Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 14.11.2017, 22:35:56
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

hai mai ioane, e prea scarbos ce faceau aia acolo, da-o-ncolo de treaba, ce conteaza ce e la altii? orgii homosexuale cu episcopul in prim plan? nu va e sila de ce a fost acolo?
Reply With Quote
  #172  
Vechi 14.11.2017, 22:40:03
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Un seminarist poate avea 18-20 de ani.
Probabil ca poate avea si 70 de ani, nu stiu.
Dar se pare ca nici tu nu prea stii cam nimic despre cazul episcopului de Husi.

Daca nu stii nici macar faptul ca este acuzat de relatii neingaduite cu un MINOR...
Reply With Quote
  #173  
Vechi 14.11.2017, 22:48:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Da, nu am stiut ca a fost implicat si un minor in treaba asta.Ce ma deranjeaza cel mai mult, sunt oamenii care s-au smintit, cum s-a spovedit el si impartasit, nespunand o chestie atat de importanta.
Spovedania nu e o FORMALITATE!
Si la voi la protestanti am inteles ca aveti niste consilieri, ca un fel de Spovedanie. Johnny Buia si el a facut-o sa fie facuta, fara nici o frica de Dumnezeu.
Ma rog trebuie sa avem taria, sa ne vedem de viata noastra duhovnisceasca in continuare.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #174  
Vechi 14.11.2017, 22:58:17
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da, nu am stiut ca a fost implicat si un minor in treaba asta.Ce ma deranjeaza cel mai mult, sunt oamenii care s-au smintit, cum s-a spovedit el si impartasit, nespunand o chestie atat de importanta.
Spovedania nu e o FORMALITATE!
Si la voi la protestanti am inteles ca aveti niste consilieri, ca un fel de Spovedanie. Johnny Buia si el a facut-o sa fie facuta, fara nici o frica de Dumnezeu.
Ma rog trebuie sa avem taria, sa ne vedem de viata noastra duhovnisceasca in continuare.
eu cred ca s-a spovedit curat, a spus tot! si uite, ai atins adevarata problema, cum isi impaca acesti oameni credinta cu pacatul? ei isi constientizeaza pacatul, sunt sigur, dar cum se impaca cu el? asta e intrebarea si daca am sti raspunsul multe lucruri ne-ar fi limpezite, si ma refer la noi toti, nu numai la ei.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 14.11.2017, 23:01:06
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Pe mine altceva mă șochează. Dacă se știa homosexual, de ce s-a mai dus la Teologie? De ce a intrat în mănăstire? Că de acolo a fost avansat, știm cu toții.
Mie asta îmi pare scindare gravă a sinelui, să-mi fie cu iertare. Nevroză chiar.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #176  
Vechi 14.11.2017, 23:06:04
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

AliBaba@
Nu a spus lucrul asta, daca il spunea eu nu cred, ca se mai intamplau lucrurile astea. De aceea spune preotul ,ca daca un singur lucru nu l-ai spus, nici celelalte nu iti sunt iertate si indoita paguba vei avea,tocmai ca sa nu spui jumatati de Adevar. Nu a spovedit lucrul asta de aceea s-a intamplata asta.
Adevarul este unul singur.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #177  
Vechi 14.11.2017, 23:07:10
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu cred ca s-a spovedit curat, a spus tot! si uite, ai atins adevarata problema, cum isi impaca acesti oameni credinta cu pacatul?
Daca ai dreptate si omul s-a spovedit curat, inclin sa cred ca in momentul in care s-a spovedit a luat hotararea sa nu mai pacatuiasca. Insa a fost din nou biruit. La fel cum suntem biruiti si noi de pacatele noastre.

Mai e de luat in considerare si varianta ca nu s-a spovedit sincer si ca nu si-a marturisit pacatul, niciodata.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 14.11.2017, 23:57:50
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Voi sunteti mult mai intransigenti decat mine, am vrut sa scriu mai rai, voi il credeti un intrus, eu nu.

edit.de fapt jonnyw e mai intransigent. eu nu-l cred un intrus, jonny, il cred un pacatos. si, repet, nu stim cum impaca el credinta cu pacatul....

Last edited by Ali Baba; 15.11.2017 at 00:13:25.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 15.11.2017, 00:30:29
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

este a nu stiu cata oara cand observ ca PT este un tip mai tolerant decat cerberii ortodocsiei de aici.

si totodata nu pot sa nu regret lipsa catorva tipi de exceptie de pe forum, pacat ca nu mai intra. asta nu inseamna ca noi nu suntem de exceptie, fireste...
Reply With Quote
  #180  
Vechi 15.11.2017, 15:46:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Atunci cand ai intrat in discutie se discuta despre Canonul 48 Trulan. Inca de la postarea #23. Fii mai atent!

Daca te referi la canonul apostolic, eu nu am nimic de contestat.
Invatatura apostolilor e sfanta. Cea a unora veniti dupa cinci sute de ani poate fi sfanta, DOAR daca nu contrazice ceea ce au propovaduit apostolii.
Cei care contrazic invataturile apostolice sunt lupi rapitori.
Se pare ca tu nu intelegi nimic din ce am discutat pana acum. Eu m-am referit la ce spune Apostolul despre episcopi coroborat cu canonul de la Sinodul Trulan, nu ti-am scris de vreo 10 ori? Probabil tu ai crezut la inceput ca acolo spune ca episcopul trebuie sa fie casatorit si cand ti-am spus ca scrie sa nu fie recasatorit tu ai ramas la ce credeai inainte. Incalcarea a ce spune in Sfanta Scriptura este ca episcopul sa aiba a doua femeie, adica sa fie recasatorit. Daca nu e casatorit nu incalca nimic, e o minciuna. Ar fi incalcat daca ar fi spus ca trebuie sa fie casatorit. Deci puteau fi casatoriti sau necasatoriti. Daca s-au ales apoi numai necasatoriti e mai bine, pentru ca asa spune si Sfantul Pavel. In Biserica, probabil diferit fata de cultul vostru, nu e nimeni obligat sa fie episcop, in zilele noastre ei candideaza. Pana la Sinodul Trulan au fost multi episcopi necasatoriti, sunt sfinti cunoscuti (probabil erau majoritatea). Sinodul nu obliga sotiile sa mearga la manastire, spunea de cei care deja s-au inteles sa se calugareasca amandoi, episcopul trebuind sa aiba grija de fosta sotie. Tu nu stii despre ce e vorba pentru ca voi nu aveti calugarie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55