Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 18.03.2012, 20:05:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ti se pare gresit, ca unul ajuns in impas si care nu mai stie ce sa creada, cauta oriunde crede ca va gasi un raspuns?
esti sigur ca, cauta? sau e altceva...?

dupa cum am vazut la multi useri declarati sau nu ""alta confesiune"" (nu vorbesc aici de osutafaraunu pentru ca nu i-am citit postarile) vin aici ca sa faca prozelitism

Last edited by Adriana Cluj; 18.03.2012 at 20:11:52.
Reply With Quote
  #552  
Vechi 18.03.2012, 20:10:56
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
E simplu. Pentru ca acolo nu poate sa ii faca pe oameni sa se certe. Acolo oamenii cam au acelesi convingeri si nu poate sa starneasca o cearta.
vad ca singurul care are chef de cearta esti tu.da nu merita sa -ti raspund.intre timp am gasit raspunsul cu cea mai buna religie pe net.
Reply With Quote
  #553  
Vechi 18.03.2012, 20:25:46
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
vad ca singurul care are chef de cearta esti tu.da nu merita sa -ti raspund.intre timp am gasit raspunsul cu cea mai buna religie pe net.
Ma bucur pentru tine. Atunci te rugam sa nu mai vii cu provocari de cearta pe forumul asta. Adica in traducere nu mai pune intrebari ce genul: ce e mai bun intre o invatatura, un sfant, o carte, o practica ortodoxa si alta ce difera de ele pentru ca raspunsul e simplu.

PS: Ma mai bucur si de faptul ca pe net se poate descoperi "cea mai buna religie".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 18.03.2012 at 20:34:54.
Reply With Quote
  #554  
Vechi 18.03.2012, 20:35:40
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit pt cei interesati

care este cea mai buna religie http://dantanasescu.ro/2011/03/06/ca...a-religie.html
Reply With Quote
  #555  
Vechi 18.03.2012, 21:02:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Hai ca am ajuns sa discutam stiinta de pe vremea lui Stefan cel Mare. Nu-mi explica mie cum e cu lumina ca am facultate tehnica la baza, lucru de care ma indoiesc in ce te priveste. Dupa cum am spus eu nu pot discuta cu cei care cred orbeste fiecare rand scris in biblie chiar si atunci cand stiinta demonstreaza contrariul fara echivoc. Eu am conceptii creationiste (adica cred ca lumea a fost creata de Dumnezeu, universul, materia, viata insa Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si am evoluat, deci da, cred in evolutie).
Daca tu crezi ca lumea are 7500 de ani atunci asta e, atat are, sa fii iubit si pazit de Dumnezeu, e loc sub soare pentru toata lumea. Doamne ajuta!
Nu e vorba de stiinta din timpul lui Stefan cel Mare, tu ai intrebat ce cred ortodocsii despre asta. Iar in legatura cu lumina iar nu cred ca ai inteles, tu ai sugerat ca sursa luminii poate fi doar soarele, eu ti-am spus ca mai exista si alte surse, unele artificiale, create de om.
Apoi tu scrii ca eu sau altii credem orbeste ce scrie in Biblie, dar ti-am mai spus ca e exact invers, tu crezi orbeste ce auzi, fara sa verifici. In cazul asta crezi orbeste ce ti-au spus oamenii de stiinta, fara sa si verifici. In plus fata de tine unii din noi am citit si ce spun creationistii, nu doar versiunea evolutionistilor. Am citit de curand ca peste 80% din oamenii de stiinta mai importanti din Nordul Americii si Anglia nu sunt crestini, majoritatea din ei sunt atei. Tu ii crezi orbeste si and spun ca nu exista Dumnezeu?
Cerceteaza si sursele creationiste, tu de fapt crezi intr-un hibrid numit evolutionismul teist, o gaselnita ce combina creationismul cu evolutionismul de care sunt atrasi mai mult catolicii. Daca vrei iti dau surse de pe net ca sa citesti si sursele care combat evolutionismul.
Reply With Quote
  #556  
Vechi 18.03.2012, 21:13:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
Noi fiind ortodocsi nu credem orbeste, fara sa cercetam, pe Dalai Lama, Osama bin Laden, mama Omida sau cine si-o mai da cu parerea despre religie.
Daca vrei sa si cercetezi, iata de cine a fost ales (si cum) Dalai Lama, e un fragment din cunoscuta carte "Sapte ani in Tibet" (e pasajul cu oracolul statului): http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...unt-demoni.htm
Budismul tibetan, lamaismul, e o imbinare intre budism si religia locala dinainte de budism. Aceasta era un fel e samanism, vrajitorie. De asemenea, toate aceste conceptii de relativism vin si din budism si hinduism in crestinism.
Reply With Quote
  #557  
Vechi 18.03.2012, 21:16:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Mi-a scapat asta...
Omule, pamantul nu este nici macar centrul propriului sistem solar...
Mai mult, sistemul solar se afla intr-o galaxie, Calea Lactee, si nici macar el nu se afla in centrul galaxiei ci la vreo 28000 de ani lumina de centrul ei. De unde pana unde visezi tu la centrul universului....
Faptul ca stelele se indeparteaza una de cealalta iti da tie speranta ca, cumva, am fi noi centrul universului? E ca si cum ai spera ca una din canile tale din beciul bunicilor sa fie sfantul graal. Nu e complet imposibil dar ....
Nimeni in toata lumea nu stie cat este universul, care sunt dimensiunile lui, deci nici tu nu ai cum sa stii unde ne aflam in cadrul universului. NU e vorba de centrul sistemului solar, ci de unde se afla sistemul solar in cadrul universului. Asadar putem spune si ca sistemul solar se afla in centrul universului si ca nu se afla, nu exista date stiintifice care sa contrazica asta.
Reply With Quote
  #558  
Vechi 18.03.2012, 22:13:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine, clonarea e o abominatie. Din pacate sunt convins ca, candva, se va face si clonarea umana. Oricum, faptul ca animalele au fost clonate zguduie destul de puternic conceptele religioase si, cred eu, nu poti sa ramai inchistat. Toate astea iti arata ca nu cunosti inca adevarul, ca e nevoie sa deschizi ochii si sa mai cauti. Singurele lucruri pe care le stim este ca trebuie sa fim buni si sa iubim, restul sunt dogme si atat, fara prea mare valoare, au fost deseori dovedite ca fiind insuficient de corecte sau precise.
Eu am mai discutat despre evolutionism si mai ales cu atei care credeau in evolutionism. Tu, la fel ca toti evolutionistii, credeti orbeste in ce spun unii oameni de stiinta. Nu cred ca stii ca sunt oameni de stiinta care contesta teoria asta aberanta. De asemenea, nu stii ca la baza este o teorie din miturile religiilor pagane, a aparut o forma si pe la sumerieni, dar cei ce au dezvoltat-o au fost unii din filozofii materialisti din Grecia antica. Apoi iluministii, care respingeau crestinismul si voiau sa se intoarca la invatatura antica, au redescoperit aceasta idee, care la inceput nu era deloc o stiinta, ci o filozofie. Apoi a fost creata o stiinta pe marginea ei, culminand cu Darwin (care a preluat idei ale bunicului sau).
Uitate-te in orice lucrare despre evolutionism si o sa vezi ca dovezile sunt aproape zero, sunt doar povestiri, folosind imaginatia.

In legatura cu clonarea, genetica este chiar una din stiintele care infirma evolutionismul. Pana acum din ceea ce s-a putut observa, la animale nu pot exista mutatii mai ample fara moartea individului. Mutatiile in cadrul unui genom pot fi ale genelor, ale cromozomilor sau genomice. Cele ale genelor sunt obisnuite, dar in cazul animalelor mutatiile genomice (modificarea numarului de cromozomi) sunt fie letale, fie provoaca sterilitatea. La om este sindromul Down, o modificare genomica. Transformari mai ample, ca trecerea intr-o alta specie sunt practic imposibile. Se cunosc la animale doar imperecherea intre specii apropiate, cal si magar, rezultand catarul care e steril, nu se poate reproduce in continuare.
Reply With Quote
  #559  
Vechi 18.03.2012, 22:21:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Păi ce-aș putea răspunde la o așa întrebare. Cred că faceți aceeași confuzie întâlnită la mai mulți... Aici este un forum de discuții, nu Biserica Ortodoxă. Biserica Ortodoxă într-adevăr nu o mai frecventez, asta nu mă împiedică să discut cu ortodocși (cum discut și cu cei de alte confesiuni).
La alti eterodocsi am vazut ca exista confuzii mai mari, nestiind unde se afla. Acesta nu e un forum de discutii generale, e un forum de discutii ortodox (in special la un catolic si un penticostal am vazut confuzia asta). Forumul este o parte a site-ului care e ortodox. Sa ne uitam pe site sa vedem cate articole eterodoxe exista, aproape toate sunt despre ortodoxie.
Reply With Quote
  #560  
Vechi 18.03.2012, 22:30:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se cunosc la animale doar imperecherea intre specii apropiate, cal si magar, rezultand catarul care e steril, nu se poate reproduce in continuare.
Sant si alte cazuri de hibrizi cum sant cele intre feline.Am postat eu aici despre un animal numit liger o combinatie intre un tata leu si o mama tigru care arata chiar impresionant.De asemeni exista si ceva numit wholphin o combinatie intre o falsa balena ucigasa si un delfin, care chiar a nascut.
Dar aceste lucruri nu sant nebiblice, hibrizii sant rezultatul inmultirii unor animale de acelasi "fel " .Rezultatul este tot o felina sau un delfin sau un cal.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46