Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.06.2009, 20:20:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

...si cind veti face voi ,cei care va feriti de riie, macar un sfert din cite fac multi catolici ATUNCI VOM MAI STA DE VORBA

pina atunci, ciocul mic!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.06.2009, 01:43:40
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, ortodocsii au destule de facut la ei in tara; nu trebuie sa se avante prea mult in strainatate. Si chiar daca nu se vorbeste prea mult despre asta, din smerenie, si ortodocsii isi aduc aportul, pe care doar Dumnezeu il stie si il vede.
Dar de ce afisezi asa un aer de superioritate fata de ortodocsi, de parca ai fi catolic?!? Oare nu esti ortodox ca si noi?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.06.2009, 21:28:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Anca, mai lasa-ma te rog cu paravanul smereniei citit prin carti. Mai iesi in lume si vezi ce se intimpla. Daca ar fi asa de ce lumea nu-i vede pe nicaieri ajutind direct. De ce nu-i vezi asa smeriti cum sunt pe strazi, prin tribunale, prin coclauri, asa tacuti fara reclama, prin oras vorbind cu prostituatele cu tinerii tatuati si pe droguri, de ce nu stau asa smeriti agatati de mineca celor care trag cu nesat din pungile de aurolac? de ce nu coboara prin canale si ruine sa-i scoata pe copii strazilor din mizerie? De ce cind intrbi lumea de ei stiu numai ca stau in biserica si da, ajuta de acolo.

Eu nu am nimic cu ei, daca nu vor sa o faca deoarece au coada mare de oameni doritori de binecuvintari in biserica este treaba si alegerea lor, insa sa nu ii aud ca se iau de clerul prieten pe care mi i-am facut in Italia: Don Dino, Don Ritzierii, Don Giulio, Don Andrea, Dumnezeu sa le dea putere in continuare, preoti care conduc tinerii in excursii pe drumul crucii, sunt mereu implicati in initiative EDUCATIVE de a inlatura drogurile, se scoala cu noaptea-n cap si pleaca NEBUNII DUPA HRISTOS la drum sa scoata pe cautiune din inchisori pe te miri ce shutz, prostituata sau vagabond de nu-ti vine sa crezi.

Nu a spus nimeni ca nu mai au ce face in Italia si pleaca in alte tari, deoarece slava Domnului jaful din sudul Italiei pe plan social si moral ii tine foarte ocupati zi si noapte.

Partea cu aerul de superioritate cu aluzii de club privat ortodox care detine exclusiv adevarul nu-si au locul.

Trebuie iesit la rinit pacatul cu minecile suflecate!!! nu la filozofii de teologhisiri neincetate care nu rezolva nimic.
Filozofia si privitul critic de la distanta nu-ti spala mizeria din toaleta, trebuie sa pui mina sa freci TU
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.06.2009, 21:33:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Ati auzit si de Guy Gilbert? se potriveste ce face el cu ce spune andreicozia. Pe mine m-a impresionat ce am citit, desi la inceput eram sceptica, pentru ca adopta vocabumarul celor de care se ocupat (tineri declasati, prostituate, etc). Este un om care se si roaga mult.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.06.2009, 00:46:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...si cind veti face voi ,cei care va feriti de riie, macar un sfert din cite fac multi catolici ATUNCI VOM MAI STA DE VORBA

pina atunci, ciocul mic!
Mai trebuie sa avem si banii catolicilor, caci fara bani e cam greu sa faci ceva; doar rugaciune, dar asta nu te multumeste.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.06.2009, 00:59:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anca, mai lasa-ma te rog cu paravanul smereniei citit prin carti. Mai iesi in lume si vezi ce se intimpla. Daca ar fi asa de ce lumea nu-i vede pe nicaieri ajutind direct. De ce nu-i vezi asa smeriti cum sunt pe strazi, prin tribunale, prin coclauri, asa tacuti fara reclama, prin oras vorbind cu prostituatele cu tinerii tatuati si pe droguri, de ce nu stau asa smeriti agatati de mineca celor care trag cu nesat din pungile de aurolac? de ce nu coboara prin canale si ruine sa-i scoata pe copii strazilor din mizerie? De ce cind intrbi lumea de ei stiu numai ca stau in biserica si da, ajuta de acolo.

Eu nu am nimic cu ei, daca nu vor sa o faca deoarece au coada mare de oameni doritori de binecuvintari in biserica este treaba si alegerea lor, insa sa nu ii aud ca se iau de clerul prieten pe care mi i-am facut in Italia: Don Dino, Don Ritzierii, Don Giulio, Don Andrea, Dumnezeu sa le dea putere in continuare, preoti care conduc tinerii in excursii pe drumul crucii, sunt mereu implicati in initiative EDUCATIVE de a inlatura drogurile, se scoala cu noaptea-n cap si pleaca NEBUNII DUPA HRISTOS la drum sa scoata pe cautiune din inchisori pe te miri ce shutz, prostituata sau vagabond de nu-ti vine sa crezi.
De ce esti tu convins ca Biserica Ortodoxa nu face nimic?

(PS. ai idee ce inseamna nebun dupa Hristos? Sau iar spui ca nu conteaza cum numesti lucrurile? http://www.ideiindialog.ro/articol_7...c_de_lume.html)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.06.2009, 01:03:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anca, mai lasa-ma te rog cu paravanul smereniei citit prin carti. Mai iesi in lume si vezi ce se intimpla.

Partea cu aerul de superioritate cu aluzii de club privat ortodox care detine exclusiv adevarul nu-si au locul.
Da, ce sa-i faci, detine exclusiv adevarul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.06.2009, 15:40:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Mai trebuie sa avem si banii catolicilor, caci fara bani e cam greu sa faci ceva; doar rugaciune, dar asta nu te multumeste.
Vai, dar am uitat ca primim bani de la Clubul Rotary!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.06.2009, 16:50:41
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pe mine MA MIRA foarte mult cu cita vointa,forta si indrazneala multi din fratii catolici ies cu nasul din cartile dogmatice generatoare de cearta si zizanie si pleaca in misionarism si ajuta pe multi din nenorocitii de pe glob:
Le sapa puturi de apa
Ii scoate de prin puscarii argentiniene
Ii vindeca cu medicamente aduse in ascuns numai pentru acest motiv
Le leagana pruncii
Ii invata sa citeasca
Ii fereste de bombardamente
Le leaga ranile
Le curata lepra si riia de pe picioare


Asa ca curateii judecatori sa se abtina si sa nu generalizeze cind vine vorba de milostenia catolica, cum nu este bine sa generalizam in nici un fel
Orice PADURE isi are USCATURILE ei! Inainte de a fi Ortodocsi,Catolici,Adventisti,Baptisti sau mai stiu eu ce ,sintem oameni.Stiut este ca omul este supus greselii.De ce alege el sa fie supus greselii ,habar n-am,dar as presupune ca face asta pentru ca n-are:credinta-n Dumnezeu,dragoste pentru Dumnezeu si pt semeni(asa cum ne porunceste domnul Hristos),si nu are,mai ales,frica de Dumnezeu;pentru ca daca le-ar avea pe acestea 3,ar actiona in spiritul lor.Asa ajung oamenii sa-si dea-n cap,ca sa-ti fure felia.
Nu stiu despre ce articol vorbiti ,ca nu l-am citit,dar analizind lupta asta pentru suprematie ,dintre biserici,am ajuns la concluzia ca politic-economicul (cine dispune de bani ,are puterea,iar ceilalti miriie nemultumiti)si-a bagat coada pina si in lucrurile lui Dumnezeu si ma intreb ina cind ne-o mai rabda Dumnezeu?Singurul lucru bun pe care-l putem face este sa ne rugam.NEINCETAT.Pentru noi si pt semenii nostri,indiferent de confesiunea din care fac parte.in fond sint semenii nostri.Domnul Hristos este al tuturor.depinde de fiecare cit si cum il primeste.EL sta la usa si bate.Usa nu are clanta pe dinafara,asa ca daca nu-i deschidem,noi ,din interior,si nu-l invitam sa intre ...."Eu stau la usa si bat.Daca-mi va deschide cineva..." Asadr,sa ne straduim sa-l primim!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.06.2009, 18:58:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Singurul lucru bun pe care-l putem face este sa ne rugam.NEINCETAT.Pentru noi si pt semenii nostri,indiferent de confesiunea din care fac parte.
As vrea sa clarific cu tine, in contextul de fata al FAPTELOR BUNE(foarte important) ce intelegi tu prin rugaciune NEINCETATA?

Explica-mi, te rog, dar fara citate, PAS CU PAS, ce faci cind te rogi neincetat avind in vedere lista de "rugaciuni" neincetate, amintita tuturor de mine ale mult criticatilor catolici cu bani.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 16:14:15
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 16:43:45
Nu stiu ce mi se intampla.. Z.Lidia Vrajitoria 10 31.08.2008 15:47:08
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 20:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 20:00:56