Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2009, 16:12:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine trebuie sa poarte de grija poporului:guvernul sau biserica?

Aseară la observator,pe Antena1 a fost dată o știre legată de vizita patriarhului Daniel la Timișoara.O femeie (credincioasă nu cred că era după felul cum s-a purtat) l-a agresat verbal pe patriarh încercând să-i dea o bucată de pâine și 1 leu.Aceasta i-a reproșat înaltei fețe bisericești că în loc să se îngrijească dacă românii au ce mânca construiește catedarle și biserici.
Întrebarea pe care mi-am pus-o eu ca păcătos muritor a fost următoarea?
Este oare biserica su patriarhul acei care sunt responsabili cu nivelul de trai al românilor sau aceasta, este misiunea și obligația celor pe care i-am ales și ne conducă?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2009, 16:31:03
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Daca bisericile si catedralele sunt construite cu banii cetateanului (al cetateanului nu al credinciosilor crestini ortodocsi) atunci e responsabila in mod indirect, pentru ca banii puteau fi folositi altfel.Sa nu facem precum sectantii care si-au lasat copilul sa moara pentru ca in religia lor transfuzia desange era interzisa.Dumnezeu ne-a dat aceasta minte pentru a o folosi: am descoperit si dezvoltat arta medicala, si la fel putem construi spitale si diverse facilitati care sa faca viata mai putin grea.Dar pentru asta va trebui sa intelegem ca sacrificarea spitalelor, scolilor si a altor constructii care adapostesc pe cei care ne vindeca, ne inalta si ne cultiva de dragul unei spoieli spirituale (noi construim biserici=suntem crestini sus-pusi=raiul e al nostru!) e hidos, nepragmatic si necrestin.Spuneti ca Dumnezeu vindeca pe cel bolnav dupa nenumarate rugaciuni si posturi ale familiei si ale prietenilor, eforturi care dureaza luni de zile sau mai mult, dupa vizite la duhovnic?E bine, dar un medic poate salva 5 de astfel de persoane cu darul si stiinta pe care i le-a dat Dumnezeu, si asta in zilele sale proaste.In cele bune, Dumnezeu face minuni mai multe prin el.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2009, 17:56:39
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

După a mea puțină știință nivelul de trai al românilor de la Timișoara este mult mai ridicat decât al celor din Moldova și totuși, noi nu ne-am plâns niciodată că avem prea multe biserici.Om fi oare proști așa cum de multe ori am fost caracterizați?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2009, 20:07:44
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu cred ca fiecare trebuie sa isi aiba de grija. Guvernul trebuie doar sa se asigure ca exista legile care trebuie si ca se respecta, si ca exista infrastructura necesara pentru un trai de viata decent. Asta include spitale, policlinici, scoli, etc. Biserica are alta menire. Nu mi se pare normal a da vina pe biserica pentru pensiile de mizerie a unilor pensionari, sau pe spitalele din nou mizerabile care exista in Romania.

Si inca ceva -- eu nu i-as compatimi foarte tare pe cersetorii care sunt pe la usile bisericilor. Am citit in ziar acum cateva zile ca un cersetor cu oarece experienta poate sa faca si 200 de lei pe zi sau mai mult.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.07.2009, 20:59:06
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

asta e putin spus.Am citit ca exista retele de cersetori functioneaza astfel:
-cersetorii sunt vanduti si cumparati an-gross, trafic de carne vie, cu cat mai schilodit si urat cu atat mai bine, i se pot face schilodiri sau nu, sunt invatati cum sa se taie la rani sa sangereze ca sa se vada sau cum sa se prefaca, ca sunt schilozi
-mafia cersetorilor ocupa anumite locatii, precum taximetristii langa gara, unde stiu ca au sanse, acolo se duc, si alt cersetor independent sau nu care intra in zona si-o cam ia urat
-se fac mai mult de 200 de lei pe zi, in functie de pricepere si sansa, in special langa biserici stau bine, ca acolo simte omul impuls, dintr-un sentiment de vinovatie (el are eu nu) sau alt motiv, sa ofere, unde ii gonesc uneori pe cersetorii adevarati, care nu au legaturi cu mafia
-barosanul care se ocupa de ei ia mare parte din prada si este slujit din frica
Cam asta am aflat eu din ziare, si mai ales dintr-o serie de carti scrise de un ziarist care ofera perspectiva asupra realitatii crimei organizate in Romania (Tache ii zice)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.07.2009, 21:02:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu toate acestea, exista multi saraci, carora sa le facem milostenie. Sa nu uitam ca pe noi ne ajutam in primul rand, caci milostenia de va duce pana la poarta raiului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.07.2009, 21:42:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
asta e putin spus.Am citit ca exista retele de cersetori functioneaza astfel:
-cersetorii sunt vanduti si cumparati an-gross, trafic de carne vie, cu cat mai schilodit si urat cu atat mai bine, i se pot face schilodiri sau nu, sunt invatati cum sa se taie la rani sa sangereze ca sa se vada sau cum sa se prefaca, ca sunt schilozi
-mafia cersetorilor ocupa anumite locatii, precum taximetristii langa gara, unde stiu ca au sanse, acolo se duc, si alt cersetor independent sau nu care intra in zona si-o cam ia urat
-se fac mai mult de 200 de lei pe zi, in functie de pricepere si sansa, in special langa biserici stau bine, ca acolo simte omul impuls, dintr-un sentiment de vinovatie (el are eu nu) sau alt motiv, sa ofere, unde ii gonesc uneori pe cersetorii adevarati, care nu au legaturi cu mafia
-barosanul care se ocupa de ei ia mare parte din prada si este slujit din frica
Cam asta am aflat eu din ziare, si mai ales dintr-o serie de carti scrise de un ziarist care ofera perspectiva asupra realitatii crimei organizate in Romania (Tache ii zice)
Filmul "Filantropica" prezintă o adevărul gol -goluț despre mafia creșetoriei de la noi.
În legătură cu cerșetoria pe mine mă intrigă "măicuțele"pe care le văd cerșind când ies de la biserică duminica.Ce inimă trebuie să aibă acel care le trimite la cerșit când se săvârșește sfânta și Dumnezeiasca Liturghie,dacă sunt cu adevărat măicuțe și nu cerșetoare în haine de mănăstire???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.07.2009, 14:45:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu zic ca si guvernul si biserica trebuie sa aibe grija de popor.
Si mai intai trebuie sa fie amandoi adaptati la nevoile vremii, ca sa nu devina aberanti si sa creeze necazuri oamenilor.
Daca sunt multi oameni saraci si nevoi mari, atunci nu mai construim nici palate si nici catedrale, ci folosim banii acolo unde este nevoie mai mare: spitale scoli, azile, locuri de munca.
Iara si iara - smerenia (macar pentru capetele bisericesti).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.11.2009, 19:31:49
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Stefan cel mare a facut manstirile intre razboaie..la noi nu mai e demult razboi..si nici sa nu fie!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.11.2009, 23:41:15
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Biserica n-ar fi niciodata in stare sa construiasca drumuri, sa hraneasca o armata sau sa guverneze o tara. Nu e nici macar in stare sa dea Biblii pe degeaba la credinciosi, se lauda cu cateva orfelinate si initiative filantropice apoi se plange ca nu primeste destui bani de la stat. Cum ar putea o astfel de institutie sa conduca o tara?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 21:39:41
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 02:25:19
Biserica Poporului/Manastire vs Camin/Ajutoare/Azile/Locuinte Unomoarecare Generalitati 11 15.07.2010 16:51:35
Preotii asa ar trebui sa se poarte ?! Astarte Preotul 31 28.02.2010 19:36:32
IN SFANTA BISERICA,TREBUIE SA FIM CURATI CU INIMA maria61 Reguli in Biserica 6 07.07.2009 20:33:38