Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2015, 23:12:58
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Biserica greco-catolica

Buna. Am cautat dar nu am gasit raspuns la intrebare, care este diferenta dintre Biserica Greco-Catolica si Biserica Romano-Catolica? Se poate spune ca Biserica Greco-Catolica este o catolica in adevaratul sens al cuvantului sau nu se aseamana prea mult. Stiu ca preotii lor se pot casatori, dar mi se pare ca sunt asemanatori ortodocsilor doar ca acceptandu-l pe Papa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2015, 00:09:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Tu chiar crezi ca asa ai sa gasesti raspunsurile la toate intrebarile? Daca nu te schimbi si continui sa tot deschizi thread-uri fara rost ai sa ajungi foarte repede la banare.
Greco-catolicii sunt fostii ortodocsi care si-au vandut credinta pe cativa arginti (chiar daca nu vor recunoaste asta) acceptand unirea cu Roma. Ei sustin ca tin rit-ul rasaritean, dar au acceptat exact acele dogme care diferentiaza BO de BC.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2015, 01:41:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna. Am cautat dar nu am gasit raspuns la intrebare, care este diferenta dintre Biserica Greco-Catolica si Biserica Romano-Catolica?
Diferenta este data de rit, disciplina canonica si teologie.

Citat:
Se poate spune ca Biserica Greco-Catolica este o catolica in adevaratul sens al cuvantului sau nu se aseamana prea mult.
Ambele Biserici, si cea Greco-Catolica, si cea Romano-Catolica sunt catolice in adevaratul sens al cuvantului. La fel sunt si celelalte Biserici care, nefiind nici Greco-Catolice, nici Romano-Catolice, sunt in comuniune cu Scaunul Apostolic al Romei si intre ele.

Citat:
Stiu ca preotii lor se pot casatori, dar mi se pare ca sunt asemanatori ortodocsilor doar ca acceptandu-l pe Papa.
Niciun preot catolic nu se poate casatori decat in mod cu totul exceptional (nu am auzit de astfel de cazuri). Odata ce a primit hirotonia, niciun preot, indiferent de rit, nu se mai poate casatori. Unii episcopi, asa cum sunt marea majoritate a episcopilor greco-catolici, hirotonesc spre a fi preoti si persoane casatorite anterior ordinarii sacre.

Preotii ortodocsi, mostenitori ai unei traditii bizantine comune, sunt in multe privinte asemanatori preotilor greco-catolici. Au aceleasi vesminte, folosesc aceleasi carti liturgice, se inchina la icoane de (aproape) acelasi fel, etc.

Liturghiile ortodoxe sunt foarte asemanatoare celor greco-catolice si se intampla frecvent ca persoane mai putin atente la detalii sa le confunde. Totusi, ele se deosebesc in primul rand in functie de cine este pomenit la Sf Liturghie. Daca este pomenit Papa, atunci stim ca e vorba de o Liturghie catolica, deoarece a fi catolic nu inseamna nici a purta toga si sandala romana, nici a-ti rade barba, ci inseamna a fi in comuniune cu Papa. Dimpotriva, daca la Liturghie nu este pomenit Papa, inseamna ca e o slujba acatolica, ramanand de vazut de care anume (ortodoxa, stilista etc). Mai sunt cateva mici deosebiri de cuvinte, la liturghiile ortodoxe intalnindu-se mai multe slavisme, iar la cele greco-catolice mai multe grecisme si latinisme. De exemplu, ortodocsii si greco-catolicii numesc aceleasi carti cu cuvinte diferite: primii spun mai curand "Ceaslov" ori "Molitvelnic" ultimii mai degraba "Orologhion" respectiv "Euhologhion". Primii spun mai degraba "duh", pe cand ceilalti mai degraba "spirit" etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.01.2015 at 01:55:19.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2015, 02:35:33
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Preotul greco-catolic din orasul meu este casatorit si are doi copii unul fiind chiar de varsta mea, 17 ani, deci din acel motiv o spun. Deci daca intru intr-o biserica greco-catolica ii ca si cum as intra intr-una romano catolica? Pentru ca, am vazut cele doua icoane caracteristice cu Theotokos si cu Iisus la stanga si la dreapta si din acel motiv spuneam. Sunt asemanatoare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2015, 10:46:11
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Preotul greco-catolic din orasul meu este casatorit si are doi copii unul fiind chiar de varsta mea, 17 ani, deci din acel motiv o spun. Deci daca intru intr-o biserica greco-catolica ii ca si cum as intra intr-una romano catolica? Pentru ca, am vazut cele doua icoane caracteristice cu Theotokos si cu Iisus la stanga si la dreapta si din acel motiv spuneam. Sunt asemanatoare.
E o amestecatura. Ortodocsii de aici o sa-ti spuna ca daca intri in orice biserica inafara de cele ortodoxe, e pacat. Altii o sa-ti zica ca nu e nici o problema, Dumnezeu e peste tot.

Pana la urma e normal sa te duci la biserica de care apartii, nu?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2015, 10:48:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Preotul greco-catolic din orasul meu este casatorit si are doi copii unul fiind chiar de varsta mea, 17 ani, deci din acel motiv o spun.
El mai intai s-a casatorit si dupa aceea s-a preotit. Odata ce ai primit preotia, nu te mai poti casatori in nicio Biserica Catolica, fie ea si greco-.

Citat:
Deci daca intru intr-o biserica greco-catolica ii ca si cum as intra intr-una romano catolica? Pentru ca, am vazut cele doua icoane caracteristice cu Theotokos si cu Iisus la stanga si la dreapta si din acel motiv spuneam. Sunt asemanatoare.
Bisericile rasaritene, fie greco-catolice, fie ortodoxe, pun mult accent pe icoane, deoarece toata disputa din Evul Mediu despre icoane (daca e normal cultul lor sau trebuie evitat), disputa incheiata cu victoria (dupa multe sacrificii si greutati) celor care sustineau icoanele, a avut loc in Rasarit.

Uneori (dar nu intotdeauna), putem, totusi, deosebi intre o icoana ortodoxa si una greco-catolica cu Domnul sau cu Sf Fecioara prin aceea ca numai in cele greco-catolice apar infatisate inimile lor. Astfel, inima Domnului nostru este pictata de multe ori cu o coroana de spini in jurul ei, iar inima Preacuratei apare strapunsa de o sabie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.01.2015, 14:48:04
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Biserica greco-catolica este doar un cal troian introdus de papa pe la 1700 in Rasarit pentru a-i supune pe ortodocsi.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.01.2015, 18:03:10
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Biserica greco-catolica este doar un cal troian introdus de papa pe la 1700 in Rasarit pentru a-i supune pe ortodocsi.
Nu cred ca i-a prea reusit
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.03.2015, 14:07:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Fostul Vicariat de Bucuresti a fost ridicat, anul trecut, la rangul de Episcopie. Pagina web a Episcopiei Bucurestiului a Bisericii Romane Unite este aici:

http://episcopiabucuresti.ro/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2015, 04:35:02
bluelight bluelight is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2015
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Preotii ortodocsi, mostenitori ai unei traditii bizantine comune, sunt in multe privinte asemanatori preotilor greco-catolici. Au aceleasi vesminte, folosesc aceleasi carti liturgice, se inchina la icoane de (aproape) acelasi fel, etc.

Liturghiile ortodoxe sunt foarte asemanatoare celor greco-catolice si se intampla frecvent ca persoane mai putin atente la detalii sa le confunde.
Sa corectam nuanta, de dragul Istoriei: nu preotii ortodocsi sunt asemanatori celor greco-catolici, ci invers. Nu liturghiile ortodoxe se aseamana cu cele greco-catolice, ci invers. Si asta deoarece greco-catolicismul isi are originea in Ortodoxie. Pana la anii 1700, el nici macar nu exista.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare