Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #851  
Vechi 18.06.2015, 23:00:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Deocamdata Romania nu este in pericol de a fi atacata militar de nimeni, insa sa nu uitam ca vechi provincii romanesti- ma refer la nordul Bucovinei, sudul Basarabiei, tinutul Herta si insula Serpilor se afla astazi sub ocupatie ucraineana.
Trebuie sa fim pregatiti, ca atunci când se va ivi momentul favorabil, sa recuperam aceste vechi provincii romanesti.
Așa-i?

Mai săpăm alte gropi comune, cu "eroi necunoscuți", unde îi pune acolo unu peste altu.
Nu sunt destul milioane de morți și dispăruți în fiecare din cele două războaie comune?

Veșnica poftă și ucidere a aproapelui pentru pământ. Blestematul pământ căzut. Cauza tuturor războaielor: lăcomia.

Satana ispitea pe Hristos: toate aceste împărății ți le voi da Ție, dacă te închini mie... Of !

Voi nu știți ce vorbiți, suflete oarbe. Nu știți ce vreți. Sunteți mânați de demoni și de întuneric.

Dumnezeu să ne vindece de tot lucrul rău.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #852  
Vechi 18.06.2015, 23:32:10
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
G Mihai și toți,
Ai evitat să dai un răspuns clar și direct, așa cum îndeamnă apostolul Pavel: "vorba voastră să fie da sau nu, ce este mai mult, de la diavol este".

În consecință, voi întreba din nou: Dacă cineva ar încerca să-ți omoare mama, soția sau copilul, i-ai apăra ? Da sau nu ?

Dacă ai avea de ales între a ucide pe agresor și a lăsa pe copilul tău să fie omorât, ce ai alege ?
  #853  
Vechi 19.06.2015, 00:52:54
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Sfântul Ștefan, primul mucenic, arhidiaconul, se ruga pentru cei ce-l ucideau cu pietre. Așa trebuie să fie creștinii. Așa voi face și eu.
Corect. Felicitari.
Daca vei fi prigonit pentru credinta, vei rabda si vei accepta chiar martiriul.

Dar ce ar trebui sa faca un ostas crestin atunci cand armate straine vin sa cotropeasca tara?
Va putea el sa ucida in caz de forta majora?
  #854  
Vechi 19.06.2015, 02:27:18
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

G Maihai,
Nu, nu-i apăr. Pentru că-i iubesc pe amândoi. Și pe agresor și pe mamă, soție, copil. Așa mă învață Hristos. Să-mi iubesc dușmanii. "Nu puteți face nimic fără Mine." Putem să ucidem cu Hristos? Dumnezeu este Iubire. Nu putem.
Altfel creștinismul nu ar mai fi cea mai înaltă credință și mărturisire, cunoscută de om.

Dalian,
Ostașul creștin știe versetele:
"11. Îmbrăcați-vă cu toate armele lui Dumnezeu, ca să puteți sta împotriva uneltirilor diavolului.
12. Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh.
13. Pentru aceea, luați toate armele lui Dumnezeu, ca să puteți împotrivă în ziua cea rea, și, toate biruindu-le, să rămâneți în picioare.
14. Stați deci tari, având mijlocul vostru încins cu adevărul și îmbrăcându-vă cu platoșa dreptății,
15. Și încălțați picioarele voastre, gata fiind pentru Evanghelia păcii.
16. În toate luați pavăza credinței, cu care veți putea să stingeți toate săgețile cele arzătoare ale vicleanului.
17. Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este cuvântul lui Dumnezeu.
18. Faceți în toată vremea, în Duhul, tot felul de rugăciuni și de cereri, și întru aceasta priveghind cu toată stăruința și rugăciunea pentru toți sfinții."

Efeseni 6, 11-18.

Un ostaș creștin, NU va ucide niciodată un alt om, sub indiferent ce împrejurare.
Țara creștinilor e ÎMPĂRĂȚIA CERURILOR, pe care nimeni nu va veni să o cotropească.

Pentru creștin, nu există "forță majoră", există Împărăția Sfinților, cu Dumnezeu Treime, Iubire, Creatorul Universului, creând împreună cu Dumnezeu Universul, descoperindu-i-se taine, neștiute de nimeni, "Cele ce ochiul n-a văzut și urechea n-a auzit, și la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" - I Corinteni 2, 9.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #855  
Vechi 19.06.2015, 09:23:06
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca orice barbat, atunci când este pusa in pericol viata sau integritatea fizica a familiei sale, copiilor sau sotiei/partenerei, va reactiona si va face tot ce este posibil- inclusiv prin utililizarea fortei sau in caz extrem de legitima aparare inclusiv prin a lua viata agresorului- pentru inlaturarea acestui pericol.
Mai ales in conditiile de astazi din Romania, când se intampla atatea crime, violuri, talharii, etc (politistii de astazi par a fi mult mai putini eficienti decat militienii de dinainte de 1989 de la ordine publica, când se reusea ca infractionalitatea stradala sa fie mult mai redusa), omul este pus deseori in situatii-limita.

De asemenea, dupa 1990, au aparut si s-au generalizat in Romania infractiuni deosebit de grave, care reprezinta un pericol social major. Ma refer aici la proxenetism, trafic de droguri, coruptie, furturi din instalatiile de siguranta a circulatiei feroviare, etc.
Ori pentru eliminarea pericolului social major generat de astfel de indivizi as propune reintroducerea pedepsei cu moartea, deoarece un individ care e in stare sa nenoroceasca pe viata multi oameni (prin vânzarea drogurilor, prin rapirea si obligarea de a se prostitua a femeilor) sau care fura din instalatiile de siguranta a circulatiei feroviare punând in pericol vietile a sute de oameni (accidentul din 2008 de la Valea Calugareasca soldat cu moartea unei persoane s-a intamplat din cauza unui furt), nu mai are ce cauta in societate si nicioadata nu se va putea reabilita, si sincer cred ca un astfel de individ ar merita sa ajunga in fata plutonului de executie.
  #856  
Vechi 19.06.2015, 12:37:03
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu, nu-i apăr.
Asta e prima propozitie pe care va trebui s-o spui viitoarei tale prietene.
Si sa o repeti mereu. Sa stie fata cu cine se marita.

Sa o inserezi si atunci cand o vei cere de nevasta. Sa-i spui:"draga mea, cu fiecare fibra a fiintei mele iti spun ca te iubesc si a mea vreau sa fii pentru vecie, si-n sfanta cununie alaturi vreau sa-mi stai! Dar sa stii ca NU, nu te voi apara niciodata daca cineva, candva, te va ataca. Nu te voi apara nici pe tine si nici pe copiii nostri. Vrei sa fii sotia mea?"

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dalian,
Ostașul creștin știe versetele: Efeseni 6, 11-18.
Un ostaș creștin, NU va ucide niciodată un alt om, sub indiferent ce împrejurare.
Cand vrasmasii Romaniei se vor abate ca un nor de viespi asupra granitelor noastre si vor incerca prin puterea armelor sa ne cucereasca tara, oare ostenii ortodocsi ar trebui sa scoata la ei sabia duhului, sa intoarca celalalt obraz si apoi sa se lase ucisi vitejeste, sfarsind ca martiri?

Nu crezi, impreuna cu Biserica Crestină (fara erezie), ca ar trebui sa avem ingaduinta pentru razboiul de aparare?

Last edited by Dalian; 19.06.2015 at 16:03:03.
  #857  
Vechi 19.06.2015, 16:00:18
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
G Maihai,
Nu, nu-i apăr. Pentru că-i iubesc pe amândoi. Și pe agresor și pe mamă, soție, copil. Așa mă învață Hristos. Să-mi iubesc dușmanii. "Nu puteți face nimic fără Mine." Putem să ucidem cu Hristos? Dumnezeu este Iubire. Nu putem.
Altfel creștinismul nu ar mai fi cea mai înaltă credință și mărturisire, cunoscută de om.

Dalian,
Ostașul creștin știe versetele:
"11. Îmbrăcați-vă cu toate armele lui Dumnezeu, ca să puteți sta împotriva uneltirilor diavolului.
12. Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh.
13. Pentru aceea, luați toate armele lui Dumnezeu, ca să puteți împotrivă în ziua cea rea, și, toate biruindu-le, să rămâneți în picioare.
14. Stați deci tari, având mijlocul vostru încins cu adevărul și îmbrăcându-vă cu platoșa dreptății,
15. Și încălțați picioarele voastre, gata fiind pentru Evanghelia păcii.
16. În toate luați pavăza credinței, cu care veți putea să stingeți toate săgețile cele arzătoare ale vicleanului.
17. Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este cuvântul lui Dumnezeu.
18. Faceți în toată vremea, în Duhul, tot felul de rugăciuni și de cereri, și întru aceasta priveghind cu toată stăruința și rugăciunea pentru toți sfinții."

Efeseni 6, 11-18.

Un ostaș creștin, NU va ucide niciodată un alt om, sub indiferent ce împrejurare.
Țara creștinilor e ÎMPĂRĂȚIA CERURILOR, pe care nimeni nu va veni să o cotropească.

Pentru creștin, nu există "forță majoră", există Împărăția Sfinților, cu Dumnezeu Treime, Iubire, Creatorul Universului, creând împreună cu Dumnezeu Universul, descoperindu-i-se taine, neștiute de nimeni, "Cele ce ochiul n-a văzut și urechea n-a auzit, și la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" - I Corinteni 2, 9.
Platitudini mistice de cea mai proastă calitate, intenționate ca scut al lașității. Ce practici tu nu e decât un cult al lașității si masochismului.
Dalian are mare dreptate.

Last edited by Vitiate; 19.06.2015 at 16:03:16.
  #858  
Vechi 19.06.2015, 18:31:18
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

RĂZBOIUL

-I-

Războiul a fost iubit doar de mercenarii dornici de bani sau de conducătorii dornici de glorie, Națiunile, care i-au suportat consecințele, au avut oroare de el. Noi am cunoscut în Al Doilea Război Mondial umilința crudă a înfrângerii, invazia și dezmembrarea teritoriului, de aceea nu vom putea lua în considerare cu dragă inimă eventualitatea unor noi conflicte. Vrem pace. E bine însă ca nu frica să ne facă pașnici, ci rațiunea.

Războiul e un mare rău, dar nu cel mai mare. Mai bine de o sută de ori războiul decât pierderea libertății, integrității sau onoarei Țării. Un Popor care ezită să recurgă la arme pentru a-și apăra libertatea sau demnitatea va fi aservit. La Popoare ca la oameni, cine preferă viața onoarei nu poate fi liber. Putem păstra pacea doar prin forță și hotărâre, nu prin tot felul de concesii.

-II-

Maxima antică „Si vis pacem para bellum” (Dacă vrei pace pregătește-te de război) e valabilă și în prezent. Pentru a avea pace trebuie să fim gata de război și să nu ne temem de el. Poporul cel mai puțin expus unui atac e Poporul bine înarmat, care nu provoacă pe nimeni, care are forță morală și care își apără activ interesele.

Forța, activitatea și curajul sunt prin urmare factori de pace. Nu există pace în genunchi. Nu există pace în umilință și slăbiciune. Din cauza unei astfel de păci România ar avea de suferit la fel de mult ca din cauza celui mai teribil dintre războaie. Pacea menținută prin neputință și apatie nu durează.

Situația unui Popor pe pământ seamănă cu aceea a locuitorilor din marile orașe. Cel puternic, curajos merge calm și liniștit la treburile sale fără să fie oprit din drum, insultat, lovit. Cel slab, temător e expus la amenințări, la întâmplări neprevăzute și loviturile cad firesc asupra lui.

-III-

Popoarele cu rațiune rece, care se sprijină pe dreptul lor și pe armele lor, trăiesc fără riscuri. Se impune așadar să fim nu doar pașnici, ci și puternici, activi, curajoși. Să detestăm războiul nu ne va folosi la nimic pentru că menținerea păcii nu depinde de ce gândim sau simțim noi. Teama că vom deveni agresivi e neîntemeiată, noi nu am declanșat niciodată războaie de cucerire. Ce e cu adevărat de temut e că iubirea de pace ne poate face incapabili să ne apărăm.

Adepții păcii cu orice preț se pot manifesta fără rețineri în Țările care nu aud zăngănit de arme în apropierea lor și care nu au alte războaie decât cele pe care le provoacă ele însele. Altfel stau lucrurile cu o Țară ca a noastră, care nu și-a revenit integral de pe urma traumelor provocate de ultimul război mondial, care e amenințată și care nu amenință pe nimeni. Să i se vorbească de pace are sens doar dacă se vrea să fie învățată să se teamă. Să-i faci pe oameni să creadă că, pentru a avea pacea, ajunge s-o dorească, înseamnă să le slăbești curajul, înseamnă să-i pregătești rău pentru pericolele ce-i amenință. E mult mai onest să le spui că războiul le poate fi impus și că trebuie să fie capabili să-și îndeplinească exemplar îndatoririle grele pe care el le comportă. Pacea nu se obține strigând "pace".

Acei creștini pentru care până și la legitima apărare e condamnabilă să-și aducă aminte că în Noul Testament, Romani 12:18, scrie: „Dacă se poate, pe cât stă în puterea voastră, trăiți în pace cu toți oamenii.” Altfel spus pace, da, dar numai dacă o vor și ceilalți. Credința trebuie să se bazeze pe Sfânta Scriptură, nu pe emoții.

-IV-

E o necesitate să avem oricând în vedere fără să tremurăm eventualitatea unui război drept. Un exemplu de război drept e războiul declarat în 1861 de Statele din Nordul Americii Statelor din Sud care se separaseră de Uniune. După patru ani de lupte grele Statele din Nord au învins și au restabilit unitatea S.U.A..

Cei care l-au susținut pe Lincoln și urmat pe Grant și-au salvat marea lor Patrie, i-au pregătit un viitor măreț. Ei au meritat recunoștința pioasă a urmașilor lor. Exemplul lor ne arată ce pot face clarviziunea, energia și curajul pentru o Țară aflată în dificultate.

-V-

Să apărăm drepturile Națiunii noastre perseverent, hotărât, fără provocări și fără slăbiciuni pentru că doar așa vom putea beneficia de pace. Politica de abandon, de frică nu e doar ruinătoare și umilitoare pentru Națiunea care o practică, ea mai are ca efect generarea de conflicte, duce la servitute și la distrugere. Singurele mijloace de apărare împotriva războiului sunt: forța, energia, vitejia. Să le dezvoltăm în noi și să le păstrăm. Sunt virtuți civice.

Dordea Cosmin
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #859  
Vechi 19.06.2015, 20:05:50
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Asta e prima propozitie pe care va trebui s-o spui viitoarei tale prietene.
Si sa o repeti mereu. Sa stie fata cu cine se marita.

Sa o inserezi si atunci cand o vei cere de nevasta. Sa-i spui:"draga mea, cu fiecare fibra a fiintei mele iti spun ca te iubesc si a mea vreau sa fii pentru vecie, si-n sfanta cununie alaturi vreau sa-mi stai! Dar sa stii ca NU, nu te voi apara niciodata daca cineva, candva, te va ataca. Nu te voi apara nici pe tine si nici pe copiii nostri. Vrei sa fii sotia mea?"

Cand vrasmasii Romaniei se vor abate ca un nor de viespi asupra granitelor noastre si vor incerca prin puterea armelor sa ne cucereasca tara, oare ostenii ortodocsi ar trebui sa scoata la ei sabia duhului, sa intoarca celalalt obraz si apoi sa se lase ucisi vitejeste, sfarsind ca martiri?

Nu crezi, impreuna cu Biserica Crestină (fara erezie), ca ar trebui sa avem ingaduinta pentru razboiul de aparare?
Da, logodnica mea, cunoaște gândirea mea și îmi este alături, fiindcă e creștină, nu doar cu numele de creștină și cu fapte de păgân și ateu.
Dacă va fi ucisă, știe că merge la Hristos, pentru blândețea și iubirea ei, și eu la fel. Nădăjduim. Ținându-ne cât mai bine de poruncile lui Hristos, fiindcă așa Îl iubim, împlinind poruncile Lui, cum El spune.

Când "vrăjmașii Romîniei, se vor abate" la noi, bolnavi de lăcomie, suferind din pricina orbirii lor, după un pământ pe care oricum nu îl luăm cu noi în Împărăția Cerurilor, pentru că e muritor și va trece și el, ca și noi, de ce să vrem să-i ucidem? Să ne facem mai răi ca ei? "Nu răspunde răului cu rău", spune Biblia. Vor pământ? Să-l ia. De ce? Păi simplu: e al nostru pământul? Nu e al nostru, e al lui Dumnezeu. Totul e al lui Dumnezeu. Și însuși trupurile noastre sunt ale lui Dumnezeu, conform Bibliei.

Dar ce e al nostru? Al nostru e a urma lui Dumnezeu. A fi blânzi, iubitori, smeriți, rugători, "lumini între oameni, sarea pământului", sfinți, drepții pământului. "Fericiți cei blânzi, căci aceia vor moșteni pământul". Care pământ îl vor moșteni? Ăsta? Nu. Pământul Împărăției Cerurilor. Spune Hristos: "Împărăția Mea, nu este din lumea aceasta. Oare nu ar fi putut Tatăl Meu, să-mi trimită 12 legiuni de îngeri?" Ar fi șters de pe fața pământului, Imperiul Roman întreg, în câteva minute.

"Unde sunt Eu, și voi veți fi, merg să vă pregătesc și vouă un loc"... Acolo pământul nostru. "Adunați-vă comori în cer, de unde molia nu le mănâncă, furul nu le fură". Întâmplător spune asta? Nimic nu-i întâmplător, coincidențe nu există.

Noi credem că astea sunt glume?
Probabil.
Fiindcă suntem lacomi după lux, confort, comoditate, bunăstare. Vrem să ne construim aici castele și vile și buncăre și toate prostiile, complet lipsiți de Dumnezeu.
Nici pomeneală să vrem noi să biruim duhovnicește asupra materiei. Ispitele ce le-a avut Hristos pe muntele Carantaniei, când a postit fără mâncare și fără apă, 40 de zile, pregătindu-se pentru propovăduire, le avem și noi. Lăcomia după materialism, mândria și slava deșartă. Mintea, inima și trupul care le ajută. "închină-te mie," spunea dracu "și toate aceste împărății ți le voi da ție". În primul rând el nu are nimic de dat. Dar vedem cum instigă la lăcomie de pământ, vârnd să dea unora împărățiile pământului.

Sunt ca și investitorii în piața războaielor. Finanțează ambele părți, ca să se ucidă între ei, să moară și să rămână ei cu ce au lăsat cei morți în urmă.
Așa și demonii: spune unei părți: toate ți le voi da ție. Și celeilalte părți la fel: toate ți le voi da ție. Și când merg să-și revendice alea "toate", dau nas în nas. Și dracu merge apoi la fiecare: ți le-am dat ție: apără-le. Și la ceilalți spune la fel și pornește războiul. Planul drăcesc, a avut succes. Oamenii se omoară între ei. Urâtorul creației lui Dumnezeu, fiindcă n-are putere să ucidă oamenii, lucrează "în duh", în gânduri, acolo unde poate schimba chiar și sistemul hormonal, să te mânii, să urăști, să fi lacom, să ai dorințe pornografice și adultere și curvare, etc.


Și apoi, ne mai și face să credem că el nu există, ca să poată lucra liniștit. Să nu fie alungat de vreun gânduleț la Dumnezeu, că vine harul și el pleacă, că nu suportă, fiind căzut din har și luptând pururea împotriva lui Dumnezeu și a acelora care urmează lui Dumnezeu.

Noi credem că astea-s glume... o vai nouă, dacă credem că astea-s glume...

Da, cu adevărat calea creștină, este blândețea și iubirea. Doar așa suntem creștini. Altfel, suntem atei. Mai rău. Doar prin prigoană, devenim Sfinți Martiri.
Și fi-ți siguri, că Dumnezeu vede și știe tot ce mișcă pe pământul Lui, în fiecare miime de secundă. "Fiecare fir de păr din capul nostru ne este numărat, și nu cade fără știrea Lui", spune Duhul Sfânt prin Psalmii lui David.

Și răsplătește fiecăruia, după cât de mult "s-au iubit unii pe alții, precum EL ne-a iubit pe noi, așa s-au iubit unii pe alții", cum ne spune Hristos să facem.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 19.06.2015 at 20:11:43.
  #860  
Vechi 19.06.2015, 20:16:37
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Igore, premiul Pulitza pentru siropeala mistica.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 20:48:25