de persoane bolnave mintal de care nu are grija nimeni?
Si toti cu domiciliu in strainatate ?
Reply With Quote
  #300  
Vechi 23.08.2010, 12:47:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga Ionel, stai frate linistit, ca in zadar sta omul in tara daca nu se uneste cu Dumnezeu. Asa ca de ajunge in alta tara si acolo se impartaseste cu Trupul si Sangele Domnului, crezi ca nu se va mantui doar pentru ca si-a parasit tara? Hai sa nu fim ridicoli.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01