Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 15.12.2010, 10:26:07
canarias canarias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2010
Mesaje: 26
Smile ce este ura ?

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Kill'em all nu e o melodie, ci un album. Primul lor album. Si da, l-am ascultat. Am ascultat toata discografia lor. Si ei nu canta death-metal, ci trash metal. Si n-am spus nimic de ura, am spus ca nu instiga la violenta. Nu stiu ce varsta ai, probabil ca esti mai mare ca mine, insa daca deschizi ochii mai bine o sa incepi si tu sa simti ura fatza de anumite lucruri din jurul tau. Nu e condamnabil. Ura nu este opusul iubirii, ci doar o alta fatza a ei.
m-am uitat in dictionarul religios si nu am gasit definitia.M-am dus la dex si am gasit ca este sentimentul de antipatie,de dusmanie.Ce faci Crestine cu sentimentele tale ?Iti poti ingadui antipatii,dusmanii ? Cine crezi ca esti pentru a judeca cu antipatie?sau sa dusmanesti pe cineva ? Ma iertati,poate am inteles gresit,dar de la ce muzica ascultam,am ajuns la sentimente contrare unui crestin ?Parca acest site a devenit parte componenta a unui tabloid.Personal,de la saint nicolas,ascult numai colinde,atat de frumoase,unele din ele,mai ales cele din ardeal, atat de noi,atat de vechi si totusi noi,parca am fi in ceruri ,si nu gresesc cand am sentimentul ca ingerii ne anunta NASTEREA MINUNATA... In rsetul timpului,urechea se incanta cu muzica relaxanta,indiferent de gen,dar sa se adreseze sufletului si nu organelor interne,mai susu sau mai jos de diafragma.Fiecare prefera muzuca care in caracterizeaza,daca cineva iubeste metallica,sa fie sanatos,sa asculte !!!!!!.Tuturor va urez sa-l primiti pe Pruncut in inimile voastre calde si iubitoare !!!!!!
  #202  
Vechi 15.12.2010, 14:58:33
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Metallica in albumul ala,dupa cum spunea si Razvan,nu aveau bani nici de-o paine,n-aveau unde dormi..cantau pentru doua felii de parizer.Situatia necesita folosirea unui mic anturaj,unui usor extremism,unei ruperi de perioada hipistarilor prin versuri mai curajoase menite pentru a impresiona,nu pentru a abate de la dogmele religioase.Orice este influentabil,depinde de gradul de naivitate,analog este influentabila si o formatie ce canta despre zeul cascavalului;Daca doua versuri si un strigat ne fac sa punem mana pe cutit,atunci nu stim sa discernem intre realitate si literatura fictiva, fie ea si trei versuri constipate ,atunci suntem mai pe romaneste spus prostii prostilor.Deci da colaps..trebuie sa stii sa rumegi,sa inghiti doar partea benefica a unei arte.
Metallica nu manifestau ura,ei ..doar aveau nevoie de bani de bere castigati print-un terevism anemic.
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.

Last edited by Belphegor; 15.12.2010 at 15:04:10.
  #203  
Vechi 15.12.2010, 15:11:41
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Metallica in albumul ala,dupa cum spunea si Razvan,nu aveau bani nici de-o paine,n-aveau unde dormi..cantau pentru doua felii de parizer.
acum nu le mai plange de mila, ca scopul nu scuza mijloacele.
  #204  
Vechi 15.12.2010, 15:13:34
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
acum nu le mai plange de mila, ca scopul nu scuza mijloacele.
Ca tu nu intelegi puerilitatea si nevinovatia mijloacelor dupa ce eu explic concis ..e problema ta.
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
  #205  
Vechi 15.12.2010, 15:52:23
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Colaps..de la a asculta o amarata de formatie pana la a-ti da eu tie cu ciocanul in cap e o cale lunga iar tu nu bagi la cap
Nu mai spune... S-o crezi tu că e cale lungă când vezi cât de înrăiți ajung unii și câte victime face muzica rock și metal. Mulți s-au apucat de fumat, băut, drogat, desfrânat, bătut, lovit, înjurat, țipat, nebuneli din pricina influenței rock. Unii chiar au ucis, torturat, s-au sinucis sau au făcut alte lucruri sadice din cauza muzicii ăstea. Că tu nu ești influențat sau prietenul cutare asta e altă treabă, excepții. Noi vorbim acum de majoritate.

Doar uită-te la un concert rock cum toată lumea vântură semnul dracului și urlă și se manifestează ca niște descreierați. Totul din cauza muzicii....

Rockul oricum a fost ideea lu dracu, voi chiar credeți că sunt chiar așa de amărâți și inocenți cântăreții? S-o credeți voi, râde dracul în hohote de fiecare dată când se creează o nouă trupă rock care să contribuie la planul lui.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #206  
Vechi 15.12.2010, 16:30:10
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Colaps, sunt destui, ba chiar prea multi, care s-au apucat de tot felul de dracii pentru ca au citit Sfanta Scriptura.

Daca vrei neaparat sa pui eticheta cu dracu pe varii manifestari sociale sau culturale, e treaba ta, dar pune-ti problema: dacă nu ai dreptate, dacă ceea ce susții este o mare prostie, oare pe câți adolescenți și tineri i-ai îndepărtat de Biserică și de Isus ?

Pentru că, îți garantez, genul ăsta de manifestări și etichetări, din partea contemporanilor, fac mai mult să îndepărteze tinerii de Biserica pe care o percep ca pe o adunare de extremiști constipați, decât toate cruciadele.

Cum era vorba aia - Vai de cel prin va veni sminteala ?!
  #207  
Vechi 15.12.2010, 19:28:40
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu mai spune... S-o crezi tu că e cale lungă când vezi cât de înrăiți ajung unii și câte victime face muzica rock și metal. Mulți s-au apucat de fumat, băut, drogat, desfrânat, bătut, lovit, înjurat, țipat, nebuneli din pricina influenței rock. Unii chiar au ucis, torturat, s-au sinucis sau au făcut alte lucruri sadice din cauza muzicii ăstea. Că tu nu ești influențat sau prietenul cutare asta e altă treabă, excepții. Noi vorbim acum de majoritate.

Doar uită-te la un concert rock cum toată lumea vântură semnul dracului și urlă și se manifestează ca niște descreierați. Totul din cauza muzicii....

Rockul oricum a fost ideea lu dracu, voi chiar credeți că sunt chiar așa de amărâți și inocenți cântăreții? S-o credeți voi, râde dracul în hohote de fiecare dată când se creează o nouă trupă rock care să contribuie la planul lui.
Metalul e acelasi cu rockul,vad ca ascultatorii de muzica bizantina confunda astea doua ca maimutele cu omul.
E un simplu anturaj,pe care poti sa il iei de oriunde,din orice ramura,nu numai din rock,e un efect al turmei .Si in clasicism sunt crime.Daca majoritatea e proasta si naiva sa moara pe propria ei piele..Ala nu e semnul dracului,e un afurisit de semn patriotic si gay ,,i love you'',doar ca isi scutura floacele nu inseamna ca sunt descreierati.Nu am spus ca sunt inocenti,mai nobil ar fi sa Il lasi pe Stapanul tau sa judece,business devil..Jesus Maria!,de unde le mai scoti?
Tu ca adept al crestinismului dai imagine acestei religii.Unui tanar ii este greu sa renunte la lucruri efemere din prostie,asa cum o faci tu,s-ar simti pretutindeni inlantuit,vorba lui Rousseau,ar vrea paradoxal sa se descarce tocmai cu lucrurile in fata carora te opui,ba chiar mai rau.Destepte cuvintele lui Erethorn.

Last edited by Belphegor; 15.12.2010 at 19:38:16.
  #208  
Vechi 15.12.2010, 23:23:21
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
nu am spus ca "kill'em all" ar fi o melodie ci un album...dar asta conteaza in contextul discutiei? ce indemn este acesta?
Ce indemn mai, ce indemn... Nu indemn la nimic, doar incercam sa fac o constatare. Daca tu visezi in continuare ca versurile tampite ale unor oameni ce incearca sa faca un ban sunt suficient de puternice incat sa impinga oamenii catre crima si altele, atunci incearca sa te trezesti. In capul tau a intrat una si buna : canta rock, respectiv metal, indeamna la satanism. Pai daca o luam asa si gutza indeamna la prostie. Dar oare indeamna la prostie? Sau prostii asculta asa ceva? Pe mine rockul niciodata nu m-a facut sa-mi schimb principiile, insa uneori ma regasesc in aceasta muzica, atunci cand omul revoltat din mine iese la suprafata. Crezi ce vrei, pana la urma. Pt mine rockul pe care il ascult nu are legatura cu satanismul. Judeci asa, la sange, dar cu ce drept? Tinerii aia pe care ii vezi tu teribilisti, nu sunt teribilisti din cauza muzicii pe care o asculta, ci din cauza principiilor care li s-au fixat in minte odata cu educatia, respectiv viata de zi cu zi. Muzica nu e facuta pt a indemna la ceva, ci e facuta pt a exprima ceva prin ea. Unii sunt furiosi, altii revoltati si asculta ceva mai dur. In alte momente sunt calmi si fericiti si asculta blues. Si mai exista oamenii prosti (majoritatea) care asculta manele, pt ca atat ii duce pe ei mintea si mai mult de-atat nu pot sa inteleaga. Nu-ti convine rockul, atunci nu-l asculta. Crezi ca aceasta critica aberanta o sa-i aduca pe calea cea buna pe cei care tu consideri ca au luat-o pe aratura? Fii mai indulgenta. Nici eu nu suport manelistii, dar acum nu incep sa-i critic toata ziua buna ziua. Pana la urma e treaba lor, sa asculte ce vor.
Asa ca nu mai da tu sfaturi ce e bine sa ascultam si ce nu, atata timp cat sfaturile tale vin pe un ton mai dur decat al lui James Hetfield din orice mel pe care o canta.
Uneori pe forumul asta n-ai cum s-o scoti la capat, indiferent de argumentele pe care le aduci. E ca atunci cand dai explicatii medicale despre bolile neurologice (si nu psihice), insa majoritatea o tin una si buna: e demonizat. Deja lucrurile devin stupide...
  #209  
Vechi 16.12.2010, 07:11:28
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Ce indemn mai, ce indemn... Nu indemn la nimic, doar incercam sa fac o constatare. Daca tu visezi in continuare ca versurile tampite ale unor oameni ce incearca sa faca un ban sunt suficient de puternice incat sa impinga oamenii catre crima si altele, atunci incearca sa te trezesti. In capul tau a intrat una si buna : canta rock, respectiv metal, indeamna la satanism. Pai daca o luam asa si gutza indeamna la prostie. Dar oare indeamna la prostie? Sau prostii asculta asa ceva? Pe mine rockul niciodata nu m-a facut sa-mi schimb principiile, insa uneori ma regasesc in aceasta muzica, atunci cand omul revoltat din mine iese la suprafata. Crezi ce vrei, pana la urma. Pt mine rockul pe care il ascult nu are legatura cu satanismul. Judeci asa, la sange, dar cu ce drept? Tinerii aia pe care ii vezi tu teribilisti, nu sunt teribilisti din cauza muzicii pe care o asculta, ci din cauza principiilor care li s-au fixat in minte odata cu educatia, respectiv viata de zi cu zi. Muzica nu e facuta pt a indemna la ceva, ci e facuta pt a exprima ceva prin ea. Unii sunt furiosi, altii revoltati si asculta ceva mai dur. In alte momente sunt calmi si fericiti si asculta blues. Si mai exista oamenii prosti (majoritatea) care asculta manele, pt ca atat ii duce pe ei mintea si mai mult de-atat nu pot sa inteleaga. Nu-ti convine rockul, atunci nu-l asculta. Crezi ca aceasta critica aberanta o sa-i aduca pe calea cea buna pe cei care tu consideri ca au luat-o pe aratura? Fii mai indulgenta. Nici eu nu suport manelistii, dar acum nu incep sa-i critic toata ziua buna ziua. Pana la urma e treaba lor, sa asculte ce vor.
Asa ca nu mai da tu sfaturi ce e bine sa ascultam si ce nu, atata timp cat sfaturile tale vin pe un ton mai dur decat al lui James Hetfield din orice mel pe care o canta.
Uneori pe forumul asta n-ai cum s-o scoti la capat, indiferent de argumentele pe care le aduci. E ca atunci cand dai explicatii medicale despre bolile neurologice (si nu psihice), insa majoritatea o tin una si buna: e demonizat. Deja lucrurile devin stupide...

rock-ul nu are legatura cu satanismul, dar anumite subgenuri de metal cum ar fi black sau death, in mod sigur au o legatura cu satanismul, uita-te la King Diamond sau alti psihopati ca acesta, M. Manson etc.
  #210  
Vechi 16.12.2010, 17:29:53
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
rock-ul nu are legatura cu satanismul, dar anumite subgenuri de metal cum ar fi black sau death, in mod sigur au o legatura cu satanismul, uita-te la King Diamond sau alti psihopati ca acesta, M. Manson etc.
Daca manson e black sau death si nu e un rock moale si pitiponcesc demn de dispret atunci tu nu vorbesti in cunostinta de cauza,ba chiar mai mult ,beatles e suicidal metal.King Diamond are tot atatea efecte malefice asupra ta,cat are si zana maseluta.
.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24