Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.04.2008, 06:11:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalynn007
calugarii duc o viata mai luxoasa decat multi dintre noi
luxoasa cred ca nu e un cuvant bine ales... ca au conditii de trai mai bune decat multi mireni, se prea poate. dar sa vedem si reversul medaliei...acei mireni ce/cat efort depun ca sa-si imbunatateasca viata? material vorbind, dar si spiritual, pentru ca se influenteaza una pe alta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.04.2008, 06:16:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalynn007
oare calugarii din ziua de azi care dispun de toate mijloacele de comunicare moderna,care au manastirile in mijlocul oraselor,oare acestia mai pot sa isi duca viata asa cum o duceau vechii calugari?
am citit pe undeva o discutie intre doi calugari de demult (unul parca avea darul inaintevederii) si ziceau cam asa: ca ei, calugarii din vremurile acelea mult se nevoiesc si traiesc dupa poruncile lui Dumnezeu... in schimb cei din vremurile de pe urma mari ispite vor avea si prea putine vor implini, insa mai mari ca ei (cei vechi) se vor chema!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.04.2008, 09:49:50
athanasia athanasia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalynn007
voi ce credeti calugarii din ziua de azi mai duc viata de asceti pe care o duceau odinioara calugarii din vechime?oare calugarii din ziua de azi care dispun de toate mijloacele de comunicare moderna,care au manastirile in mijlocul oraselor,oare acestia mai pot sa isi duca viata asa cum o duceau vechii calugari?astept parerile voastre
M-am crucit cand am vazut asa intrebare! Fratele Madalin a terminat cu pacatele lui si a ajuns dumnezeu ca sa-i judece pe altii!???
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.04.2008, 11:16:19
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de athanasia
Citat:
În prealabil postat de madalynn007
voi ce credeti calugarii din ziua de azi mai duc viata de asceti pe care o duceau odinioara calugarii din vechime?oare calugarii din ziua de azi care dispun de toate mijloacele de comunicare moderna,care au manastirile in mijlocul oraselor,oare acestia mai pot sa isi duca viata asa cum o duceau vechii calugari?astept parerile voastre
M-am crucit cand am vazut asa intrebare! Fratele Madalin a terminat cu pacatele lui si a ajuns dumnezeu ca sa-i judece pe altii!???
nu cred ca ii judeca, doar astepta parerile celorlalti, daca voiai raspundeai la intrebare, daca nu te faceai ca nu vezi topicul:D
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.04.2008, 13:04:22
madalynn007 madalynn007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2007
Mesaje: 15
Implicit

nu inseamna k ii judecam.cred k nici indiferenti nu trebuie sa ramanem la ce se intamp[la in monahism
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.04.2008, 16:28:01
athanasia athanasia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalynn007
nu inseamna k ii judecam.cred k nici indiferenti nu trebuie sa ramanem la ce se intamp[la in monahism
F bine si perfect de acord! Intra in monahism, fii cum trebuie, fii un nou Paisie Velicicovski!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.04.2008, 16:41:44
madalynn007 madalynn007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2007
Mesaje: 15
Implicit

mey eu nu intru in monahism fiindca nu ma simt pregatit.dc sa intru si sa nu fac ce trebuie?asa ar trebui sa faca toti cei care nu se simt pregatiti
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.04.2008, 22:02:57
athanasia athanasia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalynn007
mey eu nu intru in monahism fiindca nu ma simt pregatit.dc sa intru si sa nu fac ce trebuie?asa ar trebui sa faca toti cei care nu se simt pregatiti
Atunci, nu-i judeca nici pe cei care se lupta cu ispite mult mai mari ca ale tale!

Crezi ca diavolul doarme? El ii lupta pe calugari mai mult decat pe tine sau pe mine, asa ca, pana nu esti in situatia, lor, NU AI DREPTUL SA II JUDECI!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.04.2008, 22:06:45
madalynn007 madalynn007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2007
Mesaje: 15
Implicit

cred k exagerezi.ei dc ne judeca pe noi?nu ii judecam.decat ne spunem parerile
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.04.2008, 01:31:54
SSB SSB is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.04.2008
Mesaje: 51
Implicit

'Monahismul modern' este acelasi cu cel vechi, pentru ca Monahismul nu se schimba niciodata! Cat despre oamenii cu dulame si cu lux, Dumnezeu are grija! Oricum, ei nu sunt monahi, ci implinitori ai cuvantului 'vai de cei prin care vine sminteala'.
Monahismul contine aceleasi randuieli ca in primele veacuri de existenta.
Intr-un reportaj difuzat de Antena 1, se spunea: 'In locul unde nu este pustiul, calugarii il inventeaza'! Ei bine, asa este! Dar, tot mai tipic este pustiul dea-gata facut de Dumnezeu, in care s-au nevoit Antonie cel Mare, Ava Pamvo, Ava Paisie Aghioritul, si multi altii. In lume cei ce stau, nu sunt calugari, orice ar face, orice ar zice, pentru ca adevarata calugarie nu sta in paraman, in dulama, in schima. Adevarata calugarie este acolo unde nu poate fi vazuta si gasita de niciun mirean... Stiti unde?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta moderna - produs al teologiei evreiesti! LgMihail Teologie si Stiinta 18 05.03.2013 15:27:25
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 03:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 16:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 01:21:52
Turnul Eiffel sau adorarea falusului in societatea moderna mihailt Generalitati 12 01.04.2009 21:13:27