Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.04.2012, 12:35:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Bulgarii sunt SLAVI la fel ca rusii, ucrainienii, sarbii. Bulgarii au venit din Asia,impreuna cu celelalte popoare slave, nu sunt din neam tracic. Iar Bulgarii ne-au atacat pe noi de multe ori si ne-au luat noua pamantul de la sud de Dunare. Harta originala a Daciei Mari, cuprinde pamanturile de la Sud de Dunara-sau Istru- care acum sunt in mainile bulgarilor si a sarbilor.
La fel cum noi nu suntem latini in totalitate, ci mai mult daci, francezii nu sunt franci, ci mai mult gali, nici bulgarii sau alte popare ocupate de un trib migrator nu sunt doar slavi. Si in Ungaria, triburile din Asia nu au gasit un teren gol, ci cu populatie in el. Ei au ocupat acel teritoriu si au adus si limba. In cazul multor popoare s-a intamplat acest lucru.
Pe de alta parte noi faceam parte din neamul tracilor, dar tot Herodot spune ca era cel mai numeros dupa indieni. Erau divizati in 22 de triburi si probabil dacii nici nu stiau de tracii din sud. Asadar geto-dacii erau un popor independent de restul tracilor.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.04.2012, 12:47:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Si cand esti intr-o tara in care conationali de-ai tai, prin actiunile si comportamentul lor, au patat imaginea tuturor romanilor, ce te faci?
Dai vina pe altii, in speta pe rromi. Nici nu e doar o scapare de vina, e si un adevar in asta, rromi fac infractiuni si la noi in tara.
Eu nu simt deloc o retinere sau sfiala sa spun ca sunt roman, dimpotriva, am chiar un sentiment de mandrie si tind sa laud tara si pe romani cand vorbesc cu un strain. Cand nu eram credincios aveam alte conceptii, adica exact cele induse de altii.
Intre timp se pare ca incepe sa se schimbe mentalitatea care aparuse dupa revolutie, in media si in general se face o campanie pentru patriotism si nu invers cum era pana acum. In ultimul timp avem ceva succes in domeniul muzicii, si am vazut chiar unele comentarii ale unor straini de apreciere a tarii noastre, unii spun ca pana mor vor sa ajunga macar o data in Romania.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.04.2012, 12:55:58
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Si cand esti intr-o tara in care conationali de-ai tai, prin actiunile si comportamentul lor, au patat imaginea tuturor romanilor, ce te faci? Cand constati ca esti discriminat doar pentru limba ce-o vorbesti, doar pentru locul in care s-a intamplat sa te nasti si sa cresti, ce te faci?

Asta ar fi cazul standard, insa exista cazuri de oameni care au fugit din tara asta pentru ca au fost persecutati sau pentru ca simteau ca nu se mai poate. Unii din ei s-au dus pe meleaguri straine, s-au stabilit acolo, poate chiar au intemeiat familii. Poate unii s-au integrat complet si poate cand aud de Romania se supara, poate ca nu mai vor sa auda de tara asta din diverse motive.

Este dreptul fiecaruia sa vrea sau sa nu vrea sa se mandreasca cu provenienta lui. Abureala asta cu "sa ne iubim tara neconditionat" e o chestie patriotarda, irationala, sforaitoare. Tara nu e de pus pe soclu, tara e doar un concept, o unealta.

Tara este un concept. Iata un adevar profund.

Daca vrem sa identificam tara, sa o indicam la modul absolut, nu o putem face. Nimeni nu o poate face.

Pentru ca "tara" este doar un concept.

In baza aceluiasi rationament corect, prin inductie, acest adevar este valabil pentru orice fenomen macro sau infinitezimal, fiinta sau obiect, persoana sau non-persoana.

De ce sa ne rusinam cand spunem ca suntem romani, daca acesta este doar un concept, fara nicio farama substantiala, intrinseca?

Ce sunt in esenta defaimatorul, defaimatul si actul de defaimare?

Nimic altceva decat concepte.

Sa fim consistenti cu propriile rationamente, iar daca respectam adevarul conventional (conceptual) intr-un singur punct, sa-l aplicam uniform, indiferent de context si circumstante.
__________________

Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.04.2012, 13:08:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Am cautat mult si am gasit si ce e cu "maretul" neam traco-dac,din care sunt romanii.
Ca din colonisti Imperiului Roman nu prea sunt asa mult,romanii.
Traco-daci ,exceptand bulgarii,erau un neam care conform cu Herodot se ocupau in principal cu traitul din jecmanirea altora (cu razboiul adica),ca le era rusine sa cultive pamantul.
Apoi ca s-au crestinat si probabil la amenintarile preotilor ca merg in Iad daca continua sa jecmaneasca pe atlii s-au mai calmat cu jecmanitul.
Totusi avem o istorie care nu e de lepdat, ce mai zici de istoria SUA, si ei sunt cei mai infocati patrioti. Ne putem gandi la un aspect interesant, toate tarile din jur au avut lungi perioade in care nu au mai existat ca stat, au fost ocupate, doar cu Tarile Romane nu s-a intamplat asta. Bulgaria si tarile din sud au fost ocupate de turci sute de ani. Ungaria dupa anul 1500, cand au pierdut batalia de la Mohacs, nu au mai existat ca stat, pana prin 1918, cand au fost scapati de armata roman de un regim comunist instalat la ei. In 1867 au primit o autonomie largita in cadrul Imperiului habsburgic, devenind imperiul austro-ungar. Polonia la fel, dupa ce au fost mare imperiu au ramas o lunga perioada fara tara sub ocupatie.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.04.2012, 17:13:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da mai lasati asta ca suntem "neam fara noroc" pai vedeti ce a patit Finlanda,spre exemplu,care a fost ocupata ba de Suedia,o perioada lunga de timp,apoi de Rusia si nu si-au pierdut limba (limba finlandeza e unica in Europa,nu e indo-europeana e foarte diferita de orice alt limba).

Sunt intr-o situatie economica foarte buna desi au clima respectiva,desi pamantul e foarte saracacios,desi in WW2 cand au intors armele contra nemtilor au avut ceva distrugeri serioase facute de armata germana.

Pai cum sa fie Romania in situatie economica buna cand petrolul si gazele naturale sunt date pe nimic la cine stie ce companii straine dubioase?
Cum sa aiba Romania situatie economica buna cand daca au vrut sa vie investitori straini seriosi dupa revolutie,spre exemplu Ford,de a vrut sa cumpere fabrica de automobile de la Craiova,sau ceva firma din Olanda de a vrut sa cumpere fabrica de la Semanatoare sa faca acolo combine,li s-au pus bete in roate?
Normal au fost si alti investitori straini care au patit asa.
Cum sa fie Romania in situatie buna,cand vedeti ce absurditati sustin unii romani precum si dna/dnsoara Laura de aci,ca "bulgari si sarbii sunt invadatori" ca au venit si "ne-au luat pamantul" etc?
Adica argumentul asta ca au venit slavii pe aci nici macar Hitler nu l-a folosit deci unii romani spun absurditati de le depasesc pe cele ale lui Hitler.

S-au facut acu analize genetice,pe linie paterna romanii din Muntenia sunt mai apropiati de sarbi decat de romani din Moldova adica sunt tot daci si sarbi.Bulgari erau niste luptatori de elita si nu au venit din Asia ci din nordul Europei,de pe unde e Rusia acum si dacii au fost aliati cu ei sa se bata cu Imperiul Bizantin.Dupa ce au venit bulgari si-au luat pamantul inapoi sarbii de la Imperiul Bizantin si traci din Bulgaria si s-a constituit regatul (tzaratul) romano-bulgar de a avut tzari romani/daci.
Tzar vine de la cezar.


Vreti sa va dau o lista scurta de termeni in agricultura identici cu limba bulgara?
Da lasand la o parte pe alea,luati gligan cum se zicea in limba romana/daca la mistret,mistret e luat din alta limba.
http://dexonline.ro/definitie/gligan
http://translate.google.ro/?hl=ro&tab=wT#ro|bg|mistret
http://dexonline.ro/definitie/mistre%C8%9B

Sau vrabie:
http://dexonline.ro/definitie/vrabie
Asta e cuvant de il folosesti foarte des si vine din limba traco-daca.
Se pastreza si la bulgari si la serbo-croati:
http://translate.google.ro/?hl=ro&tab=wT#ro|hr|vrabie
(in sarbo-croata e vrabac,in bulgara vrabche)
Sau matza de se pastreaza si la sarbo-croatzi si la albanezi,cuvinte foarte apropiate.La bulgari e kotka la noi e cotoi,fiind tot din limba traca de unde vine pisoi si pisica (din limba traca).
http://dexonline.ro/definitie/cotoi
http://dexonline.ro/definitie/m%E1%BA%A5%C8%9B%C4%83
Vedeti ca in megalo-romana nu exista si pisoi ci numai matza.
In serbo-croata ii zice http://translate.google.ro/?hl=ro&tab=wT#ro|hr|pisica adica macka care se pronunta macica pe albaneza e mace de se pronunta matze sau pe acolo.
E tare articolul asta,autoarea zice sa nu ne fie rusine cu nimeni,cand tocmai in limba romana s-au scos 22% din cuvintele vechi si s-au bagat in loc cuvinte din franceza,cand nu se accepta ca daci erau din proto-slavi.
Pai acum se vrea sa se scoata toate cuvintele din limba slava din limba romana,nu stiti ca limba daca are inca cuvinte comune cu balto-slava de care se stie?
Iar limba balto-slava cu cele slavice vin dintr-o radacina comuna,proto-slava.
Pai in limba romana se pastreaza inca la zapada termenu asta de e din proto-slava,ca zapadati inseamna si a cadea zapada la toate celalte limbi slavice si balto-slavice s-a luat snjeg sau pe acolo din limbile germanice,ca toti au avut contact cu popoarele germanice.
Si dacii au avut cu gotzii,da nu au schimbat multa in limba.

De unde vine spre exemplu numele dacic Iezer ca sunt muntii Iezer Papusa cu varfu Iezeru Mare varful Iezeru Mic?
Pai din limba proto-slava sau tracica.ca in bulgara la lac ii zice iezero in albaneza la iezer ii zice iezer pe sarbo-croata la lac tot iezer ii zice.
Sau de unde vine denumirea Carpati?
Pai tot din limba tracica,ca la macedoneni,care sunt din traci,zisi acum slavi sudici Karpata inseamna stanca.
Iar stanca in romana tot din daca vine.
Bucovina inseamna tara fagilor,cu buk din slava insemnand fag,crovul Medved - crovul ursului,in limba veche slava la urs ii zicea medved etc.
Numele dacice se explica in mare proportie adica peste 70% cu limba balto-slava.
Iar numele romanesti ale oamenilor se explica prin limbile slavice sudice (tracice) majoritatea.
Elena vine de la Jelena de inseamna caprioara pe limba traca/slava sudica.
Sau Bistrita ,exista localitate numita asa si in:
Cehia,Croatia,Serbia,Bosnia,Slovenia,Bulgaria:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bistrica
Cea de la bulgari se scrie Bistritsa,da se citeste la fel:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bistrit...ambiguation%29
Bistrica in limba slava se citeste Bistritza.
In limba proto-slava bistritsa/bistritza inseamna apa limpede,aia inseamna.
Exista si la polonezi,orase numite asa sau rauri:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bystrzy...ambiguation%29

Da deja de pe vremea dacilor incepuse importul masiv de cuvinte din latina in romana.
Nici macar atat nu stiti ca sunetul  e prezent in limbile europene numai in limbile slavice,da la limba romana e foarte prezent,la slavi sudici aproape deloc si la rusi foarte putin.
Pentru ca aci romani au pastrat ca in limba daca,multi de  in limba.


La costumu national traditional din Serbia,Bulgaria,Croatia,Macedonia,Bosnia incaltamintea traditionala e opinca,de ii zice tot asa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Opanci

Deci,concluzia,pe unii romani ii inseala draci si nu vor sa accepte ca dacii erau niste scandalagii proto-slavi/traci,se pare printre cei mai scandalagii si bautori din proto-slavi/traci,intrecuti la asta (la a fi scandalagii,ca la bautura pe romani nu ii intrece nimeni din slavi sudici) numai de macedoneni si bosnieici,de atunci li se zicea besi,le e rusine ca dacii vorbeau pe proto-slava acum si-au schimbat limba sa aibe si mai multe cuvinte din latina,au bagat 22% cuvinte din franceza etc si apoi suntem indemnati sa nu ne fie rusine sa ne zicem "romani".
Pai de ce sa nu imi zic moldovean,ce are?
Adica de fapt unora le e rusine de slavi si de moldoveni si vor sa fie asociati cu Imperiul Roman,da acum au facut unii misto de aceasta si au zis si la tzigani rromi.

Iar rusi nu is din proto-slavi ei sunt de fapt mai spre neamurile nordice,da vorbesc ceva de are asemanari si cu slava.

Iar slavi e o denumire scornita de unii de ii insela dracii de prin Imperiul Bizantin pe anul 500-600 si asa au numit sarbii,croati,bosnieci,macedoneni si romani/daci.
Bulgari de erau un trib de luptatori de elita doar au dat numele Bulgariei,da majoritatea din Bulgaria tot traci (adica slavi sudici) sunt si aceia.
Daci inseamna "oameni-lup" iar daci is si sarbi (alt trib dacic),din cate se pare.
Da asta e ceva caracteristic pe aci,croati zic ca ei sunt gotzi si vorbesc slava printr-un accident,bosnieci si ei zic ca tot din gotzi se trag.
Da gotzi aveau si au majoritar pe linie paterna I1A si vorbeau/vorbesc o limba germanica iar Croatia si Bosnia vorbesc serbo-croata si au majoritar pe linie paterna I2A dinaric sud care daca ignori vreo 10.000-20.000 de ani poti sa zici ca e identic cu I1A de la neamurile scandinave :)) .

I2A-dinaric sud nu se gaseste nici macar in Rusia si cu atat mai putin in Scandinavia,se gaseste f mult exact la slavi sudici si la romani si in proportie destul de insemnata la albanezi (la albanezi e peste 20-30% din linie paterne) ,unguri,austrieci,cehoslovaci se pare ca si pe la ucrainieni si cam atat.Normal e si in Grecia,da grecii traiau impreuna cu traco-ilyri.Din traco-ilyri sunt si albanezi.
Asta (I2a dinaric de sud) se asociaza cu traco-ilyri si ceva greci.
Nu s-au facut analize da se pare ca e si nordul Italiei si pe unde era Latium (I2a-dinaric de sud),da o ramura foarte apropiata e majoritara in Sardinia,insula aceea din sudul Italiei de ii zice I2-A M26.
Razboiul daco-roman a fost provocat de jafurile pe care daci le faceau la vecini traci din sudul Dunarii,ca ei stateau vara si frecau menta in dulcele stil romanesc iar aia de peste Dunare erau acum in Imperiul Roman si puneau osul la munca.
Iar iarna,cand dacii ramaneau fara mancare mergeau sa "imprumute" ceva de la traci de peste Dunare prin forta armelor (Dunarea era inghetata si o treceau pe gheata) pana cand s-au saturat cei din Imperiul Roman de respectivele jafuri si au mers sa ii "disciplineze".
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 09.04.2012 at 17:38:49.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.04.2012, 00:20:37
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
.......... cum se zicea in limba romana.........
iertare, o intrebare: in ce limba scrii? ca mie mi-e tare greu sa inteleg.... ..
dar m-am linistit, am citit in josul paginii:""nu luati de bun tot ce scriu eu. ""
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.04.2012, 10:06:00
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit patanie !

Cand am fost odata in excursie prin Austria,am oprit pe traseu si intr-o mica localitate din zona muntilor, probabil era un sat, ca la ei, nu e mare diferenta intre sat si oras !
Deoarece nu mai aveam destui euro,si aveam la mine o mica suma de lei romanesti, am decis ca ar fi foarte intelept sa merg la o banca si sa schimb leii romanesti pe euro, pentru a avea inca ceva euro la mine pentru orice cheltuiala neprevazuta ce putea sa apara !

Credeti-ma ca mi s-a intamplat ceva incredibil !

Intrand in banca si adresandu-ma (in engleza ) unei angajate de la ghiseu, am primit raspunsul uimitor,ca nu-mi poate schimba leii in euro, ci ei schimba numai forintii in euro,eventual !!!

Auzind acest raspuns,i-am replicat ca nu vad de ce nu mi-ar putea schimba leii in euro,ci doar forintii,cand si Romania si Ungaria se afla tot in aceeasi Uniune Europeana !

Atunci,functionara a spus ca trebuie sa dea un telefon,si peste un minut, mi-a zis ca poate schimba leii in euro !!!

Iti vine sa razi, dar pe moment m-am cam enervat,de cat de rai pot fi oamenii in tara aia,de nu a vrut sa schimbe niste bani unui drumet strain,in mod oficial,ca banca !!!
Nu cumva pentru ca a vazut ca vin din Romania ??? Mi-am pus intr-una intrabarea asta !!!
Raspunsul imi apare limpede : un mare DA !!!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.04.2012, 02:23:50
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cand am fost odata in excursie prin Austria,am oprit pe traseu si intr-o mica localitate din zona muntilor, probabil era un sat, ca la ei, nu e mare diferenta intre sat si oras !
Deoarece nu mai aveam destui euro,si aveam la mine o mica suma de lei romanesti, am decis ca ar fi foarte intelept sa merg la o banca si sa schimb leii romanesti pe euro, pentru a avea inca ceva euro la mine pentru orice cheltuiala neprevazuta ce putea sa apara !

Credeti-ma ca mi s-a intamplat ceva incredibil !

Intrand in banca si adresandu-ma (in engleza ) unei angajate de la ghiseu, am primit raspunsul uimitor,ca nu-mi poate schimba leii in euro, ci ei schimba numai forintii in euro,eventual !!!

Auzind acest raspuns,i-am replicat ca nu vad de ce nu mi-ar putea schimba leii in euro,ci doar forintii,cand si Romania si Ungaria se afla tot in aceeasi Uniune Europeana !

Atunci,functionara a spus ca trebuie sa dea un telefon,si peste un minut, mi-a zis ca poate schimba leii in euro !!!

Iti vine sa razi, dar pe moment m-am cam enervat,de cat de rai pot fi oamenii in tara aia,de nu a vrut sa schimbe niste bani unui drumet strain,in mod oficial,ca banca !!!
Nu cumva pentru ca a vazut ca vin din Romania ??? Mi-am pus intr-una intrabarea asta !!!
Raspunsul imi apare limpede : un mare DA !!!
parerea mea e ca tipa (sau orice strain care gandeste la fel) era cam idioata ,adica nu inteleg de ce sa nu-ti schimbe niste bani,tu erai doar un excursionist nu un tigan,hot ,cersetor, spargator de banci etc; eu cred ca e o mare prostie din partea strainilor sa ne considere pe toti la fel.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nimeni nu poate sti sfarsitul omenirii ? nesperatu Generalitati 10 29.12.2012 15:16:57
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine patricia2006 Generalitati 125 20.07.2012 15:17:07
Nimeni nu este de neinlocuit costel Generalitati 10 04.04.2011 17:10:35
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 18:24:40
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 20:52:32