Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.03.2016, 22:48:50
Georgianab2005 Georgianab2005 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2016
Mesaje: 2
Implicit

Cu totii ne confruntam de fapt cu problema singurătăt›ii. Poate avem parte de vizite, de prieteni, de rude dar mai devreme sau mai târziu apar diverse neînt›elegeri, deci suferinta.
Sau poate suntem mai izolati, cum e cazul tau, Florentina. Ceea ce e mult mai dureros.
Dar deja soarta a fost trasata si nu poti suferi continuu.. este clar ca ceva trebuie schimbat radical.

Citeam undeva ca omul e nascut sa fie singur si prietenia e doar o amagire .. nu.mai stiu exact, cam asa si avea logica.

Singurul lucru care te poate echilibra este sa iti gasesti alte obiective, sa astept›i mai putin de la oameni si sa iti faci un ritual duhovnicesc, sa ai nadejde Dumnezeu ca la El nimic nu este intamplator si pe cat posibil sa alini durerea asta daca o gasesti la alti oameni. Pt ca tu intelegi cel mai bine. Având mai putine asteptari, si traind mai mult pt a oferi, iti găses™ti pacea. Nu bucurii, dar pace. E un inceput.

rugăciunea stareților Optinei se spune: "€žDoamne, în toate întâmplările neprevăzute nu mă lăsa să uit că totul este trimis de Tine... Doamne, luminează-mi mintea și inima să pricep veșnicele și neschimbatele Tale legi, care cârmuiesc lumea, pentru ca eu, păcătosul Tău rob, să-Ți pot sluji Ție așa cum trebuie și să pot sluji așa cum trebuie aproapelui.â"
din cartea "Daca Puterile Sunt Pe Sfarsite "- Konstantin V. Zorin

Last edited by Georgianab2005; 15.03.2016 at 22:52:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare