Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.08.2010, 19:32:57
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Se ruga chiar si pentru dusmanii vazuti si nevazuti, pentru comunisti, spunand: “Toti sunt fratii nostri. Dragostea noastra o sa le inmoaie inima. Roaga-te si tu pentru ei”

Asta e cheia: sa te rogi pentru dusmani. Pentru dusmani. Unii au din acestia au murit (sotii Ceausescu), altii au avut sansa sa se indrepte...

In sfanta ziua de azi, sa ne rugam Maicii Domnului sa fie alaturi de poporul nostru!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.08.2010, 20:03:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si in concluzie vrei sa spui ca acum bisericile sunt mai pline,oamenii mai credinciosi,nu? Dar NU mai suntem egali,nu ni se mai da o casa,un loc de munca,ne este permis avortul (deci milioane de CRIME pe care le treceti cu vederea - crime asupra unor fapturi neputincioase),acum ti-e frica sa iesi pe strada,vezi numai retardati,copii needucati si nerespectuosi,bunul simt a disparut,e plin de cocalari,pitipoance si emo,prostitutia e in floare,tara a fost vanduta,noi am ajuns sclavi etc. etc. Deci da,traiasca democratia! Toate cele insirate mai sus sunt prostii care nu exista decat in mintea mea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.08.2010, 20:08:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Datorită comunismului țara noastră arată ca vai de ea, sărăcie, mizerie, blocuri hidoase care au distrus pentru totdeauna aspectul orașelor.

Comunismul a însemnat și deformarea caracterelor, omul s-a învățat să mintă, să fure, să fie arogant.


Dacă nu am fi trecut prin comunism azi am fi fost la nivelul măcar al unor țări ca Turcia sau cele din Asia de sud-est, dar probabil mai bine.


Comunismul a adus și o caricaturizare a tipurilor sociale. Dacă înainte de comunism exista o puritate culturală, atât muncitorii și țăranii cât și intelectualii fiind legați de rădăcinile noastre strămoșești, iubind cultura țărănească și păstrând-o în formele ei autentice. Comunismul a produs o caricaturizare a țăranilor și muncitorilor, culminând cu manelizarea actuală, cu apetitul pentru o "muzică" și "cultură" de o mizerie greu de descris, care se bazează pe frustrările retardate ale unei categorii umane profund degenerate moral și cultural. Comunismul a dus și la o caricatură a intelectualului, așa-zișii intelectuali, fie ei maturi, tineri sau copii din familii de această factură disprețuind muzica și cultura populară, considerând că numai modelele culturale occidentale sunt demne (ascultarea de muzică simfonică, pop și rock).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.08.2010, 20:09:24
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Nu despre asta era discutia.

Maica Domnului sa te aiba in paza azi si intotdeauna!

Last edited by arwein; 15.08.2010 at 20:12:46.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.08.2010, 20:11:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Comunismul a dus și la o caricatură a intelectualului, așa-zișii intelectuali, fie ei maturi, tineri sau copii din familii de această factură disprețuind muzica și cultura populară, considerând că numai modelele culturale occidentale sunt demne (ascultarea de muzică simfonică, pop și rock).
Cred ca vroiai sa zici invers...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.08.2010, 20:42:07
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Capitalismul a adus cu el mai multe nenorociri pare-se decat comunismul este parerea mea, din cz unei libertati gresit intelese si care pe foarte multi daca nu pe majoritatea i-a contaminat cu tot felul de pacate mai ales lacomia, cel putin in comunism eram cat de cat egali. Voi ce parere aveti? Parca eram mai aproape de dzeu pe vremea lui ceausescu si nu era asa multa destrabalare ca acum, curve, samd
Nu cred că ,cineva va ține cont de alegerea ta,a mea sau a altcuiva căci,"nu sunt vremile sub om ci,bietul om sub vremuri!".

Părinții mei spuneau că erau vremuri(prin anii 49,5o)când mergeai pe ascuns să botezi un copil sau să cununi.Și totuși toți creștinii de atunci și-au botezat copii.

Pe mine nimeni,nicodată,nu ma oprit să merg la biserică.Dacă nu am mers atunci în anii comunismului este doar vina mea.
Cine spune că a fost oprit ori minte, ori avea o funcție care nu-i permitea(secretar de partid cu probleme de propagandă).

Ce toată stima pentru meseria de dascăl vă pot spune că ei au fost aceia care au format "omul nou" care a întreținut sistemul(unii din convingere alții doar pentru a-și lua salariul) și tot ei s-au dezis foarte repede de acesta.

Și așa, ca un fapt divers,am cunoscut preot care voia să fie membru al pcr.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.08.2010, 21:15:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Au fost si lucruri bune si lucruri rele, dar nimeni nu poate sa spuna ca s-a cununat pe ascuns, sau si-a botezat copiii pe ascuns- este o minciuna.Si acum exista lucruri care ne convin, altele care nu ne convin- sa le alegem pe cele bune si sa trecem peste incercarile invitabile, pentru noi, oamenii de rand.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.08.2010, 21:33:00
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Comunismul a fost gandit de la inceput ca un chibut fara de Dumnezeu! Capitalism inca nu avem. Noi avem nevoie de rege, ca uns al lui Dumnezeu. Ne-a mers tare bine sub monarhie. Am avut cele mai mari impliniri. Nu sunt regalist ! Dincolo de aspiratiile mele am inteles ca nu avem alta solutie decat reagalitatea...Acum avem anarhie cu spoiala democratica: asa zisele partide se bat pe putere pt a fura. Ceausescu a imprumutat 1 miliard de dolari ca sa industralizeze tara si a facut-o, astia de acum ajung la suta de miliarde de euro furate si suntem in stare de faliment.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.08.2010, 23:21:44
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Asa este...acum spune-ne ce inseamna si capitalismul pentru tine :)
Ceea ce este astazi in tara la noi nu e capitalism,dar oricum s-ar numi sfarsitul erei comuniste mi-a permis accesul la studii superioare pe care nu l-am avut din cauza lipsei de radacini sociale curate,am putut calatori in strainatate,pot sa-mi cumpar locuinta.Daca eram condusi de comunisti sigur nu aveam internet,am practicat radioamatorismul sub vechiul regim si numai eu stiu ce paza era cand participam la concursuri unde nu aveam voie decat sa conversam despre starea vremii si atat.Capitalismul ideal pentru mine ar fi atunci cand vor fi promavate adevaratele valori,cand la locul de munca va fi ascultata si parerea subalternului care gaseste o solutie mai buna decat seful pentru ca treaba sa mearga bine.

Last edited by ap2010; 15.08.2010 at 23:25:38.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.08.2010, 23:42:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Comunismul a fost gandit de la inceput ca un chibut fara de Dumnezeu! Capitalism inca nu avem. Noi avem nevoie de rege, ca uns al lui Dumnezeu. Ne-a mers tare bine sub monarhie. Am avut cele mai mari impliniri. Nu sunt regalist ! Dincolo de aspiratiile mele am inteles ca nu avem alta solutie decat reagalitatea...Acum avem anarhie cu spoiala democratica: asa zisele partide se bat pe putere pt a fura. Ceausescu a imprumutat 1 miliard de dolari ca sa industralizeze tara si a facut-o, astia de acum ajung la suta de miliarde de euro furate si suntem in stare de faliment.
Ce bine zici, Ionel! Daca comunismul a fost gandit de la inceput fara Dumnezeu, in capitalism lipsirea de Dumnezeu este un proces mai lent, dar sigur... Nu numai de un rege avem nevoie, ci si de o "Minune de la Maglavit"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 02:13:29
Comunism¡? CristArg Generalitati 32 07.01.2011 14:51:01
Socialsim si comunism crestin Stefan500 Generalitati 7 11.10.2010 00:54:10
intre cer si pamant floaredecolt Generalitati 1 31.03.2008 13:24:00
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09