Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 11.05.2013, 23:35:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



Cel Ce ești Icoana prea luminată a desăvârșirii ai stat în mijlocul ucenicilor Tăi ca o priveliște prea dorită și cu binecuvântarea păcii ai ridicat sufletele lor la cele mai înalte. Venit-ai Mântuitorule, ca Un Mire, la cei ce își gătiseră cămările inimii, așternând gânduri iubitoare strălucite de raza înțelepciunii Tale. Dragostea Ta până la capăt s-a arătat, că nu ai voit să lași pe Toma, oaia cea rătăcită, să alerge încă pe pajiștea necredinței, ci cu dumnezeiescul Tău cuvânt și cu arătarea cea minunată l-ai adus iar în staulul ucenicilor Tăi. Cel Ce ai fost înfășat în scutece de Maica Ta și în ieslea necuvântătoarelor Te-ai odihnit, nu ai socotit lucru de ocară a-Ți arăta coasta Ta înaintea ucenicului ce se clătinase de necredință. Mâinile cele cu care ai zidit pe om din țărână și care purtau pecetea piroanelor le-ai arătat spre pipăire celui ce cu trestia Crucii avea să scoată din marea necredinței pe cei întunecați de deșertăciunile idolești. Picioarele Tale cu care ai străbătut pământul, propovăduind lumina Împărăției, ai arătat celui ce își va găti picioarele spre vestirea Evangheliei Tale. Risipit-ai norul necredinței ce stătea deasupra minții Apostolului Toma și ai strălucit Tu, Soarele dreptății, cu razele credinței și înțelegerii tainelor Tale minunate. Pe cel căzut în adâncul necredinței l-ai ridicat cu mâna Ta și i-ai dăruit arma Crucii, cu care călătorind să Te propovăduiască Dumnezeu Adevărat Răstignit și Înviat și morți. Deci, Cuvinte, nu ne trece cu vederea nici pe noi, cei ce avem minte de lut în jurul căreia dănțuiesc gândurile necredinței în ceasul necazurilor. Întărește pe noi, pe toți, în lucrarea poruncilor Tale, ca să ne învrednicim la sfârșitul vieții pământești a culege din grădina darurilor Tale roadele credinței pe care să le așezăm la masa Ta ca jertfă bine primită spre iertare și binecuvântare.Pe temelia necredinței lui Toma ai zidit palatul credinței în Tine, întru care au intrat toți cei ce au crezut în Tine prin propovăduirea lui. Pe poarta necredinței lui Toma ai intrat ca Un Dumnezeu Atotputernic și ai sfărâmat pecețile îndoielii sale, prin el dând binecuvântarea Ta tuturor ucenicilor Tăi. Nu ai socotit Stăpâne, știrbire a intra în inimile noastre cele strâmte, voind ca Un Iubitor de oameni să risipești tot întunericul nostru, al celor ce în noaptea patimilor pribegim având însoțitori gândurile cele de ocară. Venit-ai Lumina Cea Neapropiată și prin dumnezeiescul Tău cuvânt ai făcut să se sălășluiască pacea în inimile noastre și să iasă afară tot fumul tulburării, ca să strălucească numai mireasma sfințeniei Tale dumnezeiești.Nu ai suferit Stăpâne, văzând făptura Ta încă muncită de necredință și ca Unul Ce nu ai stricat cheile Fecioarei ai intrat și în cămările inimii ucenicilor încredințându-I de Învierea Ta. Pe noi, cei ce înotăm în valurile grijilor lumești, cu mâna Ta cea dumnezeiască ne răpește și ne așează picioarele gândurilor pe stânca cea înaltă a credinței întru Tine. Făgăduit-ai că vei fi cu ucenicii Tăi până la sfârșitul veacurilor, deci nu ne lăsa pe noi doborâți de tulburările acestei lumi, ci ne dăruiește pacea Ta ca un zid nestricat de toate loviturile ispitelor. Vino în mijlocul nostru,Soare al dreptății, Cel Ce ai făgăduit că Te vei arăta nouă pe raza rugăciunii smerite și ridică de pe ochii noștri vălul cel întunecat al păcatelor, ca să Te vedem pe Tine strălucind mai presus de închipuire omenească. Mâinile Tale dumnezeiești ce au primit pecetea piroanelor să curățească nevrednicele noastre mâini și să scrie în cartea sufletelor noastre cele două cuvinte dumnezeiești: ,,iertare" și ,,pace" prin care aflăm odihnă inimilor noastre ostenite de păcate. Coasta Ta, Ce s-a făcut izvor al mântuirii noastre, să ne adape pe toți cu preascump sângele Tău prin care primim darul înfierii, dar și cu apa iertării Tale prin care primim ștergerea, curățirea păcatelor noastre, dar și darul înțelepciunii împărtășit prin Duhul Tău Cel Sfânt. Cu cele două mâini ale Tale, credința și nădejdea ne apucă pe noi și ne strânge la sânul iubirii Tale dumnezeiești, ca să primim desăvârșita cunună a celor trei virtuți și moștenirea Împărăției cerurilor. Ca să ștergi păcatul Evei, celei zidite din coasta lui Adam, ai primit în locul Evei durerea la străpungerea coasei Tale, iar acum arăți nouă coasta Ta izvor de daruri dumnezeiești, din care adapi pe toți fiii Bisericii. Pe aceasta a voit a o atinge Toma și a se umple de binecuvântarea dumnezeiescului dar. Încă și mâinile Tale cele de viață ziditoare a voit să le pipăie ucenicul ce nădăjduia că vei scrie cu mâna Ta, așa cum ai făgăduit, și numele lui în cartea moștenitorilor Împărăției cerurilor. Cel Ce ești înconjurat de focul laudelor serafimilor și ești Foc nemistuit ai primit cu bunăvoință a fi atins de mâna de lut a făpturii zidite de Tine, a ucenicului Tău Toma. Dar prin lucrarea Ta dumnezeiască nu s-a ars mâna îndrăzneață a celui ce de toate voia să se încredințeze prin cercare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #232  
Vechi 11.05.2013, 23:36:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit << continuare >>

Gândurile lui le-ai dat pe față înaintea tuturor ucenicilor Tăi și înainte întregii Bisericii, când l-ai chemat să Se apropie de Tine și să se încredințeze mai adevărat de realitatea Învierii Tale. Dar, o, minune, iată că necredința lui Toma mistuită de focul iubiri Tale de oameni și ajunsă ca o cenușă au răsărit pomii cei roditori ai credinței întru Tine, fiii Bisericii Tale. Căci mulți din cei pe care i-ai primit sub aripile milostivirii Tale au primit credința prin mărturisirea celui ce trecuse mai întâi prin experiența necredinței, dar pe care mai apoi a nimicit-o și din aceasta ai făcut să răsară vlăstare dumnezeiești.Glasul Tău dumnezeiesc ai făcut să răsune în urechile inimii Sfântului Toma: Vino, Tomo, cel ce te-ai îndoit de Învierea Mea și vezi mâinile Mele cu care l-am scos pe Adam din stricăciune și am binecuvântat pe femeile mironosițe cu darul bucuriei Mele. Vino să vezi mâinile care pentru a scrie în cartea vieții pe cei uitați în întunericul morții au suferit durerile cuielor. Grăbește-te și vino să vezi coasta Mea, prin străpungerea căreia am făcut pe vrăjmaș să se rănească la cele mai dinlăuntru și pe Adam l-am scos din pântecele iadului. Vino, și nu fii necredincios, că pentru Tine iarăși am venit înaintea ucenicilor Mei, ca să Te încredințez de adevărul pe care mai întâi l-ai primit din gura lor. Căci iată puțin timp mai petrec cu voi, puțin timp voi mai fi cu trupul în mijlocul vostru, dar când mă voi înălța la Tatăl voi fi cu voi în chip nevăzut cu ochii trupești.Pentru aceasta, voiesc a învăța pe toți să creadă în Învierea Mea prin mărturisirea ucenicilor celor ce au viețuit mai înaintea lor și să mă cuate pe Mine în cămara inimii lor unde Mi-am făcut sălaș împreună cu Tatăl și cu Duhul. Nu vă întristați de plecarea Mea, căci voi fi mai aproape de voi decât am fost viețuind în mijlocul vostru cu Trupul. Hambarele inimilor voastre le voi umple atunci cu roadele înțelepciunii Mele și din paharul iubirii mele veți bea toți cei pe care v-am ales din lume ca să fiți martori ai Învierii Mele. Nu vă temeți, căci am înviat ca să vă vestesc vouă încetarea întristării și intrarea întru bucuria Tatălui Meu. Iată ridic ancora inimilor voastre și vă îndreptez la limanul păcii Mele. Valurile fricii le opresc cu puterea Mea, Eu, Cel Ce v-am arătat vouă că și vântul și marea ascultă de glasul Meu.Părăsiți cele mai dinainte, căci iertare desăvârșită v-am dat de toate greșelile voastre în întru voi ca în niște vistierii pun darurile Mele, ca prin voi să dau iertarea păcatelor și pacea Mea tuturor celor ce cu umilință își vor pleca genunchii inimii înaintea Mea. Nu vă temeți, căci Eu am biruit lumea și corabia milostivirii Mele pe toți vă primesc, chemându-vă la țărmul Împărăției cerurilor. Vestiți în lume cuvântul Meu și Eu vă voi face părtași vieții celei veșnice. Râuri de înțelepciune vor curge din mintea voastră, săturând inimile cele însetate de Adevăr.duceți în lume lumina Învierii Mele, iar Eu iată merg să vă gătesc vouă lăcaș în cămările cele luminate ale Împărăției Mele. Ridicați-vă mintea deasupra valurilor înspăimântătoare ale lumii și îndrăzniți a cugeta la cele înalte, căci pentru aceasta Eu M-am înălțat pe Cruce, ca împreună cu Mine să vă duc la Tatăl și să vă așez la masa Împărăției, încununându-vă cu legătura iubirii veșnice a Preasfintei Treimi. Din coasta lui Adam am făcut pe Eva, prin care am adus în lume pe fiii cei trupești, dar prin sângele și apa izvorâte din coasta Mea am venit să-i sfințesc pe aceștia și să dăruiesc Tatălui fii duhovnicești, născuți din apă și din duh și care se vor face moștenitori unei vieți nestricăcioase.O, vino, Toma, iubitul meu ucenic și încredințează-te prin cercare de cele ce-ți făgăduiesc prin icoana cuvintelor Mele celor de viață dătătoare. Încredințează-Te de adevăr și propovăduiește-Mă pe Mine lumii ca Lumină Neapusă Ce risipesc întunericul necredinței tuturor ! O, fericit ești, Toma, că te-ai bucurat de revărsarea bunăvoinței Stăpânului asupra ta, a Celui Ce a pescuit din inima Ta gândurile necredinței prin arătarea Sa minunată. Îndoiala ce clătina cetatea inimii tale a întărit cetățile inimilor tuturor în Învierea Mântuitorului. Bucură-te, căci Stăpânul, ca un rob a venit la tine, ca să te încredințeze de a Sa Înviere. Cunoscând mai dinainte ca Un Dumnezeu gândul ce răsărise în inima Ta, S-a grăbit a veni în întâmpinarea Ta, cu blândețe întărindu-te pe piatra credinței. Cu rugăciunile tale întărește-ne și pe noi pe temelia Adevărului, ca neclătinați de valurile ispitelor să ajungem la vederea Luminii Celei mai presus de gând, Care risipește tot întunericul gândurilor răutății spre slava Sa și Căruia să-I aducem neîncetată închinare și laudă împreună cu îngerii acum și în veacul veacului. Amin.DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS, Cel Ce pe Cruce fiind îndelung a răbdat neputințele noastre și S-a pogorât în adâncurile iadului ca să dezlege tot întunericul suferinței vine să risipească îndoiala din inima ucenicului Său cu lumina Învierii Sale. Mărturia acestuia, ca un zid nebiruit al adevărului Bisericii, să întărească și cetatea inimii noastre, în care intrând Hristos pe raza rugăciunii să ne vestească pace, aprinzând făcliile bucuriei mărturisitoare ale Învierii Sale.Cel Ce a strălucit în cămările inimilor iubitoare ale ucenicilor aducându-le făclia Învierii și punându-o în sfeșnicul înțelegător al inimii pentru a străluci tuturor neamurilor, cu puterea Crucii Sale să zdrobească gândurile necredinței din sufletele noastre, aducându-ne lumina mărturisirii ucenicului ce s-a îndoit, ca într-un glas de mulțumire cu Sfântul Apostol Toma să strigăm: ,, Domnul meu și Dumnezeul meu !”SFÂNTUL APOSTOL TOMA, ca o piatră de mare preț strălucește în cununa Bisericii, alunecarea lui în îndoială făcându-se pricină de întărire a Bisericii lui Hristos pe piatra credinței. Învierea lui Hristos a propovăduit până la marginile lumii, cu lumina dreptei credințe strălucind sufletele întunecate ale indienilor. Credință mai presus de închipuire a arătat Apostolul, crezând că Împăratul vieții v-a dărui împăratului pământesc palat prea frumos pentru buna chivernisire a darurilor dumnezeiești pe care a făcut-o înțeleptul propovăduitor al Învierii lui Hristos. Iubitor de feciorie fiind, a înălțat gândul tuturor la zborul îngeresc, dezlegându-le înțelegerea de gândurile patimilor cele pământești. Se veselesc îngerii la prăznuirea sa, împodobind masa duhovnicească cu înțelesuri de taină. Cântă Apostolii, văzând pe cel ce prin poarta pătimirilor mucenicești a intrat în Împărăția cerurilor. Dănțuiesc drepții, bucurându-se de nevoințele lui în propovăduirea Cuvântului vieții, nevoințe pentru care a luat din mâna Domnului cununa răsplătirilor.Cu gând vesel să săltăm și noi în cămara inimii și să aducem laudă celui ce a pecetluit taina Învierii cu a sa mărturisire ,, Domnul meu și Dumnezul meu! ”. Sfinte Apostole Toma, vasul cel de mare preț al tainelor Stăpânului, cununa îngerilor, întăritorul credinței noastre, roagă-te lui Hristos, Dumnezeului nostru, ca să ne tragă pe noi cu undița rugăciunilor tale din mare patimilor și să potolească furtuna gândurilor noastre, răsărindu-ne nouă lumina înțelepciunii dăruită de Soarele vieții.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #233  
Vechi 12.05.2013, 21:03:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Binecuvantat esti, Doamne Dumnezeul nostru, Cel neintrecut in intelepciune si minunat intru lucruri! Caci din iubirea de oameni cea nemasurata, fiind Dumnezeul a toata mangaierea si nadejdea, ai binevoit a ridica dintre semintiile pamantului fii alesi, care prin credinta tare si prin viata pilduitoare sa mentina treaza credinta in puterea si in milostivirea Ta, si sa nu lase nea-mul omenesc a se prabusi in intunericul cel fara fund al nestiintei de cele inalte si al pacatului.

Binecuvantat esti, Doamne Dumnezeul parintilor nostri, Cel ce primesti cu bunatate si cu indurare mijlocirile sfintilor bine-placuti Tie, pentru nevoile de tot chipul, duhovnicesti si trupesti, ale nevrednicilor fiilor Tai, cei ce plutesc pe marea cea sarata si de atatea ori inviforata a acestei vieti vremelnice, pline de ispite si de poveri nenumarate.

Insuti dar, Doamne, pentru rugaciunile Preacuratei Nascatoarei de Dumnezeu si cele ale Sfantului Mucenic Ioan Valahul, primeste si acum smeritele noastre cereri, si ne izbaveste pe noi de toata intamplarea cea rea, de napasta, de prigoana, de uneltirile celui viclean, ocrotind viata noastra prin milostivirea Ta cea mare, si nu pentru vrednicia noastra. Caci Tu stii nepu-tinta firii omenesti si cunosti pe fiecare, cu casa, cu cererea si trebuinta lui. Primeste, dar, Stapane, si rugaciunile noastre, aparandu-ne de tot raul si daruindu-ne cele spre mantuire. Ca pentru toate cele ce ne-ai dat si ne daru-iesti noua in toate zilele vietii noastre, binecuvantat si preaslavit sa fii, Parinte al luminilor si izvorul bunatatilor, dimpreuna cu Cel fara de inceput al Tau Fiu si cu Preasfantul Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #234  
Vechi 13.05.2013, 19:15:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #235  
Vechi 13.05.2013, 19:37:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #236  
Vechi 14.05.2013, 18:27:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugaciunea pentru impacare, intelegere si iubire este grabnic ajutatoare celor certati care isi doresc sa se impace, celor care nu se mai inteleg, celor care cred ca nu se mai iubesc sau se iubesc mai putin si tuturor celor care isi doresc sa traiasca in dragoste si intelegere. Rugaciunea se spune in fiecare zi cu multa credinta si dragoste:

Stapane, Iubitorule de oameni, Imparatul veacurilor si datatorul bunatatilor, care ai stricat peretele din mijloc al vrajbei si ai dat pace neamului omenesc, miluieste-i Doamne pe cei ce ne urasc sau ne pizmuiesc pe cei ce ne ocarasc si pe cei ce ne graiesc de rau. Ca nu cumva vreunul din ei sa patimeasca ceva rau pentru noi pacatosii nici in veacul de acum si nici in cel ce va sa fie.

Tu Doamne Dumnezeul nostru, cauta din inaltime ca un Bun asupra inimilor noastre, care sunt lipsite de dragoste si de unire si sunt inboldite de spinii urii si ai altor pacate. O picatura din Harul Sfantului Tau Duh, coborand peste dansele, roureaza-le bogat, ca sa aduca roade bune si din dragostea cea catre Tine sa sporeasca in fapte bune si sa petreaca in dragoste si unire.

Asa Doamne, inmulteste dragostea in inimile noastre si pazeste-ne de tot raul si de asuprirea vrajmasilor vazuti si nevazuti, de sabie, de navalirea altor neamuri asupra noastra, de razboiul dintre noi si ne ajuta totdeauna sa ne iubim unii pe altii si sa facem numai bine, spre a ne invrednici de bunatatile Tale cele ceresti. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #237  
Vechi 19.05.2013, 22:32:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGĂCIUNE CĂTRE PREASFÂNTA ȘI CEA DE O FIINȚĂ TREIME
A LUI IOAN DIACONUL, CARE A FOST FRATE AL LUI MARCU, MITROPOLITUL EFESULUI, ȘI NOMOFILAX AL MARII BISERICI



Cela ce Te proslăvești întru închinata Treime , Părinte , Fiule ș i Duhule Sfinte , Firea cea fericită, Ființa cea mai presus de ființă . Bunătate a ce a ne măsurată , Vistieria bunătățilo r ce a nedeșertată , Adâncul milostivirii cel nemărginit , Noianul iubirii de oameni cel nepovestit Treimea cea Preasfântă
și începătoare de viață , Care numai din bunătate ai adus dintru neființă întru ființă toată zidirea cea mai presus de lume și cea din lume și porți grijă și o ții , Care ai izbăvit lumea de înșelăciune cu bunăvoință a lui Dumnezeu-Tatăl și cu însăși lucrarea Cuvântului și cu venirea Duhului Sfânt
și firea noastră de păcat o ai izbăvit.
T u m ă luminează , Dumnezeule Cel mai presus de lumină . Tu m ă sfințește , Domnul Cel mai sus de sfințenie. Tu mă curățește, Cel unul curat și nestricăcios. îmbunătățește-mă, Dumnezeule Cel în trei ipostasuri, Cel unul bun și mai presus de bunătate. indumnezeiește-mă pe mine cu Darul Tău prin împărtășire", Cel unul adevărat Dumnezeu. întărește-mâ, Cel tare, înviază-mă Cel viu și fără de moarte, înțelepțește-mă, Cel preaînțelept, întrari- pează-mă spre dumnezeiasca dorință a dragostei Tale, cu Tine mă împrietenește, Dumnezeul Cel mai presus de ființă, mai presus de viață și mai presus de lumină, și nu mă înstrăina de bunătatea Ta pentru nevrednicia mea.
Mulțumesc Ție, Stăpâne Dumnezeule atotputernice, că dintru neființă întru ființă m-ai adus pe mine. că m-ai zidit și ai pus peste mine mâna Ta. Căci „minunată s-a făcut cunoștința Ta dintru mine"45 , pentru că după chipul Tău și după asemănare m-ai făcut, buna credință mi-ai dăruit, cu Tainele Bisericii m-ai sfințit, și din tinerețe mă hrănești cu toate bunătățile Tale, Cel ce „deschizi mâna Ta și umpli toată vietatea de bunăvoință'"0. Că Tu ești Dumnezeu și izvor al bunătăților, începutul și sfârșitul a toate. Tu, Doamne, ești și stăpân al sufletelor și al trupurilor noastre, al vieții și al morții și suflarea tuturor este în mâna Ta. Bucuri făcând bine și înțelepțește sfătuind. Usturând, mâhnești ca un înțelept Doctor, dar vindeci ca un Iconom minunat. Pedepsești părintește și mângâi iarăși cu blândețe, ridicând lenevirea noastră. Slavă înțelepciunii Tale celei multe. Slavă proniei și puterii Tale celei negrăite. Slavă iubirii Tale de oameni celei nemărginite. Izbăvește-ne pe noi de toți vrăjmașii văzuți și nevăzuți. Mântuiește-ne pe noi de toată ispita. întinde mână bună, ajutătoare, tare, care să ne scoată pe noi din apele cele adânci, din valurile mari'7 ale lumii, din fundul deznădăjduirii celei cumplite. Ocârmuiește viața noastră, Cel ce ești Iconomul cel mare și Povățuitorul cel minunat Facă-se voia Ta, preabunule, și peste noi, precum în cer, așa și pe pământ Mângâie inima mea cu dulceața Ta cea nespusă, Cel ce ești bucuria cea minunată a îngerilor. Ușurează sufletului meu înțelegerea bucuriei și a desfătării Tale celei veșnice ce va să fie. învrednicește-mă și acum și după viața aceasta să fiu impreună cu Tine, Domnul și Dumnezeul meu, ca să văd bogăția bunătății Tale și să dobândesc împărăția Ta, să mă umplu de bunătățile Tale și să privesc fața Ta totdeauna.
Așa, împărate sfinte, Dumnezeule Preabunule, Cel în trei ipostasuri, Făcătorul meu și Ziditorul a toate, pentru rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, ale sfinților îngeri celor cu chip dumnezeiesc și ale tuturor sfinților celor din veac. Căci Tu ești începutul și izvorul „a tot darul cel desăvârșit și a toată darea cea bună"", Mintea cea fără de început, Părintele Luminilor. Și Tu ești Cuvântul cel iubitor de oameni, Domnul lisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu celui viu, Care ai izbăvit lumea și neamul omenesc de vrăjmășia potrivnicului. Și Tu ești Dumnezeul cel mângâietor, Duhul cel Sfânt, de la Care toată darea bunătăților izvorăște la toată zidirea.Deci Tie, unuia Dumnezeu cel laudat in trei închinate ipostasuri, slavă și mulțumită și închinăciune înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Rugăciunile Sfinților Părinți publicate de Cuviosul Nicodim Aghioritul în APANTHISMA (Constantinopol, 1799), traduse în românește la Mănăstirea Neamțul (1827),
http://cristiboss56.blogratuit.ro/Pr...I-b1-p2009.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #238  
Vechi 22.05.2013, 22:38:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugaciune pentru binefacatorul tau !



Dumnezeule al dragostei, Tie sunt dator a-Ti multumi pentru dulcele simtamant al dragostei si ocrotirii, de care ma bucur. O, Cel ce esti izvorul tuturor bunatatilor, revarsa binecuvantarea si binefacerile Tale peste acela pe care inima mea il cinsteste si il iubeste, peste robul Tau (numele). Apara-l de toate primejdiile ce bantuie viata muritorilor pe pamant. Fa sa rasara asupra lui intotdeauna un soare stralucitor, ca sa risipeasca norii grijilor si ai suferintelor din viata lui. Umple inima lui de bucuria mantuirii Tale, povatuieste-i pasii pe cai drepte, in scopul mantuirii si al fericirii. Nu lasa ca apasatoarele suferinte sa-i innoureze fruntea si sa-i amarasca inima. Nenorocirile lui sa nu faca a i se cobori lacrimi in ochi, inima lui sa nu fie jertfa intristarilor. Fa ca fiecare din zilele lui sa fie o frumoasa zi de primavara, viata lui sa se asemene unui rau limpede si lin, ce curge prin gradini inverzite si pline de flori. Iar daca va fi amenintat de nenorocire, fii aparatorul si ocrotitorul lui, precum el este aparatorul meu. Ori in ce parte va merge sau se va afla, umbreste-l cu bunatatea si apararea Ta. Da-i, Dumnezeul meu, toate placerile si toate bucuriile iertate muritorilor care pazesc poruncile Tale si fac bine aproapelui lor. ingerul Tau cel bun sa-l insoteasca si sa-l pazeasca in toate zilele lui si, dupa o viata lunga, plina de binefaceri si fapte bune, sa se invredniceasca a dobandi bunatatile Tale cele fara de sfarsit, gatite tuturor celor ce lucreaza virtutea. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #239  
Vechi 30.05.2013, 19:46:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



Rugăciune către Domnul Iisus - pentru înfrumusețare sufletească și trupească

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru și al lumii, Te rugăm adu-ne la starea noastră cea dintâi, cea făcută de Tine și înfrumusețează-ne sufletește și trupește, moral și spiritual, întărește-ne virtuțile și calitățile sufletești și trupești, precum și toate simțurile noastre! Te rugăm Doamne dă-ne gânduri bune care să oglindească frumusețea noastră interioară și dă-ne toate ajutoarele de care avem nevoie, sufletești și trupești, materiale și spirituale, pentru ca lucrând cu ele să putem să împlinim Voia și Poruncile Tale, atât noi cât și urmașii noștri. Doamne Dumnezeule Îți mulțumim pentru toate darurile Tale știute și neștiute de noi! Amin!


Rugăciune către Domnul Iisus - pentru primirea Luminii Sfinte

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeule Mântuitor, Preasfânt și Preaplin de Iubire, Te rugăm coboară peste noi Razele Tale de Lumină Sfântă și luminează-ne, înțelepțește-ne, însănătoșește-ne, binecuvintează-ne, întărește-ne pe noi și pe cei care Te iubesc pe Tine. Coboară peste toți iubitorii de Dumnezeu Lumina Ta cea Sfântă, Harul Tău Atotputernic și izgonește din noi, din preajma noastră, din familiile noastre și din toată lumea, tot răul și pe toți dușmanii văzuți și nevăzuți și pune în loc Lumină și Pace, ca în toate să facem Voia Ta! Îmbracă-ne Doamne în Lumina Preasfintei Treimi! Alungă întunericul din mințile, inimile, sufletele și trupurile noastre și pune în loc Lumina Ta Sfințitoare și curățitoare! Îți mulțumim pentru iubirea Ta Doamne și pentru toate darurile și milele Tale! Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #240  
Vechi 04.06.2013, 20:14:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciunea Părintelui Justin Pârvu dată ucenicilor săi,o versiune adaptată a rugăciunii
Părintelui Gheorghe Calciu Dumitreasa



În numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin !
Prea Sfântă Treime, Părinte, Fiule și Duhule Sfinte, certat-ai neamul acesta al nostru cu secetă, boli și pierderea avuției naționale. Au flămânzit copiii Tăi, Doamne, au pierit bătrânii de mustrarea Ta și rodul grânelor și al muncii noastre s-a uscat sau a putrezit prin mânia Ta. În multe feluri ai mustraț Stăpâne, pe poporul Tău, pe tineri și pe bătrâni, pe voinici și pe copilandri, căci toți am greșit înaintea Ta și ne-am abătut, am călcat poruncile Tale și de dreptatea Ta nu ne-am adus aminte. S-a umplut paharul răbdarii Tale și răuțătile noastre s-au înmulțit mai mult decât grindina și seceta cu care ne-ai cercat. Ca niște fii rătăcitori ne-am îndepărtat de Tine, dar azi ne întoarcem asemenea Fiului risipitor și strigăm către Tine din adâncul inimii noastre îndurerate: Dumnezeul părinților noștri, care ai trimis harul și pacea Ta peste înaintașii noștri și precum în vremurile grele ale neamului nostru ai ridicat la nevoie bărbați vrednici care au luat pe umerii lor greutățile poporului, așa ridică și acum un bărbat cu suflet mare, gata de orice sacrificiu prin care să se răscumpere păcatele poporului nostru înaintea Ta, Stăpâne.
Dă-i harul Tău, pune în el virtuțile cerești pe care le dai celor care te iubesc pe Tine și dă-i binecuvântarea Bisericii Tale întemeiate pe sângele iubitului Tău Fiu.
Fă-l pe dânsul fiu adevărat al Bisericii Ortodoxe, binecuvântat de ierarhi și iubit de popor că, deplin luminat cu lumina cunoștinței Tale să ducă neamul acesta al Tău, Doamne, pe drumul salvării din necazurile în care propriile păcate l-au scufundaț spre soarele Dreptății, Răsăritul cel de Sus, Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos.
Sfântă Maică a lui Dumnezeu, ajută neamul și țara noastră! Toate puterile cerești, apărați pământul țării noastre de năvălirile vrăjmașului văzut și nevăzut. Toți sfinții, rugați-vă lui Dumnezeu pentru noi!
Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 14:01:38
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 16:18:24
Alta minune a bunului dumnezeu ionut12 Generalitati 3 25.10.2010 15:48:34
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 22:49:41