Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.04.2010, 00:47:01
cezar13 cezar13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2010
Mesaje: 2
Implicit Giugiul de la Torino

Doamne ajuta!
Vreau si cateva informatii despre giurgiul de la Torino.
Anul asta se deschide pentru pelerinaje. Lucru care se intampla odata la 25 de ani.
Multi se duc, chiar si uan din parohiile ortodoxe din ora organizeaza o vizita.
Are cineva vreo informatie concreta despre acest giurgiu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.04.2010, 00:52:14
cezar13 cezar13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2010
Mesaje: 2
Implicit ...

As dori ceva spus de o fatza bisericeasca. Studiile si ce spun occidentalii, le-am citit si eu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.04.2010, 12:13:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar13 Vezi mesajul
As dori ceva spus de o fatza bisericeasca. Studiile si ce spun occidentalii, le-am citit si eu.
Ar fi interesant sa aflam si replica Bisericii la aceste studii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2010, 18:03:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar13 Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Vreau si cateva informatii despre giurgiul de la Torino.
Anul asta se deschide pentru pelerinaje. Lucru care se intampla odata la 25 de ani.
Multi se duc, chiar si uan din parohiile ortodoxe din ora organizeaza o vizita.
Are cineva vreo informatie concreta despre acest giurgiu?
Pe tot parcursul zilei de maine , 28 aprilie , credinciosii din Episcopia Ortodoxa Romana a Italiei si din intreaga Mitropolie a Europei Occidentale si Meridionale , precum si din Episcopia Europei de Nord vor avea bucuria de a cinsti Giulgiul Mantuitorului care se afla la Torino dupa cum informeaza mass-media al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei , stire preluata si de ZIARUL LUMINA . Dimineata se va savarsi Sfanta Liturghie la Parohia " Sfanta Cuvioasa Parascheva ( Torino I ) dupa care credinciosii programati pentru ora 11:00 se vor indrepta spre capela care adaposteste Giulgiul . La acest eveniment va participa si Eminenta Sa Cardinalul Poletto de Torino . Seara se va oficia Vecernia ORTODOXA in limba romana si italiana la care va participa Inaltpreasfintitul Parinte Mitropolit Iosif al Europei Occidentale si Meridionale , Preasfintitul Siluan al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei , Preasfintitul Timotei al Episcopiei Ortodoxe Romane a Spaniei si Portugaliei si Preasfintitul Macarie al Episcopiei Ortodoxe Romane a Europei de Nord .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2010, 14:27:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar13 Vezi mesajul
As dori ceva spus de o fatza bisericeasca. Studiile si ce spun occidentalii, le-am citit si eu.
Nu sunt o fata bisericeasca.
Nu stiu de ce exista aceasta reticienta fata de acest giulgiu, avand in vedere ca dovezile stiintifice sunt clare. Eu l-as considera ca o icoana nefacuta de mana omeneasca, alaturi de cele doua icoane nefacute de mana omeneasca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.04.2010, 14:41:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu sunt o fata bisericeasca.
Nu stiu de ce exista aceasta reticienta fata de acest giulgiu, avand in vedere ca dovezile stiintifice sunt clare. Eu l-as considera ca o icoana nefacuta de mana omeneasca, alaturi de cele doua icoane nefacute de mana omeneasca.
La ce te referi cand spui ca dovezile stiintifice sunt clare?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.04.2010, 14:47:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
La ce te referi cand spui ca dovezile stiintifice sunt clare?
Sunt cateva documentare cu acest giulgiu unde se poate argumenta rational ca a fost al lui Hristos.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2010, 14:49:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sunt cateva documentare cu acest giulgiu unde se poate argumenta rational ca a fost al lui Hristos.
Esti glumet.
Cine a facut aceste documentare?
Tot ce am vazut si am citit pana acum afirma contrariul. Sau in cel mai fericit caz nu se poate spune cu certitudine ce varsta are.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2010, 14:54:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Esti glumet.
Cine a facut aceste documentare?
Tot ce am vazut si am citit pana acum afirma contrariul. Sau in cel mai fericit caz nu se poate spune cu certitudine ce varsta are.
Imi pare rau, inseamna ca nu vorbim despre acelasi documentar. Sa fii mai insistent in cautare. ca si in cazul evolutionismului avem documentare pro si contra, cele care sunt constra nu sunt stiintifice- asa spun mai nou iubitorii evolutionismului.
Sigur, daca vei cauta vei gasi si acest documentar pro giulgiul din Torino ca fiind al lui Hristos.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2010, 14:58:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Imi pare rau, inseamna ca nu vorbim despre acelasi documentar. Sa fii mai insistent in cautare. ca si in cazul evolutionismului avem documentare pro si contra, cele care sunt constra nu sunt stiintifice- asa spun mai nou iubitorii evolutionismului.
Sigur, daca vei cauta vei gasi si acest documentar pro giulgiul din Torino ca fiind al lui Hristos.
Ai zis "cateva documentare" nu unul.
Spunemi clar care sunt cercetatorii ce au aufirmat cele ce spui tu, de unde sunt si cand au facut aceasta cercetare.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
giurgiul, torino

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi date stiintifice despre Giulgiul din Torino Mihnea Dragomir Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 164 09.01.2017 01:51:30