Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 06.03.2007, 11:04:39
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Corectati-ma daca gresesc, dar concubinajul nu presupune numai sex, presupune trai in comun, exact ca o casatorie.(ma refer din puctul de vedere al relatiilor). Din cate vad, in afara pacatului, problema concubinajului este ca nu multi raman impreuna. Pai daca ar fi fost casatoriti ar fi ramas neaparat impreuna dupa o perioada de timp? Totul tine de intelegerea dintre cei 2. Si poate de multe ori e mai bine sa se desparta pus si simplu decat sa treaca printr-un divort, sau mai rau, sa ramana impreuna doar din cauza legamantului pe care l-au facut.
imagineaza-ti cum se simt copiiii acestor oameni care ajung "sa se desparta pur si simplu" pt ca este mai usor, neavand acte sau binecuvantarea bisericii.nu ma intelege gresit, nu cred ca atunci cand chiar nu se mai poate nimic trebuie sa stea impreuna doar pt ca au facut nunta la biserica si nici chiar de "dragul copiilor"(pt ca de multe ori este mai destructiv pt ei ca cei doi parinti sa fie impreuna si sa fie scandaluri permanente, decat sa se desparta).dar nu observi cat de des se nasc copii dintr-o legatura de concubinaj, pt ca apoi mama sa fie parasita, sau acuzata ca nu e copilul respectivului,sau chiar ca el nu vrea sa recunoasca acel copil, dandu-i numele lui.este adevarat ca nu toate familiile, crestine sau nu, care fac nunta, sunt neaparat trainice.dar din punctul meu de vedere, a te casatori cu persoana pe care o iubesti iti da in primul rand un sentiment de stabilitate, ca poti face casa cu cineva, te face sa te gandesti la viitor, la o familie proprie, cu copii, fara a te intreba cat mai poate tine relatia.
o sa-mi spui ca asta se poate face oricum. nu chiar.pt ca daca vreodata(doamne fereste)se poate intampla sa nu va mai intelegeti, poti avea drepturi legale la lucrurile pt care ai muncit.in concubinaj, legea nu te prea ajuta. apar foarte multe complicatii.in plus, da-mi voie sa ma mir ca daca traiesti cu cineva in concubinaj te poti gandi chiar atat de usor la un viitor mai indelungat care sa implice si copii. sunt rare cuplurile care, traind in concubinaj, si-au intemeiat o familie trainica si chiar au ramas impreuna pana la adanci batraneti.

oricum ar fi, pana la urma, fiecare are capacitatea de a rationa si alege ce este mai bine pt el, asa ca orice s-ar spune pe acest forum, argumente pro sau contra, fiecare va face ce crede.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 06.03.2007, 11:07:58
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Corectati-ma daca gresesc, dar concubinajul nu presupune numai sex, presupune trai in comun, exact ca o casatorie.(ma refer din puctul de vedere al relatiilor). Din cate vad, in afara pacatului, problema concubinajului este ca nu multi raman impreuna. Pai daca ar fi fost casatoriti ar fi ramas neaparat impreuna dupa o perioada de timp? Totul tine de intelegerea dintre cei 2. Si poate de multe ori e mai bine sa se desparta pus si simplu decat sa treaca printr-un divort, sau mai rau, sa ramana impreuna doar din cauza legamantului pe care l-au facut.
imagineaza-ti cum se simt copiiii acestor oameni care ajung "sa se desparta pur si simplu" pt ca este mai usor, neavand acte sau binecuvantarea bisericii.nu ma intelege gresit, nu cred ca atunci cand chiar nu se mai poate nimic trebuie sa stea impreuna doar pt ca au facut nunta la biserica si nici chiar de "dragul copiilor"(pt ca de multe ori este mai destructiv pt ei ca cei doi parinti sa fie impreuna si sa fie scandaluri permanente, decat sa se desparta).dar nu observi cat de des se nasc copii dintr-o legatura de concubinaj, pt ca apoi mama sa fie parasita, sau acuzata ca nu e copilul respectivului,sau chiar ca el nu vrea sa recunoasca acel copil, dandu-i numele lui.este adevarat ca nu toate familiile, crestine sau nu, care fac nunta, sunt neaparat trainice.dar din punctul meu de vedere, a te casatori cu persoana pe care o iubesti iti da in primul rand un sentiment de stabilitate, ca poti face casa cu cineva, te face sa te gandesti la viitor, la o familie proprie, cu copii, fara a te intreba cat mai poate tine relatia.
o sa-mi spui ca asta se poate face oricum. nu chiar.pt ca daca vreodata(doamne fereste)se poate intampla sa nu va mai intelegeti, poti avea drepturi legale la lucrurile pt care ai muncit.in concubinaj, legea nu te prea ajuta. apar foarte multe complicatii.in plus, da-mi voie sa ma mir ca daca traiesti cu cineva in concubinaj te poti gandi chiar atat de usor la un viitor mai indelungat care sa implice si copii. sunt rare cuplurile care, traind in concubinaj, si-au intemeiat o familie trainica si chiar au ramas impreuna pana la adanci batraneti.

oricum ar fi, pana la urma, fiecare are capacitatea de a rationa si alege ce este mai bine pt el, asa ca orice s-ar spune pe acest forum, argumente pro sau contra, fiecare va face ce crede.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 06.03.2007, 22:24:12
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Sunt in mare parte de acord cu tine maya, pentru majoritatea casnicia reprezinta un sentiment de stabilitate, si este foarte frumos, numai sa nu devina un fel de apasare, obligatie in timp.
Iti dau dreptate, din punct de vedere legal, ai mai multe avatnaje fiind casatorit, daca sunt copii.
Si intr-adevar, fiecare va face ceae ce doreste, indiferent de argumentele pro sau contra
Reply With Quote
  #154  
Vechi 07.03.2007, 00:06:02
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Oameni buni, iata (cu tristete) un link:

http://www.expres.ro/article.php?artid=295103

Cred ca exprima (intr-un mod profan, bineinteles) luarile de pozitie din acest topic.

Doamne ajuta!


Reply With Quote
  #155  
Vechi 07.03.2007, 15:46:38
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

as citi cu draga inima ce scrie acolo, dar din pacate se pare ca nu-l pot deschide.:(
Reply With Quote
  #156  
Vechi 09.03.2007, 11:17:33
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

fiecare vede casnicia din punctul lui de vedere. pt unii inseamna sa intre in randul lumii, pt altii inseamna dovada unei iubiri care incununeaza o relatie, pt altii o obligatie, pt altii poate o prostie. pt mine inseamna tocmai acest sentiment de stabilitate, faptul ca am pe cineva alaturi de care sa ma bucur sau sa ma intristez, cu care sa impart bune sau rele, cu care sa ma cert ca apoi sa ma impac,sa fac lucrurile care imi revin mie cu placere, nu din obligatie. faptul ca folosesti metafore ca sa descrii o casnicie, nu schimba continutul acesteia.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 05.04.2007, 19:57:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Scurt si la obiect! :)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 05.04.2007, 22:27:06
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

sexul este un aspect important din viata omului. trebuie sa fii impotent sau frigida sau extrem de frustrat(a), complexat(a) pentru a nu intelege acest lucru. se vb despre abstinenta insa cine vrea sa duca o viata cu o persoana care nu este compatibila sexual.

e mai bine sa ajungeti sa va injurati la 40 de ani? sa va reprosati ca v-ati stricat viata?
aveti dreptul la fericire chiar daca traditia ortodoxa extremista (nu toata traditia) va invat ca nu aveti voie sa fiti fericiti in aceasta viata.

Reply With Quote
  #159  
Vechi 11.04.2007, 10:19:40
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

eu continui sa sustin ca in comunicare sincera si fara rusine, si in intelegere sta depasirea greutatilor de orice natura in casnicie.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 11.04.2007, 10:50:12
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maya
eu continui sa sustin ca in comunicare sincera si fara rusine, si in intelegere sta depasirea greutatilor de orice natura in casnicie.
sunt de acord cu tine si nu conteaza numai sexul intr-o casnicie ,este important dar nu cel mai important. Ce ne facem daca celalat partener sufera un accident, ca se poate intampla orice in viata si nu mai poate intretine relatii sexuale cel putin macar pt o perioada?Iubirea inseamna mult mai mult pe asta se bazeaza o casnicie daca se incepe o casnicie numai pe considerentul asta -sexul-nu cred ca dureaza mult ,rezista atat timp cat cei doi sunt inca in putere ca sa zic asa, pt ca vine o vreme in care organismul cedeaza, nu?nu e cazul meu sunt inca tanara dar sunt realista ca va veni si timpul cand orice va fi mult mai greu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59