Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 14.12.2010, 18:40:42
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
acela nu e rock, ce asculti tu, ci death-metal. cu totul altceva si da, promoveaza ura (kill'em all, l-ai ascultat ?)
Iarasi uitati de faptul ca rockul are ca sub-gen metalul
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
  #182  
Vechi 14.12.2010, 18:51:47
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Iarasi uitati de faptul ca rockul are ca sub-gen metalul
Rock-ul a aparut inaintea metalului. Depinde dupa cine te iei, dar oricum sunt chestii diferite.
  #183  
Vechi 14.12.2010, 19:02:18
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Rock-ul a aparut inaintea metalului. Depinde dupa cine te iei, dar oricum sunt chestii diferite.
Tocmai ca nu sunt!Din rock a aparut heavy metalul si din heavy metal sau mai simplu metal a aparut death,black etc
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
  #184  
Vechi 14.12.2010, 19:03:20
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Rock-ul a aparut inaintea metalului. Depinde dupa cine te iei, dar oricum sunt chestii diferite.
rock, hard-rock, punk, new wave, heavy, metal, death-metal, rock psihedelic, rock progresiv etc. au, până la urmă, aceeași finalitate: DEZUMANIZAREA individului cu sau fără voia celor care cântă, scheaună, urlă, zbiară prin intermediul pieselor din aceste genuri muzicale.

Mă intrigă următorul paradox (dpmv): cum se face că un om participant "activ" la slujbele Bisericii poate să iubească și să-și dorească rock-ul sub orice formă s-a manifesta el? Și nu iau piatra!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #185  
Vechi 14.12.2010, 19:11:02
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
rock, hard-rock, punk, new wave, heavy, metal, death-metal, rock psihedelic, rock progresiv etc. au, până la urmă, aceeași finalitate: DEZUMANIZAREA individului cu sau fără voia celor care cântă, scheaună, urlă, zbiară prin intermediul pieselor din aceste genuri muzicale.

Mă intrigă următorul paradox (dpmv): cum se face că un om participant "activ" la slujbele Bisericii poate să iubească și să-și dorească rock-ul sub orice formă s-a manifesta el? Și nu iau piatra!
Dezumanizare..tulai ,si nici macar un argument.Daca am lua piatra pana si pentru cativa oameni imbracati in cuie cu par lung care nu fac decat sa se bage in seama atunci ne-am epuiza specia.
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
  #186  
Vechi 14.12.2010, 19:28:06
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Dezumanizare..tulai ,si nici macar un argument.Daca am lua piatra pana si pentru cativa oameni imbracati in cuie cu par lung care nu fac decat sa se bage in seama atunci ne-am epuiza specia.
Argumente? Există net-ul la dispoziție pentru a afla o sumedenie de "studii de caz" de dezumanizare.
Look at Ozzy Osborne, for example. Love him, my friend, he's very cool.
Și să mai spun ceva de cel declarat regele rock-ului Elvis Presley?
Ca să nu mai vorbesc de armata de rockeri pe care și eu i-am ascultat oarecând: Led Zeppelin, Deep Purple, Santana etc.
Și cazul lui Jimi Hendrix? Ilustrativ pentru drogații morți prematur...

Asta ca să pomenesc din "clasici". Pe cei moderni, îi las în seama dumitale, tulai Doamne...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #187  
Vechi 14.12.2010, 19:36:46
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Argumente? Există net-ul la dispoziție pentru a afla o sumedenie de "studii de caz" de dezumanizare.
Look at Ozzy Osborne, for example. Love him, my friend, he's very cool.
Și să mai spun ceva de cel declarat regele rock-ului Elvis Presley?
Ca să nu mai vorbesc de armata de rockeri pe care și eu i-am ascultat oarecând: Led Zeppelin, Deep Purple, Santana etc.
Și cazul lui Jimi Hendrix? Ilustrativ pentru drogații morți prematur...

Asta ca să pomenesc din "clasici". Pe cei moderni, îi las în seama dumitale, tulai Doamne...
Nu mi-i lasa pe aia moderni caci ii ascult pe cei clasici.Daca Ozzy ala analfabet iti schimba sufletul atunci esti naivul naivilor.Asa si ceilalti pentru ca s-au drogat sunt cu Satana?Atunci stimate domn,sa nu il mai citim pe Eminescu,pe Eliade ,sa nu mai vedem un Van Gogh si asta pentru ca acestia utilizau droguri.
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
  #188  
Vechi 14.12.2010, 19:44:51
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile

Imi place foarte mult muzica clasica printre preferatii mei fiind Chopin, Bach si Haydn.
In afara muzicii clasice imi place si pop: Enya, Phil Colins, Sarah Connor si altii. Important e ca ceea ce ascult ma face sa ma simt bine, fie ca ma linisteste fie ca ma binedispune.
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
  #189  
Vechi 14.12.2010, 20:04:57
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Nu mi-i lasa pe aia moderni caci ii ascult pe cei clasici.Daca Ozzy ala analfabet iti schimba sufletul atunci esti naivul naivilor.Asa si ceilalti pentru ca s-au drogat sunt cu Satana?Atunci stimate domn,sa nu il mai citim pe Eminescu,pe Eliade ,sa nu mai vedem un Van Gogh si asta pentru ca acestia utilizau droguri.
Mă bucură să văd o reacție de respingere vis-a-vis de Ozzy Osborne. Nu mi-a schimbat acest individ sufletul. Nici măcar Freddy Mercury (Queen). Dar, sincer, am încercat să-mi reprim disponibilitatea față de muzica rock, oamenii din preajma ei sunt departe de a afirma vreo valoare autentică (e drept că, încă, mai cred că unii ar putea să fie. E o slăbiciune a mea: am ascultat ceva timp cu drag acest tip de muzică. D'aia, nu iau piatra!).

NU știu cât a băut sau câte droguri a luat Eminescu, Eliade sau van Gogh, dar sigur e că nu ei îmi sunt model întru credință. Și oricum, nu cred că ai vrea să auzi părerea mea despre anumite personalități "culturale". E de rău...

P.S. Nu toți cei care se droghează sunt cu satana, îi pot favoriza, însă, hegemonia asupra vieții lor.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 14.12.2010 at 20:09:33.
  #190  
Vechi 14.12.2010, 20:35:25
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Mă bucură să văd o reacție de respingere vis-a-vis de Ozzy Osborne. Nu mi-a schimbat acest individ sufletul. Nici măcar Freddy Mercury (Queen). Dar, sincer, am încercat să-mi reprim disponibilitatea față de muzica rock, oamenii din preajma ei sunt departe de a afirma vreo valoare autentică (e drept că, încă, mai cred că unii ar putea să fie. E o slăbiciune a mea: am ascultat ceva timp cu drag acest tip de muzică. D'aia, nu iau piatra!).

NU știu cât a băut sau câte droguri a luat Eminescu, Eliade sau van Gogh, dar sigur e că nu ei îmi sunt model întru credință. Și oricum, nu cred că ai vrea să auzi părerea mea despre anumite personalități "culturale". E de rău...

P.S. Nu toți cei care se droghează sunt cu satana, îi pot favoriza, însă, hegemonia asupra vieții lor.

Doamne ajută!
Ascult rockul vechi pentru muzica,nu ma prea chinui sa gasesc semnificatii filozofice in gandirea lor mizera(in mare parte).Eminescu nu trebuie sa fie un model de credinta dar merita citit,analog in cazul rockului.Si eu sunt cinic insa nu l-am pus pe Cioran acolo,fiind constient de inferioritatea lui.
P.S.A: Asa cum nu toti cei ce traiesc cinstit sunt cu Dumnezeu
Concluzie:Rockul este o blegeala constructiva sau invers dupa inteligenta ascultatorului ca orice alt proces,in care totul e relativ.C.C.T.D.
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 22:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 20:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 03:50:24