Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.01.2013, 07:35:30
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îmi aduc aminte că tata îi tot spunea mamei, în momentele în care ea "plângea nedreptatea din lume", respectiv constata că oricât de mult muncește ea tot nu poate ajunge la nivelul material al unor cunoscuți, să se uite și la cei care o duc mai rău decât ea. Poate fi și asta o soluție, de început: să învățăm să mulțumim pentru tot ce avem, fie și pentru faptul că putea fi mai rău. Există o pildă cu un om sărac care dormea pe o rogojină și care mulțumea lui Dumnezeu pentru că este sănătos, este liber, nu are grji, are o bucată de pâine să îți ostoiască foamea...

Contează, cred, și alegerea greșită a modelelor (un om realizat în carieră, o colegă frumoasă și super-aranjată etc.). Așa cum s-a mai spus, dacă acești oameni nu au și iubirea de Dumnezeu și de semeni, credință în Dumnezeu și alte virtuți, sunt de fapt săraci și nu atât de frumoși.
Să nu uităm că Iisus ne îndeamnă să fim blânzi și smeriți cu inima și ne atrage atenția că El nu a avut loc unde să-și pună capul să se odihească (așa cum păsările cerului au cuiburi iar animalele câmpului, vizuini).

În plus, judecata este la Dumnezeu. El știe de ce îi dă unuia mai mult și altuia mai puțin. Mulți spun că viața e nedreaptă, dar nu cred că e așa, pentru că Domnul "guvernează" cerul și pământului și nimic nu se întâmplă fără rost. Dacă putem accepta că totul se întâmplă cu voia lui Dumnezeu, nu ar trebui să fim nefericiți că nu avem familie, copii, bani, carieră, casă, Ferrari, capră sau mai știu eu ce... Bineînțeles că este responsabilitatea noastră cum ne ducem viața, și în mod firesc dacă învățăm și muncim și nu uităm de Dumnezeu, vom avea o viață decentă/ frumoasă...

Am observat că febra cumpărăturilor, oricât de scumpe și frumoase, sau mâncărurile oricât de fine și de bune nu ne vor aduce atâta bucurie ca iubirea, liniștea sufletească, dăruirea, prietenia, rugăciunea, lectura unei cărți bune...

Sper că nu m-am aberat prea tare.

O zi bună tuturor!

Last edited by Annyta; 05.01.2013 at 07:39:34.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 05.01.2013, 13:07:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Scuza-ma Sophia,ca ma lungesc in detalii dar...

Ceea ce recomanzi tu ca tratament al invidiei(daruirea)este cam foarte discutabil.
Unele motive ale invidiei se pot imparti cu altii:merele,perele,nucile si alte chestii materiale insa INVIDIA mai pune ghiara si pe alte obiective pt care chiar nu poti dispune cu cei invidiosi:SUCCESUL PROFESIONAL,MARIAJUL,FAMILIA,EXISTENTA COPIIILOR,FRUMUSETEA FIZICA,CALITATI SUFLETESTI DEOSEBITE,CHARISMA PERSONALA...
(scuzati-ma ca folosesc Caps Locks).

Stiu asta din proprie experienta.
Am o verisoara,cu care am crescut din copilarie si m-am atasat de ea caci eu nu am avut frati sau surori.Cat am fost copile a fost ok,cu timpul insa ce am inceput sa ma dezvolt,ea a devenit foarte invidioasa,si te asigur ca nu eram invidiata pentru merele pe care le-as fi mancat fara ea :))
Invidia venea(si poate inca mai vine)din faptul ca avem feluri de abordare diferita a problemelor,a vietii in general.Invidia vine din diferente.
Cine face aceste diferente?Ne nastem diferiti in primul rand si in plus de asta,ne mai si formam diferit in viata.Unii sunt mai charismatici,altii mai bosumflati,altii mai cinici.

Un fapt banal:o colega de-a ei cu care devenise prietena,avea ochii verzi...a ajuns sa nu o mai suporte,deoarece multe persoane faceau acestei fete complimente vizavi de ochii sai si avea o gramada de admiratori.
Cu aceasta atitudine,toti s-au debarasat de ea pentru ca se uita piezis la orice aspect.Si era trista sau iritata din orice.Pentru ea,viata este nedreapta:este singura pt ca nu arata ca un fotomodel,nu are serviciu pt ca familia ei nu are pile etc etc. Gaseste o gramada de scuze pentru nerealizarile ei,in loc sa mearga la sursa.
Ea nu a auzit de munca,de rezultate,de teluri,de ambitie,de educare a vointei.Toti cei care reusesc,in viziunea ei sunt niste profitori,lingusitori sau ilegali.

Macar daca s-ar uita la capra vecinilor si i-ar veni ideea sa-si ia si ea una!Dar ea se uita cu ciuda si nu se alege cu nimic,nici macar cu informatia,cu ideea!
Caci daca ti-ai rezolva"nevoia","frustarea" preocuparea pt starea altora cat si ciuda ar dispare.Daca ti-ai pune timpul si vointa in rezolvarea stagnarii personale si i-ai da pe altii uitarii,sa vezi ce frumos s-ar aseza toate!

Sa nu credeti ca o barfesc pe forum,noi am discutat impreuna despre problemele ei;ba chiar si cu prieteni de-ai mei mai apropiati.
Doar-doar,voi gasi ceva care s-o salveze!

Deci,draga Sophia eu tot nu vad vina celui care isi traieste succesul culegand ce a semanat?Ce vina are sa fie invidiat?
De ce se face vinovat?
Si tot nu inteleg cu impartitul merelor?

O femeie are un sot bancher,care ii cumpara cadouri fabuloase...Eu sunt invidioasa ca i-a luat un colier cu diamante si un Ferrari...
Cum ma va multumi femeia asta pe mine?Va imparti diamantele si masina cu mine?De ce?Cu ce imi este ea datoare?
Ne invata Dumnezeu ca orgoliile si luxul trebuiesc intretinute si impartite intre prieteni?
Daca eu as fi mai SMERITA nu mi-ar arde de diamantele si Ferrari-ul ei,as fi multumita cu viata mea modesta dar m-as bucura pt dansa(daca aceste lucruri o fac fericita).

Eu tot insist si cred ca lectia invidiei trebuie invatata prin smerenie-
Eu nu recomand numai daruurea. Asa cum spui, sunt lucruri care nu se pot darui.
Si totusi am sa dau citat binecunoscut nu numai tie: "Yes we can!"
La sfarsitul mesajului tau scrii doua fraze foarte bune si importante despre smerenie.
Smeriti trebuie sa fim toti.
Tu nu realizezi nici acum ca si cel care este invidiat trebuie sa fie smerit. Nu stiu de ce numai pe el ii iei in brate.
Daca el ar fi mai smerit si ar sti sa procedeze, nu ar mai fi loc de invidie.
S-ar putea sa fiu putin utopica aici, idealista. Dar eu asa imi imaginez, ca se poate.
Mai intai am sa-ti povestesc o intamplare de la noi. Poate ca ai sa ma intelegi mai bine.

In ultima vreme se organizeaza in biserica noastra serbarea de Craciun si bineinteles ca nu lipseste nici mosul cu daruri pentru copii.
Bun. S-au facut aceleasi pachete pentru toti copii, din partea bisericii, ca bani nu prea sunt (ceva dulciuri, portocala, nuci).
Totul a fost bine pana in momentul in care primul copil a primit de la mosul in plus si un pachet mare, frumos ambalat. Copil bun, mama la fel. Nu intru in detalii.
Ea, din bucuria momentului pentru copilul ei, nu a realizat ceva si a si indemnat copilul sa-si desfaca pachetul. Lumea a incercat s-o opreasca.
Instantaneu au inceput sa susoteasca parintii si sa vina sa ne intrebe daca mai primesc copiii si altceva in afara de punguta.
Li s-a explicat ca biserica ofera numai pungutele. Cadourile suplimentare vin ori de la parinti, ori se dau numai copiilor care ajuta in altar.
Nu mai spun ca a inceput si incaierarea intre copii pe pachetul cu pricina.

Daca era smerenie si se dadeau separat cadourile mari, era mai bine.

In oricare situatie insirata de tine se poate face ceva, un gest de smerenie care ar putea impiedica sau diminua invidia.

Succes profesional - lucru in echipa la proiecte, smerenia celui care e mai capabil. Pur si simplu stai in banca ta si nu te dai mare), ajutat colegii. Nu mai spun de evitarea unor fapte negative (pile, mobbing etc.) ca sa ajungi la succes.
In mariaj nu poti sa imparti sotul ce-i drept, dar tot asa, smerenie, prietenie.
Din propria experienta am mai observat un lucru: cei care au partener/partenera incep sa se izoleze, giugiuleala in public, nu mai petrec timp cu cei singuri, nu-i mai considera cumva in grup.
Un pic mai smeriti, fara sa arate totul in public si mai ales mentinerea grupului si a prieteniilor (era un cantec: "o dragoste gasesti, dar un prieten greu sa-ti fie alaturi la bine si la rau").

Femeia cu colierele si Ferrari: nu e vorba sa le imparta cu tine, dar smerenie.
Cand este printre ai ei, mai bogati e una, cand e cu altii mai saraci, nu trebuie sa si le arate.
Sau: poate sa-si invite prietenii mai saraci la ea, sa ii ia la plimbare cu masina frumoasa, sa se simta si ei bine macar un moment.

Calitati sufletesti sau fizice deosebite e drept ca nu poti sa imparti cu altul. Dar poti fi mai bun, mai retinut, sa lasi de la tine in favoarea altuia.
Daca esti curtata mai mult pentru ochii tai verzi (ceea ce este cam aiurea totusi), ramai totusi cu prietenele tale, petreceti timp impreuna si poate dintre curtezanii tai, usor, cu finete poti sa impingi si spre alte fete, ca tie nu-ti trebuie decat un singur barbat.

Daca ai in suflet aceste idei, se poate.
Si nue vorba de haiduceala, desi haiducii nu erau rai la vremea respectiva. Faceau un lucru foarte bun.

De multe ori in viata e vorba de sanse inegale. Da, toti capata un job bun. Dar sansele nu sunt aceleasi din start. Fie ca poza nu corespunde, sau unul are alta origine/limba materna, varsta etc..
Unul va avea mereu succes, altul va ramane mereu cu lacrimile si cu lupta.

"Deci,draga Sophia eu tot nu vad vina celui care isi traieste succesul culegand ce a semanat?Ce vina are sa fie invidiat?
De ce se face vinovat?
Si tot nu inteleg cu impartitul merelor?"


Cred ca esti foarte tanara si ai capatat o anumita educatie sau viziune (prin traiul intr-o tara vestica) si nu poti intelege un lucru simplu.

Vezi si pildele din Sf. Evanghelie. Nu e vorba sa nu-ti traiesti succesul culegand roadele. E vorba sa fii smerit (modest), sa imparti si cu altii, sa te bucuri de ele cu altii. Altfel risti sa ramai singur.
Este invidiat. Lumea vede ce are si sunt multi care nu pot avea ca el si le este foame (materiala, sau spirituala).
Dar daca ar fi smerit si ar invita la "cina" lui, n-ar mai fi invidiat.

Si ce nu intelegi la impartitul merelor?
Ca daca daca unuia ii dai si altuia nu, acela din urma va fi trist si va jindui la merele celuilalt? Ori dai tu de la inceput in mod egal, ori da cel care are si celuilalt. Si toata lumea este fericita.

Concluzia - fii modest, ajuta, imparte cat si ce poti, ia oamenii alaturi de tine.
Fii drept.

Sigura ca si cel care invidiaza trebuie sa fie modest si sa nu jinduiasca de la altul.
Spunea cineva aici ca daca nu-ti merge bine sa te uiti in jos, sa vezi pe altii care o duc mai rau. Da, este o solutie.
Totusi nu te ajuta (prea mult). Un medic mi-a spus intr-o zi: "O.K. este bine si frumos, sa te uiti la altii care o duc mai rau, dar pe tine nu te ajuta, nu te face sa-ti fie mai bine. Tu trebuie sa te gandesti la aceia de jos, dar trebuie sa te vindeci pe tine mai intai si sa vezi ca viata este frumoasa, ca se pot face multe si sa te ridici sa lupti."
Dupa ce te-ai vindecat pe tine poti ajuta si pe cel care o duce mai rau.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 05.01.2013 at 13:11:33.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 06.01.2013, 13:33:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sigura ca si cel care invidiaza trebuie sa fie modest si sa nu jinduiasca de la altul.
.
Simpatica mai esti in cele scrise de tine !
Cum vine asta , draga Sofia , un invidios poate fi smerit , modest , far de pacat . . . ? Atunci , invidia devine dupa tine o virtute ! Nu ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.01.2013, 16:36:39
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sophia, deci recapitulam. Eu am o capra. Tu stii ca eu am o capra. De aici pot rezulta:
1. Tu sa iti doresti sa ai si tu o capra. Asta se cheama dorinta, e o dorinta buna, nu invidie. Nu e niciun pacat.

1. a. Ca sa obtii o capra, tu te apuci sa muncesti mai mult, sa strangi ban cu ban, sa faci mici sacrificii si, in cele din urma, sa reusesti sa iti cumperi o capra. asta se cheama stradanie si ambitie, nu invidie.

1. b. Vezi ca, orice ai face, nu obtii capra, e prea scumpa, nu iti poti permite. In timp, dezvolti o obsesie maladiva pentru acea capra, o visezi zi si noapte, desi stii ca niciodata niciodata nu vei putea avea o capra. Asta se cheama obsesie, nu e invidie, si e rau.

1.c. Nu iti place ca eu am o capra. Tu nu ai o capra si esti suparata ca eu am o capra si ca tu nu ai si incepi sa te revolti: ea de ce are o capra si eu nu am? Asta se cheama capriciu, moft, copilarie, daca suntem micute, daca nu, se cheama pur si simplu revolta, si e ceva rau.

1. d. Nu te-ai gandit niciodata ca ti-ar trebui o capra, dar ma vezi pe mine cu o capra si incepi sa te gandesti: ia uite, asta are capra si eu nu am, ei ii merge bine mereu si mie nu! Asta se cheama cartire si invidie, si e ceva rau.

1 .e. Ai si tu o capra, dar crezi ca a mea e mai frumoasa decat a ta, da branza mai buna. SI asta se cheama invidie.

1. f. Ma vezi pe mine cu capra si te gandesti: ia uite, ce persoana fericita, are o capra! Sa dea Domnul sa se bucure de ea! - asta se numeste admiratie si lipsa totala de invidie.

1. g. Ma vezi cu capra si zici: ia uite ce fericiti sunt unii! Eu de ce nu pot avea o capra? Asta se cheama parere de rau, frustrare, regret. Cateodata naste si invidia.

1. h. Eu am o capra si tu nu ai, dar ti-ai dori ca din cand in cand sa te invit la mine si sa mancam impreuna branza de capra. Eu ma gandesc: e capra mea, nu ii dau! Sa isi cumpere! Atunci se cheama ca eu sunt zgarcita si rea ca daca ma vei invidia pentru capra mea, va fi si din cauza rautatii mele.

1. i. Eu incep sa ma laud cu capra mea in prezenta ta, stiind ca tu nu ai o capra. Asta se cheama a face in ciuda. Daca fac asta de mai multe ori si cu toti pe care ii vad in cale, se cheama slava desarta si prostie. Treptat, tu vei prinde ciuda sau invidie pe mine.



Cred ca mai sunt si alte posibilitati.
Daca as avea o capra, ti-as da-o, ca nu as sti sa o mulg! :)



Etimologic vorbind, a invidia vine dn lat. invidere, care e format din verbul "a vedea" cu prefixul "in" - a se uita la ceva cu un ochi rau.
Deci daca te uiti la ceva cu un ochi bun nu se cheama invidie, ci admiratie.
Si vazand eu,ca tot nu am putut sa-mi cumpar o capra...am decis sa o inlocuiesc cu un substitut de capra...adica un ied...care va deveni...capra in viitor !!!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.01.2013, 16:42:59
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Intrebare ?

De ce in lume exista mult mai multi oameni invidiosi,decat cei care nu sunt, sau sunt prea putin sa conteze ???

Nu ar fi lumea un loc infinit mai bun,numai daca ar disparea acest mobil al actiunilor si gesturilor marsave,care este invidia !!!

Cred ca toate actiunile rele ale istoriei umanitatii,dar si ale indivizilor personal,s-au datorat acestui flagel : invidia !!!

Cat se face oare in invatamantul romanesc ca se se educe impotriva ei ???
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.01.2013, 17:38:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
De ce in lume exista mult mai multi oameni invidiosi,decat cei care nu sunt, sau sunt prea putin sa conteze ???

Nu ar fi lumea un loc infinit mai bun,numai daca ar disparea acest mobil al actiunilor si gesturilor marsave,care este invidia !!!

Cred ca toate actiunile rele ale istoriei umanitatii,dar si ale indivizilor personal,s-au datorat acestui flagel: invidia !!!

Cat se face oare in invatamantul romanesc ca se se educe impotriva ei ???
Invidia este fiica mai mare a mandriei. Pana nu se smereste omul si pana nu gaseste intru sine macar inceputul dragostei de Dumnezeu si de semeni, va continua sa-l invidieze si sa-l pizmuiasca pe aproapele sau. Pentru ca numai astfel va aprecia cum se cuvine persoana insasi si lucrarea lui Dumnezeu in viata sa, iar nu ceea ce poseda aceasta, adica bunurile (materiale, intelectuale, morale etc.) la care si el ravneste.

Unul din paradoxurile lumii in care traim consta insa in faptul ca in foarte multi dintre noi invidia se naste pentru lucruri oricum zadarnice.

Sa cerem de la Domnul, smerenie, dragoste si intelepciune pentru a birui invidia si lupta cu celelalte pacate si patimi.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.01.2013, 22:35:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Invidia este fiica mai mare a mandriei. Pana nu se smereste omul si pana nu gaseste intru sine macar inceputul dragostei de Dumnezeu si de semeni, va continua sa-l invidieze si sa-l pizmuiasca pe aproapele sau. Pentru ca numai astfel va aprecia cum se cuvine persoana insasi si lucrarea lui Dumnezeu in viata sa, iar nu ceea ce poseda aceasta, adica bunurile (materiale, intelectuale, morale etc.) la care si el ravneste.

Unul din paradoxurile lumii in care traim consta insa in faptul ca in foarte multi dintre noi invidia se naste pentru lucruri oricum zadarnice.

Sa cerem de la Domnul, smerenie, dragoste si intelepciune pentru a birui invidia si lupta cu celelalte pacate si patimi.
Frumos cuvant , Marius , si mult adevar !
Pana nu dobandim smerenia , nu putem vorbi de vindecare , nici in invidie , nici in mandrie , nici in minciuna , si in mai nimic !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 19.01.2013, 10:22:43
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Cum pot scapa de invidia celor din jur ?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 19.01.2013, 11:10:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de crainou Vezi mesajul
Cum pot scapa de invidia celor din jur ?
Prin dobandirea smereniei , care te face imun la asa ceva . Simplu , nu ?
Dar oare cati din noi am dobandit smerenia adevarata , incat sa devenim "nepasatori " fata de cei care ne invidiaza , ne clevetesc , ne vorbesc de rau ? Daca tu sti , te rog sa ne spui !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 19.01.2013, 11:43:20
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Prin dobandirea smereniei , care te face imun la asa ceva . Simplu , nu ?
Dar oare cati din noi am dobandit smerenia adevarata , incat sa devenim "nepasatori " fata de cei care ne invidiaza , ne clevetesc , ne vorbesc de rau ? Daca tu sti , te rog sa ne spui !
Cum pot sti asta, din moment ce am intrebat pe altii !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invidia Delirul Generalitati 11 18.04.2012 21:53:36
Invidia distructiva - despre Cain si Abel ioan cezar Generalitati 2 19.02.2012 16:51:45
Invidia impiedica orice bucurie jonella Intrebari utilizatori 5 25.05.2010 18:19:57