Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.08.2011, 10:54:04
alina.elie alina.elie is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2011
Mesaje: 30
Implicit

hehehe... Interesant... Sa ne spui daca ai facut ravagii :D
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.08.2011, 19:44:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana67 Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pentru comentariile dumneavoastra.
Parerile dumneavoastra imi sunt utile in elaborarea tezei mele de doctorat in sociologie, teza care are ca tema de cercetare acest subiect
Ai grija sa tratezi subiectul cu profesionalism, adica nici sa nu aperi fenomenul, nici sa il acuzi!
Ai grija si ce surse folosesti, ce parti pris-uri au autorii respectivi.
Eu cred ca fenomenul este unul foarte complex, ca viziunea din prima postare este foarte reductionista. Vezi ca pe seama lui Lilith circula mai multe legende, e mai bine sa le citesti de la sursa, nu din bibliografia secundara! Povestioarele apocrife oricum se raspandisera si in Evul Mediu.

Pe scurt, consider ca feminismul a adus atat benficii, cat si nenorociri (mult mai multe), dar sunt constienta ca daca nu exista miscarea, poate ca femeile nu mai aveau acces azi la invatamant superior, la drepturi sociale, politice, economice... Totodata, am apreciat postarea documentata a Ioannei. Nu de alta, dar oamenii au obiceiul sa isi dea cu parerea despre orice, vorbind adesea in necunostinta de cauza.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.08.2011, 11:30:10
Diana67's Avatar
Diana67 Diana67 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Eu am o parere nuantata despre feminism, dar nu am nici timp si nici loc sa o expun aici, decat pe scurt. Nu as vrea sa fiu prost inteleasca.
Accept feminismul doar in masura in care pretinde drepturi civile si politice pentru femei. Adica sa aiba drept de munca si de vot, dar nu sunt de acord cu acel feminism radical care le face pe unele femei sa spuna: "eu nu vreau sa ma marit ca sa am timp sa ma ocup de cariera profesionala si daca o sa am chef sa imi fac un copil. pot sa il fac si la batranete prin tehnologii genetice de reproducere umana asistata medical".
Nici o femei care e buna crestina nu poate gandi in halul asta. Acest mod de a gandi nu poate fi decat a unui monstru feminin.
Scrie in Sfanta Scriptura "nici femeia fara barbat nici barbatul fara femeie, ci amandoi in Domnul"
Iar Dumnezeu i-a poruncit Evei "atrasa vei fi de barbatul tau si el te va stapani"
__________________
Nihil sine Deo
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
feminism erzbet Generalitati 236 19.04.2012 13:07:06