Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.10.2011, 21:34:33
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania

În data de 24 octombrie 2011, cinstitul cap al Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României, a fost adus din nou în țara noastră. Astfel, cu prilejul hramului Catedralei Patriarhale (27 octombrie), Sfintele Moaște ale Apostolului Românilor vor rămâne câteva zile în București, putând fi venerate de către credincioșii și pelerinii veniți cu ocazia praznicului Sfântului Dimitrie Basarabov. Vineri, 28 octombrie, în jurul orelor 12:00, Capul Sfântului Andrei va fi dus la catedrala din Alba Iulia, unde va avea loc proclamarea solemnă a canonizării mitropolitului Ardealului, Andrei Șaguna.

Așadar, în aceste zile, avem bucuria de a ne putea închina la Moaștele Apostolului căruia îi datorăm, în parte, apartenența noastră la religia cea adevărată. Primul Apostol (în ordine cronologică) al lui Hristos, cel care l-a adus la Domnul pe Sf. Apostol Petru, le-a propovăduit locuitorilor Dobrogei de astăzi, acum aproximativ 2000 de ani, Evanghelia mântuirii.

Pentru rugăciunile Apostolului Tău cel dintâi chemat, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, păstrează și întărește în inimile noastre flacăra credinței în Tine, ca să putem cânta în continuare, cu bucurie, la sfârșitul fiecărei Sfinte Liturghii: "Am văzut Lumina cea adevărată, am primit Duhul Cel ceresc, am aflat credința cea adevărată, nedespărțitei Sfintei Treimi închinându-ne. Că Aceasta ne-a mântuit pe noi"!

Sfinte Andrei, Apostolul și Ocrotitorul poporului nostru, roagă-te Mântuitorului Hristos să ne ocrotească pe toți și să ne ajute să sporim, din zi în zi, în dragostea pentru El!
Îți mulțumim, Sfinte Apostol Andrei, pentru că ai binevoit a îngădui ca sfintele tale moaște să ne fie aduse pentru câteva zile nouă, urmașilor celor convertiți de tine la credința cea adevărată!

P. S. De câțiva ani, am o evlavie deosebită pentru Sfântul Andrei... Nici n-aș putea spune cu exactitate din ce motiv îl simt atât de apropiat de sufletul meu. De aceea, vestea aducerii moaștelor sale în România mi-a umplut inima de bucurie duhovnicească. :) Cred că avem datoria de a-i fi recunoscători și Preafericitului Părinte Patriarh pentru inițiativa de a solicita aducerea în țară a moaștelor acestui Sfânt atât de drag românilor.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2011, 21:41:55
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Îmi cer scuze...

În data de 28 octombrie, capul Sf. Andrei va fi dus la catedrala din Sibiu, cu ocazia proclamării oficiale a canonizării lui Andrei Șaguna.
În mesajul anterior, am scris, din greșeală, "catedrala din Alba Iulia".
Deci, corect este: catedrala din Sibiu. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.10.2011, 09:05:25
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da e fascinant ca fost adus sf. andrei(capul)....dar nu ai cum sa ajungi...e coada imensa in bucuresti...mi-ar fi placut sa ajung ...din pacate sunt aglomerat...si e multa imbulzeala...acolo..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.10.2011, 10:24:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

M-am bucurat sa aflu ca IPS Nicodimos, Mitropolit de Patras, a compus un tropar special inchinat aducerii moastelor Sfantului Apostol Andrei in Romania. Acest fapt arata ca slujbele Bisericii Ortodoxe pot fi imbogatite neincetat.

"Fiu al Galileei si frate al lui Petru, dintre pescari in soborul Apostolilor intai ai fost chemat, Andrei cel minunat, iar de la mormantul tau din Patra chemi popoarele la Dumnezeu si atunci ne-ai umplut de bucurie cand in Romania iarasi ai venit, unde pe Hristos Domnul L-ai propovaduit."


Troparul poate fi ascultat urmand acest link:

http://video.crestinortodox.ro/0AlYM...ol_Andrei.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.10.2011, 21:28:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

M-am bucurat ca m-a ajutat Dumnezeu sa particip la slujba de la Patriarhie, undeva, prin multime. A fost minunat, am primit revarsari de har si bucurie, in lumina soarelui. A slujit Sfanta Liturghie un sobor maaaare de preoti, in frunte cu patriarhul Alexandriei, patriarhul nostru si episcopul de Patras. Incredibil cum au stat oamenii aceia la coada atatea ore, ca sa se inchine sfintilor... Eu nu am stat la coada la moaste, dar tot am simtit binecuvantarea, pe care am vrut sa v-o impartasesc si voua.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.10.2011, 22:25:35
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Foarte frumos!

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
M-am bucurat sa aflu ca IPS Nicodimos, Mitropolit de Patras, a compus un tropar special inchinat aducerii moastelor Sfantului Apostol Andrei in Romania. Acest fapt arata ca slujbele Bisericii Ortodoxe pot fi imbogatite neincetat.

"Fiu al Galileei si frate al lui Petru, dintre pescari in soborul Apostolilor intai ai fost chemat, Andrei cel minunat, iar de la mormantul tau din Patra chemi popoarele la Dumnezeu si atunci ne-ai umplut de bucurie cand in Romania iarasi ai venit, unde pe Hristos Domnul L-ai propovaduit."


Troparul poate fi ascultat urmand acest link:

http://video.crestinortodox.ro/0AlYM...ol_Andrei.html
Foarte frumos tropar... și deosebit de interesantă remarca în privința posibilității de îmbogățire parmanentă a slujbelor Bisericii. :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.10.2011, 22:28:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
M-am bucurat ca m-a ajutat Dumnezeu sa particip la slujba de la Patriarhie, undeva, prin multime. A fost minunat, am primit revarsari de har si bucurie, in lumina soarelui. A slujit Sfanta Liturghie un sobor maaaare de preoti, in frunte cu patriarhul Alexandriei, patriarhul nostru si episcopul de Patras. Incredibil cum au stat oamenii aceia la coada atatea ore, ca sa se inchine sfintilor... Eu nu am stat la coada la moaste, dar tot am simtit binecuvantarea, pe care am vrut sa v-o impartasesc si voua.
Mă bucur mult pentru dvs!
Vă mulțumim că ne-ați împărtășit această frumoasă și unică experiență duhovnicească, pe care ați fost învrednicită s-o trăiți astăzi. :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2011, 22:35:55
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
da e fascinant ca fost adus sf. andrei(capul)....dar nu ai cum sa ajungi...e coada imensa in bucuresti...mi-ar fi placut sa ajung ...din pacate sunt aglomerat...si e multa imbulzeala...acolo..
Da, din păcate, nici eu n-am putut ajunge, deși mi-aș fi dorit mult... Exact zilele acestea, am avut o viroză, a trebuit să stau în casă... și acum am auzit că este o coadă extraordinară... iar mâine dimineață voi fi la facultate. Îmi pare foarte rău...
Dar nădăjduiesc că cei care au fost acolo s-au rugat și pentru noi, creștinii care, din binecuvântate pricini, am pierdut acest prilej minunat și unic de a ne închina la moaștele Sfântului Andrei chiar în țara noastră.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.10.2011, 11:12:21
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Dar, nu disperati....bucati din Moastele lui Sf. Andrei sunt la biserica rusa...le ating ori de cate ori ajung acolo...puteti merge si voi...au mai multi sfinti....
Am simplificat problema...

Bafta!

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da, din păcate, nici eu n-am putut ajunge, deși mi-aș fi dorit mult... Exact zilele acestea, am avut o viroză, a trebuit să stau în casă... și acum am auzit că este o coadă extraordinară... iar mâine dimineață voi fi la facultate. Îmi pare foarte rău...
Dar nădăjduiesc că cei care au fost acolo s-au rugat și pentru noi, creștinii care, din binecuvântate pricini, am pierdut acest prilej minunat și unic de a ne închina la moaștele Sfântului Andrei chiar în țara noastră.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.10.2011, 11:47:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da, din păcate, nici eu n-am putut ajunge, deși mi-aș fi dorit mult... Exact zilele acestea, am avut o viroză, a trebuit să stau în casă... și acum am auzit că este o coadă extraordinară... iar mâine dimineață voi fi la facultate. Îmi pare foarte rău...
Dar nădăjduiesc că cei care au fost acolo s-au rugat și pentru noi, creștinii care, din binecuvântate pricini, am pierdut acest prilej minunat și unic de a ne închina la moaștele Sfântului Andrei chiar în țara noastră.
Patriarhul nostru spunea ca si dupa ce capul Sfantului Andrei va pleca din Bucuresti, pelerinii ramasi se vor putea inchina unei bucatele din moastele acestui sfant, adusa special dintr-o biserica bucuresteana.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canonul Sfantului Andrei Criteanul Marius22 Generalitati 15 20.03.2013 22:13:23
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Colindul Sfantului Andrei costel Diverse Sarbatori 0 29.11.2010 20:20:45
Moaștele Sfântului Andrei + cristiboss56 Moaste 2 27.11.2009 21:43:16
CANONUL SFANTULUI ANDREI CRITEANUL MarinaAlca Rugaciuni 7 02.03.2009 23:28:57