Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 21.03.2010, 07:37:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Daca citeste ca cei doi sa asculte unul de celalalt,atunci promit sa nu-l intrerup pe parinte!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #302  
Vechi 21.03.2010, 08:03:11
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Capul si inima...este ca si cum ai spune ca femeia n-are cap si barbatul n-are inima. Imagini ciudate aveti.
Eu impart altfel, longitudinal. Jumate-jumate, de sus de la cap si pana jos la talpa.
Si sunt impreuna peste tot, in tot ce fac. Noi asa suntem.
Nici unul nu este sef, nici unul sclav.
Ceea ce eu am vrut sa subliniez este faptul ca femeile si barbatii se completeaza reciproc si astfel devin un intreg.
Regret ca ati inteles gresit! Mai reflectati!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #303  
Vechi 21.03.2010, 11:26:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Daca citeste ca cei doi sa asculte unul de celalalt,atunci promit sa nu-l intrerup pe parinte!
Aha, deci cu credința trebuie procedat precum cu stafidele din cozonac. Luăm numai ce ne place, iar ce nu ne place nu luăm. Biblia are dreptate, dar numai pe alocuri. Spre exemplu, când spune "Bărbaților, iubiți pe femeile voastre" are dreptate. Când spune "Femeilor, ascultați pe bărbații voștri", atunci se înșeală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #304  
Vechi 21.03.2010, 11:38:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aha, deci cu credința trebuie procedat precum cu stafidele din cozonac. Luăm numai ce ne place, iar ce nu ne place nu luăm. Biblia are dreptate, dar numai pe alocuri. Spre exemplu, când spune "Bărbaților, iubiți pe femeile voastre" are dreptate. Când spune "Femeilor, ascultați pe bărbații voștri", atunci se înșeală.
Intr-un cuplu trebuie sa existe comunicare,intelegere,completare,nu supunere oarba.
Vorbim despre iubire si respect,nu sclavie.
Si acum,sa fim seriosi,ca suntem oameni in toata firea: barbatul nu este Dumnezeu,este om si supus erorilor prin urmare,daca el procedeaza incorect sau judeca stramb in anumite situatii eu ca femeie trebuie sa il urmez precum catarul ala cu ochelari?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #305  
Vechi 21.03.2010, 11:54:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dar nu spune Apostolul de sclavie. Nici că nu trebuie să existe comunicare. Nici de catâr cu ochelari. Spune de ascultare. Oare eu sunt sclavul preotului meu ? Oare preotul meu este sclav episcopului ? Oare episcopul meu este sclav papei ? Oare eu cu preotul meu nu comunic, sau clericii între ei nu au înțelegere ? Eu nu cred că preotul meu mă socotește catâr cu ochelari, ci mă iubește ca pe un fiu al său. Dar, când el spune "du-te !" mă duc, iar când spune "vino", eu vin.

Ei bine, acest model eclezial ni-l oferă învățătura noastră. Ascultare în iubire. Acestea două, ascultarea și iubirea, departe de o duce la sclavie, duc la adevărata libertate. Femeia care nu ascultă de bărbatul ei nu e liberă, ci e în pericol de a se face roabă unui stăpân care îi vrea tot răul și care s-a depărtat el însuși de la fața Stăpânului Ceresc datorită aceleiași patimi a neascultării.

Sf Fecioară Maria, pe care o cinstim mai mult decât pe orice sfânt și decât toți sfinții la un loc, a știut totuși, în ciuda preeminenței sale între oameni, să asculte de bărbatul ei. Bărbatul ei nu s-a dovedit sclipitor de ager când, ajuns la Betleem, nu a fost capabil să-i găsească o cameră de hotel acestei femei care stătea să nască. Se
înnopta și, negăsind nimic, a ieșit din oraș, iar ea l-a urmat. Tot ce a găsit a fost un staul, cu paie drept așternut. Dar ea, Doamna lui și Doamna noastră, l-a urmat fără să considere că se aseamănă cu catârii cu ochelari.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #306  
Vechi 21.03.2010, 12:24:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sa asculti acolo unde este cazul mi se pare normal si ar trebui sa fie reciproc,dar ascultarea in sens de supunere mi se pare deja un termen primitiv.Ma supun lui Dumnezeu,nu unui om.
Dar barbatul care nu asculta de femeia lui,din iubire,evident...cum este?
Sa fim seriosi,comparam niste timpuri si o societate care nu mai are nici o legatura cu cea prezenta.Nu inseamna ca daca acelea au fost vremurile biblice,trebuie sa le reproducem fidel.
In acest caz femeile nici nu ar mai trebui sa lucreze,ar trebui doar sa stea acasa, sa aiba grija de sot si sa nasca prunci.Asta este societatea ideala pe care o visezi?
PS:Nu am mai pus citate,dar cred ca ai inteles ca ti-am raspuns pe rand la problemele ridicate de tine.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #307  
Vechi 21.03.2010, 13:08:50
giovana giovana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie Vezi mesajul
De ce sa fie de la sine înteles?

Diferenta obiectiva pe care o observam între femei si barbati, firea lor fizica mai firava, teama, superficialitatea etc. se datoreaza tocmai societatii, nu este o caracteristica intrinseca a femeii.

Tu vrei sa existe ordine în lume, asa cum vor si musulmanii. Hristos vrea însa sa mântuiasca oamenii.


Daca femeia e om deplin, atunci nu are de ce sa asculte de barbat. E o ineptie sa spui ca barbatul are mai multa chibzuinta, uita-te în jur, eu as zice ca dimpotriva, femeile sunt mai chibzuite.


dar femeile sunt puternic traumatizate de societate, de mentalitatile neschimbate de veacuri, milenii.


Nu trebuie sa treci printr-o casnicie ca sa întelegi asa ceva, majoritatea oamenilor au trecut printr-o casnicie si nu au învatat nimic din viata, si-au irosit timpul înpofte si distractii, si-au omorât sufletele cu pacatele. Faptul ca vii cu astfel de argumente îmidovedeste ca esti zero la întelegere, asa cum ai dovedit-o si aparând legile barbare ale islamului, taierea mâinilor si celelalte.
î

Crestinismul nu este o lege, un sistem, asa cum crezi tu ci e proiectarea modului divin de existenta în planul creat.
Hey, " Traditie" eu sunt femeie si iti spun ca asa pace si liniste este in familie daca femeia asculta de barbat!Nu o lua si tu ad literam.Ca nu e vorba de " dictatura", e vorba de smerenie si de ascultarea cea buna care aduce pace.......nu de infrangere si umilinta.......cand oamenii sunt orgoliosi si egoisti si nu vor sa asculte nici de legile bisericii, daramite femeia de barbat.......atunci vine.....duhul dezbinarii, al neintelegerii si nelinistii......Nu suprematia conteaza, ci linistea si buna intelegere.Daca femeia, care prin fire ar trebui sa fie mai blanda si sensibila, lasa de la ea....atunci si barbatul, care prin fire e mai iute la manie, mai lasa de la el....si ispita " orgoliilor" e depasita mai usor.....Cine e smerit are de castigat......Daca privesti lucrurile asa -castigul e al femeii - daca asculta!!!
Reply With Quote
  #308  
Vechi 21.03.2010, 13:16:49
giovana giovana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sa asculti acolo unde este cazul mi se pare normal si ar trebui sa fie reciproc,dar ascultarea in sens de supunere mi se pare deja un termen primitiv.Ma supun lui Dumnezeu,nu unui om.
Dar barbatul care nu asculta de femeia lui,din iubire,evident...cum este?
Sa fim seriosi,comparam niste timpuri si o societate care nu mai are nici o legatura cu cea prezenta.Nu inseamna ca daca acelea au fost vremurile biblice,trebuie sa le reproducem fidel.
In acest caz femeile nici nu ar mai trebui sa lucreze,ar trebui doar sa stea acasa, sa aiba grija de sot si sa nasca prunci.Asta este societatea ideala pe care o visezi?
PS:Nu am mai pus citate,dar cred ca ai inteles ca ti-am raspuns pe rand la problemele ridicate de tine.
Heaven...nici nu iti dai seama ce bine ar fi ca femeia sa poata sta acasa si sa isi cresca copiii......Asa ar fii ideal........Nu serviciul o implineste pe femeie...ci cresterea unor copii minunati......Eu lucrez si de multe ori regret ca nu am timp sa ma joc cu copiii mei, sa le citesc mai mult si sa vorbesc mai mult cu ei.......Si sa stii ca ce e bun e universal valabil, indiferent de ce timpuri traim.....Nu e vorba de a compara un veac cu alt veac......e vorba sa pastram ce e bun si folositor.......
Reply With Quote
  #309  
Vechi 21.03.2010, 14:12:51
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Exclamation Da ,sunt de acord ca barbatul este capul femeii

Numai ca unii inteleg prin asta ,asuprirea femeii,injosirea ei,jignirea ei ridicandu-se pe ei la rangul de ZEII,carora toate li se cuvine..........nu-si iubesc sotiile,le schimba ca pe ciorapi lipsind de acasa fara temei noptile.........venind acasa si snopindu-si in bataie bietele consoarte in vreme ce ia mai si creste poate 2-3-4 -10 copii poate,si le indura pe toate cu stoicism,rugandu-se lui Dmnezeu sa o ajute!!!!!!!!!!!Cine a trecut prin asa ceva stie despre ce vorbesc,si atunci nu pot sa fac sa nu ma intreb;cum sa-i fii supusa unuia asemenea barbat ,care nu te respecta,pe tine,casa si copii tai? probabil ca multii imi veti raspunde ca acela nu e creincios adevarat!!!!!!!!!!!!! dar ma intreb cati dintre domniile dumneavoastra nu cunoaste asemenea cazurii,pt ca la noi ORTODOXII iertata sa fiu dar este aproape un lucru obisnuit.................
Reply With Quote
  #310  
Vechi 21.03.2010, 15:56:03
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Casiana, eu nu văd unde vorbește Vladimir Adrian despre femeie ca obiect sexual. Nici nu scrie că femeia ar trebuie ajutată DOAR pentru...e interpolarea și interpretarea dv năzdrăvană asta ! Aveți o problemă cu bărbații, sau cu acest articol de credință, sau care altul e motivul unei asemenea reacții ?

Nu, deloc. Nu am absolut nicio problema cu barbatii, dar m-a tulburat extrem de mult mentalilatea asta care a ramas ca o zestre din generatie in generatie de a crede că locul natural în care trebuie să se manifeste personalitatea unei femei este fie “la gura sobei”, legănând copiii și preparând tocana pentru masa de prânz, fie într-o ipostază afrodisiacă, la fel de precis conturată în imaginarul autohton.

P.S:... sper sa reusesc sa trec peste cinismul ingrozitor al unora de aici... Ma voi stradui sa nu mai postez la astfel de subiecte de pe forum..sa vad daca reusesc.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54