Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.09.2011, 11:16:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Din pacate are dreptate.
De ce sunteti pe acest forum ,in ce calitate?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.09.2011, 11:26:48
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Iar ati inteles gresit, era vorba de atitudinea aceea filetista, cum ca vezi Doamne, noi romanii suntem speciali, preotii nostri si ortodoxia romana sunt speciali, si prostiile romanesti sunt, chiar si ele, speciale, etc. Nu se poate sa nu fi auzit si dvs. de mitul ala de doi lei cum ca "Romania va fi ocolita de razboaie, pentru ca va fi inconjurata cu un cerc de foc, etc., etc.". Spiritul acesta de om infometat ca viseaza ca e satul, in loc sa faca ceva spre a fi satul in mod real, e tipic balcanic si mioritic. La asta m-am referit; fanatici criminali si cretini se gasesc in orice credinta, vezi ustasii in BC din Croatia, sau criminalii protestanti ai lui Munzer in timpul Reformei, sau haidamacii ortodocsi ai lui Hmelnitki, etc.
Bine ,bine ,asta e o atitudine cam nepotrivita ,nu suntem speciali ,numai Dumnezeu stie ce e in sufletul fiecaruia.
Dar spunand despre ortodocsi ca sunt fanatici v-ati condamnat singur cu aceasta atitudine defaimatoare ,vreau sa spun ca ati gresit si nu aveti nimic de castigat decat satisfacerea orgoliului personal.
In ortodoxie mandria e un pacat foarte mare de la care multe alte rele vin.
Ortodocsii trebuie sa fie foarte atenti cu pacatele ,asta insemnand trevzie.
La catolici faptele conteaza ,dar nu e suficient sa faci fapte de milostenie ,faptele bune pot include de exemplu si mersul la biserica sau rugaciunea.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.09.2011, 11:54:13
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Bine ,bine ,asta e o atitudine cam nepotrivita ,nu suntem speciali ,numai Dumnezeu stie ce e in sufletul fiecaruia.
Dar spunand despre ortodocsi ca sunt fanatici v-ati condamnat singur cu aceasta atitudine defaimatoare ,vreau sa spun ca ati gresit si nu aveti nimic de castigat decat satisfacerea orgoliului personal.
In ortodoxie mandria e un pacat foarte mare de la care multe alte rele vin.
Ortodocsii trebuie sa fie foarte atenti cu pacatele ,asta insemnand trevzie.
La catolici faptele conteaza ,dar nu e suficient sa faci fapte de milostenie ,faptele bune pot include de exemplu si mersul la biserica sau rugaciunea.
Stimata doamna, nu despre ortodcosi am zis ca sunt fanatici, ci de filetisti. Adica de cei care amesteca nationalismul cu credinta, fie ea si ortodoxa; oamenii acestia merg chiar mai departe de amestec, si pun natiunea mai presus de credinta. Poate stiti ce i s-a spus unui sfant ortodox francez contemporan cu noi, al carui nume imi scapa, de catre conationalii sai greci din diaspora din Marsilia (era francez de origine greaca): "Pamantul bisericii ortodoxe este pamant grecesc". Bleah!
Filetismul este erezie, condamnata ca atare in secolul XIX. Si da, pe acest forum, am avut, am si voi avea ciocniri cu fanatici de toate soiurile, dar am avut si am "meciuri amicale" cu ortodocsi "linia dura", gen colegul Catalin2, insa deseori presarem umor pe marginea transeelor, sa zic asa. Cu fanaticii e insa alta poveste, vedeti stilisti, anticatolici/antiecumenisti, pamantofixisti, si alte specii narrow-minded.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.09.2011, 12:10:58
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De ce sunteti pe acest forum ,in ce calitate?
In calitate de Crestin Ortodox, profund dezamagit de semenii mei, de cultura lor si de relatia lor cu Divinitatea.
Satul sa vad lumea cum se calca in picioare la biserica in anumite zile din an, fara sa cunoasca semnificatia actului lor sau sa aiba cea mai vaga idee despre ce inseamna spiritualitate, satul sa vad fetele bisericesti ridicate la rangul de zei de catre multime stiind ce trecut au avut (informatori ai securitatii, sarlatani) si cu ce se ocupa (bani si putere), satul sa vad generatii de Romani impinsi catre habotnicie spunandu-li-se ce trebuie sa creada in loc sa li se explice ce inseamna Ortodoxia si oferindu-li-se o alegere informata, satul de cei care cred fara sa cerceteze.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.09.2011, 12:36:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
In calitate de Crestin Ortodox, profund dezamagit de semenii mei, de cultura lor si de relatia lor cu Divinitatea.
Satul sa vad lumea cum se calca in picioare la biserica in anumite zile din an, fara sa cunoasca semnificatia actului lor sau sa aiba cea mai vaga idee despre ce inseamna spiritualitate, satul sa vad fetele bisericesti ridicate la rangul de zei de catre multime stiind ce trecut au avut (informatori ai securitatii, sarlatani) si cu ce se ocupa (bani si putere), satul sa vad generatii de Romani impinsi catre habotnicie spunandu-li-se ce trebuie sa creada in loc sa li se explice ce inseamna Ortodoxia si oferindu-li-se o alegere informata, satul de cei care cred fara sa cerceteze.
Fiecare vede ce vrea sa vada in jurul sau.
Noi ortodocsii trebuie sa ne interesam de relatia noastra cu Dumnezeu ,nu ce face x sau y ,deoarece la Judecata raspundem pentru faptele noastre ,incusiv faptul de a cauta la unul si la altul ,ce pacate a mai facut.
Aceia se pot mantui chiar si in ultimul moment pe cand noi daca am judecat si nu ne-am marturisit si nu am lasat acest pacat putem fi osanditi in veci.
Eu cunosc persoane foarte modeste ,aparent ignorante care stiu foarte multe despre sfinti si sarbatori religioase.
E bine totusi ca mergeti la biserica ,poate cu timpul va veti schimba atitudinea.
Si ateii gandesc tot ca d-voastra ,vad habotnicia la tot pasul in biserica.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.09.2011, 12:45:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Noi suntem din punct de vedere religios cea mai dezvoltata tara din lume.
Sa nu exageram. Avem preoti minunati, dar asta nu inseamna ca suntem si noi minunati in ascultarea lor. Nu stiu cati dintre noi i-am cercetat pe cei din inchisoare, spitale, azile ... desi chemarea Mantuitorului spre mostenirea raiului, aceasta este: "Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc, insetat am fost si Mi-ati dat sa beau, strain am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine … Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintre acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut".

Asa ca daca am fi cea mai dezvoltata tara din punct de vedere religios, am sta mai mult spre ajutorul celor in suferinta, flamazi ... Din cate stiu, spitalele nu gem de prezenta noastra.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.09.2011, 14:00:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Preotii din religiile necrestine inclusiv preotii ateismului si darwinismului pot sa doarma toata ziua in sac, sa-si puna cenusa in cap caci din cazua invataturii proaste pe care o dau oamenilor lor ii trimit pe acestia PROBABIL in iad. Si vai cat sunt de laudati acesti preoti.

In tarile protestante preotii dau oamenilor credinta falsa, Din nou, pot sa stea toata ziua in sac si sa nu bea decat agurida dar din cauza invataturii gresite pe care o dau oamenilor acestia merg PROBABIL fara viata vesnica. Si vai cat sunt de laudati acesti preoti.

In tara noastra iata ca preotii nostrii ne dau credinta cea buna care ne deschide portile raiului prin botez, ne deschide drumul spre vesnicie prin Sfanta Impartasanie si ne sterge pacatele prin spovedire si ne sterge boala prin sfantul Maslu.

Si din cauza preotilor nostrii care ne dau credinta dreapta noi suntem cei mai fericiti oameni de pe pamant si avem sanse mari sa fim cetateni ai raiului. Noi suntem din punct de vedere religios cea mai dezvoltata tara din lume.

Da trebuie sa multumim preotilor din Romania pentru credinta adevarata si darurile adevarate care le primim prin dansii. Sa ne traiasca si sa ne intalnim cu totii in rai. Sa ne duca Dumnezeu pe toti, preoti si credinciosi romani din toate timpurile in credinta dreapta si rai pentru vesnicie Si la fel sa se intample cu toti oamenii si sa dea Dumnmezeu sa se curete de boala si ingerii cazuti. Amin.
Si nu doar preotii...toata lumea ortodoxa are adevarata religie, cea revelata de Dumnezeu. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.09.2011, 14:06:54
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Preotii din religiile necrestine inclusiv preotii ateismului si darwinismului pot sa doarma toata ziua in sac, sa-si puna cenusa in cap caci din cazua invataturii proaste pe care o dau oamenilor lor ii trimit pe acestia PROBABIL in iad. Si vai cat sunt de laudati acesti preoti.

In tarile protestante preotii dau oamenilor credinta falsa, Din nou, pot sa stea toata ziua in sac si sa nu bea decat agurida dar din cauza invataturii gresite pe care o dau oamenilor acestia merg PROBABIL fara viata vesnica. Si vai cat sunt de laudati acesti preoti.

In tara noastra iata ca preotii nostrii ne dau credinta cea buna care ne deschide portile raiului prin botez, ne deschide drumul spre vesnicie prin Sfanta Impartasanie si ne sterge pacatele prin spovedire si ne sterge boala prin sfantul Maslu.

Si din cauza preotilor nostrii care ne dau credinta dreapta noi suntem cei mai fericiti oameni de pe pamant si avem sanse mari sa fim cetateni ai raiului. Noi suntem din punct de vedere religios cea mai dezvoltata tara din lume.

Da trebuie sa multumim preotilor din Romania pentru credinta adevarata si darurile adevarate care le primim prin dansii. Sa ne traiasca si sa ne intalnim cu totii in rai. Sa ne duca Dumnezeu pe toti, preoti si credinciosi romani din toate timpurile in credinta dreapta si rai pentru vesnicie Si la fel sa se intample cu toti oamenii si sa dea Dumnmezeu sa se curete de boala si ingerii cazuti. Amin.
Ti-a trecut vreodata prin cap ca poate te inseli?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.09.2011, 14:37:33
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
In calitate de Crestin Ortodox, profund dezamagit de semenii mei, de cultura lor si de relatia lor cu Divinitatea.
Satul sa vad lumea cum se calca in picioare la biserica in anumite zile din an, fara sa cunoasca semnificatia actului lor sau sa aiba cea mai vaga idee despre ce inseamna spiritualitate, satul sa vad fetele bisericesti ridicate la rangul de zei de catre multime stiind ce trecut au avut (informatori ai securitatii, sarlatani) si cu ce se ocupa (bani si putere), satul sa vad generatii de Romani impinsi catre habotnicie spunandu-li-se ce trebuie sa creada in loc sa li se explice ce inseamna Ortodoxia si oferindu-li-se o alegere informata, satul de cei care cred fara sa cerceteze.
"NU FA TU! NU FA TU!"

Indiferent daca intelege sau nu de ce trebuie sa faca un anumit lucru, sunt numiti habotnici cei ce asculta de Dumnezeu. Si intre unul care intelege dar nu face si unul care face dar nu intelege, il aleg pe cel care face. Daca si intelege si face, n-am ce zice.

Eu as zice ca e habotnica, o persoana de genul cum s-a mai scris pe site, care arunca cu aghiazma sau blesteama, pe cineva care s-a spalat a treia zi de Paste ca sa se duca la o intalnire. N-as numi habotnica o babuta care nu intelege ea prea multe, dar face ascultare, si a umblat toata viata in fusta si cu batic si s-a dus in fiecare zi la Biserica, si a citit si la Psaltire, intelegand o parte sau mai putin.

Cam greu sa ne doara de capra vecinului,ca vai, e mai urata ca a noastra, ce bine, sau vai, nu e la fel de frumoasa ca a noastra, vai de ei, in loc sa avem grija de propia caprita, s-o facem frumoasa, fara sa ne uitam peste gard.

Multi comenteaza pe cei ce se duc la sarbatori, hramuri, la scoaterea Moastelor, ca nu inteleg prea multe. Pai daca cineva intelege mai bine sa le explice. Dar n-or inteleg ei prea multe, dar au credinta si simt. Si nu inteleg importanta moastelor, la adevarata lor valoare, dar pot face acrificiul de a sta o noapte in picioare ca sa ajunga sa le atinga, ca sa simta ceea ce putini inteleg.

Ala rau e mai destept decat toti la un loc. Le intelege pe toate, le stie pe toate, si cele legate de credinta mai bine decat noi. Si la ce-i foloseste? Asa, omul cu cat e mai deschis la minte, cu atat are mai multa inclinatie spre pacat. Ca e si loc propice, si ii si "fata mintea pui". Pe cand taranul, sau omul mai simplu, n-are prea multe pacate interioare, ca-i nu-i prea umbla mintea teleleu. Si daca ai compara listele pacatelor "habotnicilor", sau "oamenilor simpli" cu cele ale oamenilor intelepti, ai vedea ca ale lor sunt mult mai mici in comparatie cu celelalte. Bineinteles, exista exceptii de ambele parti.

Legat de Preoti, dar cum i-ai nimerit tu pe toti asa? Am cunoscut putini preoti, dar o buna parte din ei, cea mai mare, merita admiratia noastra. Adica am unde sa ma duc, fara probleme. Ca exista si genul de cum spui tu, asta e. Cu ce ma afecteaza? Nu stiu ce meserie ai tu, dar exista si economisti prosti, si economisti buni, si spagari si nu, ca in orice meserie.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.09.2011, 15:16:40
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
"NU FA TU! NU FA TU!"

Indiferent daca intelege sau nu de ce trebuie sa faca un anumit lucru, sunt numiti habotnici cei ce asculta de Dumnezeu. Si intre unul care intelege dar nu face si unul care face dar nu intelege, il aleg pe cel care face. Daca si intelege si face, n-am ce zice.

Eu as zice ca e habotnica, o persoana de genul cum s-a mai scris pe site, care arunca cu aghiazma sau blesteama, pe cineva care s-a spalat a treia zi de Paste ca sa se duca la o intalnire. N-as numi habotnica o babuta care nu intelege ea prea multe, dar face ascultare, si a umblat toata viata in fusta si cu batic si s-a dus in fiecare zi la Biserica, si a citit si la Psaltire, intelegand o parte sau mai putin.

Cam greu sa ne doara de capra vecinului,ca vai, e mai urata ca a noastra, ce bine, sau vai, nu e la fel de frumoasa ca a noastra, vai de ei, in loc sa avem grija de propia caprita, s-o facem frumoasa, fara sa ne uitam peste gard.

Multi comenteaza pe cei ce se duc la sarbatori, hramuri, la scoaterea Moastelor, ca nu inteleg prea multe. Pai daca cineva intelege mai bine sa le explice. Dar n-or inteleg ei prea multe, dar au credinta si simt. Si nu inteleg importanta moastelor, la adevarata lor valoare, dar pot face acrificiul de a sta o noapte in picioare ca sa ajunga sa le atinga, ca sa simta ceea ce putini inteleg.

Ala rau e mai destept decat toti la un loc. Le intelege pe toate, le stie pe toate, si cele legate de credinta mai bine decat noi. Si la ce-i foloseste? Asa, omul cu cat e mai deschis la minte, cu atat are mai multa inclinatie spre pacat. Ca e si loc propice, si ii si "fata mintea pui". Pe cand taranul, sau omul mai simplu, n-are prea multe pacate interioare, ca-i nu-i prea umbla mintea teleleu. Si daca ai compara listele pacatelor "habotnicilor", sau "oamenilor simpli" cu cele ale oamenilor intelepti, ai vedea ca ale lor sunt mult mai mici in comparatie cu celelalte. Bineinteles, exista exceptii de ambele parti.

Legat de Preoti, dar cum i-ai nimerit tu pe toti asa? Am cunoscut putini preoti, dar o buna parte din ei, cea mai mare, merita admiratia noastra. Adica am unde sa ma duc, fara probleme. Ca exista si genul de cum spui tu, asta e. Cu ce ma afecteaza? Nu stiu ce meserie ai tu, dar exista si economisti prosti, si economisti buni, si spagari si nu, ca in orice meserie.
Un habotnic iti da tie in cap pentru ca asa i-a spus lui Dumnezeu sau pentru ca ii se pare lui ca nu ai aceiasi parere cu el in ceea ce priveste Divinitatea. Cat despre partea cu nestiinta, nu fii atat de sigur ca Dumnezeu apreciaza prostia, adica e bine si cu "FERICITI CEI SARACI CU DUHUL, CA A LOR ESTE IMPARATIA CERURILOR." dar mai degraba pacatuieste un om fara educatie, care crede ca Dumnezeu este de partea lui si ii va ierta toate pacatele, indiferent de gravitatea lor decat o persoana chibzuita, a carei credinta (sau lipsa de credita) se bazeaza pe cunoastere.
Un om "simplu" poate la fel de usor sa iti faca rau cum iti face si bine (pentru ca nu isi da seama), pe cand cineva care se respecta pe sine si pe semenii sai o sa se gandeasca de 2 ori inainte de a savarsi un rau.
Cat despre economisti buni si rai, ai dreptate exista si sunt supusi criticii noastre si sunt judecati dupa cum merita. De ce ar face preotii exceptie de la aceasta regula (cei vrednici sa fie slaviti si cei ticalosi sa fie aratati cu degetul si tratati cum merita).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
O lume mai buna alexdu Generalitati 17 19.01.2011 16:25:31
Ortodoxia,adevarata credinta strajeru Despre Biserica Ortodoxa in general 0 26.11.2007 02:34:21
Adevarata credinta Agatha Generalitati 69 28.02.2007 23:08:35