Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2008, 19:57:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Abia ce m-am intors din Romania, acolo pe strada m-a oprit o cucoana sa-mi arate o carticica si ma intreaba ce parere am eu de lumea asta?La care eu o intreb ce religie ai? ea cu tupeu imi zice ca e iahovista crestina. Wow zic daca e asa tine cartea pentru tine si am plecat. Voi ce ziceti ce trebuia sa-i mai zic?M-am abtinut ca eu pentru ortodoxie ma bat in sabii:)si nu am vrut sa fac scandal pe acolo ca doar eram in tara mea nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2008, 19:59:24
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Puteai s-o intrebi daca crede ca Hristos e Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat pt ca ei nu cred ca Hristos e Dumnezeu, asemenea lui Arie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2008, 20:45:58
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Puteai s-o intrebi daca crede ca Hristos e Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat pt ca ei nu cred ca Hristos e Dumnezeu, asemenea lui Arie.
Mda ai dreptate dar am evitat prea multa discutie ca nu iesi la cale cu ei oricum.
Mersi oricum de raspuns.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2008, 09:52:25
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hartford: Voi ce ziceti ce trebuia sa-i mai zic?
Pr. Arsenie Papacioc mi-a spus, ca in asemenea situatii sa spun ca sunt ortodoxa; asta ii va indeparta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2008, 09:59:07
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Trebuie sa ne marturisim si sa ne aparam credinta fara sa ne gandim ca si asa nu vor crede pentru ca la Judecata ei sa nu aibe scuza ca nu au stiut. Dumnezeu lucreaza prin oameni, iar noi avem datoria de a ne cunoaste credinta si diferentele dintre ortodoxie si invataturile lor ratacite pentru a-i combate pe ei si a-i invata pe cei care sunt pe muchie de cutit, pe cale sa treaca la ei. Tu ii zici un cuvant, altcineva ii mai zice un cuvant si nu stii cum poate lucra Dumnezeu in inima lui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2008, 16:38:06
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

A fi crestin inseamna sa crezi ca Isus este mintuitorul, nu ca Fiul luiDumnezeu este Dumnezeu insusi (indiferent de numele Sau).
Da, martorii sint crestini ...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.10.2008, 17:56:44
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
A fi crestin inseamna sa crezi ca Isus este mintuitorul, nu ca Fiul luiDumnezeu este Dumnezeu insusi (indiferent de numele Sau).
Da, martorii sint crestini ...
Oare?
Ar trebui sa te gandesti mai bine
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2008, 15:39:40
tot.eu tot.eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Recent am vazut pe strada o femeie cam de varsta a doua discutand cu o femeie mai batrana si incercand sa o convinga.Peste putin timp a venit si la mine incercand sa imi spuna diverse lucruri..iar eu i-am spus ca pe mine are cine sa ma indrume sufleteste,si anume ortodoxia.Ea a continuat iar eu am dat acelasi raspuns inca o data.A zis bine..si a plecat.Nu stiu daca are rost sa stai la discutii cu ei...fac ei ce fac si tot ei spun ca au dreptate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2008, 18:18:05
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Domnul Hristos a luat biciul la farisei si la schimbatorii de bani si ce vanzatori mai erau in Templu, iar daca Credinta mea Ortodoxa este atacata eu sa tac? Pacat ca nu am pe niciunu in fata, ca l-as plesni ca Sf.Nicolae pe Arie! Pt Credinta Ortodoxa sunt GATA SA IMI DAU VIATA! Marturisesc Credinta Ortodoxa chiar cu sangele meu!!! Nu ma tem de moarte, sunt cu Hrisos: "Domnul este aparatorul vietii mele, de cine ma voi infricosa?"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2008, 19:56:35
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Domnul Hristos a luat biciul la farisei si la schimbatorii de bani si ce vanzatori mai erau in Templu, iar daca Credinta mea Ortodoxa este atacata eu sa tac? Pacat ca nu am pe niciunu in fata, ca l-as plesni ca Sf.Nicolae pe Arie! Pt Credinta Ortodoxa sunt GATA SA IMI DAU VIATA! Marturisesc Credinta Ortodoxa chiar cu sangele meu!!! Nu ma tem de moarte, sunt cu Hrisos: "Domnul este aparatorul vietii mele, de cine ma voi infricosa?"
Multi am vrea sa devenim mucenici marturisindu-L pe Hristos si Adevarul Sau- Ortodoxia in fata celor ce o defaima, dar suntem oare noi vrednici cu toate pacatele si patimile noastre? Suntem noi ca Sfantul Nicolae?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58