Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.10.2006, 15:13:19
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzoak2
DRAGII MEI:) IN SPIRITUL UNUI BUN CRESTIN, AS VREA SA-MI AJUT SI EU VARA, CARE AR VREA SA SE CASATOREASCA IN ORICARE BISERICA, SI IN CEA ORTODOXA, DAR NU E CHIP.
SOTUL EI ESTE ITALIAN, VINE DUPA UN DIVORT SI DAK A OFICIAT PRIMA CASATORIE IN BISERICA CATOLICA, II TREBUIE DEZLEGAREA.
EI, LUCRUL ASTA DUREAZA F F MULT TIMP SI COSTA APROX. 10 000 EURO, K S-AU INTERESAT.
EA NU A MAI FOST CASATORITA. CE FAC BIETII OAMENI?? CARE ESTE POSIBILITATEA LOR DE A-SI LEGA DESTINUL IN FATA LUI DUMNEZEU, FARA SA TREBUIASCA SA CUMPERE ACEASTA BINECUVANTARE SI MARE TAINA???
ESTE NORMAL CA BISERICA CATOLICA SA INGREUNEZE IN ASA HAL PROCEDURA?? DAR IN BISERICA ORTODOXA, AU VREO SANSA IN SITUATIA DATA??
ASTEPT CU SUFLETUL LA GURA UN SFAT AUTORIZAT.
MULTUMESC!!!!!!
Da, se poate in Biserica Ortodoxa, cu conditia ca el sa treaca la ortodocsi (asta nu implica un al doilea botez, ci numai o rugaciune de trecere de la catolici la ortodocsi). Nu stiu in ce tara e el. Fiind vorba de un italian, s-ar putea sa fie in Italia. Daca e asa, sa ia legatura cu PS Siluan care sigur o sa-i ajute. Da-mi detaliul legat de loc si-ti spun cu cine sa ia legatura si coordonatele.

Stai linistit, se va gasi o solutie. Dumnezeu nu-i va lasa pe drumuri,
Elena
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.10.2006, 12:52:15
tzoak2 tzoak2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 4
Implicit

MULTUMEEESC:)SI NOI VA IUBIIIIM!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.10.2006, 12:57:50
tzoak2 tzoak2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 4
Implicit

EI STAU MAI MULT LA ROMA. DAR DAK SE POATE, VOR FACE IN ROMANIA NUNTA RELIGIOASA. SA VEDEM CE HOTARASC EI, IDEEA ESTE K NU VOR SA RENUNTE LA BINECUVANTAREA UNUI PREOT, KIAR DACA ASTA INSEAMNA SA TREAK EL LA ORTODOXIE, CEEA CE VA FACE, AVAND IN VEDERA IPOCRIZIA SI TEANCUL DE BANET PE CARE IL CERE BISERICA CATOLICA PENTRU DEZLEGARE, DESI MOTIVUL E FOARTE INTEMEIAT ( EL A FOST CASATORIT NUMAI 6 LUNI DIN MOTIVE F OBIECTIVE, CE NU TIN DE VINA LUI) SI ESTE INDRIDUIT SA CEARA DIVORTUL CANONIC...
MULTUMESC INK O DATA SI DUMNEZEU SA ADUK MULTA LUMINA IN SUFLETUL VOSTRU PENTRU CA SA NE MAI LUMINATI SI PE NOI CU SFATUL BUN.:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.10.2006, 13:28:00
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzoak2
EI STAU MAI MULT LA ROMA. DAR DAK SE POATE, VOR FACE IN ROMANIA NUNTA RELIGIOASA. SA VEDEM CE HOTARASC EI, IDEEA ESTE K NU VOR SA RENUNTE LA BINECUVANTAREA UNUI PREOT, KIAR DACA ASTA INSEAMNA SA TREAK EL LA ORTODOXIE, CEEA CE VA FACE, AVAND IN VEDERA IPOCRIZIA SI TEANCUL DE BANET PE CARE IL CERE BISERICA CATOLICA PENTRU DEZLEGARE, DESI MOTIVUL E FOARTE INTEMEIAT ( EL A FOST CASATORIT NUMAI 6 LUNI DIN MOTIVE F OBIECTIVE, CE NU TIN DE VINA LUI) SI ESTE INDRIDUIT SA CEARA DIVORTUL CANONIC...
MULTUMESC INK O DATA SI DUMNEZEU SA ADUK MULTA LUMINA IN SUFLETUL VOSTRU PENTRU CA SA NE MAI LUMINATI SI PE NOI CU SFATUL BUN.:)
Slava Domnului ca te implici pentru verisoara ta! Stiu ca Biserica catolica nu e deloc de acord cu divortul si se ajunge ca "de ochii lumii" (de fapt ai bisericii) sa fie casatoriti, dar cu inima si comportamentul divortati ???, ceea ce e o minciune oribila. Ca si cand Dumnezeu nu vede adevarul?! Asta nu inseamna ca Biserica ortodoxa e de acord cu divortul, ci ca raspunde intr-un fel unor neputinte umane, ca sa-L aduca pe Hristos in viata tuturor. Multi catolici, fiindca nu li se accepta divortul, nici nu mai dau pe la biserica si se rup total de comuniunea cu Dumnezeu. Spun aceste aspecte nu ca sa judecam ce e la catolici si ce e la ortodocsi, ca si la unii si la altii sunt nereguli ???, ci ca sa inteleaga verisoara ta si sotul ei ca Ortodoxia nu inseamna laxism (Ortodoxia lupta ca sa fie casatoria pt vesnicie), ci o cautare a caii de impacare a oamenilor intre ei si cu Dumnezeu.

Uite coordonatele Prea Sfintitului Siluan. E episcop vicar pentru Italia
al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale. Are pana in 40 de ani, e foarte deschis si chiar dornic de a raspunde oamenilor.
Adresa:
Casa Canonica
Via Gavedo, nr. 6
54020 Groppoli/Mulazzo (MS)
Tel/fax: (0039) 0187 850 343
Email: vicariatul_ortodox_roman_it@yahoo.com

Incurajeaz-o pe verisoara ta sa-l contacteze. Mai ales ca PS slujeste in Italia, poate il si intalneste. O sa se rezolve situatia, fii sigur, numai ei sa doreasca. Asa ca tu roaga-te ca sa se faca pasul asta si apoi ne spui cum a fost la nunta. Nu ne uiti, bine? :)

Elena
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2006, 12:42:37
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzoak2
DRAGII MEI:) IN SPIRITUL UNUI BUN CRESTIN, AS VREA SA-MI AJUT SI EU VARA, CARE AR VREA SA SE CASATOREASCA IN ORICARE BISERICA, SI IN CEA ORTODOXA, DAR NU E CHIP.
SOTUL EI ESTE ITALIAN, VINE DUPA UN DIVORT SI DAK A OFICIAT PRIMA CASATORIE IN BISERICA CATOLICA, II TREBUIE DEZLEGAREA.
EI, LUCRUL ASTA DUREAZA F F MULT TIMP SI COSTA APROX. 10 000 EURO, K S-AU INTERESAT.
EA NU A MAI FOST CASATORITA. CE FAC BIETII OAMENI?? CARE ESTE POSIBILITATEA LOR DE A-SI LEGA DESTINUL IN FATA LUI DUMNEZEU, FARA SA TREBUIASCA SA CUMPERE ACEASTA BINECUVANTARE SI MARE TAINA???
ESTE NORMAL CA BISERICA CATOLICA SA INGREUNEZE IN ASA HAL PROCEDURA?? DAR IN BISERICA ORTODOXA, AU VREO SANSA IN SITUATIA DATA??
ASTEPT CU SUFLETUL LA GURA UN SFAT AUTORIZAT.
MULTUMESC!!!!!!
casatoria in Biserica Ortodoxa se poate face


de la BC, italianul nu poate sa primeasca dezlegare pe nicio suma de bani, penutre ca nu exista asa ceva
se poate stabnili eventual faptul ca nu a fost valida casatoria - si ea se anuleaza (divort nu exista)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2006, 15:25:45
tzoak2 tzoak2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
Citat:
În prealabil postat de tzoak2
DRAGII MEI:) IN SPIRITUL UNUI BUN CRESTIN, AS VREA SA-MI AJUT SI EU VARA, CARE AR VREA SA SE CASATOREASCA IN ORICARE BISERICA, SI IN CEA ORTODOXA, DAR NU E CHIP.
SOTUL EI ESTE ITALIAN, VINE DUPA UN DIVORT SI DAK A OFICIAT PRIMA CASATORIE IN BISERICA CATOLICA, II TREBUIE DEZLEGAREA.
EI, LUCRUL ASTA DUREAZA F F MULT TIMP SI COSTA APROX. 10 000 EURO, K S-AU INTERESAT.
EA NU A MAI FOST CASATORITA. CE FAC BIETII OAMENI?? CARE ESTE POSIBILITATEA LOR DE A-SI LEGA DESTINUL IN FATA LUI DUMNEZEU, FARA SA TREBUIASCA SA CUMPERE ACEASTA BINECUVANTARE SI MARE TAINA???
ESTE NORMAL CA BISERICA CATOLICA SA INGREUNEZE IN ASA HAL PROCEDURA?? DAR IN BISERICA ORTODOXA, AU VREO SANSA IN SITUATIA DATA??
ASTEPT CU SUFLETUL LA GURA UN SFAT AUTORIZAT.
MULTUMESC!!!!!!
casatoria in Biserica Ortodoxa se poate face


de la BC, italianul nu poate sa primeasca dezlegare pe nicio suma de bani, penutre ca nu exista asa ceva
se poate stabnili eventual faptul ca nu a fost valida casatoria - si ea se anuleaza (divort nu exista)
SCUZE DACA NU AM DETALIAT, DAR SCRIU PE FUGA DE LA SERVICI.
DECI NU E VORBA K I S-AR CERE ACEI BANI, CI DE TOATE COSTURILE SI FORMULARISTICA CARE ASA SE AFCE LA EI. AVAND IN VEDERE K AMBII PARTENERI AU CONSIMTIT LIBER LA ACEASTA CASATORIE, CIVIL, DAR NU O POT EFECTUA IN BISERICA CATOLICA DINTR-O MULTITUDINE DE ASPECTE, CACI CEL MAI MULT PRIMEAZA TIMPUL IN CARE I S-AR PUTEA DA VOIE - NU BANII!! - AU HOTARAT K DECAT SA STEA IN PACAT, MAI BINE SA GASEASCA O SOLUTIE.
SI AM SA VA TRIMIT ANUL VIITOR POZE DE LA NUNTA, DIN BISERICA ORTODOXA, PENTRU CA VOR LUA LEGATURA CU PREASFINTITUL PARINTE SILUAN, ASA CUM LE-AM INDICAT.

MULTUMESC SI SA NU MAI INSISTAM PE SUBIECT, K DACA SE PUTEA FACE CEVA, FACEAU.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.12.2006, 10:47:28
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Cum sa primesti binecuvantare cu 10 000 euro? Eu stiam ca la romano-catolici nu ai voie sa te casatoresti decat o data si asa ramai, decat daca moare sotul/sotia. Daca e adevarat ce ai zis atunci sunt profund dezamagita
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.12.2006, 08:59:51
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Cum sa primesti binecuvantare cu 10 000 euro? Eu stiam ca la romano-catolici nu ai voie sa te casatoresti decat o data si asa ramai, decat daca moare sotul/sotia. Daca e adevarat ce ai zis atunci sunt profund dezamagita
repet raspunsul anterior
de la BC, italianul nu poate sa primeasca dezlegare pe nicio suma de bani, pentru ca nu exista asa ceva
se poate stabili eventual faptul ca nu a fost valida casatoria - si ea se anuleaza (divort nu exista)
asta o spun catolica fiind - daca alti au alte perceptii asupra fenomenului, este perceptia lor de vina
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.12.2006, 16:18:12
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzoak2
SCUZE DACA NU AM DETALIAT, DAR SCRIU PE FUGA DE LA SERVICI.
DECI NU E VORBA K I S-AR CERE ACEI BANI, CI DE TOATE COSTURILE SI FORMULARISTICA CARE ASA SE FACE LA EI.
tzoak2 a explicat in ce constau costurile.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2011, 12:26:32
anelisia anelisia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Mesaje: 1
Implicit logodna si casatoria intre ortodox-catolic

Buna ziua,
Revin cu aceiasi problema.Eu sunt ortodoxa iar prietenul meu este catolic, ne-am dori foarte mult sa facem slujba de logodna inainte cu un an de casatorie.
Dar din cate am vazut nu e posibila o slujba mixta de casatorie, probabil logodna nu e posibila de asemenea.
Mi-as dori foarte mult o slujba mixta, sa fie prezenti ambii preoti pt a fi recunoscuta in ambele religii.Exista posibilitatea savarsirii unei logodne mixte, dar a unei casatorii mixte?
Astept raspunsuri,
Multumesc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 02:13:29
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 09:24:46
DIFERENTELE dintre Biserica Ortodoxã si cea Romano-Catolicã de Pãrintele Cleopa RauL15 Biserica Romano-Catolica 84 14.04.2010 09:32:04
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52