Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2009, 15:31:26
adimari adimari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Mesaje: 4
Implicit intrebare-numele

Doamne ajuta.

De o vreme ma confrunt cu o problema.Desi numele meu de botez este Adriana ,parintii si toti cei apropiati imi zic Adina .De aproape un 1 de zile , merg la o biserica noua din oras , unde deja am devenit toti o mica familie.Si bineinteles ca m-am prezentat Adina.La maslu , deja parintii ne stiu pe cativa si ne pomenesc (pe mine cu Adina), dar imi spuse un preot ca atunci cand esti pomenit trebuie numele de botez.Parintii fiind invatati cu Adina le este foarte greu sa zica Adriana.Cum ar trebui de fapt?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2009, 15:47:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimari Vezi mesajul
Doamne ajuta.

De o vreme ma confrunt cu o problema.Desi numele meu de botez este Adriana ,parintii si toti cei apropiati imi zic Adina .De aproape un 1 de zile , merg la o biserica noua din oras , unde deja am devenit toti o mica familie.Si bineinteles ca m-am prezentat Adina.La maslu , deja parintii ne stiu pe cativa si ne pomenesc (pe mine cu Adina), dar imi spuse un preot ca atunci cand esti pomenit trebuie numele de botez.Parintii fiind invatati cu Adina le este foarte greu sa zica Adriana.Cum ar trebui de fapt?
cu numele de botez, Adriana, asha se pomeneshte inaintea lui Dumnezeu, dar nu-tzi fa probleme ca shtie El despre cine e vorba............. dar intre prieteni shi in famile nu-i rau sa ramai Adina...

asha ceva am citit de la parintele Ilie Cleopa, ca nu trebuie sa te iei dupa mine ca doar eu is un mireana mai pacatos ca shi tine... daca zic eu, ca daca ma faci dumneata pacatos ori cerci sa ma indreptzi sa vezi cum sar cat colo de ai zice ca m-ai nedreptatzit in asemenea hal incat este de nerabdata shi durerea cere razbunata... deci vezi eu nu-s smerit...

dar existand shi nume de botez Adina... se poate crea confuzie in mintea unora... dar n-are importantza... doar in fatza Lui Dumnezeu e frumos sa dai numele de Botez, ca asha te-a numit nashul tau... shi asha te shtiu ca sa te respecte, dar intre prieteni, merg shi diminutivele, nu-i asha?

Adriana, Adina, Dina, Ina, Adi, Ada... ori tot felul de diminutive derivate de la acest nume frumos... Nu shtiu, exista sfanta Adriana? ce shti despre ea daca exista?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2009, 16:27:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit sfintii adrian si natalia

Exista Sfantul Adrian si sotia lui, Sfanta Natalia, pomeniti la 26 august !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2009, 16:28:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit sfintii adrian si natalia

[COLOR=darkred]Acatistul Sfintilor Adrian si Natalia[/COLOR] - spre folos duhovnicesc !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2009, 11:08:00
Jarmila33 Jarmila33 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Mesaje: 2
Implicit

Asa stiu si eu ca trebuie sa iti rosteasca numele de botez, ca si atunci cand dai de pomana ceva, trebuie sa ii rostesti numele
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.04.2009, 17:37:11
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit te inteleg

Citat:
În prealabil postat de adimari Vezi mesajul
Doamne ajuta.

De o vreme ma confrunt cu o problema.Desi numele meu de botez este Adriana ,parintii si toti cei apropiati imi zic Adina .De aproape un 1 de zile , merg la o biserica noua din oras , unde deja am devenit toti o mica familie.Si bineinteles ca m-am prezentat Adina.La maslu , deja parintii ne stiu pe cativa si ne pomenesc (pe mine cu Adina), dar imi spuse un preot ca atunci cand esti pomenit trebuie numele de botez.Parintii fiind invatati cu Adina le este foarte greu sa zica Adriana.Cum ar trebui de fapt?
Mie imi spuneau parintii Andi de la Andrei dar in timp i-am dezvatat si imi spun acum Eros dupa numele de botez. Dupa parerea mea numele este foarte important si poarta in el o incarcatura sfanta. A se vedea faptul ca numele lui Iisus este transmis din ceruri, numele lui Ioan botezatorul la fel, faptul ca ai nostri calugari isi schimba numele odata cu intrarea in aleasa slujire, etc...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2009, 19:10:21
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

acasa te pot striga oricum dar, la biserica, pe pomelnic, trebuie sa fii trecuta cu numele de botez. si, daca ai doua nume pe certificat, e bine sa fii trecuta cu numele pe care l/a rostit preotul cand te/a botezat...:))) daca mai retine cineva... asa spunea pr tanase la o conferinta...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele de botez anisoara Generalitati 18 03.08.2012 11:04:28
NUMELE LUI maria55 Exorcismul 47 29.01.2011 20:26:25
Intrebare despre numele diversilor ierarhi hmiron Generalitati 4 17.11.2009 14:51:00
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58