Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 14.12.2010, 21:29:07
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
acela nu e rock, ce asculti tu, ci death-metal. cu totul altceva si da, promoveaza ura (kill'em all, l-ai ascultat ?)
Kill'em all nu e o melodie, ci un album. Primul lor album. Si da, l-am ascultat. Am ascultat toata discografia lor. Si ei nu canta death-metal, ci trash metal. Si n-am spus nimic de ura, am spus ca nu instiga la violenta. Nu stiu ce varsta ai, probabil ca esti mai mare ca mine, insa daca deschizi ochii mai bine o sa incepi si tu sa simti ura fatza de anumite lucruri din jurul tau. Nu e condamnabil. Ura nu este opusul iubirii, ci doar o alta fatza a ei.
  #192  
Vechi 14.12.2010, 22:02:20
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Păi domnule, chiar numele spune totul: „kill'em all” sau în traducere mai pe înțelesul nostru al românașilor: „omoară-i pă toți”.

Cum, și asta nu instigă la ură ??

Păi și cu „Să nu ucizi” ce facem? Am uitat de poruncă ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #193  
Vechi 14.12.2010, 22:03:04
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Coldplay & U2cu o mentiune speciala pt ,,Where the streets have no name"

Last edited by Scotsman; 14.12.2010 at 22:09:11.
  #194  
Vechi 14.12.2010, 22:07:34
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Păi domnule, chiar numele spune totul: �kill'em all� sau în traducere mai pe înțelesul nostru al românașilor: �omoară-i pă toți�.

Cum, și asta nu instigă la ură ??

Păi și cu �Să nu ucizi� ce facem? Am uitat de poruncă ?
Cam asta e mesajul daca il iei mot-a-mot. Dar lucrurile nu stau chiar asa. Si daca instiga la ura, instiga asupra cui? Asupra mea, a ta, sau a celor care ne invart viata cum vor ei?
  #195  
Vechi 14.12.2010, 22:32:50
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Versurile trebuie privite altfel. Banuiesc ca la scoala am invatat cu totii la ora de romana cum sta treaba cu versurile astea. Bacovia a scris numai despre moarte in toate poeziile sale. Daca Metallica vorbeste despre moarte, nu inseamna ca instiga la asta din punct de vedere fizic.
  #196  
Vechi 14.12.2010, 23:15:10
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Colaps:Dupa ce asculti albumu ala nu ai atata inteligenta si inspiratie divina astfel incat sa iesi afara si sa dai cu bolovanu-n cap la oameni.
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
  #197  
Vechi 14.12.2010, 23:23:34
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Cam asta e mesajul daca il iei mot-a-mot. Dar lucrurile nu stau chiar asa. Si daca instiga la ura, instiga asupra cui? Asupra mea, a ta, sau a celor care ne invart viata cum vor ei?
Și la ce îți trebuie ură pentru a îndeplini asta? E un fel de răzvrătire? Vrei să învingi lumea? Despre asta zicea un cuvânt înțelept Dostoievski: „Dacă vrei să învingi lumea toată, învinge-te pe tine însuți”.

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Versurile trebuie privite altfel. Banuiesc ca la scoala am invatat cu totii la ora de romana cum sta treaba cu versurile astea. Bacovia a scris numai despre moarte in toate poeziile sale. Daca Metallica vorbeste despre moarte, nu inseamna ca instiga la asta din punct de vedere fizic.
Eu cred că e o mare diferență între poezia melancolică a lui Bacovia și versurile îndrăcite de la Metallica, a căror album văd că te îndeamnă să dai cu ciocanu în cap la cineva:



Depinde din ce perspectivă privești lucrurile. Moartea ca atare și ca etapă inevitabilă în viața omului sau moartea ca dorința să spargi capul cuiva?

Ai grijă că ura nu-i totuna cu mânia pe care o ai când vezi fărădelegile din jurul tău.

Mânia față de fărădelegi e atunci când vezi că fratele tău păcătuiește și tu îl mustri zicând „Oprește-te din a săvârși acest lucru că nu-i plăcut lui Dumnezeu” și apoi îl rogi pe Dumnezeu să îl aducă mai aproape de El și să-l îndrepte.

Pe când ura ... te referi la ura față de drac sau ura față de aproape? Păi nu zice „Iubește-ți aproapele ca pe tine însuți” ? Nu văd nicăieri scris „Urăște-l”.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #198  
Vechi 14.12.2010, 23:52:27
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Colaps..de la a asculta o amarata de formatie pana la a-ti da eu tie cu ciocanul in cap e o cale lunga iar tu nu bagi la cap
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
  #199  
Vechi 15.12.2010, 00:56:01
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Și la ce îți trebuie ură pentru a îndeplini asta? E un fel de răzvrătire? Vrei să învingi lumea? Despre asta zicea un cuvânt înțelept Dostoievski: �Dacă vrei să învingi lumea toată, învinge-te pe tine însuți�.


Hai sa nu-l bagam pe Dostoievski aici. I-am citit toate operele si e unul dintre scriitorii mei preferati. Eu incercam sa spun mai pe ocolite ceea ce Belphegor a spus-o pe de-a dreptul. Albumul Kill'em all a fost primul, baietii aveau 20 de ani atunci. Nu cred eu ca vorbele unor pustani au puterea de a te impinge sa omori pe cineva, indiferent de religia de care apartii. De la a spune pana la a face e cale lunga. Asa cum e si cu faptele bune, nu?
Si inca ceva: atunci cand urasti lumea, inseamna ca inca iti mai pasa de ea, insa atunci cand devii indiferent fatza de ea, e mult mai grav. Un citat spune ca opusul iubirii nu este ura, ci indiferenta. Iar majoritatea dintre noi am ajuns indiferenti. Nu am spus ca urasc lumea, oamenii in general, ci vorbeam despre cei care invart lucrurile asa cum vor ei, furand din drepturile noastre.

Last edited by razvan_andrei; 15.12.2010 at 01:03:33.
  #200  
Vechi 15.12.2010, 07:11:00
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Kill'em all nu e o melodie, ci un album. Primul lor album. Si da, l-am ascultat. Am ascultat toata discografia lor. Si ei nu canta death-metal, ci trash metal. Si n-am spus nimic de ura, am spus ca nu instiga la violenta. Nu stiu ce varsta ai, probabil ca esti mai mare ca mine, insa daca deschizi ochii mai bine o sa incepi si tu sa simti ura fatza de anumite lucruri din jurul tau. Nu e condamnabil. Ura nu este opusul iubirii, ci doar o alta fatza a ei.
nu am spus ca "kill'em all" ar fi o melodie ci un album...dar asta conteaza in contextul discutiei? ce indemn este acesta?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24