Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2008, 14:59:29
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

daca s-ar constitui acum un sinod crestin ortodox si s-ar schimba ceva in credinta ortodoxa,o dogma,voi ce ati face?credeti ca va veti pierde mantuirea pentru ca faceti parte dintr-o Biserica care nu mai este atat de pura?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2008, 18:35:47
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Sunt convins ca dogmele esentiale cu privire la mantuire, la credinta etc, nu vor fi schimbate de nici un sinod niciodata
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2008, 18:42:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

ortodocsii nu zic ca sunt singurii mantuiti, nu se cred mantuiti de pe pamant ci nadajduiesc la mantuire, cred deasemenea in mila Lui Dumnezeu pentru acei oameni care n-au ajuns la cunostinta adevarului, deci nu-i condamna automat la iad pe ne-ortodocsi, afirmatia "numai ortodoxia e adevarata" poate sminti bineinteles, dar vezi in lumea asta trebuie sa avem certitudini, credem ca Hristos a infintat o Biserica si a adus un singur Adevar, la Dumnezeu nu merge cu compromisuri si cu jumatati de masura, nu merge cu diversitate cu ecumenism. Dumnezeu e Da si Amin, tocmai de aceea credem ca adevarul asa cum a fost relevat este respectat de Bis Ortodoxa nealterat asa cum a fost trasat prin Sf Scriptura si Sf Sinoade care au stabilit odata pt todeauna plansa credintei astfel incat respingem orice inovatie in materie de credinta, inovatii care s-au introdus ulterior sinoadelor, in rest, numai respect si dragoste pentru toti cei ce nadajduiesc la Dumnezeu
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2008, 19:56:35
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu va intreb pentru ca vad ca ortodoxii sunt atat de siguri pe ei ca,catolicii vor arde in iad tocmai pentru ca mai-marii lor,au schimbat dogmele crestine.nu inteleg care este vina catolicului de rand pentru faptele papilor de acum cateva sute de ani.oare noi ne-am lasa credinta ortodoxa daca s-ar indeparta de la adevar?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2008, 20:09:06
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

printr-o astfel de gandire se pierde sensul mantuirii.Iisus ne-a cerut sa iubim,sa ajutam,sa fim credinciosi.o babuta de la tara stie una si buna:Iisus a fost Fiul lui Dumnezeu,a fost bun si drept si este doar iubire.ea nu stie de imaculate conceptii,daca impartasania trebuei facuta cu paine dospita sau nu,etc,ea doar urmeaza ce-i spune preotul.daca preotul ii da paine nedospita,ea stie ca s-a impartasit cu trupul lui Iisus.va arde oare ea in iad pentru asta?eu cred ca nu,ci preotul care a afcut asta va arde.asa si cu catolicii,sunt vinovati cei care au schimbat dogmele crestine si nu catolicii.asta este parerea mea.
nu toti suntem teologi ca sa stim ce e bine si ce nu in privinta dogmelor.daca nu era internetul habar nu aveam de diferentele dintre catolici si ortodoxi si m-as fi rugat in continuare in Biserica Ortodoxa,ca si acum.tot asa as fi putut sa ma rog in Bisertica Catolica,daca Dumnezeu ar fi vrut ca eu sa ma nasc catolica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2008, 23:44:32
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Cred ca s-a mai discutat aceasta problema, despre ceilalti care "vor arde in iad". Nu putem noi sa stim ce se va intampla cu cei de alta credinta. Insa credinta pe care o are cineva dezvaluie genul de relatie pe care o are cu Dumnezeu, ca si eficienta ei. Este intelept sa pastrezi tot ceea ce au transmis inaintasii fara sa adaugi (cum au facut catolicii) sau fara sa scoti (cum au facut protestantii) ceva.

Mantuirea are in ortodoxie sensul de indumnezeire, omul devine "vas al harului". La judecata se cerceteaza in ce masura ne-am facut asemenea lui Dumnezeu, in ce masura harul lui Dumnezeu a fost lucrator in noi. Scopul vietii crestine este dobandirea Duhului Sfant (Sf. Serafim de Sarov), cine nu-L are nu va trai fericirea vesnica. Judecata este o constatare a starii omului, a induhovnicirii sale, nu o chestiune de apartenenta formala la o credinta.
Din acest punct de vedere, nu toate credintele sunt la fel de eficiente, iar unele sunt chiar daunatoare.
Majoritatea oamenilor nu vorbesc din experienta cand se refera la astfel de probleme. Exista insa si acei putini care au ajuns la deosebirea duhurilor. Cand un sfant ca Ignatie Brincianinov spune despre caile catolicilor practicanti de meditatie ca sunt gresite, eu unul il cred. Asa au invatat sfintii Bisericii mereu (cititi Filocalia). etc

Eu sunt convins ca la Dumnezeu nu exista nici cea mai mica urma de nedreptate sau de partinire. Fiecare va primi ceea ce merita, ceea ce s-a pregatit sa primeasca de la Dumnezeu. Dumnezeu vrea sa daruiasca harul Sau tuturor, dar nu toti oamenii sunt pregatiti sa-l primeasca. Aici intervine curatia credintei. Cei cu credinte gresite nu se fac apti pentru a primi harul. Criteriul ultim de receptare a harului il gasim in Scriptura: "Dumnezeu celor smeriti le da har, iar celor mandri le sta impotriva".

In opinia mea, catolicii care cred ca Hristos si-a pus pe pamant un loctiitor, care are mari puteri si un rol in obtinerea mantuirii, acestia gresesc. Ca si atunci cand cred ca Dumnezeu cere satisfactie, sau ca omul are merite inaintea lui Dumnezeu. Toate acestea sunt semne ale unor conceptii gresite despre Dumnezeu si despre relatia omului cu Dumnezeu. Credinta gresita se traduce printr-o stare de opozitie fata de har, care nu vine acolo unde gaseste minciuna si mandrie.
La fel despre protestanti. Conceptia lor despre un Dumnezeu arbitrar, care predestineaza din vesnicie pe unii pentru iad si pe altii pentru rai, este un semn al ignorantei lor duhovnicesti. Ca si refuzarea sfinteniei, de unde se vede ca nici un protestant de la Luther incoace nu a atins-o. Pomul se cunoaste dupa roade. O credinta care nu are sfinti reali, ce putere are? Una diminuata.
Nu stiu daca un catolic sau un protestant nu se vor mantui, dar cred ca locurile cele mai de frunte din rai vor fi ale unor ortodocsi, ale celor care au invatat din experienta cum este Dumnezeu si ca taina inaltarii este smerenia. Numai cand omul se goleste (in sens crestin) de sine lasa loc lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.03.2008, 06:26:25
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Sunt convins ca dogmele esentiale cu privire la mantuire, la credinta etc, nu vor fi schimbate de nici un sinod niciodata
nu vor fi schimbate ele niciunele, oricat de mici ar fi, deoarece dogmele au caracter neschimbabil
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.03.2008, 10:02:01
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
In opinia mea, catolicii care cred ca Hristos si-a pus pe pamant un loctiitor, care are mari puteri si un rol in obtinerea mantuirii, acestia gresesc.
si opinia mea (catolic) este la fel

eu sunt catolica, dar nu ma inchin Papei ca lui Cristos, nu consider ca ar avea puteri nefiresti sau vreun rol esential in mantuirea mea
Papa este "seful" lumii catolice precum parohul este "seful" comunitatii parohiale - nici mai mult, dar nici mai putin

cat despre schimbarile din credinta ortodoxa, se vor obisnui si ortodocsii cu ele, cum dealtfel fac de sute de ani...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2008, 18:36:29
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

stiti cum e,catolicii cred si ei in ce a ramas scris de la Sfintii lor cum si noi credem in tot ce au spus Sfintii nostri Parinti.daca cineva contrazice vorbele Sfintilor,sar toti "ohhhh cum ti-ai permis,te crezi mai destept decat sfintii?".asa si catolicii,nu pot iesi din cuvantul sfintilor lor,deci cred mai departe in catolicism.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.03.2008, 20:22:16
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
stiti cum e,catolicii cred si ei in ce a ramas scris de la Sfintii lor cum si noi credem in tot ce au spus Sfintii nostri Parinti.daca cineva contrazice vorbele Sfintilor,sar toti "ohhhh cum ti-ai permis,te crezi mai destept decat sfintii?".asa si catolicii,nu pot iesi din cuvantul sfintilor lor,deci cred mai departe in catolicism.
...musulmanii nu ies din cuvantul "sfintilor" lor, asiaticii si hinduistii la fel, etc etc...un talmos-balmos ca la cumatra :(...insa un cojoc de care doar Dumnezeu are ac :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru voi.. ToaderValentin Intrebari utilizatori 2 22.03.2012 16:13:10
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02
Intrebare catre Preotii Ortodocsi: razvan_m Rugaciuni 5 19.04.2008 21:50:42