Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2008, 12:08:10
nemra_ka nemra_ka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Mesaje: 2
Question De ce nu pot uita.....

Am frecventat vreo 7 ani un cor bisericesc care mi-a umplut sufletul de bucurie.Simteam ca-l descopar in sfarsit pe DumnezeuAcum un an am fost data afara de dirijoare din motive bizare {nu ma mai putea suferi,ii transmiteam (zicea ea)mesaje subtile privind-o...???..}Am fost prietene (oare?).A rabdat atatia ani fiind indragostita de fratele meu dar cand si-a dat seama ca nu are sanse a....ripostat
Adevaratul motiv era ca aveam puterea sa spun lucrurilor pe nume spre deosebire de colegii mei care de frica sa nu fie dati afara se abtineau.Problema mea este ca atunci cand vorbesc cu cineva despre situatia in sine simt o repulsie acuta fata de aceasta persoana dirijoare Cum oare pot trece peste aceste sentimente?Rau nu vreau sa-i fac dar indarjirea asta din suflet nu-mi da pace.Am vorbit si la o manastirea cu maicuta stareta povestindu-i toata intamplarea M-a sfatuit sa cer iertare totusi dirijoarei lucru pe care de altfel l-am si facut insa parca mi-a secat sufletul "plecarea"aceasta din cor .Ce sa mai fac?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2008, 13:44:12
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Bucurie!

Atunci cand nu ai ca "preocupare" iubirea, in tine lupta multe patimi! De ce? Cine iubeste adevarat, este in Dumnezeu si Dumnezeu in el. (1Ioan 4,8), esti asemeni lui Dumnezeu! Aceasta porunca avem ca sa iubim! ori Dumnezeu IUBESTE si IARTA in acelasi timp. Daca nu ne-ar iubi nu am mai fi fost iertati, nu mai era Dumnezeu... ori din IUBIRE ca sa ne scape de pacat si de robia mortii, aceasta moarte care rupe sufletul de Dumnezeu, "atat de mult a iubite lumea incat a dat pe Unicul Sau Fiu sa moara pt noi"! Deci "Care iubire mai mare este decat sa-si puna cineva VIATA pt prietenii sai?" Acest exemplu de Iubire ne-a dat Insusi Dumnezeu, desi omul gustatse din aceasta iubirea in gradina raiului, dar pacatul a fost mai "dulce" decat Iubirea lui Dumnezeu!
Deci asa trebuie sa facem si sa fim si noi, ca noi suntem facuti de Dumnezeu nu de altceva, nu de explozie atomica si alte prostii... Deci suntem fiii lui Dumnezeu! Daca suntem fiii Lui, de ce am am fi contrari Lui?
Suntem "chipul lui Dumnezeu", deci trebuie sa facem numai BINELE!!!
"Daca va uraste pe voi lumea sa stiti ca mai inainte de voi pe Mine m-a
urat!" ne spune Domnul Hristos! sau "in lume necazuri veti avea, dar INDRAZNITI (prindeti curaj) Eu am biruit Lumea" (deci si voi puteti sa o biruiti prin "Iubiti-i pe dusmanii vostri, binecuvantati pe cei ce va blesteama, nu raspundeti raului cu rau, rugati-va pr cei ce va urasc" ne spune tot Domnul Hristos in Predica de pe munte (Matei cap.5-7)!

Deci sora mea, pune-o rugaciune la si la pomelnic, poarta-te cu DRAG fata de ea, dar cel mai mult fa aceste lucruri gandind asa: DOAMNE VREAU SA TE FAC SA FII BUCUROS CA O IUBESC SI CA NU II PORT URA, DECI VREAU SA TE BUCURI CA VREAU SA MA ASEMAN TIE IN IUBIRE SI IERTARE! Daca gandesti ca vrei sa-L faci bucuros pe Domnul Hristos pt purtarea ta, chiar vei reusi sa iti alungi ganduriel rele din tine si din inima! Altfel, vei departa Harul lui Dumnezeu din tine!!!

Fii binecuvantata!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2008, 19:09:23
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te inteleg.Dar gandeste-te ca poate Dumnezeu iti pregateste ceva mai bun!Stand deoparte si taindu-ti voia(de a canta in cor) ,daca vei rabda vei dobandi virtutea rabdarii.Gandeste-te ca tu esti cea care castiga.Iart-o din suflet din inima si las-a totul in voia Lui.Nu-ti dau sfat dar stiu cum este si cat de tare doare........mandria bat-o vina!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2008, 20:34:42
nemra_ka nemra_ka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Mesaje: 2
Lightbulb

Multumesc din suflet pentru raspuns.Am multe de invatat,rabdat si trecut uneori alaturi de oameni buni, ca voi, si intotdeauna impreuna cu Hristos in gand si suflet.
Esenta:"DOAMNE VREAU SA TE BUCURI CA VREAU SA MA ASEMAN TIE IN IUBIRE SI IERTARE!" este inaltatoare si impovaratoare, dar imi incalzeste sufletul.Multumesc tuturor
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu iarta dar nu uita ladyanda Generalitati 22 06.06.2011 21:05:52
Dumnezeu se mai uita la mine? onyx235 Generalitati 10 27.12.2009 18:56:43
cer oamenii ajutorul lui Dumnezeu?...si dupa uita. alexa.oni Generalitati 10 30.12.2007 13:54:55