Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.08.2012, 11:55:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca va face de fiecare data la fel,veti avea o colectie impresionanat de servetele :)
Este chiar raspunsul la dilema cand sa impartasim copiii?
La momentul intelegerii!
E discutabil momentul intelegerii. pe toti trei copii mei i-am dus la impartasit de la 6-8 saptamani(in urma botezului). ii duceam la impartasit saptamanal.In primele saptamani a fost un pic mai greu,pana invatau sa primeasca ceva difert de biberon, cu lingurita.
Incidente neplacute nu am avut aproape niciodata.Zic aproape, deoarece pe la vreo 3 ani fetita se simtea rau dar totusi a vrut sa se impartaseasca.Am impartasit-o si la scurt timp a dat totul afara. A fost un caz unic, izolat.
Servetelele cu saliva sau ceea ce bebele regurgita le strangeam si apoi le ardeam.

E adevarat ca sotul meu foloseste un vin liturgic special,dulce astfel ca dupa ce se impartasesc copilasii incep sa se linga pe buze. Si vin multi copii la impartasit, dar cu rabdare ii impartaseste pe toti, acordand o grija speciala fiecaruia(in special bebelusilor).
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.08.2012, 11:59:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Salut Cristi,

Pe moment a trebuit să iau o decizie imediată, atunci nu aveam cum suna duhovnicul. Iar pe viitor, nu știu, poate că ar trebui să merg în altă parte și/sau să vorbesc cu preotul înainte, să-l rog să nu exagereze cu cantitatea de Împărtășanie. De fapt de fiecare dată îi spun preotului să dea cît mai puțin, dar de data asta pînă am spus eu tot el s-a grăbit și... s-a întîmplat.

Duhovnicul meu este la o mănăstire, nu am cum merge săptămînal acolo să o împărtășesc pe fiică-mea.

Sfatul cu arderea mi se pare și mie ciudat, de aceea încă păstrez acele obiecte într-o cutie specială în cămară.
Ionut,prietenul tau Ieromonahul Pruteanu, da un raspuns la aceasta intrebare.
http://forum.teologie.net/viewtopic.php?p=21550
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.08.2012, 18:57:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De acum nu o mai împărtășesc decît dacă preotul e de acord să îi dea foarte, foarte puțin.
Te inteleg perfect, si eu cred ca mai bine iei masuri (in sensul ca vorbesti cu preotul inainte, mergi mai rar), asta pana mai creste si vei vedea ca aceasta problema se va rezolva, decat sa se intample asta (iti spun din experienta cu fetita noastra care acum la doi ani si patru luni primeste frumos Sfanta Impartasanie). Cand era micuta am avut si noi o lunga perioada in care nu am impartasit-o si asta dupa ce ne-am consultat cu duhovnicul si ne-a sfatuit asta.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am observat oameni care nu-și prea fac griji pentru hainele pătate. Cînd le spun că trebuie să dea preotului hăinuța copilului în caz de accident sau să o ardă, se amuză. Din motivul ăsta, preoții ar trebui să facă o mini-cateheză înainte de a chema copiii la altar, explicîndu-le părinților cum se procedează în astfel de cazuri nedorite.
Sunt de acord cu ce spui, o mini-cateheza este absolut necesara (sa ne gandim cu ce anume se impartasesc copiii, cu Trupul si Sangele Mantuitorului), ceva mai de pret nu exista, trebuie multa atentie si grija.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Moartea bebelusilor digitekovi Moaste 43 03.05.2011 21:06:36
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
Zaharul nu calmeaza durerile bebelusilor absolutep0wer Generalitati 1 06.09.2010 14:45:29