Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 08.02.2014, 12:43:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Te-ai certat cu toata lumea de pe acest forum. Nimeni nu mai vrea sa se mai certe cu tine din cate am mai spicuit eu putin prin postarile tale.
Acum cauti cearta si cu mine dar nu-ti merge.
Excelent, tu incepi sa te certi cu mine si apoi spui ca eu as cauta cearta. Dar doar cu mine faci asa? Eu am vazut mai demult cum te manifesti, nu scrii aproape nimic in mesaje, ii faci pe toti eretici si esti agresiv cu toti. Eu nu m-am certat cu nimeni pe forum, unii incepeau sa se certe cu mine din cauza ca nu aveam idei ecumeniste. Surprinzator pentru tine, tu te identifici cu eterodocsii gen userul catolic, penticostalul, ori ortodocsii care spuneau ca toate cultele sunt bune. Adica ce spuneau si duhovnicii, zelotismul e tot o ratacire, pe aceaeasi moneda cu ecumenismul. Si cei ce se certau cu mine majoritatea au fost banati, pentru ca aveau acelasi comportament si cu alti useri. Cum vad ca te stradui sa faci si tu. Tu ai combinatia perfecta ca sa nu poti purta o discutie: nu intelegi lucruri simple, nu cunosti invatatura si esti si agresiv. Eu o sa te ajut cu raport la admin, de acum cateva luni am intentionat sa fac asta, vazand cum vorbesti si cu alte persoane.
Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Esti aerian rau de tot.
De ce scrii despre ereziile care nu exista? Care-i scopul?
Si daca ereziile respective nu exista, cum poti descrie ceva inexistent?
Cum spuneam, nici nu intelegi ce vorbim.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 08.02.2014, 13:23:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
"pentru că nimeni nu L-a văzut pe Dumnezeu-Tatăl. Pentru că Tatăl nu are trup și nu în trup S-a născut Fiul din Tatăl mai înainte de veci;pentru că nimeni nu L-a văzut pe Dumnezeu-Tatăl. Pentru că Tatăl nu are trup și nu în trup S-a născut Fiul din Tatăl mai înainte de veci;"
Repet, nimeni nu L-a vazut pe Tatal in Fiinta Sa. Dar Avraam L-a vazut, Isaac S-a luptat cu El, Proorocii Isaia si Daniel L-au vazut, dar in modul in care S-a aratat El.
In acest fel nu L-am putea reprezenta nici ca inger, pentru ca Domnul nu e inger, cum nu e nici un batran. E exact aceeasi ratiune.
Am spus la ce se refera Sinodul de la Moscova, probabil ei credeau ca Paternitate se refera la Filioque si e de origine apuseana. Desi cred ca nu asta reprezinta icoana, ci e ortodoxa, mai ales ca provine din Rasarit, nu din Apus. E posibil ca atunci reprezentarile sa fi fost mai mult apusene, influentate de Renastere, adica un fel de tablouri.
Nu stiu daca Lossky s-a referit si la reprezentarea unui batran sau doar la reprezentarea Nasterii Fiului din veci. Eu inclin sa ced ca doar la partea a doua, altfel e contrazis chiar de Erminia picturii bizantine. E corect sa nu putem reprezenta Nasterea din veci, nici Fiul nu avea atunci trup material, pentru ca nu se intrupase.
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Desprea asta e vorba în discuția de față: o reprezentare de origine apuseană, heterodoxă deci, apărută în secolul al XVI bazată pe imaginație, numită "Dumnezeirea în trei Persoane", la care se închină ortodocșii ignoranți astăzi și o pun pe copertele cărților cu conținut apologetic sau de altă natură!
Am dat citatul in care chiar Lossky spune ca e o reprezentare din Rasarit care a ajuns apoi si in Apus. Si cea mai veche reprezentare de acest fel care s-a pastrat e din secolul XI, din Bizant.
P.S. Biserica de langa mine are pictata chiar desupra altarului o icoana cu Dumnezeu Tatal ca un batran. Cred ca majoritatea bisericilor au astfel de icoane.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 08.02.2014, 13:28:24
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Excelent, tu incepi sa te certi cu mine si apoi spui ca eu as cauta cearta. Dar doar cu mine faci asa? Eu am vazut mai demult cum te manifesti, nu scrii aproape nimic in mesaje, ii faci pe toti eretici si esti agresiv cu toti. Eu nu m-am certat cu nimeni pe forum, unii incepeau sa se certe cu mine din cauza ca nu aveam idei ecumeniste. Surprinzator pentru tine, tu te identifici cu eterodocsii gen userul catolic, penticostalul, ori ortodocsii care spuneau ca toate cultele sunt bune. Adica ce spuneau si duhovnicii, zelotismul e tot o ratacire, pe aceaeasi moneda cu ecumenismul. Si cei ce se certau cu mine majoritatea au fost banati, pentru ca aveau acelasi comportament si cu alti useri. Cum vad ca te stradui sa faci si tu. Tu ai combinatia perfecta ca sa nu poti purta o discutie: nu intelegi lucruri simple, nu cunosti invatatura si esti si agresiv.
Certurile tale cu alti useri nu ma mira si nici nu ma intereseaza.
Eu te rog sa încetezi cu scandalurile, cu amenințările si cu promovarea desantata a "ecumenismului bun"!

Si recomanda si tu o carte pentru sectari ca Daniel pentru asta a deschis acest fir de discutie.
Esti complet in afara subiectului si cu "zelotismul" tau inchipuit si cu "ecumenismul bun".
Nu te mai crede asa mare. Eu inteleg mai multe lucruri decat tine, cunosc mai bine invatatura si sunt mai moderat.

De altfel nici nu am sa-ti mai scriu. Vad ca nu pricepi nimic. Nici din comentariile mele nici ale celorlalti.

Last edited by Dalian; 08.02.2014 at 13:31:06.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 08.02.2014, 16:50:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Repet, nimeni nu L-a vazut pe Tatal in Fiinta Sa. Dar Avraam L-a vazut, Isaac S-a luptat cu El, Proorocii Isaia si Daniel L-au vazut, dar in modul in care S-a aratat El.
.
Ca de fiecare dată când cineva îți arată un argument clar și distinct, preferi să-o ții pe-a ta până la absurd decât să-ți recunoști ignoranța și limitele tale culturale și/sau cognitive. Unde ai citit în Scripturi că în teofaniile amintite este vorba de Dumnezeu Tatăl?

Citat:
Am spus la ce se refera Sinodul de la Moscova, probabil ei credeau ca Paternitate se refera la Filioque si e de origine apuseana. Desi cred ca nu asta reprezinta icoana, ci e ortodoxa, mai ales ca provine din Rasarit, nu din Apus. E posibil ca atunci reprezentarile sa fi fost mai mult apusene, influentate de Renastere, adica un fel de tablouri.
Nu stiu daca Lossky s-a referit si la reprezentarea unui batran sau doar la reprezentarea Nasterii Fiului din veci. Eu inclin sa ced ca doar la partea a doua, altfel e contrazis chiar de Erminia picturii bizantine. E corect sa nu putem reprezenta Nasterea din veci, nici Fiul nu avea atunci trup material, pentru ca nu se intrupase.
Cred că horosul Sinodului de la Moscova este destul de clar. Mintea ta nu prea e clară, sau ambiția asta stupidă de a vrea să ai dreptate cu orice preț.
Dacă prin Erminia picturii bizantine înțelegi lucrarea lui Dionisie din Furna, te anunț că aceea a devenit "normativă" neoficial și ea s-a impus din lipsa altui îndreptar mai bun. Dionisie și-a scris manualul în secolul XVIII într-o vreme când iconografia suferise deja numeroase alienări sub influență catolică sau a modelor artistice. S-au zugrăvit și se zugrăvesc și astăzi compoziții iconografice cât se poate de autentice care nu se regăsesc în Erminia lui Dionisie din Furna.

Citat:
Am dat citatul in care chiar Lossky spune ca e o reprezentare din Rasarit care a ajuns apoi si in Apus. Si cea mai veche reprezentare de acest fel care s-a pastrat e din secolul XI, din Bizant.
P.S. Biserica de langa mine are pictata chiar desupra altarului o icoana cu Dumnezeu Tatal ca un batran. Cred ca majoritatea bisericilor au astfel de icoane.
Se presupune că ar fi o reprezentare din arta profană a Bizanțului, mai exact, și acolo fără prea multe exemple concrete. N-are legătură cu icoana bisericească. Și manuscrisul acela ilustrat la care face referire Lossky nu are conținut iconografic, ci decorativ.
De fapt nici nu e cea mai veche reprezentare a lui Dumnezeu într-o formă excesiv antropomorfizată. Pe un vas descoperit în Sinai este desenat un bărbat bătrân alături de o figură feminină și încă una neidentificată (sau mai bine zis, a cărei identitate încă este subiect de dispută între specialiști). Imaginea are o inscripție în ebraică cu următorul conținut: "Yahveh și a sa Așerah". Așerah, în mitologia unui curent gnostic de proveniență iudaică, ar fi "soția lui Iehova", deci prima imagine care s-a păstrat până astăzi cu Dumnezeu înfățișat ca un bătrân provine din mediile eretico-păgâne ale gnosticismului.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 08.02.2014, 20:54:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
P.S. Biserica de langa mine are pictata chiar desupra altarului o icoana cu Dumnezeu Tatal ca un batran. Cred ca majoritatea bisericilor au astfel de icoane.
Nu nu degeaba am spus că ignoranța e sport național, a devenit virtute.
Tu chiar confirmi.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 08.02.2014, 21:07:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Compară! Nu sesizezi nici o diferență?
Attached Images
File Type: jpg Sf Treime.jpg (11,9 KB, 9 views)
File Type: jpg index.jpg (10,7 KB, 11 views)
Reply With Quote
  #157  
Vechi 10.02.2014, 01:09:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu nu degeaba am spus că ignoranța e sport național, a devenit virtute.
Tu chiar confirmi.
Asta e tare, tu spui ca eu nu stiu ca biserica de langa mine are pictata aceasta icoana. Te astept sa vii in oras sa ti-o arat. Si tu, tot de la Radu Alexandru stii adevarul?
P.S. Sper ca stii ca si Parintele Arsenie Boca (pe care il apreciezi, de aceea spun de domnia sa), L-a pictat pe Dumnezeu Tatal tot asa, sub forma unui om batran.

Last edited by catalin2; 10.02.2014 at 02:01:11.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 10.02.2014, 01:57:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ca de fiecare dată când cineva îți arată un argument clar și distinct, preferi să-o ții pe-a ta până la absurd decât să-ți recunoști ignoranța și limitele tale culturale și/sau cognitive. Unde ai citit în Scripturi că în teofaniile amintite este vorba de Dumnezeu Tatăl?
Exact acelasi lucru il pot spune eu despre tine, ti-am dat argumentele dar nu poti recunoaste ca gresesti cand gresesti. Si dovedesti chiar tu ca am dreptate, pentru ca nemaiavand argumente le folosesti, ca de obicei, pe cele pe care le folosesc cei ce nu mai au argumente si nu pot sa recunoasca nicicum ca s-au inselat, de genul invectivelor. Rar vezi pe forum pe cineva sa recunoasca atunci cand greseste, pare ca toti au dreptate, chiar daca spun lucruri diferite. Chiar in mesajul precedent ii spuneam lui Dalian cum s-au cerat unii cu mine, eu le scriam si argumentam, ei nu puteau sa suporte ca sunt contrazisi si incepeau cu invective si cearta.
Eu am rabdare si scriu si al treilea mesaj cu argumentele, cine vrea sa inteleaga bine, restul nu depinde de mine.
Pentru ca folosesti un argument din articolul lui Radu Alexandru (un anonim, care la 26 de ani a scris acel articol), o sa folosesc doar afirmatiile de acolo. http://www.crestinortodox.ro/religie...ca-120447.html
Autorul afirma, ca argument ca nu se poate picta ceea ce a vazut Daniel (doar ceea ce a vazut Avraam), ca in acel pasaj ar fi vorba de Dumnezeu Fiul, nu de Dumnezeu Tatal. Complet fals, nu s-a straduit macar sa citeasca cele cateva randuri din acel capitol.
Dar iata ce spune autorul: "Chiar si in Erminia picturii bizantine a lui Dionisie din Furna putem citi: ”Noi Il inchipuim pe Dumnezeu Tatal Cel fara de inceput in chipul unui Batran, asa cum L-a vazut Daniel”.
Insa, potrivit talcuirilor facute de Sfintii Parinti la prorociile din Vechiul Testament, putem vedea ca aceste vedenii sunt intelese ca fiind referiri la Dumnezeu Fiul si nu la Dumnezeu Tatal."
In continuare da un citat nu sintr-un sfant, ci din lectorul Alexandru Mihaila.
Dar si acesta se refera la faptul ca si Dumnezeu Fiul este din vesnicie, nu la ce se refera autorul articolului.
Acum te rog sa fii atent, acesta e argumentul ca autorul se insala, chiar pasajul din Daniel cap.7:
9. Am privit până când au fost așezate scaune, și S-a așezat Cel vechi de zile; îmbrăcămintea Lui era albă ca zăpada, iar părul capului Său curat ca lâna; tronul Său, flăcări de foc; roțile lui, foc arzător.
13. Am privit în vedenia de noapte, și iată pe norii cerului venea cineva ca Fiul Omului și El a înaintat până la Cel vechi de zile, și a fost dus în fața Lui.
14. Și Lui I s-a dat stăpânirea, slava și împărăția, și toate popoarele, neamurile și limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veșnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăția Lui nu va fi nimicită niciodată."
Aici vedem ca Dumnezeu Fiul vine la Tatal, deci in viziune e descris Dumnezeu Tatal, nu Fiul, cum afirma autorul.
Asadar singurul argument adus de autor pentru a arata ca nu e Dumnezeu Tatal in viziunea lui Daniel, cade.
Asadar, asa cum se picteaza ce a vazut Avraam, se picteaza si ce a vazut Daniel, e acelasi lucru. Ori se picteaza ambele, ori niciuna.
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cred că horosul Sinodului de la Moscova este destul de clar. Mintea ta nu prea e clară, sau ambiția asta stupidă de a vrea să ai dreptate cu orice preț.
E clar pentru cine vrea sa inteleaga. Eu am explicat, iar autorul articolului da citatul exact, care confirma exact ce spuneam si eu, pentru ca lipsea un cuvant esential din citatul hotararii Sinodului:
Citez: "...pentru ca nimeni nu L-a vazut pe Tatal, dupa Dumnezeire."
Deci nimeni nu L-a vazut pe Tatal, dar dupa Dumnezeire. Avrram, Daniel, Isaac, L-au vazut pe Dumnezeu Tatal, dar nu dupa Dumnezeire, ci cum S-a aratat lor. La fel, multi La-u vazut pe Dumnezeu Fiul nu dupa Dumnezeire, ci doar intrupat. La fel, L-au vazut pe Duhul Sfant sub forma de porumbel.
Asadar, nimeni nu picteaza pe Dumnezeu Tatal dupa Dumnezeire, ci dupa cum S-a aratat lui Avraam, lui Daniel, sau ca o mana, etc. E absurd ce spune autorul articolului, ca ar exista icoane eretice in biserici si manastiri (adica acelea in care e pictat Dumnezue Tatal sub forma unui batran). Nu doar absurd, e ceva smintitor, mai e putin si se isca o noua miscare iconoclasta, impotriva icoanelor eretice din biserici.
Acestea sunt argumentele clare, le poti recunoaste, sau poti continua cu argumentele de genul invectivelor.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 10.02.2014, 09:48:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Cătălin2: argumentele tale clare există doar în mintea ta și tu ești singurul pentru care sunt clare. Pentru mine de exemplu (și alții de pe forum, din câte văd) argumentele tale sunt apă de ploaie și fructe otrăvite ale părerii de sine.

Și dacă Radu Alexandru nu ți-a satisfăcut gustul pentru citate cu autoritate citește materialul de mai jos! Tu și Eliza-Georgiana....

http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...vechi-de-zile/
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #160  
Vechi 10.02.2014, 13:26:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta e tare, tu spui ca eu nu stiu ca biserica de langa mine are pictata aceasta icoana. Te astept sa vii in oras sa ti-o arat.
Unde am spus că nu există această pictură în biserica de lângă tine de care amintești tu?

Nu degeaba a spus cineva pe aici că ești ecumenist, deși tu pozezi și susții contrariul. Să știi că habarnismul și ignoranța nu țin loc de scuză, mai ales că ți s-a explicat foarte clar și argumentat. Ai ajuns să susții erezii, cel mai probabil însușite de la catolici.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
P.S. Sper ca stii ca si Parintele Arsenie Boca (pe care il apreciezi, de aceea spun de domnia sa), L-a pictat pe Dumnezeu Tatal tot asa, sub forma unui om batran.
Iată un motiv în plus care confirmă ceea ce susțin mai sus. Pe ce te bazezi în această afirmație? Nu-mi posta articole de pe site-uri scrise de habarniști. Citește articolul edificator în acest sens, postat de Mihailc.

ps: ar fi cazul să te abții de la smiorcăieli de genul că "am chef de ceartă și că în lipsă de argumente te atac" (cum mereu obișniești să te plângi) și să-ți recunoști greșeala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare