Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 27.05.2008, 22:48:50
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

un lucru interesant insa s-a spus in postarea lui razvan : ca cei din sinodul bor nu stiu canoanele ... nu ma mira , odata ce in ziua de azi noul testament nu se mai studiaza cu ajutorul sfintilor parinti ( de exemplu pe baza scrierilor sfantului Ioan gura de aur , cum era inainte ) ci pe baza scrierilor unor filozofi catolici ... da , in ziua de azi la teologie nu se mai preda sfintii parinti ci filozofiile imputite ale ereticilor catolici si sectanti ... pare rau da asta e ...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 27.05.2008, 22:55:20
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

precum am spus , nu par nicolae a inebunit , ci am inceput noi sa ne trezim la realitate ... par nicolae a mai facut afirmatii eretice de genul sfintenia depaseste ortodoxia , adica exista sfintenie si la catolici si la sectanti ... daca l-ar fi auzit sfintii parinti ?! ?! daca mai erau sfintii parinti si acuma pe scaunele episcopale , nu mai era nicolae nici preot , si inca de multisor ...

problema este ca la judecata nu voi fi kudecat eu ticalosul de daniel sau de nicolae ci de sfintii parinti , care este bine sa ii citim cat mai des in aceste vremuri de cumplita apostazie ...
Reply With Quote
  #83  
Vechi 27.05.2008, 23:36:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai atunci e grav. A spus si fratele Dorstor ca BOR a facut o schisma canonica prin intermediul mitropolitului Banatului si Timisoarei. Nu mai stiu nici eu ce sa mai fac, ce sa mai gandesc. Poate ar trebui o revolutie si in BOR, asa incat nucleul dur si antiecumenist sa preia in forta fraiele conducerii BOR si sa faca cu evreo-masonii ecumenisti actuali de la carma BOR ce a facut Sfantul Prooroc Ilie [Tesviteanul] cu toti preotii zeului Baal care au jertfit in zadar idolului lor [i-a ucis, i-a asasinat cu cutitul]. Ca sa le ofere o portie de frica zdravana in oasele lor mult-muncite de prea mult ecumenism. Cred ca asta e singura solutie de a scapa imediat de masoni. Pe de alta parte, poate, rugandu-ne cu frica si cu smerenie Domnului, pate ne va oferi El in intelepciunea Sa incomparabila cu a noastra, a muritorilor de rand, o solutie ceva mai pasnica si mai putin sangeroasa.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 28.05.2008, 00:11:40
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

problema e ca nu este nici o solutie , nici sangeroasa ( care nu ne sta in fire si nici nu trebuie ) si nici pasnica ... nu este nici o solutie , atata timp cat sinodul bor este condus in majoritate de ecumenisti ... solutia sta in noi insine : sa ne schimbam pe noi insine si nu pe altii : noi sa nu mai tinem calendarul eretic ecumenist , noi sa nu mai aproba, ecumenismul prin faptele noastre ... caci a ramane pe calendarul gregorian inseamna a infiera ecumenismul numai cu gura , insa cu faptele il aprobam ... Domnul vrea de la noi fapte si cuvinte nu numai cuvinte ...
Reply With Quote
  #85  
Vechi 28.05.2008, 00:23:30
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asta nu ar implica oare, frate Rafael, ca noi, romanii, sa tinem doua tipuri de calendare, numai si numai din vina statului laic roman:
1. calendar gregorian pentru viata laica;
2. calendar iulian pentru viata religioasa.

Caci altfel ma vad pus intr-o pozitie foarte aiuritoare fata de stat:
eu zic, ca, conform calendarului iulian, astazi suntem in data de 27 mai 2008, dar conform calendarului oficial al statului laic am fi 13 zile inainte, adica 9 iunie 2008.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 28.05.2008, 02:57:10
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
ma vad pus intr-o pozitie foarte aiuritoare fata de stat:
eu zic, ca, conform calendarului iulian, astazi suntem in data de 27 mai 2008, dar conform calendarului oficial al statului laic am fi 13 zile inainte, adica 9 iunie 2008.
Pai rusii si balcanicii cum de pot si nu s-au aiurit? nici fata de ei nici fata de stat:D

Te smintesti un pic la inceput dar mai tirziu iti trece
Reply With Quote
  #87  
Vechi 28.05.2008, 10:13:40
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

aa oai nu este absolut nici o problema daca tii calendarul gregorian pentru viata laica ... numai ca pentru viata religioasa canoanele obliga sa tinem calendarul iulian ... atata ... asa fac si credinciosii din bosv ... noi nu instigam la ura fata de stat sau nici macr fata de ecumenisti
eu cel putin n-as vrea sa fiu inteles gresit , ca as vrea ca oamenii sa ii urasca pe ecumenisti ... faptul ca postez atatea despre rautatile lor , asta nu inseamna ca ii urasc , doar ca nu ii cred cotecti din punctul de vedere al canoanelor ... se poate ca exista oameni care citind despre cate rautati de ale ecumenistilor am scris eu aiciea , s-ar putea sa creada cu eu ii urasc sau ca instig la ura si razvratire fata de ei , dar nu e asa ... eu dau slava lui Dumnezeu si pentru bune si pentru rele , si pentru ortodoxie si pentru ecumenism ... dar minciuna eumenismului trebuie sa fie cunoscuta ... dat fiind faptul ca pe la televizor , ecumenistii se autoprezinte pe ei insisi ca niste veritabili pastratori ai sfintei traditii si sfintelor canoane , noua , celor care stim ca aceasta este o ,inciuna , ne revine datoria crestina de a demasca aceasta ... eu nu doresc ca acesti ecumenisti sa fie urati de oameni , ci numai sa nu mai fie luata de buna minciuna pe care ei o spun ... caci cu siguranta ca ei nu sunt pastratori ai sfintei traditii si ai sfintelor canoane , pe care , de altfel , sunt sigur , ca de fapt , ei , nici nu le cunosc decat in parte ...
ori sfanta traditie si sfintele canoane sunt definitorii pentru ortodoxie ... nuse poate sa fii orodox daca tu calci canoanele si spui ca asta e un lucru bun ... un ortodox poate calca canoanele din greseala punand imediat pocainta , dar el nu poate niciodata sa le calce in mod voit , spunand ca aceasta este un lucru bun ... eu am auzit la radio trinitas pe un episcop roman spunand ca in ziua de azi nu se mai pot respecta canoanele ... in manastiri , a caror viata o cunosc foarte bine , se propovaduieste aceeasi minciuna : ca azi nu se mai pot respecta sfintele canoane ... ori asta este erezie ...
Reply With Quote
  #88  
Vechi 28.05.2008, 10:17:37
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

se poate si cum zice cozia si nu ar fi nici o problema , dar din punct de vedere religios , nu ar fi nici o problema ca in viata laica sa tii orice fel de calendar ... daca de exemplu te-ai duce intr-o tara nu stiu care de nu stiu unde , si in care s-ar tine un calendar foarte diferit de al nostru , nu ar fi nici o problema sa tii acel calendar pentru viata laica , dar numai pentru viata laica si atat ... in viata religioasa trebuie respectate sarbatorile si calendarul iulian canonic ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru voi.. ToaderValentin Intrebari utilizatori 2 22.03.2012 16:13:10
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02
Intrebare catre Preotii Ortodocsi: razvan_m Rugaciuni 5 19.04.2008 21:50:42