Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 21.01.2011, 03:47:19
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit Ce sa intelegem ? (2)

Daca tot era vorba de lucruri contrare libertatii de opinie si convingerilor individului, atunci trebuie sa remarcam ca insusi Hristos si insusi crestinismul e contrar convingerilor individului:

"Iar Eu va spun voua: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va vatama si va prigonesc...(...) Caci daca iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata veti avea? Au nu fac si vamesii acelasi lucru? Si daca imbratisati numai pe fratii vostri, ce faceti mai mult? Au nu fac si neamurile acelasi lucru ? "

Sa nu spuna NIMENI de aici, indiferent de culoarea confesionala, ca atunci cand l-a calcat altul pe nervi, pe proprietate sau pe viatza, a devenit mare iubitor de vrajmasi si facator de bine al rau-facatorilor sai !!

Il iubesti pe cel care iti ataca mama batrana in casa cu scop de jaf si de viol ?
Il iubesti pe cel care iti rapeste sau ucide copilul ?
Le faci bine acestora ?
Convingerile individuale ne spun cu totul altceva si ne orienteaza in cu totul alta directie.
Numai acest Hristos ne incalca respectivele convingeri si ne forteaza sa fim altfel decat simtim ca trebuie, sa actionam altfel decat cum ne spune eul nostru interior, individual.

In consecinta, a urma pe Hristos este o grava incalcare a convingerilor individului si deci a fi crestin este contrar oricarei libertati garantate de Constitutia statului...
Reply With Quote
  #132  
Vechi 21.01.2011, 04:02:24
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit Despre iehovisti

E foarte interesanta cartea lui David H. Reed, "Martorii lui Iehova", aparuta si in traducere romaneasca.
Autorul este unul dintre acesti martori.

Si mai e o carte, a lui Dumitru Nicodim, fiul unui alt martor al lui Iehova: "Casa lui David".

Nu e literatura de propaganda ortodoxa, ci doar o prezentare explicita a acestei prea putin intelese formatiuni religioase, facuta de insisi oamenii ei.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 21.01.2011, 08:56:54
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
E foarte interesanta cartea lui David H. Reed, "Martorii lui Iehova", aparuta si in traducere romaneasca.
Autorul este unul dintre acesti martori.

Si mai e o carte, a lui Dumitru Nicodim, fiul unui alt martor al lui Iehova: "Casa lui David".

Nu e literatura de propaganda ortodoxa, ci doar o prezentare explicita a acestei prea putin intelese formatiuni religioase, facuta de insisi oamenii ei.
acestia sunt ex-martori.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 21.01.2011, 11:55:14
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Eu cunosc un fost ortodox, actual martor al lui Iehova, care a facut aceasta trecere pentru ca era satul de sarbatorile de peste an (costau bani)... ceea ce arata superficialitatea cu care tratam de cele mai multe ori credinta.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 21.01.2011, 12:03:15
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
acestia sunt ex-martori.
Sunt oameni care au experimentat din plin ce inseamna "Martorii" in general si in special, atat ca doctrina si mod de viata, cat si ca rezultat al conceptiilor lor generale.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 21.01.2011, 12:25:10
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Sunt oameni care au experimentat din plin ce inseamna "Martorii" in general si in special, atat ca doctrina si mod de viata, cat si ca rezultat al conceptiilor lor generale.
da, dar intre timp si-au schimbat parerile, deci nu-i putem considera martori.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 08.02.2011, 12:00:19
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Unhappy

Am cunoscut o familie de martori , nascuti in familii de martori , care au 5 copii...Initial toti adulau acest cult....si desi unul din copii s-a vindecat de cancer limfatic , chipurile prin credinta , rugaciune si un pic de tratament...., in cultul iehovistilor astazi au ramas numai parintii...Toti copii au plecat...ortodoxiei....I-am intrebat , ce parere au despre optiunea copiilor lor si mi-au raspuns cu o vadita tristete in ochi, ca acestia au ales moartea vesnica....si e pb lor....
Reply With Quote
  #138  
Vechi 08.02.2011, 21:14:48
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Am cunoscut o familie de martori , nascuti in familii de martori , care au 5 copii...Initial toti adulau acest cult....si desi unul din copii s-a vindecat de cancer limfatic , chipurile prin credinta , rugaciune si un pic de tratament...., in cultul iehovistilor astazi au ramas numai parintii...Toti copii au plecat...ortodoxiei....I-am intrebat , ce parere au despre optiunea copiilor lor si mi-au raspuns cu o vadita tristete in ochi, ca acestia au ales moartea vesnica....si e pb lor....
Nu inseamna nimic ca s-a facut minunea, pt ca Hristos spune:- CITITI CU ATENTIE!!!
Matei 7, 22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău [u]minuni multe am făcut?[u]
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 12.04.2011, 11:38:15
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit Abordarea cu dragoste a Martorilor lui Iehova

Mai este o cartea <<Abordarea cu Dragoste a Martorilor lui Iehova>> de Wilbur Lingle care are ca scop - Cum să aduci mărturie pentru Hristos fără să discuți în contradictoriu cu un Martor.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 13.04.2011, 19:10:28
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Eu cunosc un fost ortodox, actual martor al lui Iehova, care a facut aceasta trecere pentru ca era satul de sarbatorile de peste an (costau bani)... ceea ce arata superficialitatea cu care tratam de cele mai multe ori credinta.
Sarbatorile de peste an nu ar costa mai nimic daca s-ar sarbatori crestineste, adica: mers la Liturghie, citit ceva mai multe rugaciuni, eventual un acatist, citit din Sf. Scriptura sau din carti duhovnicesti.
Cat despre restul: fripturi, cozonaci, mancaruri mai sofisticate etc., pot sa si lipseasca intr-o casa (familie) induhovnicita. Atmosfera de sarbatoare nu trebuie sa degenereze in petreceri de prost gust.
Cititi la Monica Fermo cum "sarbatorea" cercul de ne-crestini din care facea si ea parte in zilele de Craciun si de Pasti. Cat de aproape de aceia sunt si 'crestinii' pentru care sarbatorile nu sunt decat prilej de mancare, bautura si distractie lumeasca.

Last edited by AdrianAamz; 13.04.2011 at 19:13:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58