Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.08.2009, 16:44:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
E ceva specific orientului mijlociu, o exteriorizare a starilor sufletesti. De obicei arabii crestini sunt cei care striga si se manifesta asa.

Foarte frumoasa descriere a acelor momente in "Pelerinaj la Mormantul Domnului" de Arhimandrit Iaonichie Balan.
Multumesc.
Mai erau si unii care strigau si in rusa, sau se rugau asa, isteric.
Eu cunosc arabi ortodocsi, am fost la bisericile lor, si e adevarat ca sunt mai exuberanti, mai veseli, insa nu se manifesta de loc sa la liturghie. Or ce se petrece la liturghie este o taina mult mai mare si inalta - este insusi trupul si sangele Domnului. Ma minunea asta nimeni nu striga isteric si nu danaseaza, nici la arabi.
Mi-e teama ca se amesteca multa atractie pentru senzational aici, care nu este prea crestina ci pur umana. Si se face prea mult caz de aceasta lumina care NU este mai sfanta decat euharistia.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta speranta1970 Pelerinaje la locuri Sfinte 2 15.02.2010 11:27:42
Ce inseamna pentru fiecare dintre voi Sfanta Sarbatoare a Craciunului? ioanaz Diverse Sarbatori 41 30.12.2009 15:33:53
Sfanta Lumina BogdanF2 Generalitati 17 25.08.2009 20:55:19
Lumina din fiecare om Hristofor_Ilie Din Noul Testament 1 21.04.2008 09:29:47