Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.08.2007, 07:07:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.formula-as.ro/revista_781__8572__vise-si-amintiri.html
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.08.2007, 07:10:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ca sa cititi copiati adresa in browser, ca nu merge link-ul; nu stiu de ce uneori e OK, alteori nu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.08.2010, 22:35:26
LeMoNN LeMoNN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2010
Mesaje: 2
Implicit

salut sunt nou si am sa va povestec ceva...care nu am mai povestiti al nimeni si cred cai timpu...

La 12 ani a murit bunica mea de cancer a fakut mai multe operati dar nu a mai fakuto pe ultima ca nui mai rezista corpul si familia a decis sa nu o mai opereze ca o chinuie mai mult
Bunica stia inainte cu cateva zile sa moara ia spus mamei ca e pregatita sa treaka dincolo
Intre timp akasa venise vorba de plekat al gorun(la un prieten ) eo unu la 12 ani eram foarte fericit si uitasem al un moment dat de bunica ca era pe patu d emoarte de tot :| si am fakut o gresala teribila si o regret toata viata si va spun de ce
In ziua care ea a murit eo cu sormea trebuia sa plekam la gorun...dar ea vine plangan in hohote si mia zis ca a murit bunica cand am auzit nu mia venit sa cred am ramas blocat si am intrebato cum sa moara.....neam dusla sicriu si ma abtineam sa plang d anu situ dc exact e in ceata... si al biserica nu mam apropriat de sicriu so vad ca miera frica(mentionez ca nici la ea in camera unde a fost sicriu am privito decat o data mai de la departare).Sau fakut pomeni neam dus la cruce am pus flori lumanari astea... dupa cate saptamnai am visato si aici vine partea interesanta:

Am visato asa Eram al ea in dormitor unde a murit ea era pe pat in fund care era langa ea era tata si fratele lu tata unu dintre ei nu mai stiu exact ii cosea buzele cu ata mai groasa si celalat steata langa picoarele ei(mentinez ca plangeau in timp ce faceau asta)
si ii cosise primu rand si eo eram la aproape 1 metru de ea pe un fotoliu si zmabeam apr dadeam in ras si nusitu dc si nici akm nu stiu :| sia intors privirea catre mine si sia fakut ochi negri fata catre mov inchis si parca vroia sami spuna ceva....nu stiu sigur ce dar avea o fata rea urata diabolica mai exdact si ma apukat de gat in intervalu intre sa ma apuke de gat si ea mana ea zambeam catre ea si cand ma apuakt mam oprit din ras si speriat urat de tot si mam trezit speriat cum nam mai fost niciodata dupa cateva zile iam spus mamei ca ea vazuse ca nu eram in apele mele si iam spus doar ca bunica vroia sa ma omoare


si puteti spune de ce ???? am visato asa ((( ca mama a visato frumos foarte frumos si ceilalati memberi ai familiei si nu iam fakut nimika rau sau altceva

mentionez ca in ziua in care ea a murit trebuia sa plek al gorun exact al ora 3 3 si ceva cand trebuia sa plekam. Intre timp cand trebuia sa vina sora sa plekam uitasem de tot eram doar cu gandu la plekare cred ca varsta 12 ani ... plz un raspuns mai concret daca se poate

care vrea si id meu nesquik423
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.08.2010, 10:06:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro Vezi mesajul
Daca ar fi fost vorba de orice alta religie , poate !
Dar cea crestina , nu !
De cand Dumnezeu pedepseste fizic pe cei care nu il urmeaza ??
Daca era asa miliarde de oameni ar fi trebuit sa aiba cateva oase rupte pentru asa ceva ... !
So este pura coincidenta !
Din cate tin eu minte Dumnezeu e unul iubitor si milostiv , nu unul care sa iti rupa mana daca nu arati respect fata de o icoana !
nu pedepseste pe cel care nu Il urmeaza, pedepseste pe cel care Il ia in bataie de joc.
e o mare diferenta!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.08.2010, 02:39:53
oHne02 oHne02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 1
Implicit

Hmm... interesante intamplari, unele comice, alte tragice, altele penibile.. deh ca in viata.

Nu stiu ce ma facut sa scriu randurile de mai jos dar nici nu prea cred ca mai conteaza in momentul de fata.
Oricum povestea mea este una reala si interesanta de altfel, cel putin din punctul meu de vedere.

Se facea ca intr-o noapte, in timp ce dormeam deschid ochii brusc si...vad undeva la un metru in fata mea o chestie neagra care plutea la vreo jumatate de metru deasupra parchetului si se plimba din stanga in dreapta.O chestie care arata destul de ciudat si tot odata destul de greu de definit, parea sa nu aiba forme concrete.Era mai mult spirit decat materie.Tragic-comic semana cu un halloween-copchil care si`a pus un cearceaf negru pe cap si care plutea orizontal deasupra solului.Avea cap...avea umeri... avea un oarecare piept... si restu nimic , de la piept in jos era o dara neagra care se subtia la capat.

Pana aici toate bune.In prima instanta probabil nu a observat ca m`am trezit si ca o urmaresc si am dat sa ma misc, sa fac ceva. Numai ca spre uimirea mea eram imobilizat si nu puteam face absolut nimic.Atunci sa intamplat ceva ciudat si anume, oratania a observat incercarea mea de a face o actiune si sa panicat iar plimbarea ei din stanga in dreapta sa accelerat si in acelas timp am simtit un fel de actiune asupra organismului meu, o actiune de hmm calmare as zice , o calmare fortata care a durat ceva secunde bune si care sa finalizat cu un esec din partea chestiei si cu o disparitie.


Ar mai trebui mentionat ca timpul si spatiul pareau deformate, si mai ciudat este ca acea chestie avea acces la controlul meu ca persoana si o ultima precizare este ca nu am simtit acel sentiment de buimacie cand m`am trezit si am deschis ochii.Era ca si cum nu as fi dormit deloc, cu toate ca dormisem vreo 3 ore inainte sa ma deranjeze.Pur si simplu eram intr-o stare care sugera ca as fi fost constient de 10 ore.Si mai trebuie spus ca nu prea parea prietenoasa sau...marog daca voi considerati o chestie neagra care se plimba prin casele oamenilor la 3 noaptea si le controleaza actiunile, un lucru prietenos o putem lua si in felu asta :)

Acuma in incheiere as dorii niste pareri sau idei pentru ca am cautat timp de o luna de zile o explicatie , o definitie , ceva , orice si nu am gasit mai nimic. Si sper poate debitati voi ceva in speranta de a`mi atinge obiectivu si a ma lamuri.In speranta de a afla raspunsul final. (Orice e bun)

Multumesc.

Last edited by oHne02; 13.08.2010 at 05:45:00.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.08.2010, 20:23:10
LeMoNN LeMoNN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2010
Mesaje: 2
Implicit

sincer e interesant si habar nam ce putea fi o fi fost vreun spirit care te proteja sau vreunu nehotarat sau orice altceva putea sa fie orice...apr da fata ochi nasu se vedea ceva ? si cand se subtia in jos am fost pe la anime e ceva de genu picioare numa ori si le ascundea si plutea ori nu avea picioare astept raspunsu tau
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.01.2012, 10:36:16
florintoro florintoro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Ce garantii ai ca prietenele tale sunt OK d.p.v. psihic? Sau poate s-a speriat si a spus ce i-a trecut prin minte in momentul ala....

Nu cred ca intamplarea relatata de tine tine de supranatural!
de ce esti Toma necredinciosul.crezi ca este mai palpabil ca tipele sa fie bolnave psihic decat sa se fi intamplat o minune?nu va mai indoiti de Dumnezeu.Lasati-L sa vina la voi ,primiti-L si crede-ti in cuvintele LUI .in fiecare zi se intampla astfel de minuni.Uneori ascultam voci interioare care te trag pur si simplu spre lucrurile curate si drepte.multumesc si ma scuzi daca te-am deranjat cu reply-ul
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.01.2012, 10:40:54
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florintoro Vezi mesajul
de ce esti Toma necredinciosul.crezi ca este mai palpabil ca tipele sa fie bolnave psihic decat sa se fi intamplat o minune?nu va mai indoiti de Dumnezeu.Lasati-L sa vina la voi ,primiti-L si crede-ti in cuvintele LUI .in fiecare zi se intampla astfel de minuni.Uneori ascultam voci interioare care te trag pur si simplu spre lucrurile curate si drepte.multumesc si ma scuzi daca te-am deranjat cu reply-ul
Nu am citit postarea si nu imi dau cu parerea privind veridicitatea unei anume minuni dar este normal sa trecem lucrurile si prin filtrul ratiunii. Nu putem sa vedem si sa cautam minuni in orice. Ne putem opri la viata care este o minune suficienta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.03.2012, 16:28:24
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit „Dacă vrei să trăiești, bagă paie sub haine."

Prizonier pentru o zi. Povestea cutremurătoare a Fortului 13 Jilava, unde intelectualilor li se ștergea orice urmă de viață

Teroare, umilință, sânge și dezumanizare. Chiar și aceste cuvinte înfiorătoare sunt departe de a descrie suferința pe care au îndurat-o toți cei care au fost întemnițați, ani la rând, în cea mai groaznică pușcărie comunistă, Fortul 13 Jilava, de la marginea Bucureștiului.

Am petrecut o zi printre pereții scrijeliți și plini de mucegai ai celulelor înfricoșătoare de sub pâmânt, unde umezeala era apăsătoare, iar aerul rece, aproape dureros. Am ascultat cu fruntea încrețită poveștile cutremurătoare ale deținuților din Fortul 13, care au fost torturați până la moarte, pentru că erau inteligenți și curajoși, pentru că au îndrăznit să se ridice împotriva doctrinelor dictatoriale.

Acum mai bine de 130 de ani, acest loc a fost construit în scop militar, pentru a-i apăra pe oameni. În 1880, Carol I a gândit un sistem de apărare în jurul Bucureștiului, format din zeci de forturi și baterii, care astăzi au rămas abandonate. Al 13-lea fort din această serie a avut un traseu diferit, un traseu pătat cu sânge. În 1907, Fortul 13, aflat la zece metri sub nivelul solului, a fost transformat în pușcărie pentru țăranii răsculați, însă teroarea a început în 1945, odată cu instaurarea comunismului în România.

Regula era clară: toți opozanții regimului erau „cazați“ în celulele de piatră, unde se respira groază. Deținuții erau, în cea mai mare parte, intelectuali, oameni școliți care aveau resursele să înțeleagă comunismul și curajul să i se opună. Profesori, artiști, oameni de știință, toți erau niște gunoaie care meritau să moară. Gândacul strivit era norocos fața de acești oameni blânzi care nu erau demni de o moarte rapidă, ci erau condamnați la suferință și la umilințe inimaginabile.

Frigul.

Am ajuns la Fortul 13 în dimineața de 29 februarie, într-o zi cu opt grade Celsius, împreună cu un grup de vizitatori. Am avut de partea mea soarele care mai ridica puțin temperatura și hainele groase, îmblănite. Cu toate acestea, după ce am stat 15 minute în prima încăpere a fortului groazei, am resimțit un frig înțepător, din cauza cimentului și a pereților înghețați. M-a mâhnit slăbiciunea mea când am aflat că prizonierii de aici se chinuiau iarnă după iarna să supraviețuiască la minus 20 de grade. Fără nicio sursă de căldură, făra haine groase, fără lumină. Doar cu o pereche de pantaloni și o cămașă de pânză, cu picioarele scufundate în apă.

Pentru că erau înghesuiți câte 50 de oameni în fiecare încăpere, culcușul era pentru cei norocoși. Mulți dormeau direct pe cimentul înghețat. Paturile de lemn supraetajate erau atât de apropiate încât prizonierii erau nevoiți să se târască pentru a intra în ele. Nici nu încăpea vorba să poată dormi pe o parte.

Foametea, bătaia și speranța.

Un colț de pâine și o zeamă de legume ori de tărâțe era singura hrană pe care o primeau deținuții într-o zi. Toți beau apă dintr-o singură găleată. Nu mureau de foame. Gardienii aveau grijă de ei. Grijă să mănânce ceva în permanență. Să mănânce bătaie. Una consistentă, cu ciomagul și cu multă ură.

Pe un perete era scrijelit un mesaj cutremurător: „Dacă vrei să trăiești, bagă paie sub haine“. Tehnica era menită să atenueze loviturile puternice de ciomag și să mai încălzească trupurile slăbite și bolnave ale deținuților.

Am ajuns și în camerele de tortură, unde prizonierii erau deseori închiși, câte doi într-o celulă de două ori cât o cabină telefonică. O noapte întreagă erau obligați să se plimbe prin încăperea îngustă, legați cu lanțuri de picioare. Când acestea nu mai zdrăngăneau, veneau gardienii cu bâtele și le reaminteau violent deținuților că nu au voie să se odihnească niciun minut.

Lăsați fără nume. Fără număr.

Toate chinurile la care erau supuși cei întorși împotriva sistemului reprezentau modalități cumplite de dezumanizare. Se încerca exterminarea psihică a omului intelectual. Deținuții nu mai aveau identitate, nu mai puteau gândi. Majoritatea prizonierilor își pierdeau viața, însă, în prezent, nimeni nu știe câte suflete au pierit în Fortul 13. Nimeni nu a ținut cont, nu aveau nici măcar un număr de înregistrare. Era evident, din moment ce păzitorii inculți nu știau să numere. Sau să citească.

Gardienii erau aleși după agresivitate, de obicei din rândul rromilor. Condiția era să nu aibă mai mult de patru clase și să fie, preferabil, de la țară. Li se dădeau un ciomag și o uniformă, suficient pentru oamenii primitivi să creadă că sunt niște zei.
După zeci de povești inimaginabile ale celor care au supraviețuit „Închisorii morții“, frigul nu a mai însemnat nimic pentru niciunul dintre noi, iar, când am ieșit din fort, am prețuit lumina soarelui. Am lăsat acolo teroarea ce ne-a cuprins pe toți, însă am luat cu mine poveștile cumplite.

(...) Povești pe care nu le pot, însă, uita niciodată.

http://www.adevarul.ro/locale/bucure...655134972.html

Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca in pace! +++
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.03.2012, 17:38:41
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
Prizonier pentru o zi. Povestea cutremurătoare a Fortului 13 Jilava, unde intelectualilor li se ștergea orice urmă de viață




http://www.adevarul.ro/locale/bucure...655134972.html

Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca in pace! +++
Cata suferinta...
Dumnezeu sa-i odihneasca cu Sfintii!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31
Intamplari din viata costel Generalitati 40 27.11.2009 00:24:46
Cunosteati aceste intamlpari adevarate? TeoH Intamplari adevarate 3 24.09.2008 12:59:03
intamplari Saurian Intamplari adevarate 16 11.05.2007 19:30:39