Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2011, 20:22:19
miti29 miti29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Mesaje: 11
Implicit Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna?

Eu sunt casatorit de 9 ani si sotia mea nu poate face copii niciodata. Am stiut acest lucru de la inceput si totusi m-am casatorit cu ea. Am iubit-o si am considerat ca are si ea nevoie de cineva care sa-i fie alaturi, de un umar pe care sa planga atunci cand e suparata. De la o vreme am ajuns sa ne dorim un copil. Am vrut la un moment dat sa infiem unul, dar cosider ca in acest caz responsabilitatea e prea mare. Cineva ne-a propus la un moment dat sa alegem varianta,, mama surogat", si pe drept vorbind internetul este plin de anunturi de acest gen . Nu vreau in nici un caz sa transform nasterea unui copil intr-o afacere si nu am nici atat de multi bani.
Daca as gasi o femeie singura sau divortata care sa vrea sa faca acest lucru fara bani multi i-as plati cheltuielile medicale in timpul sarcinii si daca isi doreste, dupa un timp tot prin inseminare artificiala i-as face si ei un copil pe care l-as recunoaste ca fiind al meu si i-as plati pensie alimentara cat e nevoie.
Stiu ca pentru mine acest lucru e pacat, si voi face orice canon imi da duhovnicul dar ma intreb daca si pentru ea acest lucru (aducerea pe lume de copii in acest mod)reprezinta un pacat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2011, 20:54:00
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Da. În termeni juridici, se numește complicitate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2011, 21:16:23
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miti29 Vezi mesajul
Stiu ca pentru mine acest lucru e pacat, si voi face orice canon imi da duhovnicul dar ma intreb daca si pentru ea acest lucru (aducerea pe lume de copii in acest mod)reprezinta un pacat?
Canonul pe care ni-l dă duhovnicul după spovedanie e spre îndreptare. El nu reprezintă o compensare a păcatelor făcute. Nu putem spune: fac un păcat că după aceea îi plătesc lui Dumnezeu prin canon și mă va ierta. Păcatul făcut cu bună știință e foarte grav. Știi că Dumnezeu spune să nu mănânci din Pom, dar tu, totuși, mănânci, căci te va ierta. De fapt, ai căzut din har printr-un act de voință proprie.
Poate nu e asta voia lui Dumnezeu cu voi. Vrei să-i forțezi mâna, profitând de „cuceririle științei”. Îți forțezi destinul, viața. Știu ce înseamnă golul ce apare într-o familie în lipsa copiilor. Viața e mai lipsită de sens. Însă e lipsită doar de sensul firesc, natural, nu și de cel dumnezeiesc. Harul biruiește necesitățile firii, inclusiv nevoia de a avea copii.
Cred că bine este să-L căutați mai mult pe Dumnezeu împreună, să vă deschideți inimile către orice chemare a Sa și să fiți gata să o împliniți. Poate vă va scoate în cale niște copii de care veți putea avea grijă. Sau poate veți căuta voi o familie săracă (slavă Domnului, sunt o grămadă), să nășiți câțiva copii și să vă ocupați de ei, de cele duhovnicești în primul rând, dar și de cele materiale. Poate chiar veți putea să creșteți în casa voastră pe unii dintre ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.12.2011, 23:32:16
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miti29 Vezi mesajul
Eu sunt casatorit de 9 ani si sotia mea nu poate face copii niciodata. Am stiut acest lucru de la inceput si totusi m-am casatorit cu ea. Am iubit-o si am considerat ca are si ea nevoie de cineva care sa-i fie alaturi, de un umar pe care sa planga atunci cand e suparata. De la o vreme am ajuns sa ne dorim un copil. Am vrut la un moment dat sa infiem unul, dar cosider ca in acest caz responsabilitatea e prea mare. Cineva ne-a propus la un moment dat sa alegem varianta,, mama surogat", si pe drept vorbind internetul este plin de anunturi de acest gen . Nu vreau in nici un caz sa transform nasterea unui copil intr-o afacere si nu am nici atat de multi bani.
Daca as gasi o femeie singura sau divortata care sa vrea sa faca acest lucru fara bani multi i-as plati cheltuielile medicale in timpul sarcinii si daca isi doreste, dupa un timp tot prin inseminare artificiala i-as face si ei un copil pe care l-as recunoaste ca fiind al meu si i-as plati pensie alimentara cat e nevoie.
Stiu ca pentru mine acest lucru e pacat, si voi face orice canon imi da duhovnicul dar ma intreb daca si pentru ea acest lucru (aducerea pe lume de copii in acest mod)reprezinta un pacat?
Partea cu "i-as face si ei un copil si i-as plati pensie alimentara" e cel putin ciudata. Un copil nu se face asa, ca o floare in ghiveci oferita in dar. Nu stiu de ce nu v-ati gandit la optiunea mai simpla si mai frumoasa de a adopta un copil. Sunt atatia copilasi fara parinti care ar avea nevoie de o familie. De ce atatea complicatii? Procedura aceasta cu mama-surogat e foarte scumpa. Chiar daca doamna respectiva nu cere multi bani [ceea ce e putin probabil, pentru ca in general, pentru o mama-surogat se platesc cateva mii de euro], pentru operatiunea in sine va trebui sa bagati adanc mana in buzunar. Spuneti ca nu aveti prea multi bani, dar sunteti dispus sa platiti o astfel de operatie si inca si pensie alimentara. In plus, mai trebuie sa va ganditi si la alte aspecte legale: daca ii faceti un copil pe care il recunoasteti, poate veni o vreme in care sa va ceara mai mult, pentru ca legal ar avea dreptul la o parte din tot ce detineti dvs, in detrimentul copilului pe care l-ati avea cu sotia dvs. E foarte complicat. Si e undeva la limita ilegalitatii, daca nu a intrecut-o.

Eu va sfatuiesc totusi sa va ganditi la adoptie! Sau sa va rugati mult si sa mai incercati, daca se poate, sa concepeti un copil pe cale naturala.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.12.2011, 23:50:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miti29 Vezi mesajul
Stiu ca pentru mine acest lucru e pacat, si voi face orice canon imi da duhovnicul dar ma intreb daca si pentru ea acest lucru (aducerea pe lume de copii in acest mod)reprezinta un pacat?
Bineinteles ca si ea pacatuieste. De Taina casatoriei ai auzit? Nu inteleg un lucru: stii ca e pacat si totusi te gandesti sa o faci. Tu deja te gandesti la conon, nu este chiar asa...lasa ca pacatuiesc, preotul imi da canon si m-am spalat pe maini. Cel mai simplu este sa adoptati un copil, fara a te gandi la alte complicatii. S-ar putea sa nu mai poti iesi din ele in momentul cand mama nu va vrea sa mai renunte la copilul ei, iar tu va trebui sa-l vizitezi din cand cand platind pensie alimentara. Apoi cu copiii nu te joci asa...daca Dumnezeu nu ingaduie sa ai copiii cu propia sotie atunci a adopta un copil e cea mai buna solutie.
Dumnezeu sa te lumineze sa iei decizia cea mai potrivita.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 21:19:44
Bisexualitatea poate fi considerat un pacat? Sekhmet Homosexualitatea 63 16.08.2010 14:25:32
"Facand fapta buna asteapta ispitire cu suferinta dorinastoica14 Intamplari adevarate 49 05.09.2008 17:19:35
Poate Dumnezeu sa creeze o fiinta mai buna ca El? robertt Teologie si Stiinta 27 06.07.2008 00:17:34