Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.03.2013, 11:57:55
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Bine ai revenit Adriana nu te-am mai vazut de mult pe aici.
Multumesc, sunt pe aici, uneori.... :)
Dar pentru vad prea multa incrancenare, vrajba, sunt foarte dezamagita de ceea ce se intampla uneori pe forum.. prefer sa stau in spate.

Last edited by Adriana Cluj; 07.03.2013 at 14:33:11.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.03.2013, 00:03:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aflat de vreo douazeci de ani la carma Frantei, generalul erou Charles de Gaulle s-a vazut, pana la urma, infrant in politica. Ultimii ani ai vietii si i-a petrecut in satul sau natal. Cand a plecat de la conducerea Frantei, a declarat (reproduc din memorie): "Este peste masura de greu sa conduci o natiune care are 300 de feluri de branza".
Multumesc pentru explicatie. Prin analogie, inteleg acum si de ce e asa de greu de condus si Romania!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.03.2013, 00:33:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

O sa ma inscriu in ASCOR si am auzit ca e in viitor un pelerinal la IPS Longhin .Deabia astept.Eu un mare om,sufletist,model pentru toti.Un adevarat om.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.03.2013, 01:13:43
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit Cuvintele Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Justinian Chira

http://cidadededeus.wordpress.com/20...ata-mea-video/
N-ai cum să nu stai să asculți un asemenea păstor cu o asemenea ințelepciune duhovnicească.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.03.2013, 22:43:45
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-cand vor fii si arhiereii nostrii ca Pr. Mihail Jar adica antiecumenisti,smeriti,cu iubire si har atunci ii vor aprecia oamenii.

-auziti ce spune Pr. Mihail Jar "pe mine sa ma socotiti ca pe un frate,eu nu sunt un arhiereu in fata voastra ;arhiereul nostru al tuturor este Hristos":


https://www.youtube.com/watch?featur...=JwHEc1J-ryg#!

Last edited by antiecumenism; 09.03.2013 at 22:48:41.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.05.2013, 08:45:04
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Mesaj sters.

Last edited by klamath; 23.05.2013 at 09:20:42.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.05.2013, 13:26:30
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Cred ca avem o mare binecuvantare de la Dumnezeu sa il avem pe Patriarhul Daniel ca pastor. Eu il apreciez foarte mult.
"Bravo!"...desigur ca am spus ironic...gusturile nu se discuta...si, totusi am o curiozitate: de ce il apreciezi atat de mult (comparandu-l cu cine/ cu ce...ce cuvinte/ fapte/ gesturi ale sale facute cu daruire si smerenie te-au impresionat)?

In rest, legat de stilul superficial care este abordat de catre unii useri, asa ca fapt divers si "eu o apreciez pe Scufita Rosie"....de ce?...nu stiu...poate din cauza ca avea fustita creata...adica asa cred...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.05.2013, 13:41:11
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Revenind la subiectul topicului, eu am mare respect, consideratie si profunda iubire pentru Ierarhii Bisericii pe care am apucat sa ii cunosc, sa ii vad si sa ii aud direct si personal si care prin atitudinea si comportamentul lor indiferent ca se aflau in Biserica in timpul slujbei, la o conferinta, intr-o vizita oarecare sau pur si simplu pe strada au dovedit ca alegerea pe care au facut-o de a-I sluji lui Hristos nu a fost doar o simpla "afacere"...ci a fost convingere transformata in traire si simtire permanenta.

Astfel ma inclin cu toata fiinta mea in fata: IPS Teofan actualul Mitropolit al Moldovei, IPS Irineu Slatineanul, actualul Mitropolit al Olteniei, PS Pimen, actualul Arhiepiscop al Sucevei si Radautilor, IPS Serafim Joanta, actualul Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale si de Nord, IPS Bartolomeu Anania si Antonie Plamadeala (Dumnezeu sa-i odihneasca!)...
In rest am mai auzit, am mai citit si despre altii lucruri frumoase, dar nu ma pot pronunta personal avand doar informatiile altora despre alti Ierarhi ai BOR.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.05.2013, 15:03:05
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am o apreciere deosebita pentru P.S. Ciprian, (ales recent Episcop al Buzaului si Vrancei) si pentru P.S. Siluan, Episcopul romanilor din Ungaria. Admir atitudinea lor fireasca si ma folosesc de tot cuvantul pe care il rostesc.



Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.05.2013, 15:57:14
Fibril Fibril is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2009
Mesaje: 11
Implicit Cu adevarat asa este!

Sunt cu totul de acord cu d-nul M Dragomir. Degaja o cultura cure trnascede cunostintele dogmatice. Pana cand vom vedea in cei care cred in Christos dusmani?
Reply With Quote
Răspunde