Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.10.2012, 20:06:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana67 Vezi mesajul
Ii felicit pe cei din Biserica Ortodoxa Romana care au sabotat premiera filmului anticrestin DUPA DEALURI. Asta inseamna ca acest forum este citit de cine trebuie...
Lucrez in cinematografie, sunt filmolog dar mai inainte de toate sunt crestina si m-am dus la premiera sa vad ce se va intampla pentru ca aveam informatii ca premiera va fi sabotata prin defectiuni tehnice de proiectie si sonorizare. Intr-adevar, premiera filmului a fost un FIASCO, regizorul a turbat !
Nu a sabotat BOR nimic..
Asa a fost sa fie.
Si filmul o sa fie colportat si dincolo de premiera.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.10.2012, 20:38:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Nu am vazut filmul, dar multumesc ca mi-ai atras atentia asupra lui ca sa merg sa-l vad. In alta ordine de idei, pe domnu Pimen de la Suceava de ce nu-l saboteaza nimeni din BOR? Sau aici vorbim de flagelare selectiva? :)
N-a sabotat BOR filmul, astea-s inventiile doamnei Diana67. Cred ca fiecare are dreptul sa-si spuna parerea despre productia lui Mungiu. Astfel, protopopul de Vaslui a spus : “acest film va aduce o imagine proastă asupra poporului român și asupra Bisericii noastre, mai ales în comunitățile și popoarele care nu cunosc realitățile noastre. Noi nu avem așa ceva. Cazul de la Tanacu a fost un caz nefericit, iar filmul este o rușine.”

Iritarea privitorului poate sa se nasca din confruntarea cu religiozitatea formala, prezenta de la inceput si pana la sfarsitul filmului , cu realitatea unei manastiri privita ca una “moarta”, cu personaje umbrite de o viata fada, lipsita de sentimente. Nimic nu respira in filmul asta a credinta autentica, absolut nimic (macar un personaj l-ar fi putut face mai uman, sa-l scoata din incremenire, sa nu mai fie mortul viu) si tot ce-i posibil ca reactia unui strain, care n-are tangente cu ortodoxia, dupa filmul asta sa fie "omg, asa-s ortodocsii?" Mungiu a urmarit sa surprinda, sa mai castige niste premii si elogii si a reusit.

Am apucat sa-l vad tot pe youtube, o filmare cam proasta, totusi, facuta din sala,dar vad ca team-ul lui Mungiu s-a agitat sa-l blocheze, ca v-as fi pus linkul. Decat sa-i facem reclama lui Mungiu, mai bine am vorbi de alte filme romanesti, care merita a fi vazute. Uite mie mi-a placut ultimul film a lui Dan Chisu "Si caii sunt verzi pe pereti", dar despre el nimeni nu prea zice nimic. Sunt multe filme romanesti bune, chiar daca amare, exista cinema si "dincolo de dealuri".

Last edited by ioanna; 27.10.2012 at 21:35:09.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.10.2012, 21:35:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu va orandui lucrurile dupa voia Sa, nu dupa voia noastra. Multi vor dispretui ,,Piatra din capul unghiului'' pana cand vor intelege importanta Acesteia. Dumnezeu sa-i ajute pe toti sa inteleaga importanta lui Iisus si valoarea Ortodoxiei.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.10.2012, 22:00:03
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Iritarea privitorului poate sa se nasca din confruntarea cu religiozitatea formala, prezenta de la inceput si pana la sfarsitul filmului , cu realitatea unei manastiri privita ca una “moarta”, cu personaje umbrite de o viata fada, lipsita de sentimente. Nimic nu respira in filmul asta a credinta autentica, absolut nimic (macar un personaj l-ar fi putut face mai uman, sa-l scoata din incremenire, sa nu mai fie mortul viu) si tot ce-i posibil ca reactia unui strain, care n-are tangente cu ortodoxia, dupa filmul asta sa fie "omg, asa-s ortodocsii?" Mungiu a urmarit sa surprinda, sa mai castige niste premii si elogii si a reusit.
Ati sesizat corect,target-ul filmului,cel putin din perspectiva regizorului,acesta a fost,partea subliniata din text.Chiar el a precizat asta: "După dealuri e pentru mine, înainte de toate, un film despre iubire și despre liberul arbitru, mai ales despre felul în care iubirea poate apropia conceptele de Bine și de Rău. Majoritatea celor mai mari greșeli din această lume au fost comise în numele credinței și cu convingerea absolută că serveau o cauză bună", declară regizorul într-un statement.Și tot el continuă: "Lucrând la film, am citit cu atenție lista păcatelor inventariate de Biserica Ortodoxă. Sunt multe (464!) și, când le citești, nu ai a-ți pune întrebări. Totuși, există un păcat care nu e pe listă și care e de departe subiectul despre care doream să vorbesc cel mai mult în film - păcatul indiferenței."

Probabil de aceea,incercand sa accentueze in extremis acesta tema a eliminat in mod intentionat orice lumina in contrast(,,macar un personaj l-ar fi putut face mai uman, sa-l scoata din incremenire, sa nu mai fie mortul viu").Filmului ii poate fi reprosat, intradevar, faptul ca prezentand in acest mod o situatie totusi particulara trimite intr-o abordare generala o intreaga credinta.Poate ca totusi intr-un tablou atat de trist un personaj mai ,,viu",fie si secundar,ar fi echilibrat putin perspectiva,ingrosata cu ,,negru"prea mult.In rest sunt fericit sa aud ca BOR nu au recurs,precum in desene animate,la taierea cablurilor si aruncarea-n aer a reflectoarelor.Nu ar fi reusit decat sa-i faca o si mai mare reclama iar o metoda mai infantila de a combate o posibila eroare cinematografica cu greu mi-as putea imagina.Mai lipsea sa-i puna lui Mungiu lipici pe scaun si sa-i intepe cauciucurile de la masina.Poate ca analizand tema filmului si punand in valoare,in realitate,opusul temei ar reusi mult mai bine sa transmita un mesaj convingator in antiteza cu un repros exagerat de nedrept,pt ca,nu-i asa,viata bate filmul :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 27.10.2012 at 22:05:21.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.10.2012, 22:49:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Filmului ii poate fi reprosat, intradevar, faptul ca prezentand in acest mod o situatie totusi particulara trimite intr-o abordare generala o intreaga credinta.
Tocmai din motivul acesta, filmul ar merita sa fie boicotat, pentru ca domnul Mungiu sa constientizeze ca dupa dealuri bate campii, chiar daca-i ingroasa buzunarul si culege elogii in presa internationala.

Pentru cei care aleg sa-l vizioneze le spun doar atat: daca va place Bacovia, duceti-va, e totul plumburiu, fara un firicel de lumina si speranta, plumb, plumb, plumb, daca nu va place universul bacovian, o sa iesiti din sala dupa primele 10min. :)

Last edited by ioanna; 27.10.2012 at 22:55:30.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.10.2012, 22:55:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Are si Satana misionarii lui.

Trebuie si matz-plin sa fie fericit pentru alegerea facuta, ca deh, alta mai buna ca a lui nu exista, mantuirea e o iluzie, mizeria este peste tot, macar in farfurie sa fie curat.

Eu in principiu nu sunt de acord sa se faca mare caz de astfel de produse pentru ca e o forma de reclama.

Adica "uite aia s-au simtit si de asta ma ataca".

E o chestiune de prost gust ca si ala cu avorturile, nu am gasit niciodata timpul sa-l vad desi era la o intindere de buton.

Acum cine mai vorbeste despre el?

Last edited by AlinB; 28.10.2012 at 01:53:54.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.10.2012, 19:44:33
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Am vazit trailer-ul si este o insulta la adresa orodoxiei si a tot ce inseamna credinta. Cuvinte obscene... e o bataie de joc. Categoric NU voi urmari acesti film!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.10.2012, 13:08:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Doxologia" are ușor o altă părere: http://www.doxologia.ro/puncte-de-vedere/dupa-dealuri
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.10.2012, 13:13:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Doxologia" are ușor o altă părere: http://www.doxologia.ro/puncte-de-vedere/dupa-dealuri
Mda, interesant.
Astfel de dispute te determina pana la urma sa-l urmaresti, sa vezi daca este ori/ori sau cat din ce si cat din cealalta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.11.2012, 00:47:27
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Am vazut astazi acest film si pot spune ca in afara de realitatea cruda a societatii romanesti nu are nimic rau in el dar nici bun.Este vadit o continuare comerciala de succes pentru occidentalii care adora sa vada "iesirea din tipar" si fetele triste din Europa de est.In rest fix nimic.De aceea consider pur exagerate reactiile de aici de genul trebuie boicotat..film mason..etc.Este un film la finalul caruia nici macar nu se spune ca ar fi un montaj dupa cele intamplate la Tanacu.Scrie ceva de genul "dupa un roman non -fictiv al lui..." nu am retinut numele.Personal cred ca filmul arata trairea oamenilor si dorinta lor de a renunta la tot ce-i lumesc atunci cand pasesc in calugarie de o parte iar de cealata parte faptul ca desi toata lumea incearca sa faca bine nu multi reusesc cu adevarat. Aici incluzand si doctorul psihiatru din film precum si doctorita care a constatat decesul si politistii(asta pentru cei care au vazut filmul).Ca si opera cinematografica..filmul m-a lasat rece si pentru cei care nu ati avut timp sa-l vedeti sa stiti ca nu ati pierdut nimic interesant.Prea multa valva in jurul lui.Ma gandesc cumva ca asta a si fost scopul si toata tevatura in jurul lui este pur comerciala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
Ateismul anticrestin Heurtebise Alte Religii 36 09.08.2012 23:52:05
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Un film realizat dupa o intamplare adevarata petrecuta in Rusia eucred Resurse ortodoxe on-line 1 25.07.2010 21:40:04
PRO TV - ANTICRESTIN mirelada Generalitati 38 20.05.2008 23:30:44