Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1351  
Vechi 12.01.2014, 09:44:38
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Nimeni, nimic?
Reply With Quote
  #1352  
Vechi 12.01.2014, 11:32:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nimeni, nimic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1353  
Vechi 12.01.2014, 12:14:18
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

case closed
Reply With Quote
  #1354  
Vechi 12.01.2014, 18:43:12
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
case closed
Conchid ca este corect sa spun ca ortodocsii cu care am discutat aici, relativ la Teoriei Evolutiei cel putin, nu isi vor schimba opinia indiferent ce argumente ar primi din partea oamenilor de stiinta.

Altfel spus, propria credinta are intaietate in fata argumentelor "exterioare" chiar daca acestea sunt bazate pe fapte sau ratiune. Sper sa fi inteles bine.
Reply With Quote
  #1355  
Vechi 12.01.2014, 19:37:32
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

t4ilgunn3r, intelege ce vrei.
Reply With Quote
  #1356  
Vechi 13.01.2014, 00:13:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Conchid ca este corect sa spun ca ortodocsii cu care am discutat aici, relativ la Teoriei Evolutiei cel putin, nu isi vor schimba opinia indiferent ce argumente ar primi din partea oamenilor de stiinta.
Altfel spus, propria credinta are intaietate in fata argumentelor "exterioare" chiar daca acestea sunt bazate pe fapte sau ratiune. Sper sa fi inteles bine.
Nu, ai inteles gresit. E ca si cum ai intreba ce argumente ar avea nevoie cineva ca sa creada ca leul are zece picioare. Stiinta arata ca nu exista evolutionism, ca mutatiile genomice nu sunt posibille la animale, ca fosilele intermediare sunt ca si inexistente, etc. Noi credem in stiinta, tu si altii credeti in basme SF preluate din gandirea poparelor antice.
Reply With Quote
  #1357  
Vechi 14.01.2014, 00:45:29
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu, ai inteles gresit. E ca si cum ai intreba ce argumente ar avea nevoie cineva ca sa creada ca leul are zece picioare. Stiinta arata ca nu exista evolutionism, ca mutatiile genomice nu sunt posibille la animale, ca fosilele intermediare sunt ca si inexistente, etc. Noi credem in stiinta, tu si altii credeti in basme SF preluate din gandirea poparelor antice.
Atasamentul dvs fata de metoda stiintifica imi umple inima de bucurie. Pe de alta parte, metafora (sau ce-o fi) cu leul cu 10 picioare insa, da de gol faptul ca dvs. considetari aprioric TE ca un nonsens; dar poate ma insel. Poate ati analizat mai bine decat biologii evolutionisti datele stiintifice si ati tras concluzia corecta. Poate si intrebarea mea a fost prea generala si ar fi mai indicat sa lucram cu pasi marunti. Ma puteti lamuri daca:

a) Aparitia de specii noi prin speciatie este un fenomen real;
b) Aproximativ, care este varsta Pamantului.

Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #1358  
Vechi 14.01.2014, 01:38:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Atasamentul dvs fata de metoda stiintifica imi umple inima de bucurie. Pe de alta parte, metafora (sau ce-o fi) cu leul cu 10 picioare insa, da de gol faptul ca dvs. considetari aprioric TE ca un nonsens; dar poate ma insel. Poate ati analizat mai bine decat biologii evolutionisti datele stiintifice si ati tras concluzia corecta. Poate si intrebarea mea a fost prea generala si ar fi mai indicat sa lucram cu pasi marunti. Ma puteti lamuri daca:

a) Aparitia de specii noi prin speciatie este un fenomen real;
b) Aproximativ, care este varsta Pamantului.

Multumesc anticipat.
a) ce e specia ?
b) nu stie nimeni, ca nu s-a gasit nici o piatra cu eticheta pe ea. Da citeste cronicarii medievali ca ei socoteau anii de la facerea lumii.
Reply With Quote
  #1359  
Vechi 14.01.2014, 16:10:59
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

t4ilgunn3r, nu ai obosit ?
Reply With Quote
  #1360  
Vechi 14.01.2014, 19:39:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Pe de alta parte, metafora (sau ce-o fi) cu leul cu 10 picioare insa, da de gol faptul ca dvs. considetari aprioric TE ca un nonsens; dar poate ma insel. Poate ati analizat mai bine decat biologii evolutionisti datele stiintifice si ati tras concluzia corecta. Poate si intrebarea mea a fost prea generala si ar fi mai indicat sa lucram cu pasi marunti. Ma puteti lamuri daca:
a) Aparitia de specii noi prin speciatie este un fenomen real;
b) Aproximativ, care este varsta Pamantului.
Multumesc anticipat.
Nu este aprioric, pentru ca aprioric ar insemna "anterior oricărei experiențe, fundat exclusiv pe speculațiile abstracte ale rațiunii." Dar in exemplul dat de mine faptul ca leul are patru picioare stim din dovezile existente.
La fel, faptul ca teoria evolutionista nu e adevarata rezulta si din dovezile furnizate de stiinta, nu e doar o presupunere.
Iar raspunsul la intrebari:
a) Sunt descoperite specii necunoscute, nu noi specii aparute. Am vazut ca unii confunda acest lucru, ceea ce mi se pare chiar amuzant.
b) Din punct de vedere ortodox traditia si hronografele spun ca Adam a iesit din Rai acum 7500 de ani si ceva. Perioada se potriveste exact cu aparitia celor mai vechi civilizatii (egipteana, sumeriana, chineza), plus perioada dinaintea potopului. In stiinta se folosesc datarile radiometrice, cu metale grele pentru roci si datarea cu C14 pentru materii organice. Datarile cu metale gele (potasiu-argon, de exemplu) au la baza mai multe supozitii, care daca nu sunt valabile insemana ca datarile respective sunt gresite si milioanele de ani nu exista. Unele din aceste ipoteze de lucru: acuratețea ratelor de dezintegrare, constanta ratelor de dezintegrare (dar nu se stie acest lucru), activarea neutronică din surse necunoscute, integritatea atomilor în roci, conținutul izotopic originar al rocii (deci daca vom presupune ca pamantul a fost creat acum 7500 de ani vom avea tot rezultate corecte).
Ca datarile radiomentrice e posibil sa fie gresite rezulta din alte datari care se pot face, sunt aici 70 de tipuri de datari care dau alte rezultate, cu varste mult mai mici (e tabelul de la mijlocul paginii): http://www.creationism.info.ro/pagini/cs/cs9.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 14:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 02:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 18:58:43