Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 10.05.2017, 09:28:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Alin si Cristian, eu merg pe aceeasi linie cu d-na Steer, dl. Capsali, si dl. dr. Pavel Chirila.
Nu stiu multe despre opiniile lor, doar că ei sustin, cu argumente, nevaccinarea.

Însă eu am pus problema cui apartine responsabilitatea (ne)vaccinării copiilor. Si sunt de părere că ea trebuie să fie a colectivitătii. Nici a statului (care reprezintă o colectivitate mult prea mare), nici a părintelui singular, pentru că nu-l priveste doar pe el, respectiv pe copilul lui.

Adică n-ar fi obligativitate, în cazul ăsta, ci o conditie dacă vrei ca ai tăi copii să fie alături de altii, la o grădinită sau la o scoală unde majoritatea părintilor sunt pro-vaccin.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 10.05.2017 at 09:33:47.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 10.05.2017, 11:46:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Homeopatia ar trebui sa fie obligatorie. Macar in comunitatile care decid in majoritate asta. :)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 10.05.2017, 11:48:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Ai zis-o! :)

Dar ar fi valabil dacă în lipsa ei ar apărea epidemii de boli contagioase.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 10.05.2017, 12:06:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu stiu multe despre opiniile lor, doar că ei sustin, cu argumente, nevaccinarea.

Însă eu am pus problema cui apartine responsabilitatea (ne)vaccinării copiilor. Si sunt de părere că ea trebuie să fie a colectivitătii. Nici a statului (care reprezintă o colectivitate mult prea mare), nici a părintelui singular, pentru că nu-l priveste doar pe el, respectiv pe copilul lui.

Adică n-ar fi obligativitate, în cazul ăsta, ci o conditie dacă vrei ca ai tăi copii să fie alături de altii, la o grădinită sau la o scoală unde majoritatea părintilor sunt pro-vaccin.
Nu e atat de simplu.
Ce faci in scoli de exemplu?
Scoala e obligatorie, dar daca nu e vaccinat ii interzici accesul si pe urma il dai in judecata ca nu-si da copilul la scoala?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 10.05.2017, 12:24:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Da, nu-i simplu. E ca si problema cu fumatul, cu solutii care nu-i pot multumi pe toti, respectiv încercarea de a-i separa pe cei care fumează de cei care nu.

În comunitătile mari poate că merge să faci clase de vaccinati, respectiv nevaccinati, dar numai dacă e un raport echilibrat între ei. Însă acolo unde sunt 5-6 copii, cum e prin unele sate, n-ai cum.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 10.05.2017, 12:31:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Da, nu-i simplu. E ca si problema cu fumatul, cu solutii care nu-i pot multumi pe toti, respectiv încercarea de a-i separa pe cei care fumează de cei care nu.
E exact aceeasi problema si are legatura cu pierderea libertatii oamenilor. Si acolo li s-a pus pumnul in gura unora pe motiv ca altii vor sa aiba acces peste tot.
In plus aici e vorba si despre foarte multi bani, daca or sa reuseasca astia sa impuna obligativitatea ne-am scos, cred ca o sa fim cobai pentru tot felul de vaccinuri.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 10.05.2017, 12:36:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca ar fi existat o asemenea lege cand venise aviara aia. Cred ca nu scapa nimeni nevaccinat. :)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 10.05.2017, 12:47:05
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Mă tem că n-am dreptate.

Am făcut o eroare de rationament si dacă nimeni nu se bagă, trebuie să o îndrept singur.

Răspunderea antivaccinistilor nu se extinde decât asupra propriilor copii, nu si a altora, pentru că ceilalti, dacă sunt vaccinati, n-au nicio treabă.

Sper că n-am gresit si acum. :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 10.05.2017, 13:30:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta cu obligativitatea nu o sa treaca, daca societatea o sa raspunda cat de cat viguros.
E un test social, nu are legatura cu problema de fond.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 10.05.2017, 14:13:13
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

homeopatia nu poate inlocui medicina alopata.

o muscatura de albina se rezolva de una singura in cateva zile, cu o compresa cu apa rece reduci timpul la jumatate.

daca suferi o arsura solara cat de tampit trebuie sa fii sa folosesti cine stie ce chestii homeopate care te "vindeca" in cateva zile in loc sa pui niste panthenol care te rezolva in juma de ora?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare