Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #911  
Vechi 18.03.2011, 19:56:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Cine a zis ca Biblia e o carte foarte periculoasa pt ortodocsi?!?
Domnule, nu vorbi fara sa stii
Glumeam și eu...
  #912  
Vechi 19.03.2011, 14:44:00
docmana docmana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Locație: Campia Turzii
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 16
Smile

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Glumeam și eu...

glumim, glumim...dar sa fim si seriosi !
  #913  
Vechi 20.03.2011, 20:16:51
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Daca pe vremea lui Iisus evreii credeau in nemurirea sufletului de ce nu le-a atras atentia ca e gresit ?

E posibil ca dupa judecata particulara sa ajungi in rai si dupa cea de Apoi sa ajungi in iad ?
  #914  
Vechi 20.03.2011, 20:52:18
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Mai exista vreun profet adventist in afara de E.G.White ?

Mi se pare mie sau ortodocsii vorbesc mai mult despre White ca adventistii ?
  #915  
Vechi 21.03.2011, 10:18:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Mai exista vreun profet adventist in afara de E.G.White ?

Mi se pare mie sau ortodocsii vorbesc mai mult despre White ca adventistii ?
Mai exista unul mai vechi dar a spus o profetie gresita.
Adventistii vorbesc tot timpul despre White, chiar daca nu-i scriu numele. Majoritatea conceptiilor lor sunt luate de la ea.
  #916  
Vechi 21.03.2011, 10:55:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Zice că nu știe (și o repetă de două ori în vers. 2 și 3), și această incertitudine dumneata mi-o prezinți sub formă de dogmă. Hai să fim serioiși! Eu am cerut versete certe și care să se refere la "nemurirea sufletului" și la "despărțirea sufletului de trup" Versetele de mai sus nu se referă nici la una, nici la alta.

Păi tocmai aici e problema, că nu e clar. Din ce declară apostolul (vers.1), se pare că a fost o viziune. Dumneata când vizionezi la TV nenorocirile din Japonia, te deplasezi "în trup" acolo? Ori se deplasează "sufletul" (în accepțiune ortodoxă) dumitale până acolo?

În privința subiectului nostru, nu mi se pare deloc... Se bâlbâie cei care confundă duhul cu sufletul (conferindu-le amândurora rațiune, simțire și viață proprie) și care văd sufletul despărțindu-se de trup ba la moarte, ba în timpul vieții (cazul relatat mai sus).
Iar va axati pe faptul ca Sfantul nu stie, care nu are nicio importanta. Importanta are doar faptul ca Sfantul Apostol nu exclude posibilitatea sa fie rapit cu doar cu sufletul. Dar ca sa nu spun sigur ceea ce nu stiu, rapirea cu duhul poate fi si doar o viziune. Dar rapirea cu trupul e rapire cu trupul, ca nu mai are ce sa insemne. Asadar Sfantul spune ca a fost rapit la al treilea cer. Mai departe spune ca nu si-a dat seama daca era cu trupul sau era rapit cu duhul. La rapirea cu duhul poate insemna si ca a avut o viziune, sau ca a fost rapit doar cu sufletul.

Nu mai stiu unde mi-ati scris de dovezi. Dovezile sunt clare, indiferent de explicatiile puerile ale adventistilor, valabile cel mult pentru cei de la gradinita. De exemplu pasajul cu "azi vei fi cu mine in Rai" e fara logica cum l-ar prezenta adventistii. Adevarat iti spun inseamna ca se adreseaza la timpul prezent, nu mai are niciun rost adaugarea "azi", ca doar nu putea spune "adevarat iti spun maine". Iti voi spune ar fi sugerat timpul viitor, iar iti spuneam trecutul. Dar stim ca fermierul, capitanul si mediumul nu prea aveau multa carte, ca sa nu mai vorbim de studii teologice.

V-am mai dat doua citate, vad ca nu ati raspuns. Iata la un alt citat o interpretare mai clara care apare in Luca, cap. 20. Iisus le zice saducheilor ca lui Moise Dumnezeu i-a zis ca e Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov, iar El nu e al celor morti, ci al celor vii.
In continuare: "38 Dar Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți, ci al celor vii, căci pentru El toți sunt vii." in Bilbia Cornilescu.
Iar in cea ortodoxa: "38.Dumnezeu deci nu este Dumnezeu al morților, ci al viilor, căci toți trăiesc în El."
Dar stim ca acestia erau morti de mult.

S-au dat citate mai mult decat edificatoare, si oricate s-ar mai da adventistii or sa inventeze orice scuze puerile. Pentru ca ei nu cred in spusele Mantuitorului si in Scripturi, ci doar in filozofia lor. Ca si preotii idolesti din trecut, de aceea singurul citat potrivit este ceea ce s-a intamplat in timpul Sfantului Ilie.
"24.Apoi voi să chemați numele dumnezeului vostru, iar eu voi chema numele Domnului Dumnezeului meu. Și Dumnezeul Care va răspunde cu foc, Acela este Dumnezeu". Și a răspuns tot poporul: "Bine ai grăit!"
27.Iar pe la amiază, Ilie a început să râdă de ei și zicea: "Strigați mai tare, căci doar este dumnezeu! Poate stă de vorbă cu cineva, sau se îndeletnicește cu ceva, sau este în călătorie, sau poate doarme; strigați tare să se trezească!"
Nu aveti niciun semn de la Dumnezeu, e doar filozofie. Iar filozofie nu ne intereseaza sa discutam.
  #917  
Vechi 21.03.2011, 18:15:07
niponul niponul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La rapirea cu duhul poate insemna si ca a avut o viziune, sau ca a fost rapit doar cu sufletul.
Ca sa intelegeti corect ce inseamna rapirea cu duhul, vedeti inca o relatare asemanatoare a aceluiasi Sfant Apostol:

"Cît despre mine, mãcar cã n-am fost la voi cu trupul, dar fiind de fatã cu duhul," (1 Corinteni 5:3).


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dovezile sunt clare, indiferent de explicatiile puerile ale adventistilor, valabile cel mult pentru cei de la gradinita. De exemplu pasajul cu "azi vei fi cu mine in Rai" e fara logica cum l-ar prezenta adventistii.
Luati in considerare si ceea ce a spus Mantuitorul a treia zi dupa fagaduinta facuta talharului, cand inca nu fusese in rai, la Tatal.
"Nu mã tine", i-a zis Isus, "cãci încã nu M-am suit la Tatãl Meu."(Ioan 20:17)

Mantuitorul nu se contrazice in afirmatii. Problema este la modul dvs. de interpretare. Teoria fantomelor va impiedica sa intelegeti corect. Scapati de ea si va veti limpezi.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
V-am mai dat doua citate, vad ca nu ati raspuns. Iata la un alt citat o interpretare mai clara care apare in Luca, cap. 20. Iisus le zice saducheilor ca lui Moise Dumnezeu i-a zis ca e Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov, iar El nu e al celor morti, ci al celor vii.
In continuare: "38 Dar Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți, ci al celor vii, căci pentru El toți sunt vii." in Bilbia Cornilescu.
Iar in cea ortodoxa: "38.Dumnezeu deci nu este Dumnezeu al morților, ci al viilor, căci toți trăiesc în El."
Dar stim ca acestia erau morti de mult.
Aveti ceva impotriva invataturilor Domnului Iisus Hristos? Mantuitorul ne invata despre inviere iar dvs. talcuiti ca si cum ar vorbi despre nemurirea mortilor.

"Cît priveste învierea mortilor, oare n-ati citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, cînd zice:
"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac, si Dumnezeul lui Iacov?" Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii." (Matei 22:31,32)


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
S-au dat citate mai mult decat edificatoare,
Edificatoare in ce sens? Nu ati dat nici un citat care sa spuna ceva despre nemurirea sufletului, inainte de inviere.
  #918  
Vechi 21.03.2011, 19:19:50
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Așa cum ne-ați obișnuit, puneți întrebări multe și cu substanță, la unele din ele eu personal fiind pus în încurcătură. Exemplu cea de dinainte. Sincer să fiu, nu știu să răspund la ea...

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Mai exista vreun profet adventist in afara de E.G.White ?

Mi se pare mie sau ortodocsii vorbesc mai mult despre White ca adventistii ?
Nu vi se pare, chiar așa și este! Nu înțeleg de ce, pentru că adventiștii de pe acest forum nu dau citate din ea și nu prea aduc subiectul în discuție decât atunci când sunt provocați. Apropos domnilor frați ortodocși, nu mă provocați și nu cereți detalii căci o să prefer să nu răspund la ele.

Despre alți "profeți adventiști" cu atât mai puțin discutăm, căci adventiștii în general sunt foarte reticenți când e vorba de vreo "nouă descoperire", ei preferând să "cerceteze duhurile". Uneori exagerat de mult și poate nejustificat.
  #919  
Vechi 21.03.2011, 19:24:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar va axati pe faptul ca Sfantul nu stie, care nu are nicio importanta.
Cum să nu aibă importanță? Are și încă foarte mare! Dar nu mă mai miră mimic... dumneavoastră puneți în discuție și lucrurile clar stabilite în Scriptură, cu atât mai mult faceți speculații în lucrurile nelămurite de sfântul apostol.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Importanta are doar faptul ca Sfantul Apostol nu exclude posibilitatea sa fie rapit cu doar cu sufletul.
Domnule nu vă supărați, sunteți turc? Mă obligați ca de aci înainte să vă răspund în limba turcă, de mai repetați absurditatea aceasta! Pasajul din 2 Cor 12 nu pomenește absolut nimic despre suflet!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mai departe spune ca nu si-a dat seama daca era cu trupul sau era rapit cu duhul.
Nici măcar despre duhul nu pomenește. Spune atât: nu știe dacă a fost cu trupul! Și dacă n-a fost cu trupul, putea la fel de bine să nu fi fost nici cu duhul. Unde omul nu vede decât două posibilități, Dumnezeu poate avea alte 1.000. În consecință nu are rost să speculăm dacă a fost în viziune cu duhul, dacă a fost teleportat cu trupul în trecut și în viitor, dacă i s-a prezentat o imagine video, dacă a putut interacționa cu o hologramă 3D sau poate chiar 5D (!!), important e -și subliniez încă o dată acest aspect- că nu știe cum a fost. Punct.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar stim ca fermierul, capitanul si mediumul nu prea aveau multa carte, ca sa nu mai vorbim de studii teologice.
Lăsați vă rog personajele de desene animate și ocupați-vă mai serios de mult solicitatele textele biblice clare ce vorbesc despre "nemurirea sufletului" și "despărțirea sufletului de trup la moarte". Altfel voi fi nevoit să vă spun: Elveda ve sağlik!


P.S. La restul întrebărilor v-a răspuns deja domnul din Țara Soarelui Răsare, atât de vitregit de admin (când scuturat, când măturat, când [i]radiat)...
  #920  
Vechi 22.03.2011, 22:14:01
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Interesant... recunoasteti deci ca religia dvs. este intemeiata de niste personaje de desene animate. Multumim.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38