Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.06.2011, 20:46:47
Master Master is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radugherasim Vezi mesajul
Pai daca citesc Biblia si Coranul voi gasi multe contradictii una despre cealalta. Trebuie sa credem doar una din ele, iar eu cred ca Biblia este Adevarata si asta pentru ca Islamul nu are invataturi despre iubire asa cum Iisus ne-a spus sa ne iubim vrajmasii si sa le facem bine celor ce ne asupresc, coranul invata invers. Ce fel de Dumnezeu ar fi Dumnezeu daca nu ne-ar iubi pe toti? Te-ai gandit vreodata la asa ceva?
SATANA ESTE VRASMAS ,ILIUBITI SI PE EL ?

Dumnezeu ai uraste pe vrasmasii Lui asa ca si noi ai uram .

Cand Dumnezeu uraste pe cineva il cheama pe GABRIEL SI AI SPUNE . iAR GABRIEL SE DUCE LA LOCUITORII RAIULUI SI LE SPUNE :'' DUMNEZEU IL URASTE PE CUTARE , ASA CA SI VOI AR TREBUI SA-L URATI '' SI TOTI LOCUITORII RAIUL IL URASC .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.06.2011, 20:53:28
Master Master is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
Fereasca Dumnezeu sa ajungem sa punem in practica invataturile coranului
Pai s-ar legaliza poligamia si s-ar interzice casatoriile intre barbati ...ci nu invers :))

Iar criminalii nu ar mai avea ocazia sa comita o a doua crima never .

Si nici hotul nu ar mai avea mana cu care sa fure a doua oara .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.06.2011, 21:22:38
Master Master is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radugherasim Vezi mesajul
Pai daca citesc Biblia si Coranul voi gasi multe contradictii una despre cealalta. Trebuie sa credem doar una din ele, iar eu cred ca Biblia este Adevarata si asta pentru ca Islamul nu are invataturi despre iubire asa cum Iisus ne-a spus sa ne iubim vrajmasii si sa le facem bine celor ce ne asupresc, coranul invata invers. Ce fel de Dumnezeu ar fi Dumnezeu daca nu ne-ar iubi pe toti? Te-ai gandit vreodata la asa ceva?

Contradictii ?:))

Era Ioan Botezatorul Ilie cel care trebuia sa vina?

a) Da (Matei 11:14, 17:10-13)
Nu (Ioan 1:19-21)

Ar fi mostenit Isus tronul lui David?

a) Da. Asa spun ingerii (Luca 1:32)
Nu, caci el este descendentul lui Ioiachim (vezi Matei 1:11, Cronici 3:16) iar Ioachim este blestemat de Dumnezeu astfel ca nici un descendent al sau sa poata sta pe tronul lui David. (Ieremia 36:30)

Pe cate animale a intrat Isus, calarind in Ierusalim?

a)Unul - un magarus:
7 Au adus măgărușul la Isus, și-au aruncat hainele pe el, și Isus a încălecat pe el. (Marcu 11:7; Luca 19:35)
b)Doua - un magarus si o magarita :
7 Au adus măgărița și măgărușul, și-au pus hainele peste ei, și El a șezut deasupra.
(Matei 21:7)


Cum a aflat Simon Petre ca Isus era Hristos?

a) Printr-o revelatie din cer (Matei 16:17)
Fratele lui , Andrei, i-a spus (Ioan 1:14)

Unde i-a intalnit Isus prima oara pe Simon zis Petru, si pe fratele acestuia, Andrei?

a) la Marea Galileii (Matei 4:18-22)
pe malul raului Iordan (Ioan1:42) Abia dupa aceasta, Isus a hotarat
sa mearga in Galilleea (Ioan 1:43)

Cand Isus l-a intalnit pe Iair, fata lui Iair murise, sau nu?

a) Da.
18. Pe când le spunea Isus aceste vorbe, iată că a venit unul din fruntașii sinagogii, I s-a închinat, și I-a zis: "Fiica mea adineaori a murit; dar vino de pune-Ți mâinile peste ea, și va învia." (Matei 9:18)

b)Nu.
23. și I-a făcut următoarea rugăminte stăruitoare: "Fetița mea trage să moară; rogu-Te, vino de-Ți pune mâinile peste ea, ca să se facă sănătoasă și să trăiască." (Marcu 5:23)

Le-a ingaduit Isus discipolilor sai ,sa ia cu ei ceva pe drum?

a) Da. (Marcu 6:8)
Nu. ( Matei 10:9; Luca 9:3)


A crezut Irod ca Isus era Ioan Botezatorul?

a) Da ( Matei 14:2, Marcu 6:16)
Nu. (Luca 9:9)




L-a recunoscut Ioan Botezatorul pe Isus inainte de botezul sau?

a) Da. (Matei 3:13-14)
Nu. (Ioan 1:32- 33)




Potrivit Evangheliei lui Ioan, ce a spus Isus cu privire la marturia despre sine insusi?

a)" Dacă Eu mărturisesc despre Mine însumi, mărturia Mea nu este adevărată. " (Ioan 5:31)
Drept răspuns, Isus le-a zis: "Chiar dacă Eu mărturisesc despre Mine însumi, totuși mărturia Mea este adevărată; căci Eu știu de unde am venit și unde Mă duc, dar voi nu știți nici de unde vin nici unde Mă duc. (Ioan 8:14)




Cand Isus a intrat in Ierusalim , a "curatat" templul in aceeasi zi?

a)Da. (Abia dupa aceea a plecat spre Betania). (Matei 21:12)
b)Nu. El a intrat in templu si s-a uitat in jur, insa pentru ca era foarte tarziu, a plecat in Betania, unde a inoptat si s-a reintors a doua zi sa "curete" templul. (Marcu 11:1-17)



Evangheliile spun ca Isus a blestemat un smochin. S-a uscat smochinul imediat?

a)Da. (Matei 21:19)
Nu, s-a uscat in timpul noptii. (Marcu 11:20)



L-a sarutat Iuda pe Isus?

a) Da. (Matei 26: 48-50)
Nu. Iuda nu s-a putut apropia suficient de Isus pentru a-l saruta. (Ioan 18: 3-12)


A murit Isus inainte ca perdeaua templului sa se rupa?

a) Da. (Matei 27:50-51; Marcu 15: 37-38)
Nu. Dupa ce perdeaua templului s-a rupt in mijloc, a strigat Isus cu glas tare spunand "Tată, în mâinile Tale imi încredințez duhul!" Și când a zis aceste vorbe Și-a dat duhul. (Luca 23: 45-46)


Unde era Isus la ceasul al saselea al zilei rastignirii?

a) Pe cruce (Marcu 15:25)
In curtea lui Pilat (Ioan 19:14)


Evangheliile spun ca doi talhari au fost rastigniti impreuna cu Isus . Amandoi talharii si-au batut joc de el?

a) Da. (Marcu 15:32)
Nu. (Luca 23:43)


S-a urcat Isus in Rai in aceeasi zi a rastignirii?

a) Da. El a spus talharului rastignit langa el: "Adevărat îți spun că astăzi vei fi cu Mine în rai." (Luca 23:43)
b)Nu. El spunea Mariei Magdalena doua zile mai tarziu, "căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu" (Ioan 20:17)

Ce a facut Iuda cu pretul de sange pe care l-a primit pentru tradarea lui Isus?

a) El a cumparat un ogor. (Faptele apostolilor 1:18)
El a aruncat argintii in templu,dupa care a plecat. Preotii nu au putut pune banii in visteria templului, fiind pret de sange , ci i-au folosit pentru a cumpara o tarina pentru a ingropa pe straini. (Matei 27:5)


a) da « Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate, » (2Timotei 3 :16)
nu « Astfel, porunca dată întâi se desființează, pentru neputința și nefolosul ei » 9evrei 7 :18)

CARE A FOST CUVANTUL EXACT SCRIS PE CURCE ?
a) El este Isus,regele iudeilor « Și deasupra capului au pus vina Lui scrisă: Acesta este Iisus, regele iudeilor ». (Matei 27 :37)
b)Regele iudeilor « Și vina Lui era scrisă deasupra: Regele iudeilor » (Marc 15 :26)
c)El este regele iudeilor «Și deasupra Lui era scris cu litere grecești, latinești și evreiești: Acesta este regele iudeilor » ( Luca 23 :38)
d) Isus Nazariteanul,regele iudeilor « Iar Pilat a scris și titlu și l-a pus deasupra Crucii. Și era scris: Iisus Nazarineanul, impăratul iudeilor! « (Ioan 19 :19)


ISUS A VAZUT UN OM CARE STATEA LA VAMA,CARE ERA NUMELE ACESTUIA ?
a) Matei « Și plecând Iisus de acolo, a văzut un om care ședea la vamă, cu numele Matei, și i-a zis acestuia: Vino după Mine. Și sculându-se, a mers după El” (Matei 9:19)
Levi “Și trecând, a văzut pe Levi al lui Alfeu, șezând la vamă, și i-a zis: Urmează-Mi! Iar el, sculându-se, I-a urmat” ( Marcu 2:14 , Luca 5:27)



ISUS S-A RUGAT LUI DUMNEZEU PT A PREVENI CRUCUFICAREA ?
a) da « Și mergând puțin mai înainte, a căzut cu fața la pământ, rugându-Se și zicând: Părintele Meu, de este cu putință, treacă de la Mine paharul acesta! insă nu precum voiesc Eu, ci precum Tu voiești “ (Matei 26:39, Marcu 14 :36, Luca 22 :42)
nu « Acum sufletul Meu e tulburat, și ce voi zice? Părinte, izbăvește-Mă, de ceasul acesta. Dar pentru aceasta am venit în ceasul acesta” ( Ioan 12:27)


a) desigur acest om era nevinovat « Iar sutașul, văzând cele ce s-au făcut, a slăvit pe Dumnezeu, zicând: Cu adevărat, Omul Acesta drept a fost » ( Luca 23 :47)
cu adevarat acest om era Fiul lui Dumnezeu « Iar sutașul care stătea în fața Lui, văzând că astfel Și-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu! » ( Marcu 15-39)





CAND ISUS A STRIGAT : « DUMNEZEUL MEU,DUMNEZEUL MEU,PENTRU CE M-AI PARASIT » ? IN CE LIMBA A STRIGAT ?
a) ebraica : cuvintele sunt ELI,ELI « Iar în ceasul al nouălea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit? » ( Matei 27 :46)
armaica : cuvintele sunt ELOI,ELOI «Și la al nouălea ceas, a strigat Iisus cu glas mare: Eloi, Eloi, lama sabahtani?, care se tălmăcește: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit? » ( Marcu 15 :34)



CORESPUNZATOR EVANGHELIILOR, CARE A FOST ULTIMUL CUVANT PE CARE ISUS L-A SPUS INAINTE SA MOARA ?
a) «Parinte in mainile Tale incredintez duhul meu » «Și Iisus, strigând cu glas tare, a zis: Părinte, în mâinile Tale încredințez duhul Meu. Și acestea zicând, Și-a dat duhul” ( Luca 23:46)
“Savarsitu-s-a “ “Deci după ce a luat oțetul, Iisus a zis: Săvârșitu-s-a. Și plecându-Și capul, Și-a dat duhul “ ( Ioan 19:30)

IMPREUNA CU ISUS,S-A MAI SUIT CINEVA LA CER ?
a) nu «Și nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer » ( Ioan 3 :13)
da . Elias s-a ridcat la cer cu o trompa (2 Regi 2 :11)

CORPUL LUI ISUS A FOST ACOPERIT IN MIRODENII INAINTE DE INMORMANTARE CORESPUNZATOR OBICEIURILOR IUDAICE ?
a) da si femeia dicipolului a fost martora la inmormantare « Și a venit și Nicodim, cel care venise la El mai înainte noaptea, aducând ca la o sută de litre de amestec de smirnă și aloe /Au luat deci trupul lui Iisus și l-au înfășurat în giulgiu cu miresme, precum este obiceiul de înmormântare la iudei « ( Ioan 19 :39-40)
nu «Și după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, și Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă « ( Marc 16 :1)




CAND A CUMPARAT FEMEIA MIRODENIILE ?
a) dupa ce a trecut Sabbatul (ziua de sambata) « Și după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, și Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă « (Marc 16 :1)
inainte de Sabbat (sambata) femeia a pregatit mirodeniile,iar Sambata s-au odihnit conform obiceiurilor iudaice « Și urmându-I femeile, care veniseră cu El din Galileea, au privit mormântul și cum a fost pus trupul Lui. « « Și, întorcându-se, au pregătit miresme și miruri; iar sâmbătă s-au odihnit, după Lege « (Luca 23 :55 pina la 24 :1)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.06.2011, 21:25:07
Master Master is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 22
Implicit

IN CE CEAS AL ZILEI FEMEIA A VIZITAT MORMANTUL(CAVOUL) LUI ISUS ?
a) cand se lumina de ziua « După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena și cealaltă Marie, ca să vadă mormântul « ( Matei 28 :1)
cand rasarea soarele ( Marcu 16 :2)


CARE ERA SCOPUL PT CARE FEMEIA S-A DUS LA MORMANT(CAVOU)?
a) pt a unge corpul lui Isus cu mirodenii “Și după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, și Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă” (Marcu 16:1, Luca 23:55 – 24:1)
ca sa vada cavoul. Nimic despre mirodenii aici « După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena și cealaltă Marie, ca să vadă mormântul » ( Matei 28 :1)
c) pt nici un motiv anume.In aceasta evanghelie invelitul cu mirodenii fusese facut inainte de Sambata « Iar în ziua întâia a săptămânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-dimineață, fiind încă întuneric, și a văzut piatra ridicată de pe mormânt « ( Ioan 20 :1)

I-A SPUS FEMEII CINEVA CE S-A INTAMPLAT CU CORPUL LUI ISUS ?
a) da « Și, intrând în mormânt, au văzut un tânăr șezând în partea dreaptă, îmbrăcat în veșmânt alb, și s-au spăimântat « ( Marcu 16 :5)
doi barbati « Și fiind ele încă nedumerite de aceasta, iată doi bărbați au stat înaintea lor, în veșminte strălucitoare « ( Luca 24 :4 , 24 :23)
c) un inger,acelasi care a ridicat piatra ( Matei 16 :2)
d) in toate cazurile i-a fost spus femeii ca Isus s-a ridicat din morti ( Matei 28:7, Marcu 16:6,Luca 24:5 nota de subsol)
e) nu « Deci a alergat și a venit la Simon-Petru și la celălalt ucenic pe care-l iubea Iisus, și le-a zis: Au luat pe Domnul din mormânt și noi nu știm unde L-au pus. « ( Ioan 20 :2)


CAND L-A INTALNIT MARIA MAGDALENA PE ISUS INVIAT ?
a) Dar când mergeau ele să vestească ucenicilor, iată Iisus le-a întâmpinat, zicând: Bucurați-vă! Iar ele, apropiindu-se, au cuprins picioarele Lui și I s-au închinat » ( Matei 28 :9)
in a 2-a vizita a ei la mormant “ Iar Maria stătea afară lângă mormânt plângând. Și pe când plângea, s-a aplecat spre mormânt/ Și a văzut doi îngeri în veșminte albe șezând, unul către cap și altul către picioare, unde zăcuse trupul lui Iisus./ Și aceia i-au zis: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea le-a zis: Că au luat pe Domnul meu și nu știu unde L-au pus/Zicând acestea, ea s-a întors cu fața și a văzut pe Iisus stând, dar nu știa că este Iisus/Zis-a ei Iisus: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea, crezând că este grădinarul, I-a zis: Doamne, dacă Tu L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus și eu l voi ridica/Iisus i-a zis: Maria! ntorcându-se, aceea I-a zis evreiește: Rabuni! (adică,invățătorule) /Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la frații Mei și le spune: Mă sui la Tatăl Meu și Tatăl vostru și la Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru » ( Ioan 20 :11-17)Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru !!!

ORICE OM PACATUIESTE ?
a) da. Nu exista nici un om care sa nu pacatuiasca (1Regi 8 :46,de asemenea de vazut si 2Cronicile, Proverbe 20 :9 , Eclesiastul 7 :20, 1Ioan 1 :810 )
nu .Adevaratii crestini, nu e posibil ca sa pacatuiasca,pentru ca sunt fii lui Dumnezeu .Oricine care crede ca Isus este Hristosul si este fiul lui Dumnezeu…. » Oricine crede că Isus este Hristosul, este născut din Dumnezeu; și oricine iubește pe Cel ce L-a născut, iubește și pe cel născut din El » (1 Ioan 5 :1)
trebuie sa ne numim copii ai lui Dumnezeu , si chiar asa suntem… «Vedeți ce dragoste ne-a arătat Tatăl, să ne numim copii ai lui Dumnezeu! Și suntem. Lumea nu ne cunoaște, pentru că nu L-a cunoscut nici pe El « ( 1 Ioan 3 :1)
c) oricine iubeste , este nascut din Dumnezeu.. « Preaiubiților, să ne iubim unii pe alții; căci dragostea este de la Dumnezeu. Și oricine iubește, este născut din Dumnezeu, și cunoaște pe Dumnezeu » (1 Ioan 4 :7)
d) nimeni nascut din Dumnezeu nu pacatuieste… » Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuiește, pentru că sămânța Lui rămâne în el; și nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu » ( 1 Ioan 3 :9)
e) si iarasi « da » ….. Dacă zicem că n-avem păcat, ne înșelăm singuri, și adevărul nu este în noi « ( 1Ioan 1 :8)



CINE VA PURTA POVARA CUI ?
a) « Purtați-vă sarcinile unii altora, și veți împlini astfel Legea lui Hristos » ( Galateni 6 :2)
« căci fiecare își va purta sarcina lui însuși « ( Galateni 6 :5)


LA CATI UCENICI I S-A ARATAT ISUS DUPA CE A INVIAT ?
a) 12 discipoli « Și că S-a arătat lui Chefa, apoi celor doisprezece « ( Corinteni 15 :5)
11 discipoli ( Matei 27 :3-5, Faptele Apostolilor 1 :9, vezi si Matei 28 :16 « Iar cei unsprezece ucenici au mers în Galileea, la muntele unde le poruncise lor Iisus. » , Marcu 16 :14,Luca 24 :9,Luca 24 :33)



UNDE ERA ISUS 3ZILE MAI TARZIU DUPA BOTEZUL SAU ?
a) dupa botez,imediat duhul l-a dus in pustiu,si a stat in pustiu pt 40 de zile « Și îndată Duhul L-a mânat în pustie/Și a fost în pustie patruzeci de zile, fiind ispitit de satana. Și era împreună cu fiarele și îngerii il slujeau. ” ( Marcu 1 :12-13)
in ziua urmatoare dupa botez,Isus a ales 2ucenici «A doua zi iarăși stătea Ioan și doi dintre ucenicii lui »( Ioan 1 :35) .A doua zi a plecat la Galileea – 2ucenici » A doua zi voia să plece în Galileea și a găsit pe Filip. Și i-a zis Iisus: Urmează-Mi. »( Ioan 1 :43) . A treia zi era la nunta din Cana Galilei.(Ioan 2 :1-11)




CAND ISUS ERA COPIL, VIATA LUI ERA AMENINTATA ?
a) da, Iosif l-a luat cu el in Egipt pina ce Irod a murit ( Matei 2 :13-23)
nu,familia nu a fugit nicaieri.Cu calm l-au adus inauntrul templului din Ierusalim,dupa obiceiul iudaic, si s-au intors la Galilea in cetatea Nazaret ( Luca 2 :21-40)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.06.2011, 21:26:56
Master Master is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 22
Implicit

CAND ISUS A MERS PE APA,CUM AU RASPUNS UCENICII ?
a) l-au adorat,s-au inchinat spunind »Cu adevart,tu esti fiul lui Dumnezeu » « Iar cei din corabie I s-au închinat, zicând: Cu adevărat Tu ești Fiul lui Dumnezeu « (Matei 14 :33)
erau uimiti,caci nu pricepusera nimic de la minunea painilor « Și s-a suit la ei în corabie și s-a potolit vântul. Și erau peste măsură de uimiți în sinea lor; Căci nu pricepuseră nimic de la minunea pâinilor, deoarece inima lor era învârtoșată « ( Marcu 6 :51-52)


Vechile legi au fost unlocuite dpua venirea lui Isus :

Luca 16:16 ~Legea si proorocii au tinut pîna la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împaratiei lui Dumnezeu se propovaduieste: si fiecare, ca sa intre în ea, da navala.
Efeseni 2:15 ~ si, în trupul Lui, a înlaturat vrajmasia dintre ei, Legea poruncilor, în orînduirile ei, ca sa faca pe cei doi sa fie în El însus un singur om nou, facînd astfel pace;
Romani 7:6 ~ Dar acum, am fost izbaviti de Lege, si sîntem morti fata de Legea aceasta, care ne tinea robi, pentruca sa slujim lui Dumnezeu într'un duh nou, iar nu dupa vechea slova.

Vechile legi nu au fost schimbate :
Matei 5:17-19 ~ 17Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Proorocii; am venit nu sa stric, ci sa împlinesc.
18Caci adevarat va spun, cîta vreme nu va trece cerul si pamîntul, nu va trece o iota sau o frîntura de slova din Lege, înainte ca sa se fi întîmplat toate lucrurile.
19Asa ca, ori cine va strica una din cele mai mici din aceste porunci, si va învata pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic în Împaratia cerurilor; dar oricine le va pazi, si va învata pe altii sa le pazeasca, va fi chemat mare în Împaratia cerurilor.


* Misunea lui Isus a fost sa aduca pacea:

Luca 2:13,14 ~ 13Si deodata, împreuna cu îngerul s'a unit o multime de oaste cereasca, laudînd pe Dumnezeu, si zicînd:
14,,Slava lui Dumnezeu în locurile prea înalte, si pace pe pamînt între oamenii placuti Lui.``

Misunea lui Isus nu a fost sa aduca pacea:
Matei 10:34 ~Sa nu credeti ca am venit s'aduc pacea pe pamînt; n'am venit sa aduc pacea, ci sabia.



* Copii sunt pedepsiti pentru pacatele parintilor:

Exod 20 :5 ~ Sa nu te închini înaintea lor, si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sînt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor în copii pîna la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,

Copii nu sunt pedepsiti pentru pacatele parintilor :
Ezechiel 18:20 ~ Sufletul care pacatuieste, acela va muri. Fiul nu va purta nelegiuirea tatalui sau, si tatal nu va purta nelegiuirea fiului sau! Neprihanirea celui neprihanit va fi peste el, si rautatea celui rau va fi peste el.



* Omul este justificata doar prin credinta

Romani 3:20 ~ Caci nimeni nu va fi socotit neprihanit înaintea Lui, prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunostinta deplina a pacatului.
Galateni 2:16 ~Totus, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit, prin faptele Legii, ci numai prin credinta în Isus Hristos, am crezut si noi în Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta în Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentruca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.
Galateni 3:11,12 ~ 11Si ca nimeni nu este socotit neprhanit înaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este învederat, caci ,,cel neprihanit prin credinta va trai.``
12Însa Legea nu se întemeiaza pe credinta; ci ea zice: ,,Cine va face aceste lucruri, va trai prin ele``.
Romani 4:2 ~Caci ce zice Scriptura? ,,Avraam a crezut pe Dumnezeu, si aceasta i s'a socotit ca neprihanire.``



* Omul nu este justifica prin credinta :

Iacob 2:21,24 ~ Avraam, parintele nostru, n'a fost el socotit neprihanit prin fapte, cînd a adus pe fiul sau Isaac jertfa pe altar?
24Vedeti dar ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta.
Romani I 2:13 ~Pentruca nu cei ce aud Legea, sînt neprihaniti înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea aceasta, vor fi socotiti neprihaniti.


Care este adevarul ,cel Greco-Roman? NU CRED

iAR DESPRE SFATULLUI pavel cum ca '' cel insurat sa fie ca si cum nu ar avea nevasta '' cel NEINSURAT sa nu-si caute nevasta '' eu spun PIEI SATANA!!

Last edited by Master; 13.06.2011 at 21:30:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de o Biblie Erethorn Despre Sfanta Scriptura 15 29.06.2015 01:45:43
Din Biblie adunate apophis Generalitati 52 04.05.2012 19:41:19
Identificare Biblie truthtostone Generalitati 1 31.12.2009 00:16:11