Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2011, 14:35:31
splash splash is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2011
Mesaje: 1
Angry Malevolenta

Nu reușesc să îmi răspund la niște probleme pe care le-am avut citind biblia.

De pildă, povestea lui Moise mi se pare cel puțin stranie: atunci cînd Moise s-a dus la Faraon să-i ceară să-i elibereze poporul, Faraonul a refuzat. Atunci, dumnezeu a decis să ia viața tuturor primilor născuți ai familiior egiptene. Cu ce scop a ales dumnezeu sa ia atîtea vieți nevinovate, în loc să ia viața Faraonului sau a copilului acestuia? De ce nu a pedepsit dumnezeu pe făptașul de drept? Dacă el le știe pe toate, nu ar fi putut anticipa că Faraonul va refuza? Daca da, de ce l-a lăsat să refuze? Ca să ia pe urmă viețile copiilor?

La fel și cu Isus. Cînd Irod a aflat de nașterea lui, a poruncit moartea primilor născuți de sex masculin din tot ținutul. Cînd și-a trimis fiul pe pămînt, dumnezeu nu s-a gîndit că istoria s-ar putea repeta? Nu reușesc să găsesc un scop pentru morțile atîtor copii nevinovați.

Din povestea asta, dumnezeu fie e rău și crud, fie e nepăsător, fie nu e omniscient. Nu cred că pot venera un dumnezeu cu aceste “calități”…

Chiar și dacă acei copii au fost prețul plătit pentru venirea mîntuitorului, mie una nu mi-ar plăcea să mi se ia copilul, indiferent de motiv…
Reply With Quote