Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2020, 14:30:39
adrianM adrianM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2020
Mesaje: 4
Implicit Ganduri puternice de necredinta

Buna ziua,

Am 31 de ani, m-am intors recent la Dumnezeu, m-am spovedit si sunt luptat groaznic cu ganduri de necredinta si cugetari demonice, impingandu-ma sa ma indoiesc de toate lucrurile posibile. Sunt zile cand simt ca Hristos e viu si S-a rastignit pentru noi alteori e totul in bezna in inima mea. Simt ca un voal cerebral, parca nu pot fixa in creier adevarul. Apare si dispare. Sunt razboit puternic si sunt istovit si vlaguit zi de zi.

M-ar ajuta mult un cuvant sau un sfat care sa-mi dea un sentiment de ancorare, de ceva stabil, nu stiu.

Va multumesc anticipat.



P.S Mentionez ca dincolo de aceste stari, cand mai capat putina pace pentru cateva momente, exista un dor in inima mea, si simt ca vreau sa-L urmez pe El restul vietii mele. Nu stiu cum sa explic. E groaznic razboiul asta...

Last edited by adrianM; 07.02.2020 at 14:48:45.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2020, 20:43:26
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Asculta-l pe parintele Calistrat Chifan

E bine cand esti luptat de ganduri sa te spovedesti si sa te impartasesti mai des si eu mai pateam treaba asta uneori. Dupa mine o buna ancorare o poti avea ascultandu-l pe parintele Calistrat Chifan de la manastirea Barnova. A fost fin duhovnicesc al parintelui Cleopa. Un om extrem de citit si sigur pe sine, eu zic ca daca ii asculti predicile des, incepi sa intelegi tot mai multe si te vei simti cu credinta ca pe o stanca sigura. Cu cea mai mare placere ii ascult predicile dumnealui oridecate ori am timp.
Dumnezeu sa te intareasca Adrian!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2020, 18:39:46
adrianM adrianM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2020
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc pentru reply si recomandare.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2020, 00:35:09
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianM Vezi mesajul
Buna ziua,

Am 31 de ani, m-am intors recent la Dumnezeu, m-am spovedit si sunt luptat groaznic cu ganduri de necredinta si cugetari demonice, impingandu-ma sa ma indoiesc de toate lucrurile posibile. Sunt zile cand simt ca Hristos e viu si S-a rastignit pentru noi alteori e totul in bezna in inima mea. Simt ca un voal cerebral, parca nu pot fixa in creier adevarul. Apare si dispare. Sunt razboit puternic si sunt istovit si vlaguit zi de zi.

M-ar ajuta mult un cuvant sau un sfat care sa-mi dea un sentiment de ancorare, de ceva stabil, nu stiu.

Va multumesc anticipat.



P.S Mentionez ca dincolo de aceste stari, cand mai capat putina pace pentru cateva momente, exista un dor in inima mea, si simt ca vreau sa-L urmez pe El restul vietii mele. Nu stiu cum sa explic. E groaznic razboiul asta...
Îndoiala este un lucru perfect normal și sănătos.Acuma tu vrei să îți speli creierul singur cu credința creștină,respectiv Ortodoxia.Ei bine asta este cam greu daca zici că te-ai întors la Dumnezeu prin creștinism, fiindcă Ortodoxia spune că ea este singura credința adevărată.Tu acuma trebuie să cercetezi asta,nu doar sa crezi asta.Momentele acelea de liniștite apar când efectiv doar crezi și simți asta.Iar când apare rațiunea,apare și îndoiala și lupta."Anticorpii"rațiunii luptă cu noua idee implantată in mintea ta,aceeia de Dumnezeu ,și va dura un timp până se va împământeni in tine.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2020, 01:33:56
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianM Vezi mesajul
Buna ziua,

Am 31 de ani, m-am intors recent la Dumnezeu, m-am spovedit si sunt luptat groaznic cu ganduri de necredinta si cugetari demonice, impingandu-ma sa ma indoiesc de toate lucrurile posibile. Sunt zile cand simt ca Hristos e viu si S-a rastignit pentru noi alteori e totul in bezna in inima mea. Simt ca un voal cerebral, parca nu pot fixa in creier adevarul. Apare si dispare. Sunt razboit puternic si sunt istovit si vlaguit zi de zi.

M-ar ajuta mult un cuvant sau un sfat care sa-mi dea un sentiment de ancorare, de ceva stabil, nu stiu.

Va multumesc anticipat.



P.S Mentionez ca dincolo de aceste stari, cand mai capat putina pace pentru cateva momente, exista un dor in inima mea, si simt ca vreau sa-L urmez pe El restul vietii mele. Nu stiu cum sa explic. E groaznic razboiul asta...
Oare de ce este groaznic acest razboi? Pentru ca nu poti sa-l castigi? Adevarat iti spun: cine spune nu pot, spune de fapt nu vreau.
33. Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.(In16,33)
Asadar, poti sa-l castigi linistit daca indraznesti sa vrei deoarece niciodata tentatia pacatului nu e mai mare ca puterea sufletului tau si vei fi ajutat de Duhul Sfant fiindca, nu tu, ci Duhul Sfant a cuibarit in inima ta dorul de a-L urma pe El, iar de acest dor ai devenit constient, adica luminat si responsabil.
Ajutorul Duhului Sfant(pe care L-ai cerut in acest mesaj) e aici:
7. Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.(Mt7,7)
Daca esti razboit inseamna ca esti pe Cale si trebuie sa veghezi sa nu deviezi(cum spunea si Jonny2013), deoarece pacatosii nu sunt razboiti, ei sunt stapaniti(supusi) de patimile lor.

Ceea ce e mai greu pentru tine si de-aceea te plangi(pe drept) e ca (deoarece recent te-ai intors la Dumnezeu) mai inainte pacatul "a muscat din tine" si a patruns in trupul tau, adica a creeat o senzatie care ti-a placut si a devenit amintire care "te razboieste" si te asalteaza mai mereu fiindca nu mai poti scapa de amintirea senzatiei pacatoase. Cand ai pacatuit nu te-ai plans; acum e mai dificil fiindca amintirea e in tine, dar ai un reper mai solid, mai pronuntzat si va trebui sa veghezi mai atent(mai ales ca esti tanar) fiindca orice pacat aduce cu sine o "legiune" de ajutoare(tentatii) care de cele mei multe ori par inofensive, insa numai suferinta este inofensiva si-n acelasi timp ziditoare.

Curaj, indrazneste si bucura-te sa suferi!


P.S. Ca sa ai mai multe momente de pace nu ignora Scriptura(cu precadere NT); sugerez un capitol zilnic inainte de culcare, ca sufletul sa aiba timp de meditare toata noaptea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.02.2020 at 06:08:40.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2020, 13:38:10
adrianM adrianM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2020
Mesaje: 4
Implicit

Va multumesc pentru mesaje. Ofera alinare.

Dar sunt zile in care parca o pecete se pune peste ochii mintii si nu mai simt nimic, si e groaznic sentimentul fiindca stiul ca-L supar prin asta. Si ma zbat si ma rog sa nu ma lase si sa-mi ma tamaduiasca El de neputintele astea.
Asa bine a fost ieri cand am plecat de la Sfanta Liturghie, era totul viu si aveam pace acum iar e totul "erased" in creierul meu si e un sentiment infiorator. Am inceput sa citesc Noul Testament si erau doar cuvinte, si am inchis Biblia ca sa nu se impamanteneasca si mai mult sentimentul asta.

Ma termina momentele astea. Sunt groaznice. Vreau sa am iubire pentru Hristos, pentru Biserica, sa iubesc oamenii...iar eu nici macar credinta nu am. E groaznic sentimentul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2020, 23:48:28
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Multumesc ptr multumesc!

Citat:
În prealabil postat de adrianM Vezi mesajul
Multumesc pentru reply si recomandare.

Doamne ajuta!
Multumesc ptr multumesc. Adica am mai dat raspunsuri utile zic eu... si nu am primit nimic inapoi , parca ma simt mai bine, cand simt ca omul a receptat mesajul meu.

Cauta pe youtube:
Dincolo de lume cu părintele Calistrat (Mănăstirea Bârnova)

Ce am remarcat in special in filmul asta, cat de important este rolul indrumatorilor(sau al parintilor) in primii ani. A fost crescut o mare parte din copilarie de bunici (parca din partea tatalui) dar a avut niste indrumatori foarte buni, printre altele mi-a placut cand bunicii ii dadeau cate 10 lei, in fiecare duminica sa dea la Biserica si exemplifica, aia ptr Biserica, o parte ptr omul care face curat in Biserica, o parte pomenire ptr morti , o parte ptr parintele etc. Adica erau oameni simpli dar cu o gandire sanatoasa, adica asa cum scrie in Vechiul Testament preotul si levitii trebuie sa traiasca din ceea ce se aducea la Templu. Parintele Calistrat isi spune povestea vietii cum a ajuns in manastire si o spune modest, nu ca ar fi avut nu stiu ce viziune, efectiv la chemat parintele Paisie Olaru de mai multe ori si el pana la urma a urmat indemnul dumnealui.

Cand ai nedumeriri sa te gandesti doar atat, daca ai fost cel putin o zi doua la o manastire. Stii ce jertfa mare duc calugarii, cat de ocupati sunt toata ziua si noaptea, daca ei nu ar avea o siguranta ca Dumnezeu exista, dragoste si nadejde mare, nu ar putea sta acolo.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2020, 02:56:50
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Referitor la Părintele Calistrat și alți învățători....

In ultimul timp el este cam cel mai mare "influencer", să zic așa din zona ortodoxă românească.Mai este bineînțeles "stand-uperul" Necula,el fiind mai pe zona tineret,și în zona academică apare și părintele Tofana,care mi-a fost profesor vreo 2 ani,un om pe stil mai nemțesc.Acuma normal că sunt mulți preoți cu capacitate de a schimba omul, atât prin predici,mod de viață,har etc.Avem deasemenea și pe pastorul Pustan,care activează în zona neoprotestanta.Printr-un singur click avem acces la cam orice literatura "ziditoare" de la filocalie la Coran sau Confesiunile lui Augustin.Cu putini bani ajungem oricând la Ierusalim ,Athos sau Piramide.Nu ne oprește nimeni sa credem în Iisus sau sa defilăm la parada lgtb.Practic trăim niște vremuri de libertate și acces,de abundență și pace.Atata că conducerea centralizată a lumii mai împrăștie care un virus mai declanșează sau permite cate o calamitate și imediat ne va microcipa.Dar noi suntem goi și slabi.Incapabili și mici de tot.Coplesiti și fricoși.Ne vindem și iar ne cumpărăm neputând ieși din acest cerc ce se tot strânge,in care amețiți cum suntem tot cerem inconștienti drogul care ne tine adormiți,fiindu-ne atât de frică de momentul când va veni Cineva sa ne trezească.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2020, 13:08:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit N-avem pile în lumea aceasta!

E simplu: am impresia că în loc să te rogi lui Dumnezeu pentru cele veșnice tu ceri pile, ceri privilegii, ceri mită, ceri calea cea largă și ușoară pe care fiecare alunecăm spre pieire, spre pierzare, spre vremelnicie ''fericită''.

Domnul Iisus nu o dată ci toată viața Lui de pe pământ nu a avut nicio pilă și niciun privilegiu și El a fost și este sfânt. Ce pile sau privilegii am putea avea noi dacă nu suntem sfinți ci păcătoși și vrem să mergem spre sfințenie, spre unitate cu Dumnezeu?

Lumea iubește ce-i al ei așa că ea-și pilește și-și privilegiază păcătoșii și ''sfinții'' care nu merg spre sfințenie ci spre lume.

Încearcă să nu te mai plângi că n-ai pile pe Cale și te vei liniști.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.02.2020, 13:17:29
ioana31 ioana31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2020
Mesaje: 1
Implicit Iti recomand o carte

Buna Adrian,
Inteleg sentimentele si starile care te incearca, nu este usor. Iti voi recomanda o carte. Aceasta carte este foarte puternica si cred ca te va ajuta mult.
Se numeste Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie, autorul este Dyonysios Farasiotis.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare