Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2008, 19:52:46
Tatic Tatic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2008
Mesaje: 2
Question Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil)

Buna,

As dori sa stiu cat mai sigur posibil (am discutat deja cu doi preoti si nu prea m-am lamurit) cum se procedeaza daca copilul nascut are, conform cariotipului din timpul sarcinii, un sex (si asa e declarat pe certificatul de nastere) iar conform realitatii e posibil sa aiba alt sex (se poate sti mai exact doar mai tarziu deoarece acum e foarte mic -prematuritate severa- si sunt alte prioritati in salvarea lui).
As dori sa-l botez dar nu stiu daca-i pun nume de baiat si e fetita sau invers ce se mai poate face mai tarziu. Nu vreau nici sa stau cu el nebotezat cateva saptamani (sau poate si mai mult nu stiu exact cat o sa dureze).

Din cate stiam eu numele pus la botez (indiferent ce e sau nu si pe certificatul de nastere) ala ramane toata viata in fata Domnului. E adevarat? Se mai poate schimba pe urma daca sunt motive intemeiate (medicale in cazul acesta)?
Cu cine am mai discutat nu a intalnit astfel de situatii. Ceea ce e sigur, si-mi recomanda toti, e ca trebuie botezat cat mai urgent (macar botezul de urgenta)... Dar cum?!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2008, 20:05:52
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tatic Vezi mesajul
Buna,

As dori sa stiu cat mai sigur posibil (am discutat deja cu doi preoti si nu prea m-am lamurit) cum se procedeaza daca copilul nascut are, conform cariotipului din timpul sarcinii, un sex (si asa e declarat pe certificatul de nastere) iar conform realitatii e posibil sa aiba alt sex (se poate sti mai exact doar mai tarziu deoarece acum e foarte mic -prematuritate severa- si sunt alte prioritati in salvarea lui).
As dori sa-l botez dar nu stiu daca-i pun nume de baiat si e fetita sau invers ce se mai poate face mai tarziu. Nu vreau nici sa stau cu el nebotezat cateva saptamani (sau poate si mai mult nu stiu exact cat o sa dureze).

Din cate stiam eu numele pus la botez (indiferent ce e sau nu si pe certificatul de nastere) ala ramane toata viata in fata Domnului. E adevarat? Se mai poate schimba pe urma daca sunt motive intemeiate (medicale in cazul acesta)?
Cu cine am mai discutat nu a intalnit astfel de situatii. Ceea ce e sigur, si-mi recomanda toti, e ca trebuie botezat cat mai urgent (macar botezul de urgenta)... Dar cum?!
Doamne ajuta!

As zice sa il botezi cat mai repede, sa aiba asigurat Raiul incazul in care, Doamne fereste, se intampla ceva.

Nu stiu ce sa zic despre nume, poate ceva care merge si la baieti si la fete (Gabriel[a], Mihai[ela], etc).

Bogdan.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2008, 21:03:18
Tatic Tatic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2008
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc frumos.

Tocmai la nume e problema. Nu cred ca conteaza ca e o litera diferenta sau intreg numele.
Daca parintele spune "Se boteaza robul lui Dumnezeu X" si mai tarziu se dovedeste ca e "roaba" X+ceva sau Y (nu cred ca are importanta mare acest artificiu)?
Nu stiu daca se poate face pe urma o slujba ceva pentru "corectie". Stiu ca e super ciudata situatia dar asta e cazul nostru

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2008, 22:25:10
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tatic Vezi mesajul
Multumesc frumos.

Tocmai la nume e problema. Nu cred ca conteaza ca e o litera diferenta sau intreg numele.
Daca parintele spune "Se boteaza robul lui Dumnezeu X" si mai tarziu se dovedeste ca e "roaba" X+ceva sau Y (nu cred ca are importanta mare acest artificiu)?
Nu stiu daca se poate face pe urma o slujba ceva pentru "corectie". Stiu ca e super ciudata situatia dar asta e cazul nostru

Doamne ajuta!
Biserica noastra are deja o formula consacrata; "Se boteaza robul lui Dumnezeu....", insa exista si anumite formule pentru exceptii:"Se boteaza robul lui Dumnezeu N, daca nu este botezat" sau pentru monstri "De este acesta om, se boteaza robul lui Dumneze", pentru botezarea celor despre care nu se stie sigur daca sunt viisau nu, avem formula :"Daca e viu, se boteaza robul lui Dumnezeu...". Cred ca si in cazul acesta se poate adopta o anumita formula fara sa se considere inovatie in cult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nume anticrestine fllorina Generalitati 22 09.08.2014 12:53:21
Cate nume dam copiilor la Botez ? cartib Intrebari utilizatori 9 15.01.2011 15:03:33
nume de sfant ginabadea Botezul 12 06.11.2010 00:02:30
Dumnezeu are nume? AlinNNN Generalitati 23 31.01.2010 16:59:08
nume livadarufelix Botezul 16 27.01.2008 19:52:58