Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.01.2011, 17:41:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand un copil a fost intrebat: "Oare de ce boala sufera adultii care fac legile, de nu se gandesc ca ar trebui sa interzica filmele violente?".


Raspunsul copilului a fost: "Acesti oameni care fac filmele, sufera de boala de nemaitrezire". Asa este, multi oameni isi dorm viata, nu o traiesc.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.01.2011, 10:37:58
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Să vă spun și ce ,,perlă" a scos fiul meu de 4 ani. Taăl îi citea o poezie despre magi care se sfârșea cu întrebarea ,,ce dar i-ar duce pruncului Iisus în iesle?" La care băiețelul foarte natural răspunde simplu: ,,un frățior care să-l iubească"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.02.2011, 22:48:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Să vă spun și ce ,,perlă" a scos fiul meu de 4 ani. Tatăl îi citea o poezie despre magi care se sfârșea cu întrebarea ,,ce dar i-ar duce pruncului Iisus în iesle?" La care băiețelul foarte natural răspunde simplu: ,,un frățior care să-l iubească"
Da, un raspuns candid specific copiilor. Sa ii dea Domnul dupa inima lui !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.04.2011, 23:09:08
Irinageorgetab
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Într-o zi, un preot aude o voce in biserică, dar cuvintele erau neinteligibile.
Apropiindu-se de locul de unde venea vocea, el găsește un copil care spunea ceva și își dă seama că nu-i întelegea cuvintele fiindcă, de fapt, copilul repeta alfabetul.
Atunci preotul l-a întrebat:
- De ce tot repeți literele?
- Păi, așa îmi fac eu rugăciunea, răspunde copilul.
- Cum așa? Eu aud doar că spui alfabetul, se miră preotul.
- Da, dar eu am uitat cuvintele rugăciunii și atunci îi dau lui Dumnezeu literele, că știe El să le pună în ordinea care trebuie."

sursa: Google
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.09.2011, 20:40:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" Chiar daca in vis il intrebam pe ingerul nostru cum este in Rai , el nu ne spune , pentru ca daca ne spune , atunci noi repede vrem sa murim".
Sorin Stefan Trandafirescu - clasa a III-a , 9 ani si 3 luni

"Peisajul este o caligrafie a lui Dumnezeu "
Adrian Ionita - Clasa a II-a , 8 ani si cinci luni

" Crucea si rugaciunea sunt un fel de arme , cu gloante de bunatate , la care diavolul nu are cum sa se pere ca nu are vesta antiglont pentru asa ceva ".
Deniz Ali - clasa a V-a , 11 ani si sase luni

Mai mult , pe :http://cristiboss56.blogratuit.ro/Bi...ii-b1-p228.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.08.2012, 00:15:56
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Intre hartiile mele am pastrat compunerea unui baietel de zece ani, pe care-l chema Teodor. Este o compunere pentru scoala pe tema: “Ce este iubirea”. Exista in ea trei lucruri in care, cu absoluta siguranta, se intrevede fericirea viitoare:

Ce este iubirea? Iubirea este ceva care determina doi oameni sa creada ca sunt fericiti chiar si atunci cand nimeni altcineva nu crede. Este ceva care ii face sa stea inghesuiti pe o banca chiar si atunci cand langa ei exista destul loc. Este ceva care ii face sa nu scoata nici un cuvant cand esti langa ei si sa vorbeasca despre dragoste si despre flori atunci cand cred ca ai plecat. Este tot ce stiu despre dragoste, pana voi creste mai mare.

Extras din cartea Scrisori Caterinei, sfaturi unei tinere casatorite.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.08.2012, 00:45:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu e inca decat la gradinita, dar baietelul meu de 4 ani se tot intreba unde este Dumnezeu si de ce nu il vedem. Sotul meu i-a spus ca pe Dumnezeu il putem vedea prin icoane, ca este cumva in spatele icoanelor. Si mai tarziu, cu mine, s-a dus la o icoana si a inceput sa faca 'toc toc toc!" ca sa il auda Dumnezeu si sa vorbeasca cu el.

Iar cel de doi ani, cand a vazut icoana invierii cu Adam iesind din mormant a aratat interesat spre mormant si a intrebt: 'baie??'
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.08.2012, 17:47:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu e inca decat la gradinita, dar baietelul meu de 4 ani se tot intreba unde este Dumnezeu si de ce nu il vedem. Sotul meu i-a spus ca pe Dumnezeu il putem vedea prin icoane, ca este cumva in spatele icoanelor. Si mai tarziu, cu mine, s-a dus la o icoana si a inceput sa faca 'toc toc toc!" ca sa il auda Dumnezeu si sa vorbeasca cu el.

Iar cel de doi ani, cand a vazut icoana invierii cu Adam iesind din mormant a aratat interesat spre mormant si a intrebt: 'baie??'
Sa iti traiasca copilasii, Fani!
Si eu imi amintesc ca, atunci cand mergeam la biserica, mi se spunea ca "mergem la Doamne-Doamne", iar cand intrebam "unde e Doamne-Doamne", mi se arata o icoana, dar eu ma zapaceam, ca prea se gasea in multe icoane. Pana cand am vazut pictura Pantocratorului si am descoperit eu ca acela e Doamne-Doamne la care mergeam noi. Stateam atintita cu ochii in tavan, la Pantocrator, aproape tot timpul slujbei :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.10.2012, 00:53:38
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La ora de religie, profesorul le-a vorbit copiilor despre rugaciunea lui Iisus.
Dupa cateva saptamani, o fetita ridica mana si zice: "Parinte, ne-ati spus cum sa incepem rugaciunea lui Iisus, dar nu ne-ati spus cum sa o oprim..."

Detalii aici, minutul 15,20: http://www.youtube.com/watch?v=_8jVW...eature=related
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.10.2012, 01:22:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
" Crucea si rugaciunea sunt un fel de arme , cu gloante de bunatate , la care diavolul nu are cum sa se apere ca nu are vesta antiglont pentru asa ceva ".
Deniz Ali - clasa a V-a , 11 ani si sase luni

Asta e foarte tare !!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42