Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.01.2013, 18:56:05
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cine dintre noi poate spune că s-a eliberat total și definitiv de mândrie?...
Și totuși, acest mesaj al dvs îmi pare un exemplu concret de smerenie creștină! Nu-mi amintesc să mai fi văzut aici, pe forum, persoane capabile să recunoască atât de ușor faptul că opinia altcuiva este mai corectă decât a lor. Iar dvs exact asta ați reușit să faceți.
În legătură cu acei clerici care cred că dețin adevărul... dacă aș fi în locul dvs, aș reformula astfel: "credința unora dintre clerici este că ei dețin adevărul".
Să vă aducă Dumnezeu în cale cât mai mulți preoți autentici căci există mulți... dar foarte puțin cunoscuți, tocmai datorită smereniei lor.

Domnul Hristos să fie cu dvs!
Raspunsul tau este mai bun decat al meu pentru ca esti mai putin patimasa, mai putin inversunata. Cat despre smerenie, daca nu as fi avut norocul sa dau peste unii care chiar respirau smerenie, as fi tentat sa iti dau crezare. Tu esti precum ochiul cel bun care cauta sa vada mai mult cele bune. Cinste Celui ce te-a facut sa fii asa! Sper ca intr-o buna zi sa ajung si eu la masura ta!

Citat:
In Athos un ucenic s-a dus la un parinte si l-a intrebat : - Parinte, as vrea ca de maine sa dobandesc virtutea smereniei, deci invata-ma ce trebuie sa fac! - Mars afara, nebunule! Ce vii sa ma tulburi cu mandria ta? - Iarta-ma parinte pentru indrazneala, dar nu am stiut ca esti ocupat. - Adevart zic tie frate, cat timp gandesti doar la tine si la interesul tau, chiar si interes duhovnicesc de ar fi, nu vei putea spori in smerenie. Si inca un lucru sa stii: nu se smereste cel ce se defaima pe sine, cum se smereste inima celui ce vorbeste numai de bine pe semenii sai.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.01.2013, 19:10:24
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Raspunsul tau este mai bun decat al meu pentru ca esti mai putin patimasa, mai putin inversunata. Cat despre smerenie, daca nu as fi avut norocul sa dau peste unii care chiar respirau smerenie, as fi tentat sa iti dau crezare. Tu esti precum ochiul cel bun care cauta sa vada mai mult cele bune. Cinste Celui ce te-a facut sa fii asa! Sper ca intr-o buna zi sa ajung si eu la masura ta!
Vă mulțumesc foarte mult pentru aceste cuvinte atât de frumoase pe care mi le-ați scris!
M-a bucurat și m-a încurajat mesajul dumneavoastră!
Este deosebit de interesantă relatarea despre monahii de la Athos... și se aseamănă mult cu povestirile din Patericul egiptean.

Dumnezeu să fie cu dvs!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O minune...Un om care cu credinta in Dumnezeu este acum viu tigerAvalo9 Generalitati 32 04.05.2013 15:39:46
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 09:52:08
Deruta in credinta si intrebarile - care este cauza? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 06.01.2010 20:32:40
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 19:55:41