Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.11.2013, 21:35:20
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !!!

Nu trebuie religiile sa inversuneze oamenii, pentru ca ,aceste fapturi sensibile si slabanoage, usor pot cadea in plasa urzita de cel atoateurator,care atata asteapta !!!

Istoria, aceasta cronica inteleapta a ceea ce s-a petrecut in timp cu vietuitorii acestei planete, ne demonstreaza ce tare i-a manipulat pe unii impotriva altora, cel impotrivitor, expoatand cu maxima viclenie si eficienta apetitul oamenilor pentru doctrine si exagerarea lor pana la fundamentalism taliban !!!
Fundamental, nu cred ca exista atei !
Omul e prin esenta o finta expusa instinctului sacrului. Ceea ce-i difera pe oameni e numai momentul cand gasesc calea inspre acel "misterium tremendum",de care pomeneste Rudolff Otto, in lucrarea sa "Das Heilige" ,moment, hotarat de Cel De Sus,pt fiecare !!!
Esential, pentru evaluarea unui "ateu" (adica potential crestin !) este numai un singur lucru : daca este capabil sa comita fapte concrete, in spirit crestin,adica fapte crestine referitoare la aproapele !!!
Daca raspunsul e afirmativ,rezulta clar ,ca avem un crestin imbracat involuntar intr-un pardesiu din piele de lup !!!
Trebuie numai sa-l dea jos !
Reply With Quote
  #102  
Vechi 12.11.2013, 21:39:35
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu trebuie religiile sa inversuneze oamenii, pentru ca ,aceste fapturi sensibile si slabanoage, usor pot cadea in plasa urzita de cel atoateurator,care atata asteapta !!!

Istoria, aceasta cronica inteleapta a ceea ce s-a petrecut in timp cu vietuitorii acestei planete, ne demonstreaza ce tare i-a manipulat pe unii impotriva altora, cel impotrivitor, expoatand cu maxima viclenie si eficienta apetitul oamenilor pentru doctrine si exagerarea lor pana la fundamentalism taliban !!!
Fundamental, nu cred ca exista atei !
Omul e prin esenta o finta expusa instinctului sacrului. Ceea ce-i difera pe oameni e numai momentul cand gasesc calea inspre acel "misterium tremendum",de care pomeneste Rudolff Otto, in lucrarea sa "Das Heilige" ,moment, hotarat de Cel De Sus,pt fiecare !!!
Esential, pentru evaluarea unui "ateu" (adica potential crestin !) este numai un singur lucru : daca este capabil sa comita fapte concrete, in spirit crestin,adica fapte crestine referitoare la aproapele !!!
Daca raspunsul e afirmativ,rezulta clar ,ca avem un crestin imbracat involuntar intr-un pardesiu din piele de lup !!!
Trebuie numai sa-l dea jos !
Exista atei convinsi, prin convingere si incapabilitate de a crede.
Degeaba comite ateul fapte bune, daca nu crede si nu se impartaseste nu poate fi numit crestin.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.11.2013, 21:44:48
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Maria, daca va iubiti asa de mult si vreti sa va luati, te sfatuiesc sa cauti un freier Theologe. Aici in Germania este o persoana care are voie sa cunune mirii indiferent de religiile mirilor.

Decat sa iasa un show ieftin in care el ii sopteste preotului ca nu vrea sa sarute crucea/icoanele iar tu iti pui mainile in cap si incepi sa plangi, mai bine cauta asa ceva. (Imi pare rau, nu stiu denumirea in romana). Macar atat respect sa aveti fata de Biserica si de saracul preot, sa nu faceti un circ acolo in care el incepe sa tipe ca nu vrea sa faca asta si asta.

Iti spun asta pentru ca oarecum stiu ca indiferent de ce am zice noi, sunt sigura ca nu vei renunta la el.

Mult succes...
Reply With Quote
  #104  
Vechi 12.11.2013, 21:55:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria9 Vezi mesajul
El este ateu, asa se declara, dar imi respecta convingerile si nu a incercat niciodata sa mi le schimbe sau sa emita vreo judecata in ceea ce ma priveste. Isi doreste ca eu sa fiu impacata si fericita de aceea a acceptat ceremonia religioasa, cu toate ca pentru aceasta va trebui sa fie botezat ortodox, o va face de dragul meu.

El a facut jumatate din drumul lui dar exista un obstacol, si anume sarutatul icoanelor si al crucii.
Acum va respecta "convingerile", dar aveti vreo garantie ca vi le va respecta si mai tarziu, peste vreo 3 ani ? Va luati pe umeri un jug greu. Este drept, il veti purta impreuna cu Hristos, caci jugul se duce numai in doi, dar trebuie sa fiti constienta de faptul ca unde nu este credinta in Dumnezeu se manifesta cu mai multa putere lucrarea vicleana a diavolului.

Cele mai multe femei care se afla astazi rastignite zilnic de sotul lor, candva, au fost convinse ca au ales bine.

Mi se pare absurda rezerva fata de sarutarea icoanelor. Adica, accepta sa fie botezat in cristelnita, in vazul tuturor, dar nu accepta sa sarute o icoana. Pai, ce sa zic, accepta greul si refuza usorul. Ciudat, nu? Sarind peste acest aspect, eu gandesc astfel: daca as fi ateu, as privi spre icoana ca spre un lemn colorat; de ce sa nu sarut un lemn gol, de dragul viitoarei mele sotii ? Ciudata abordare.

Repet, va luati asupra un jug pe care nu veti avea puterea sa'l duceti decat impreuna cu Hristos.
Ancorati'va puternic in credinta si in rugaciune. Veti avea nevoie. Nu atat acum, cat peste 2-3 ani.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 12.11.2013 at 21:58:38.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 12.11.2013, 22:03:49
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Acum va respecta "convingerile", dar aveti vreo garantie ca vi le va respecta si mai tarziu, peste vreo 3 ani ? Va luati pe umeri un jug greu. Este drept, il veti purta impreuna cu Hristos, caci jugul se duce numai in doi, dar trebuie sa fiti constienta de faptul ca unde nu este credinta in Dumnezeu se manifesta cu mai multa putere lucrarea vicleana a diavolului.

Cele mai multe femei care se afla astazi rastignite zilnic de sotul lor, candva, au fost convinse ca au ales bine.

Mi se pare absurda rezerva fata de sarutarea icoanelor. Adica, accepta sa fie botezat in cristelnita, in vazul tuturor, dar nu accepta sa sarute o icoana. Pai, ce sa zic, accepta greul si refuza usorul. Ciudat, nu? Sarind peste acest aspect, eu gandesc astfel: daca as fi ateu, as privi spre icoana ca spre un lemn colorat; de ce sa nu sarut un lemn gol, de dragul viitoarei mele sotii ? Ciudata abordare.

Repet, va luati asupra un jug pe care nu veti avea puterea sa'l duceti decat impreuna cu Hristos.
Ancorati'va puternic in credinta si in rugaciune. Veti avea nevoie. Nu atat acum, cat peste 2-3 ani.
Cea mai bun dovada ca ateii sunt stapanati de duhul vicleanului este faptul ca refuza sarutatul icoanei, si mai ales a crucii lui Hristos, si mai grav! Sunt posedati de cel rau! Mai cunosc oameni ca acesta.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 12.11.2013, 22:05:42
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Exista atei convinsi, prin convingere si incapabilitate de a crede.
Degeaba comite ateul fapte bune, daca nu crede si nu se impartaseste nu poate fi numit crestin.
Pe acel ateu inversunat, de care pomeniti dvs. (insa e deja suspect,daca e prea inversunat !!!) cred ca Domnul il are si pe el in evidenta !
Eu cred ca ,asemenea parabolei deosebite,a fiului risipitor,Domnul se bucura de zece ori mai mult pentru faptele bune ale unui "ateu" decat pentru faptele a zece credinciosi !!!
Pentru ca acesti "atei" sunt recuperabili, fie si in ultimul moment, cand sub spectrul sucombarii in moarte, multi dintre ei, se reaintorc la Creator !
Un singur tip de ateu, mi se pare de nerecuperat : ateul indiavolit !!!
E o categorie lugubra de fiinte indiavolite,prin propria lor vointa, inca din timpul vietii,aici intra marii necromanti,fiintele umane care au contactat lumea intunericului si au facut pact cu puterile negre ale lumii terifiante.
In mod analog marilor traitori crestini,care prin nevointa lor,incep sa capete virtuti si daruri duhovnicesti, de la Sfantul Duh,la fel ,cei din categoria mentionata mai sus, incep, sa capete puteri, inumane si sa se asemene stapanilor lor subpamanteni !!!
Din fericire ,aceste personaje sunt de-a lungul istoriei intr-un numar foarte restrans, insa prin impactul lor nefast,foarte nocivi. Dictatorul german Adolf Hitler, se pare ca a fost unulk dintre aceste personaje negre !
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.11.2013, 22:06:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Maria, daca va iubiti asa de mult si vreti sa va luati, te sfatuiesc sa cauti un freier Theologe. Aici in Germania este o persoana care are voie sa cunune mirii indiferent de religiile mirilor.

Decat sa iasa un show ieftin in care el ii sopteste preotului ca nu vrea sa sarute crucea/icoanele iar tu iti pui mainile in cap si incepi sa plangi, mai bine cauta asa ceva. (Imi pare rau, nu stiu denumirea in romana). Macar atat respect sa aveti fata de Biserica si de saracul preot, sa nu faceti un circ acolo in care el incepe sa tipe ca nu vrea sa faca asta si asta.

Iti spun asta pentru ca oarecum stiu ca indiferent de ce am zice noi, sunt sigura ca nu vei renunta la el.

Mult succes...

Eu v-as recomanda sa evitati a da asemenea sfaturi. Pe Dumnezeu nu Il poti minti si Cununia nu este Taina decat in Biserica Ortodoxa! Va asumati trairea lor in desfrau fiind "binecuvantati" de "persoana la care totul e posibil?"
Sa nu fim ignoranti!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 12.11.2013, 22:16:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De ce nu te sacrifici tu pentru el, daca tot il iubesti si amani momentul cununiei religioase pana atunci cand el va simti ca trebuie sa faca pasul?
Si sa traiasca in pacat toata viata? Adica de unde garantia ca in timp relativ scurt va dori sa devina crestin ortodox?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 12.11.2013, 22:22:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria9 Vezi mesajul
Si daca nu va fi posibil destinele noastre tot se vor uni, dar va exista mereu ceva acolo... in adancul sufletului meu... mai ales ca imi doresc sa ne botezam copii. Oricum ar fi, Dumnezeu exista si va exista in sufletul meu. Si sunt convinsa ca nu poate fi nimic rau in a iubi pe cineva care face bine pentru ca asa simte si nu pentru a ajunge in Rai sau nu poate sa faca nici un rau nici celei mai mici vietati de pe Pamant pentru ca asa simte si nu pentru ca altfel ar ajunge in Iad...

Astept cu interes mesajele voastre.
Draga mea, crede-ma ca habar nu ai ce angajament iti iei. Viata dupa casatorie se va schimba, ai sa o vezi cu alti ochi. Esti sigura ca e cea mai buna alegere sau o faci din alte considerente? Sfatul meu este sa mergi cu el la duhovnicul tau si sa ii asculti povata. Casatoria nu e joaca si mai bine deschizi ochii inainte decat sa regreti ulterior.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 12.11.2013, 22:22:36
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Cea mai bun dovada ca ateii sunt stapanati de duhul vicleanului este faptul ca refuza sarutatul icoanei, si mai ales a crucii lui Hristos, si mai grav! Sunt posedati de cel rau! Mai cunosc oameni ca acesta.
Nu cred ca trebuie sa-i condamnam asa de radical pe fratii nostri protestanti ! Unii dintre ei, accepta si cred in Sfanta Treime (penticostalii ,bunaoara!).
Ceea ce spuneti dvs, inseamna ca aproape un miliard de protestanti sunt...atei !!!
Ar lasa Dumnezeu, in mare lui bunatate,atatia oameni in ratacire absoluta ???
E un subiect foarte sensibil,in care amblele parti pot aduce argumentele lor, inclusiv biblice (din partea protestanta !!!),si nu e bine sa ne lansam in atacuri fata de celelalte doua confesiuni crestine surori : catolicismul si protestantismul !!!
Domnul insusi a lasat o formula triadica a credintei crestine,pentru ca nici o confesiune sa nu esueze in pacatul madriei de a fi UNICA cale a ADEVARULUI !!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare